НОВИЙ РІК РОЗПОЧАВСЯ ІЗ НЕПРИЄМНИХ НОВИН

Сьогодні, 02 січня 2020 року, міський голова Василь Сидор звернувся до Президента України В. Зеленського, Голови Верховної Ради України Д. Разумкова, Прем’єр-міністра України О. Гончарука, голови НКРЕКП В. Тарасюка та народного депутата України О. Жмеренецького із відкритим листом щодо наміру НКРЕКП скасувати пільги з оплати за спожиту електричну енергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій.

«Ознайомившись в мережі Інтернет за електронною адресою: www.nerc.gov.ua  із проєктом постанови НКРЕКП «Про внесення зміни до Порядку застосування тарифів на електроенергію», населення, яке проживає у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, та органи місцевого самоврядування вкрай обурені та занепокоєні наміром НКРЕКП скасувати пільги з оплати за спожиту електричну енергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій.

Даний проєкт постанови суперечить статті 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Так, статтею 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» передбачено надання пільги з оплати за спожиту електричну енергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, відповідно до статті 17 Закону України «Про електроенергетику».

При цьому статтею 17 вказаного закону, розмір зазначеної пільги становив 30 % від тарифу на електричну енергію, яка втратила чинність у зв’язку із введенням в дію нового ринку електричної енергії на підставі Закону України «Про ринок електричної енергії».  

Вказане трактується НКРЕКП як підстава для виключення із Порядку застосування тарифів на електроенергію, затвердженого постановою НКРЕКП від 23.04.2012 № 498, пункту 2.1.3, яким врегульовано питання відпуску електричної енергії за тарифом у розмірі 70 % від рівня діючого тарифу для відповідної групи населення.

Однак, таке трактування чинного законодавства призведе до звуження змісту та обсягу права населення, що проживає в зоні спостереження, гарантованого саме Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», що є спеціальною нормою у даній сфері правовідносин.

Таким чином, вважаємо, що законодавчого коригування потребує не постанова НКРЕКП від 23.04.2012 № 498, а Закон України «Про ринок електричної енергії» шляхом встановлення розміру гарантованої законодавством пільги.

Враховуючи те, що з 2014 року державою систематично недофінансовано субвенцію на соціально-економічну компенсацію ризиків населення, що проживає в зоні спостереження атомних електростанцій відповідно до обсягу однойменного збору, скасування пільг для вказаної групи населення зводить нанівець закріпленні правові гарантії та призведе до масового супротиву суспільства щодо розміщення ядерних установок на території таких населених пунктів.

Разом з тим, в розрізі взятого державою курсу на стрімке підвищення розвитку економіки на 40 %, продовження терміну експлуатації 1, 2 та будівництва 3, 4 енергоблоків Хмельницької атомної електростанції, держава зобов’язана формувати позитивне ставлення до атомної енергетики.

З метою вирішення даної ситуації, пропонуємо не вносити запропоновані зміни до постанови НКРЕКП від 23.04.2012 № 498, натомість доповнити статтю 7 «Про ринок електричної енергії»  частиною 9 наступного змісту: «9. Тариф на електроенергію для побутових споживачів, які постійно проживають у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, встановлюється у розмірі 70 відсотків діючого тарифу для відповідної групи населення».

Крім того, інформуємо, що Славутською міською радою ініціювалося перед народним депутатом України  питання необхідності законодавчого врегулювання визначення розміру зазначеної пільги листом від 09.12.2019 р. за вих. № 04-29/2811, що додається».

Міський голова  В.Б. Сидор