УПРАВИТЕЛЬ САМОСТІЙНО ВСТАНОВЛЮЄ ЦІНУ НА СВОЇ ПОСЛУГИ

З 1 травня 2019 року набрав чинності Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

На виконання пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» від 13.06.2016 року № 150, виконавчим комітетом Славутської міської ради було проведено конкурс на управителя багатоквартирних будинків м. Славута.

Рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради від 26.07.2018 року № 266 за результатами конкурсу визначено переможця – комунальне підприємство «Славутське ЖКО» та призначено його управителем 190-та багатоквартирних будинків у м. Славута.

Із вказаним комунальним підприємством укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком окремо на кожний багатоквартирний будинок строком на 12 місяців.

Варто зауважити, що якщо до 1 травня розрахунки на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій підлягали попередній перевірці підрозділами виконкому, оприлюдненню та затвердженню рішенням виконавчого комітету, то, за новим законодавством, орган місцевого самоврядування більше не має жодного впливу на формування ціни послуги управителя, а лише на конкурсній основі обирає найнижчу із запропонованих.

Виконавчий комітет Славутської міської ради позбавлений можливості втручатись у договірні відносини між управителем та співвласниками багатоквартирних будинків.

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому статтею 10  Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком.

Згідно ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

  • утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
  • купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
  • поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Інформацію про ціну на послуги із обслуговування житла управляюча компанія зобов’язана надавати мешканцям на їхню вимогу. Однак законодавчо не закріплено механізм цього інформування.

Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком підписується строком на один рік. Якщо ж управитель не справлятиметься із покладеними на нього обов’язками, або ціни на послуги управляючої компанії мешканці вважатимуть зависокими, співвласники можуть ініціювати дострокове розірвання договору про надання послуг з управління. Для цього потрібно скликати загальні збори і відмовитися від таких послуг, попередивши про це управителя не пізніше, ніж за два місяці до дати розірвання договору.

Отож, за співвласниками багатоквартирних будинків й надалі залишається право або обрати іншого управителя самостійно, або ж створити ОСББ, відповідно до чинного законодавства України.

ВАРТО ВЗЯТИ ДО УВАГИ!

Особливістю ситуації в Україні є неминучість змін в управлінні кожним будинком. Ситуація у сфері управління житлом вже змінилася.

Сподівання на те, що прийде хтось і зробить усе за нас, поступово відходять. Кожен співвласник повинен зрозуміти свою відповідальність. Прийшов час братися за роботу та усвідомлювати себе власниками, які не тільки мають право користуватися своїм майном, а й відповідальні за його стан.

Тепер власники квартир уже законом зобов’язані дбати про утримання не тільки своїх квадратних метрів, а і спільного майна – місць загального користування, стін, електричного, сантехнічного та іншого обладнання всередині будинку.

«Співвласники зобов’язані забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів», – йдеться у законі «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Прес-служба Славутського МВК