В своєму будинку – самі собі господарі

Як відомо, більшість житлових будинків у Славуті обслуговують ЖЕКи, є й такі, якими управляють ОСББ, правда, їх досить мало. А є ще й третя категорія – кооперативні будинки. І проблем у їх обслуговуванні нерідко не тільки не менше, а навіть більше, ніж в інших.
Люди, яким з тих або інших причин не вдалося отримати від держави квартиру безкоштовно, об’єднувалися і за рахунок пайових внесків зводили новий будинок або реконструювали старий. Ось так і виникли житлово-будівельні кооперативи. Основна їх відмінність від комунальної власності – самоуправління, тому що мешканці самі відповідають за стан будинку й прибудинкової території, за власні кошти ремонтують тепломережі усередині приміщення і т.д.
Минулого тижня ми разом із головним спеціалістом управління житлово-комунального господарства,енергозбереження та благоустрою Віктором Матвійчуком поспілкувалися з головою житлового кооперативу №3, що знаходиться за адресою вул. Церковна, 32, в центрі міста (складається із співвласників 60-ти квартирного будинку). Житловий кооператив створений його засновниками на добровільних засадах, які об’єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх соціальних та інших потреб на засадах самоврядування, у відповідності з вимогами Цивільного кодексу України, Закону України «Про кооперацію», іншими чинними законодавчими нормами України. До майна житлового кооперативу, що знаходиться у загальному користуванні належить: земельна ділянка біля будинку та прибудинкова територія, визначена згідно договору оренди, зовнішні стіни будинку та несучі конструкції, підвали та технічні комунікації, сходові клітини та дах будинку.
Не доходячи до будинку, ми побачили купи сміття. Як пояснив нам Володимир Мигович – голова кооперативного будинку, зі всіма жителями укладено договори на вивіз сміття, за що люди справно сплачують. Причина в тому, що в більшості випадків сміття підкидають недобросовісні жителі. Уже неодноразово писалися заяви в міліцію, але так нікого і не спіймали.
Позаду кооперативного будинку – зелена зона, втім, більше схожа на смітник. Порожні пластикові та скляні пляшки, старі пакети, зрізані сухі гілки та дерева, будівельне сміття просто під будинком – такий пейзаж спостерігають жителі зі своїх вікон. Як зазначив Віктор Матвійчук – цю територію має прибирати адміністрація будинкового кооперативу, тобто, балансоутримувач будівлі. Отож мешканцям цього будинку є над чим працювати.
Для того, щоб привести територію до ладу Володимир Мигович, просить посприяти у зрізанні старих дерев:
– Ми написали колективну заяву на ім’я міського голови, щоб допоміг нам зрізати дерева, адже у нас немає таких коштів. Для того, щоб зрізати одне дерево ЖЕКу потрібно заплатити 600 грн., а приватнику взагалі 1000 грн. У нас проживає майже 90% пенсіонерів. Прожитковий мінімум ви знаєте який. Ніяк не можна зібрати гроші. Згідно статуту ми маємо один вплив на людей – передавати на суд. Якщо я передам на суд, як я маю людям дивитися в очі? В той же час, разом з мешканцями ми замінили повністю водопровід, перекрили дах, бо протікав. Все робимо за свої кошти, як того і вимагає статут нашого будинку, а це великі гроші. Зберемо відповідну суму, і коли будемо збирати листя, заразом повивозимо каміння.
Спеціаліст управління ЖКГ міськвиконкому наголосив на тому, що мешканців кооперативного будинку можна прирівняти до власників будь-якого приватного будинку. І в їхньому статуті вказано, що весь благоустрій виконується за рахунок коштів кооперативу. Скажімо, не будуть же працівники Славутського ЖКО зрізати дерева на приватних подвір’ях громадян. Та й що там казати невже із 60-ти квартир цього будинку люди не можуть зібрати всього по 10 грн. на зрізання дерев, або ж запропонувати їх тим, кому вони потрібні на дрова.
Описаний стан справ – характерний і для інших кооперативних будинків.
Отож, шановні мешканці кооператів, якщо ви хочете жити в нормальних умовах, то недостатньо дбати лише про свою квартиру, а варто подумати і про будинкову та прибудинкову територію, власниками якої ви є.

Прес-служба Славутського МВК

Розміщенно в Без категорії