ІНСТИТУТ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА СХВАЛЮЄ НАМІРИ СЛАВУТСЬКОЇ ОТГ

Анатолій Ткачук, директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства:

« Славутчина – район, який мальовничо розкинувся в західній частині Хмельниччини. Соснові ліси, блакитні плеса озер та золоті піски зачаровують відпочиваючих своєю неповторною красою. Унікальний природний комплекс та зручне географічне розташування сприяють розвитку туризму. І все б добре, якби не сміття.

Так от, згідно статистичних даних у Славутському районі щорічно утворюється близько 28 тисяч тонн твердих побутових відходів. З них місто Славута формує близько 13 тисяч тонн, а територія району – 15 тисяч тонн.

Сміття вивозиться на санкціоновані звалища та полігони твердих побутових відходів. Однак через відсутність ефективної системи збору, не все сміття потрапляє до місць захоронення, утворюючи стихійні смітники у лісосмугах, зонах відпочинку, на території населених пунктів. В районі, де проживає більше 60 тисяч мешканців, функціонує лише один полігон твердих побутових відходів, 8 паспортизованих сміттєзвалищ та зафіксовано аж 67 стихійних сміттєзвалищ.

В результаті район має засмічені населені пункти, водні джерела та тліючі сміттєзвалища.

Структура побутового сміття складається в основному з: полімерних відходів – до 2520 тонн, целюлози (папір, картон, інше) – до 840 тонн, металу – до 1120 тонн, скла – до 30 тонн, деревини – до 30 тонн, харчових відходів – до 6300 тонн.

По суті частину сміття можна було б перебити, частину утилізувати, але для цього потрібні зусилля багатьох, в першу чергу міської громади, як найбільшого продуцента сміття, так і сусідніх громад, які не мають можливостей збирати та утилізовувати сміття.

Так і народилась ідея партнерства.

Славутське партнерство сформувалося 19 лютого 2019 року, коли Славутська міська об’єднана територіальна громада та чотири сільські об’єднані територіальні громади Славутського району, а саме Берездівська, Ганнопільська, Крупецька та Улашанівська, започаткували партнерство та підписали Меморандум про співробітництво громад.

Обговоривши ситуацію, вони дійшли висновку, що потрібно створити спільне комунальне підприємство, яке запровадить сучасну систему поводження з твердими побутовими відходами.

Така система буде спрямована на весь цикл поводження з відходами від утворення, збирання, вивезення, розміщення, зменшення, сортування до повторного використання: переробки та утилізації. Наразі проект обростає новими учасниками, деталізується бюджет, територіальне розміщення полігону, участь різних сторін у цьому процесі. Складно, але перспективно».

Прес-служба Славутського МВК