Славута відзначила 380-річчя від дня надання місту Магдебурзького права

25 квітня громада Славути відзначала ювілейну дату свого рідного міста – 380-річчя від дня отримання ним Магдебурзького права. Враховуючи історичне, наукове та політичне значення Магдебурзького права у встановленні принципу місцевого самоврядування цього дня понад двісті юних славутчан пронесли центральними вулицями міста 50-ти метровий державний прапор, а в міському Палаці культури відбулася презентація гербів та прапорів міст регіону – Славути, Острога, Дубно, Ізяслава, Старокостянтинова, Нетішина та Луцька.
Після чого пройшла урочиста академія «Привілеї Магдебурзького права у містах та містечках Волині та Поділля» та концерт за участі відомого в регіоні гурту «Дуліби».
Гостей свята урочисто зустріли духовий оркестр міста, хореографічний гурт мажореток міського Палацу культури та фольклорний гурт «Щедрик». Урочисту академію відкрив міський голова Василь Сидор:
– 380-річчя від дня надання Славуті Магдебурзького права є визначною датою для нашого міста, адже ще тоді як у 1633 році міста в інших народів-сусідів лише засновувалися, то на теренах України уже стрімко закладалися підвалини місцевого самоврядування. Нам є чим пишатися, адже українська нація має багату історію, культуру та традиції. Магдебурзьке право має важливе значення для розвитку місцевого самоврядування в Україні, адже дане право передбачало надання міській громаді право здійснювати місцеве управління. Великою честю для міста було отримати даний привілей. І ми гордимося, що саме Славута була одним з таких міст. Ми з шаною відносимося до тих людей, які розбудовували наше місто, сприяли його історичному становленню, зробивши Славуту одним із найбільш розвинутих міст Волині.
З нагоди 380-річчя від дня закладення у нашому місті основ місцевого самоврядування – Дня отримання Магдебурзького права – відзнакою «За заслуги перед славутчанами» було святкової години нагороджено секретаря Славутської міської ради Бориса Семенюка, який зауважив:
– Я щиро вдячний територіальній громаді міста за таку високу винагороду та разом з тим розумію, що отримана відзнака несе із собою й велику відповідальність перед кожним славутчанином. Отож і надалі буду докладати усіх зусиль, щоб бути максимально корисним для своєї рідної Славути. Громадянами нашого міста зроблено надзвичайно багато для його історичного розвитку. Я лишень згадую як потужно відчувалися у місті перші кроки становлення незалежної України. Сьогодні можна впевнено говорити, що національний дух починається саме з малої Батьківщини, де ми народилися. Основою основ держави є саме її міста та села. Щодо сучасної Славути, то впевнено відзначу, що вона знаходиться у руках мудрого правлінця – генератора ідей, який постійно щось впроваджує нове у місті. Василь Сидор той міський голова, який завжди чітко бачить подальшу перспективу розвитку міста.
За високі досягнення у вивченні історії м.Славута та родини князів Сангушків відзнакою виконавчого комітету Славутської міської ради «Знак пошани» був нагороджений цього дня директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки Владислав Берковський. Грамотою Хмельницької облдержадміністрації за професіоналізм та високі досягнення нагороджено директора ЗОШ№ 1, депутата Славутської міської ради Андрія Смолійчука.
Привітали славутську громаду поважні гості із міст Волині.
Міський голова м. Ізяслав Валентин Паньковський:
– Починаючи будувати свою роботу в якості міського голови, я взяв собі за приклад досвід Славутського міського голови Василя Сидора, який дуже багато зробив для розвитку Славути. Я підтримую його ініціативу проведення таких заходів як сьогодні, адже таким чином ми ще раз підкреслюємо важливе значення місцевого самоврядування в нашій державі, вшановуємо працю пращурів, які працювали над розвитком міста. Міста-сусіди Ізяслав та Славута дійсно мають багату історію їх становлення та розквіту. Отож приємно було взяти участь у презентації символіки територіальних громад регіону, адже саме прапор та герб є відображенням історичних, культурних, соціально-економічних та інших особливостей і традицій жителів кожного міста.
Секретар Острозької міської ради Микола Добровольський:
– В першу чергу хочу передати вітання славутській громаді від громади Острога та особисто міського голови Олександра Шикера. Сьогодні ви відзначаєте почесну ювілейну дату – 380-річчя з часу закладення у вашому місті основ місцевого самоврядування, яке завжди було підгрунттям будь-якої демократичної держави. Приємно бачити сьогодні, що незважаючи ні на що, місцеве самоврядування дійсно діє в сучасній Україні. Діє воно завдяки активності територіальних громад, прийняттю перспективних рішень на місцях. Хотілося б, щоб так було і надалі, а тому звертаюся до присутніх в залі юних славутчан – любіть і шануйте своє рідне місто, адже ви маєте гідно продовжити історичні надбання ваших пращурів та передати їх майбутнім поколінням.
Депутат Дубенської міської ради Тетяна Єфімчук:
– Мені сьогодні дуже приємно передати вітання зі святом від міського голови м. Дубно Василя Антонюка, депутатського корпусу та усієї дубенської громади. Ось уже 380-та річниця минає, як вашому місту надано Магдебурзьке право. Приємно, що сьогодні ви так гарно зуміли організувати відзначення цієї ювілейної дати. Під час представлення гербів та прапорів не важко було зрозуміти, що історія наших міст тісно переплітається, адже нас об’єднує одна важлива історична сторінка – роди славних князів. Сьогодні наші територіальні громади об’єднують повсякденні проблеми та турботи на благо рідного міста та держави.
Заступник міського голови м. Старокостянтинів Сергій Черновський:
– Від імені територіальної громади Старокостянтинова, міського голови Миколи Мельничука також хочу привітати усіх славутчан зі святом, подякувати за гарну та цікаву організацію заходу. Вивчення історії рідного краю – важлива складова нашої діяльності та невід’ємна частина таких понять, як національна свідомість та культура. Магдебурзьке право – не лише важлива, а й актуальна на сьогодні тема, адже вшанування подібних річниць дозволяє ще раз відзначити усю важливість інституту місцевого самоврядування.
Депутат Луцької міської ради, начальник управління туризму та промоцій Луцької міської ради Наталія Бунда:
– Ця історична подія штовхає нас задуматися над минулим і над майбутнім, яке буде після нас. Ми маємо примножувати те, що нам залишили предки та свято берегти традиції українського народу. Все залежить від нас, від того, як кожен бачить себе у житті, що хоче зробити та до чого прагне. Бажаю усім славутчанам натхнення у реалізації всіх планів та задумів
Приємно, що наші міста співпрацюють, тому що власне українські міста повинні бути єдині в своїх починаннях та продовженнях, адже ми всі разом будуємо майбутнє нашої країни.
Заступник міського голови м. Нетішин Іван Михасик:
– Серед усіх присутніх сьогодні на заході міст тільки Нетішин, на жаль, не має такого вагомого документа у своїй історії. Можна лише говорити про рішення Верховної Ради щодо надання статусу міста. Можливо, через 380 років нетішинці будуть згадувати цей документ як важливий привілей надання статусу міста. Історично склалося так, що Нетішин сформувався в адміністративно-територіальному відношенні на теренах Славутського району і це є частинка Славутчини. Молоде місто Нетішин формується поряд з історією міст-сусідів, адже тому що їхнє минуле багатогранне та об’ємне. На разі важливо, щоб молоде покоління, яке сьогодні присутнє у цьому залі, вивчало історію Магдебурзького права, формування місцевого самоврядування в Україні. Зокрема, останнє стикається з рядом проблем на рівні держави, вирішення яких, на жаль, лягає на плечі територіальних громад.
Усі присутні гості мали змогу познайомитися із новим виданням, присвяченим історії міста Славути «Славута. Заснування та походження», впорядковане та презентоване кандидатом історичних наук Владиславом Берковським. У книзі представлено документи, що відображають історію заснування та розвитку містечка Славути у ХVI-XVII століттях. Переконані, що дана книга, видана за сприяння Славутської міської ради, стане в нагоді не одному поколінню славутчан.
На завершення урочистої академії, присвяченій інституту місцевого самоврядування, міський голова Василь Сидор звернувся до усіх присутніх:
– Сьогодні нам необхідно докласти максимальних зусиль, щоб місцеве самоврядування розвивалося. Адже лише за умови, що місцева територіальна громада матиме повне право самостійно розвиватися та приймати рішення на благо свого населеного пункту, можна говорити про подальший розвиток усієї держави. Історичний досвід показує нам, що централізація влади ні до чого доброго не приведе. На даний час робляться спроби владою держави впровадити нову концепцію дії місцевого самоврядування, яка є лише спробою повністю знищити такий основоположний принцип демократичної держави як народовладдя. Це створення додаткових контрольних органів, заборона громадянам вільно розпоряджатися природними надрами та інші обмеження які впроваджуються далеко не на користь українського народу. В нашій державі дійсно є крайня необхідність реформування місцевого самоврядування, але будь-які впроваджені дії повинні розвивати даний інститут, а не викорінювати його. Важливо зрозуміти, що сильне місцеве самоврядування – це запорука розвитку демократичної держави.
Важко уявити людину, геть позбавлену любові до отчого краю. Тай чи можна її, таку, вважати справжньою людиною, громадянином. Саме з любові до малої Батьківщини виростає неосяжна синівська любов до всієї нашої великої Вітчизни. Отож, шановні славутчани, любіть своє рідне місто та пам’ятайте, що саме від вашої щоденної роботи, вашої національної свідомості залежить майбутнє незалежної України.

Розміщенно в Без категорії