Ціна питання: здоров’я та життя громадян

27 листопада в Будинку Рад відбулися громадські слухання з питань створення екстреної медичної допомоги та організації первинної медичної допомоги.
Таке зібрання було ініційоване міською владою з метою інформування громадськості про актуальні питання медичної галузі Славутчини. На думку міського голови Василя Сидора, питання проведення реформування медицини, уже розпочате спільно адміністрацією Славутської ЦРЛ та районною радою, повинно проходити із врахуванням думки та потреб громадськості.
– Такі кардинальні зміни в структурі медицини Славутчини повинні проводитися вкрай виважено, адже тут ціною допущеної помилки може стати здоров’я та життя громадян, – було зауважено Василем Богдановичем. – Багато організаційних питань розпочатої реформи досі не погоджено із власником матеріальної бази Славутської центральної районної лікарні – територіальною громадою міста. Мені важливо, щоб громадяни і надалі мали можливість отримувати у Славуті якісні медичні послуги, а не змушені були поневірятися по інших містах.
Підняті питання були особисто прокоментовані головним лікарем Славутської ЦРЛ Віктором Іващуком.
Реформа екстренної допомоги: хто рятуватиме наші життя?
Зі слів головного лікаря нам стало відомо, що у 2013 році після вступу в дію Закону «Про екстрену медичну допомогу» служба швидкої допомоги Славутської ЦРЛ відійде в повне підпорядкування Комунальної установи «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» у м. Хмельницький. Як запевнив виступаючий кадровий склад існуючого відділення швидкої допомоги та його матеріальна база повністю буде залишено, лише зміниться їх підпорядкування.
Має бути єдина обласна диспетчерська служба швидкої допомоги, що дасть змогу уникнути обмежень між територіями обслуговування екстренної медичної допомоги. Наша область стане єдиним медичним простором і допомогу хворому надаватиме та швидка, яка опиниться ближче до нього. Це зменшить час приїзду бригади до пацієнта і відповідно покращить якість надання медичної допомоги. Складність лише у тому, що обласна диспетчерська служба розпочне свою роботу лише з наступного року, а до цього часу виклик швидкої допомоги буде проводитися лише регіонально. Самі люди ніяких незручностей у наданні послуг швидкої допомоги не відчують.
Уже на початку наступного року планується створити ще дві підстанції швидкої допомоги, щоб полегшити роботу служб, зокрема, у м. Кам’янець-Поділський, якій підпорядковуватимуться південні райони області, у м. Шепетівка, що охопить північні райони, та у м. Хмельницький. По Славутському районі залишаться підстанції в Славуті, Ганнополі та Берездові.
Чи на часі свторення первинної медичної допомоги на Славутчині?
Під час обговорення було також акцентовано увагу на тому, що прийняття Славутською районною радою рішення щодо створення юридичної особи – комунального підприємства «Славутський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» є поспішним. Адже в Законі України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення надання медичної допомоги» чітко вказано, що пункти, які стосуються первинної медичної допомоги набирають чинності з 1 січня 2015 року. Окрім того, в даному законі зазначено, що до 31 грудня 2019 року первинну медичну допомогу надають лікарі загальної практики – сімейні лікарі та інші медичні працівники, які працюють під керівництвом таких лікарів, а також лікарі-терапевти дільничні, лікарі-педіатри дільничні та інші медичні працівники, які працюють під керівництвом лікарів-терапевтів дільничних і лікарів-педіатрів дільничних. Отож, чи варто було так поспішати, тим більше якщо дані зміни не підтримані необхідним фінансуванням?
Відповідаючи на це питання, головний лікар Віктор Іващук зауважив, що такі зміни не просто на часі, а з ними навіть запізнились. Адже до офіційного впровадження у 2015 році первинної медичної допомоги необхідно на практиці вивчити усі позитивні та негативні сторони таких змін, внести свої пропозиції для того, щоб реформування на Славутчині здійснювалось лише на користь громадян.
Прикро було дивитись, що на обговорення цієї важливої теми прийшла така мала кількість славутчан. Хотілося б, щоб наші громадяни проявляли більшу активність, адже питання медичного обслуговування стосується кожного з нас. А стосовно почутого на слуханнях, то хочеться вірити, що досить позитивні сподівання адміністрації Славутської ЦРЛ в майбутньому підтвердяться і започатковане реформування лише сприятиме покращенню медичних послуг. Разом з тим, варто пам’ятати, що кожний громадянинУкраїни має конституційне право на охорону здоров’я, а держава зобов’язана створити усі необхідні умови для ефективного і доступного медичного обслуговування.

Розміщенно в Без категорії