БУДУЙТЕ ЗАКОННО

При виконавчому комітеті Славутської міської ради функціонує відділ, який виконує делеговані державні повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю за об’єктами будівництва, що відносяться до об’єктів із незначними та середніми класами наслідків (СС1, СС2).

Наявність такого структурного підрозділу, якій до речі є не у кожному місті, значно спрощує дозвільну та реєстраційну процедури у сфері містобудівної діяльності. Окрім того, фахівці відділу надають спеціалізовану консультацію, якою може скористатися будь-який суб’єкт господарювання чи громадянин, а також здійснюють заходи держархбудконтролю під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Однак, слід зауважити, що здійснення такого контролю за будівництвом обмежується діючим законодавством України. Так, вказані заходи здійснюються посадовими особами органу держархбудконтролю на об’єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок виключно у присутності суб’єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва.

Проте це не означає, що забудовник може порушувати вимоги законів, прикриваючись грошима чи високим статусом.

Безпосередньо на будівельному майданчику контроль за якістю будівельних робіт законодавчо покладається на осіб, відповідальних за здійснення авторського та технічного нагляду.

Абсолютно очевидним є те, що провідне місце у цьому процесі належить і автору  проекту будівництва. За будь-яких, здавалось очевидних відхилень від проектної документації, прийняттю рішення про відповідність чи невідповідність проекту, має передувати надання пояснення чи обґрунтування саме автора проекту, без висновку якого будь-яке рішення про порушення вимог проектної документації приречене на довготривалий процес з’ясування його наявності чи відсутності.

Щодо об’єктів СС2 дієвим арбітром у цій ситуації виступає організація, яка здійснювала експертизу проекту.

Для решти об’єктів, якщо автор проекту не визнає порушень проектної документації, питання може остаточно вирішуватися лише у судовому порядку.

Крім того, саме забудовник зобов’язаний дотримуватися усіх існуючих будівельних норм і стандартів та поважати громаду, в якій він працює, задля того, щоб мешканці зведених будинків згадували його лише добрими словами.

Так, маємо випадки, коли люди, оселившись у новій оселі, починають пожинати плоди власної неуважності: виникають проблеми з комунікаціями, територією спільного користування, опаленням помешкання тощо. Забудовник, у свою чергу, продавши вигідно нерухомість практично «вмиває руки» від проблем, що виникають у збудованому ним же будинком. Врешті-решт, громадяни йдуть з претензіями до міської влади, яка по суті не може вплинути на приватну власність славутчан.

Яскраві приклади того бачимо на вул. Я. Мудрого, 69, де існують зараз проблеми з під’їздом до будинку та відсутністю тротуарних доріжок, на вул. Я. Мудрого, 62а – досі не вирішено питання з передачею документів щодо трансформаторної підстанції та вул. Одухи, 2, де будівництво здійснюється без дозвільних документів.

Тому громадянам потрібно бути максимально уважними при купівлі житла. Перевіряти землю під будинком, наявність документів, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують готовність збудованого об’єкта до експлуатації, стан комунікацій, доступність під’їзних шляхів тощо.

У свою чергу, нагадуємо, що відділ з питань державного архітектурно-будівельного контролю Славутського МВК знаходиться у Центрі надання адміністративних послуг за адресою: м. Славута, вул. Миру, 102.

Наталія Мельник, начальник відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю Славутського МВК