Ринок праці в цифрах і фактах

Сучасний ринок праці, під впливом різноманітних зовнішніх та внутрішніх факторів, щоразу висуває нові та жорсткі вимоги до претендентів на вакансії. Якщо керуватись лише популярністю, або навіть, престижністю майбутньої професії – у більшості випадків на випускників вищих чи професійно-технічних навчальних закладів чекає облік у місцевому центрі зайнятості. Адже працювати за професією, у такому випадку, щастить не багатьом. Сьогодні славутський ринок праці потребує не юристів, економістів чи менеджерів, а слюсарів, швачок, продавчинь, мулярів, електрогазозварювальників, столярів тощо.
У порівнянні з минулим роком число безробітних у нашому місті та районі станіном на 01 грудня 2013 року збільшилось на 9%. Та, як пояснила директор Славутського міськрайонного центру зайнятості Маргарита Євгенівна Кравчук, і одна з основних причин такого зростання – вивільнення працівників, через оптимізацію виробництва, на ПАТ «Славутський комбінат «Будфарфор». Протягом поточного року більше 180 осіб з цього підприємства перебувало на обліку в місцевому Центрі зайнятості. Сьогодні залишаються не працевлаштованими ще 135 осіб. Усього ж на обліку в центрі зайнятості перебуває 1008 безробітних, з них 391 особа – з району. У листопаді-грудні реєструється багато звільнених з сільськогосподарських агроформувань – близько 500-600 осіб протягом року задіяні на підприємствах із сезонним характером виробництва (СФГ «Клепачі», «Подільський господар», СТОВ «Бесідки», ФГ «Обрій», ТОВ «Лотівка-Еліт», СГК «Красноставський»). «Вони працюють півроку на підприємствах, а в період міжсезоння приходять до нас. Це абсолютно очікувані люди, – продовжує директор, – тому підстав для занепокоєння поки що немає. Звісно, хотілося б, щоб вирішилась ситуація на ПАТ «Славутський комбінат «Будфарфор». Тому що, люди дещо схвильовані та не знають як діяти далі. Адже в переважній більшості увесь свій трудовий стаж вони отримали саме на цьому підприємстві. Їм важко зорієнтуватись. Ми більш тісніше співпрацюємо з ними, та й взагалі намагаємось приділяти більше уваги тим, хто потрапив під вивільнення.
Серед випускників професійно-технічних закладів освіти в поточному році перебувало на обліку 113 осіб, з них 36 працевлаштовано, 61- знято з обліку через низку причин: небажання працювати, виїзд за кордон, декретна відпустка тощо, 16 осіб – ще залишилось влаштувати на роботу. Що стосується випускників вищих навчальних закладів: 139 – перебувало на обліку, 68 осіб – працевлаштовано, 37 – знято з обліку, 34 – ще отримують допомогу по безробіттю.
«Сьогодні не вистачає спеціалістів масових робітничих професій, вузькопрофільних спеціалістів у технічній, медичній сферах, – далі розповідає Маргарита Євгенівна, – Ми сподіваємося, що майбутні студенти обиратимуть конкурентні на ринку праці професії та спеціальності, оскільки для них існують механізми працевлаштування. Для роботодавців, у разі їх працевлаштування на нові робочі місця, надаються компенсації єдиного внеску на загальнообоів язкове державне соціальне страхування.
«Проблема у тому, що не зорієнтувавшись у ринку професій, випускник, зачасту, обирає професію за популярністю, а не потрібністю. Тому саме випускники вишів і залишаються в подальшому не працевлаштованими, – пояснює Маргарита Євгеніївна, – На порталі «Труд» Державної служби зайнятості є більше 56 тис вакансій, з них 8600 тис для керівників та спеціалістів. Тобто, це менше 10%, коли вступників до вищого навчального закладу – 90%. Безумовно, вищу освіту треба отримувати. Оскільки навіть аби працювати касиром торгівельного залу потрібно мати диплом вищого навчального закладу. Просто варто ретельніше віднестися до вибору майбутньої професії, вивчити та проаналізувати, які перспективи зайнятості на сьогодні. До прикладу, в Україні, на сьогоднішній день, 246 пропозицій для юристів, коли ВНЗ, які пропонують навчатися цій спеціальності сотні, відповідно, щороку випускається тисячі юристів. Єдиний вихід – розпочати власну юридичну практику, хоча й їх достатньо в нашій державі».
Варто відмітити, що протягом січня-листопада 2013 року 48 осіб з числа безробітних громадян, частина з яких потрапила під вивільнення, зареєструвались як суб’єкти підприємницької діяльності із одноразовою виплатою допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю (ОВДБ), а це у 2,8 рази більше, ніж торік. Майбутніх підприємців ми готуємо не менше 1,5 місяця, оскільки вони повинні бути обізнаними у всіх нюансах підприємницької діяльності та повинні ретельно вивчити конкуренцію на ринку. П’ятеро осіб протягом року започаткували власну справу у сфері вантажно-пасажирських перевезень, 8 осіб – у сфері надання послуг, підприємці у районі обирають фермерську діяльність».
«У кожному освітньому закладі міста та району, протягом навчального року, наша служба проводить інформаційно-роз’яснювальні та профорієнтаційні заходи. Ми надаємо усю необхідну інформацію, роз’яснюємо який сучасний стан ринку праці та навчаємо, як правильно використовувати ці знання аби в подальшому зробити правильний вибір професії. Адже основне наше завдання – мінімізувати помилки та максимально зекономити час та кошти наших славутських родин, щоб отриманий диплом не лежав дарма на полиці».
Що ж стосується затримок по соціальним виплатам, таких як допомога по безробіттю, матеріальна допомога в період професійного навчання, одноразова допомога для зайняття підприємницькою діяльністю, директор запевнила, що ситуація змінилась докорінно, і сьогодні відповідні кошти Держказначейством профінансовані повністю. 6 грудня 2013 року проведено платежі, які центром зайнятості були подані ще 31 жовтня – на суму 350, 699 тис. грн., 10 грудня 2013 року, ті що подані 11, 19 та 26 листопада на загальну суму 977,890 тис.грн. і 11 грудня, ті що подані 06 грудня поточного року – на суму 258,279 тис. грн., а це понад 1,5 мільйона гривень. По незахищеним статтям видатків складається по-різному: фінансування витрат на оплату праці при організації оплачуваних громадських робіт – без затримок, фінансування вартості професійного навчання та проживання студентів в гуртожитках – взаємозаліком. Сьогодні залишаються не проведеними Держказначейством платежі із відшкодування фактичних витрат роботодавців на заробітну плату та єдиний соціальний внесок ( дотації та компенсації), і заробітної плати працівників служби зайнятості.
«Маю надію, що до кінця цього року ситуація покращиться і з цім напрямі, і борги по соціальним виплатам будуть погашені повністю».

В. Чернега,
фото автора

Розміщенно в Без категорії