Щеплення: бути чи не бути

Робити чи не робити щеплення дитині? – Дане питання дедалі частіше постає перед молодими батьками. Зіткнулася з цим і славутчанка Ірина Ткачук (прізвище та ім’я з етичних міркувань змінено). Ще в 2011 році Ірина зверталась до суду з питання влаштування дитини в навчально-виховне об’єднання «Дошкільний заклад-початкова школа» №2 . Рішення суді було на користь закладу, тому що дитині не зроблені профілактичні щеплення згідно календаря щеплень через категоричну відмову батьків. Однак, Ірина не розпочала робити щеплення, тому на даний час не можна прийняти дитину в дошкільний заклад, адже це суперечить чинному в Україні законодавству.
Оформлення в дошкільний навчальний заклад здійснюється згідно з Примірним положенням про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, затвердженим наказом МОЗ України від 29 листопада 2002 року № 434 “Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні”, де визначено обсяг обстежень та обов’язковість профілактичного огляду дитини відповідними спеціалістами. Зокрема, в положенні зазначено, що “питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією”.
Лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я при вирішенні питання про відвідування дитиною дошкільного навчального закладу керується такими нормативно-правовими актами:
– основні законодавчі документи, які регламентують проведення щеплень в Україні, а саме: закони України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” та “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Згідно з ними профілактичні щеплення для запобігання захворюванню на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець, кір в Україні є обов’язковими і включаються до календаря щеплень;
– наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 “Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів”, яким затверджено календар профілактичних щеплень, Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень та туберкулінодіагностики і Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень.
У статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” зазначено: “Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження – засвідчити це актом у присутності свідків”.
Однією з необхідних умов прийняття дитини до навчально-виховних закладів згідно зі статтею 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (далі – закон) є повнота проведення профілактичних щеплень за віком. У цій статті вказано, що “дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації, за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийнятті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його”.
У багатьох країнах світу підходи до проведення щеплень такі ж, як і в нашій країні: дитина без щеплень до відвідування організованого колективу не допускається.
Закладів, де могли б навчатись виключно нещеплені діти, в Україні нема. Але право на дошкільне виховання дітей, які не мають профілактичних щеплень без поважних причин, а лише через небажання батьків, може бути реалізоване шляхом його отримання в індивідуальній формі.
Офіційна позиція Міністерства охорони здоров’я України щодо проведення щеплень з метою профілактики інфекційних захворювань базується на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, які використовуються в національних календарях щеплень усіх цивілізованих країн. Забезпечення достатньо високого рівня охоплення щепленнями у більшості розвинутих держав належить до основних пріоритетів національної безпеки.
Таким чином, славутчанці Ірині Ткачук запропоновано переглянути свою позицію щодо щеплень або ж обрати варіативну форму здобуття дошкільної освіти – соціально-педагогічний патронат або відвідування міського клубу «Малюк».

Управління освіти
Славутського МВК

Розміщенно в Без категорії