Збори Ради оптового ринку електроенергії України відбулися на Хмельниччині

24-25 березня у м. Нетішині на базі Хмельницької АЕС відбулися збори Ради оптового ринку електроенергії України під головуванням радника Президента ДП НАЕК «Енергоатом» Костянтина Запайщикова. Крім членів Ради, провідних фахівців в галузі енергетики, в ній взяли участь народні депутати члени профільного комітету Верховної Ради України, представник Антимонопольного Комітету. Вперше на збори запрошені і споживачі електоренергії: органи місцевого самоврядування представив голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України, міський голова Славути Василь Сидор.

Василь Богданович взяв участь у зборах не лише для того, щоб ознайомитись з ситуацією, яка склалась на енергетичному ринку країни, але, в першу чергу, для того, щоб підняти перед фахівцями цієї галузі наболілі проблеми територіальних громад області.
В України діє на сьогодні один ринок електричної енергії – це Оптовий ринок (ОРЕ). Для того, щоб виробляти, купувати або продавати електричну енергію в Україні будь-яка компанія повинна отримати статус члена ОРЕ. Рада ОРЕ здійснює загальний нагляд за роботою ДП “Енергоринок”, системи забезпечення його функціонування , за виконанням договірних умов членів ринку та пов'язаних з цим зобов'язань.
На виїзному засіданні розглянуто ряд важливих питань, пов’язаних зі вступом до Оптового ринку електричної енергії України нових членів, заслухані звіт розпорядника коштів ОРЕ про фінансовий стан на оптовому ринку електроенергії, інформація про залучення ДП «Енергоринок» кредитних коштів для виробників, результати роботи робочих груп ОРЕ з питань доопрацювання Правил ОРЕ та формування нормативно-правової бази, яка регулює діяльність суб'єктів з впровадження нової моделі ринку  тощо.
Члени Ради особливо переймалися тим, аби депутатами Верховної Ради були враховані всі їхні фахові пропозиції при прийнятті нового законодавства щодо функціонування енергетичного ринку.
На розгляд Ради виносилось також важливе для територіальних громад питання про внесення змін до законодавства щодо розщеплення тарифів за електроенергію при внесенні плати водопровідними господарствами. Вирішення цього питання дасть змогу комунальним підприємствам позбутися залежності від обленерго, що, в свою чергу, вирішить питання відключення світла населенню.
Треба відмітити не тільки належний професіоналізм директорів Ради, а й виявлену толерантність, високу культуру поведінки при розгляді досить складних питань, прийнятті непростих рішень, що викликали неабиякі, часом жорсткі дискусії.
У своєму виступі міський очільник Василь Сидор насамперед наголосив присутнім, що питання роботи атомних станцій – це не лише високий професіоналізм, а й необхідність проведення величезної роботи з населенням, яке проживає на території розміщення ядерних блоків. Дослівно: «Особливої гостроти ця робота набуває при проведенні громадських слухань з продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків та ставиться у пряму залежність від виконання законодавчих норм. Як правило, директору ХАЕС Миколі Панащенку доводиться наодинці пояснювати населенню необхідність будівництва нових блоків та гарантувати безпеку їх діяльності. Чого лише варті громадські слухання трьохрічної давності, коли мені та керівнику атомної станції доводилось переконувати населення в необхідності добудови ядерних блоків. Всі добре пам’ятають наслідки замороження будівництва та знають про те, що величезні кошти вкладаються у боротьбу екологічних організацій з розбудовою атомних станцій.
В сьогоднішніх умовах важко пояснювати населенню ситуацію з підняттям тарифів, якщо вони проживають у зоні можливого радіаційного впливу. Прийняття Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» гарантувало населенню економічну компенсацію такого ризику. Але останні два роки Уряд, грубо порушуючи норми вищезгаданого Закону, не виконує свої зобов’язання по виділенні субвенції на компенсацію ризику населення. У 2014 році територіальні громади так і не дочекались від держави коштів у сумі 229 млн., а у 2015 році до місцевих бюджетів надійшло лише 108 млн. грн. із 324 млн. грн., сплачених виробниками атомної енергії на компенсацію ризику населення. В результаті, громади, на території яких розміщені атомні енергоблоки, втратили фінансові ресурси, які сприяли б вирішенню багатьох соціальних питань. 
 Атомні станції мають свій строк експлуатації. Виділення коштів громадам є гарантом можливості розвитку атомної енергетики. Люди повинні бути впевнені у тому, що держава  піклується  про них. Громади нічого лишнього не просять – лише гарантовані їм законом кошти від прибутку атомних станцій».
Також міський голова порушив питання підняття оплати за зовнішнє освітлення з 0,47 грн. до 1, 14 грн. Цитуємо пряму мову: «В освітлення міст та сіл вкладені чималі кошти. Якщо ми збільшуємо витрати в 2,5 рази, то повинні менше споживати елктроенергії або взагалі відключити – іншого не буде. Стоїть питання: з яких коштів врізати місту 700 тис. грн. на нічне освітлення, коли, крім цього, на місцеві бюджети перекидаються зобов’язаня держави з фінансування професійно-технічної освіти, пільгових перевезень, медицини, освіти?
 Є великі проблеми з відключенням енергії через невиділення державою субвенції на покриття різниці в тарифах. Місцеві бюджети не мають додаткових коштів, як то заявляє Уряд, бо на сьогодні вони поповнються саме за рахунок населення. Нічне освітлення – це не розкіш, це крайня необхідність для забезпечення безпеки людей та держави взагалі. Адже впровадження маневрів з балансування потужностей подачі електроенергії на ринок атомними блоками є небезпечним. В свій час, сама НКРЕКП нещодавно закликала до якомога більшого використання електроенергії в нічний час з метою забезпечення більш рівномірного споживання». Тому Василь Богданович поставив питання представнику Національної комісії, що регулює тарифи на електроенергію (НКРЕП) про те, як вижити місцевим громадам в умовах постійного підняття тарифів?
Міський очільник, як голова Хмельницького регіонального відділення АМУ, звернувся до присутніх з проханням з розумінням віднестися до проблем місцевого населення, яке проживає в зоні дії атомних станцій і несе постійні ризики, та попросив поставити перед урядом питання: куди поділися кошти громад, які в повному обсязі перераховані до державного бюджету ДП НАЕК «Енергоатом» у 2014 та 2015 роках на ці цілі, та чому при запланованих доходах від збору прибутку виробників атомної енергії у 2016 році 356 млн.грн., громадам передбачається виділити лише 115 млн.грн.?
Наприкінці Василь Богданович подякував за можливість донести до фахівців інформацію про болючі проблеми громад, за вирішення яких міська влада протягом двох років бореться в судових інстанціях різних рівнів, висловив надію на допомогу Ради ОРЕ у вирішенні проблем місцевого самоврядування.
Також він зазначив викокий професіоналізм учасників при вирішені питань, що піднімались на засіданні, та додав, що запрошення до участі у цих зборах формує тільки довіру. Висловлена позиція міського голови була схвально підтримана усіма присутніми. 
Без електронергії неможливе існування будь-якої галузі економіки, суспільства в цілому і кожного споживача. У своєму інтерв’ю Костянтин Запайщиков розказав, що на сьогодні збереження енергетичної системи, над яким працює і Рада ОРЕ, є вкрай важливим стратегічним завданням, бо втративши енергетику – ми втратимо все.
Голова Ради висловив занепокоєння підняттям тарифів та зазначив, що населенню повинно бути зрозумілим, чому відбувається їх підняття. Вироблення концептуального підходу до нової моделі ринку дозволить зберегти енергетичну галузь і врегулювати тарифи.
 Костянтин Володимирович відзначив, що йому імпонує позиція міського голови м. Славути, який стукає у всі двері, щоб вирішити місцеві проблеми і пропонує реальні шляхи їх вирішення.
Прес-служба Славутського МВК.
Розміщенно в Без категорії