? АДМІНРЕФОРМА: ЧИ ПОБАЧАТЬ ГРОМАДИ ДОРОЖНЮ КАРТУ ЗАПРОПОНОВАНИХ ДЕРЖАВОЮ ЗМІН?❓

Учора, 25 червня, на запрошення депутатів та голови Славутської районної ради Леоніда Радзивілюка відвідав Славуту Народний депутат України від 190 округу Олексій Жмеренецький. На зустрічі, яка пройшла у Будинку Рад, були присутні представники органів місцевого самоврядування Славутчини та громадськість.

?Головна тема діалогу – обговорення адмінреформи, зокрема проєкту постанови «Про утворення та ліквідацію районів» і звісно подальшої долі Славутського району, як адміністративної одиниці.

Присутні на зібранні славутчани висловили своє обурення ⚡️⚡️ щодо підходу у здійсненні державою адмінреформи, адже проходить вона у «турборежимі» і без погодження з громадськістю. Процитовано було ст. 5 Конституції України, яка визначає, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. А тому такі важливі державні рішення, як зміна територіального устрою, повинні проходити виключно з урахуванням думки громадян.

Підтримана була позиція міського голови Славути Василя Сидора та голови Славутської районної ради Леоніда Радзивілюка, зокрема, щодо вимоги відкласти питання формування нового районного поділу до ?прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій, внесення змін до Бюджетного кодексу України, в якому буде законодавчо закріплено збереження фінансової самостійності бюджетів місцевих територіальних громад, що входитимуть до складу укрупнених районів, закону «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відсутність офіційно затвердженої та обговореної з громадськістю дорожньої карти адмінреформи, викликає суспільне занепокоєння. ?‍♀️?‍♂️

Народний депутат України Олексій Жмеренецький погодився, що дійсно помилка державної влади у даному питанні – недостатнє інформування населення. У той же час народний обранець запевнив, що якщо при запропонованому створенні укрупнених районів, будуть порушуватися права місцевих громад, в тому числі фінансові, то він особисто не підтримає такий законопроєкт. До поділу Хмельницької області на райони він підходить математично, з урахуванням логістичних, топонімічних та інших особливостей. Зокрема особисто бачить в області лише три райони Хмельницький, Кам’янець-Подільський та Шепетівський.

Також нардепом було зауважено, що створення районів – це лише перехідний період до системи «громади-область». Проте, за відсутності нормативних документів, які засвідчували б це, громади не можуть бути певні, що дійсно станеться так, як говориться.?‍♀️ «Може буде, а може ні», – такими словами охарактеризували присутні політику державних можновладців щодо адмінреформи у частині повноважень ОМС.

У свою чергу, очільник Славути Василь Сидор, представляючи також Хмельницьке регіональне відділення Асоціації міст України, зауважив, що пропагуючи європейські підходи управління державою, можновладці в той же час не враховують цінний досвід країн Європи, де людина, незалежно від місця свого проживання, отримує однакові зі всіма послуги, однакової якості.

«Чи зможуть громади при укрупненні районів забезпечувати своїм жителям на місцях належні адміністративні послуги? Лише нещодавно Міністерство розвитку громад та територій оприлюднило проєкт змін до Бюджетного Кодексу з урахуванням нової системи адміністративно-територіального устрою, згідно з яким видатки новоутворенних районів будуть спрямовуватися на будівництво, ремонт та утримання доріг, захист населення від надзвичайних ситуацій, фінансування місцевих програм у сфері культури та мистецтва, фізкультури і спорту, соціального захисту, ЖКГ, молодіжної політики тощо. Яке місце у розподілі цих видатків займе, скажімо, Славутський район. ❓Про яку децентралізацію, фінансову самостійність ОТГ у цьому випадку можна говорити!»

У вкрай бурхливій дискусії цього дня пролунали питання від депутата обласної ради Сергія Микульського, депутатів Славутської районної ради Миколи Мазура, Петра Семенчука, славутчан Анатолія Казімірова, Олексія Сабінського, Петра Яковчука, Василя Паразінського та ін. Позиція усіх присутніх на зустрічі жителів Славутчини була єдиною – «Славутському району – бути!». Намагалися донести й те, що «нинішнє керівництво держави ще нічого не зробило, щоб знищувати створене руками людей».

Чи дійдуть консенсусу державні органи влади та громади час покаже. ? Проте вже зараз громадяни очікують детальної дорожньої карти запропонованої адміністративно-територіальної реформи. ?

Пресслужба Славутського МВК