ВЛАДА-ЗАБУДОВНИК-МЕШКАНЕЦЬ БУДИНКУ: ХТО ЗА ЩО ВІДПОВІДАЄ?

Чи може міська рада контролювати якість будівництва багатоповерхівок, яке здійснює приватний забудовник? Адже якщо у мешканців новобудови згодом виникають якісь негаразди, вони звертаються до влади міста? На що громадянам потрібно звернути увагу при купівлі житла? І якими принципами має керуватися професійний забудовник? – На ці та інші питання відповідали представники кожної із сторін трикутника взаємовідносин «влада-забудовник-мешканець будинку».

____________________________________________________________________

Міський голова Василь Сидор:

«Це добре, що у нашому місті будують житло, адже це розвиток Славути. У свою чергу, готові всебічно сприяти цьому.

При виконавчому комітеті Славутської міської ради функціонує відділ, який виконує делеговані державні повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю за об’єктами будівництва, що відносяться до об’єктів із незначними та середніми класами наслідків (СС1, СС2) – ДАБК. Наявність такого структурного підрозділу, якій є до речі не у кожному місті, значно спрощує дозвільну та реєстраційну процедури у сфері містобудівної діяльності. Окрім того, фахівці відділу надають спеціалізовану консультацію, якою може скористатися будь-який суб’єкт господарювання чи громадянин.

Однак, слід зауважити, що здійснення такого контролю за будівництвом обмежується діючим законодавством України. Так, вказані заходи здійснюються посадовими особами органу держархбудконтролю на об’єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок виключно у присутності суб’єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва. Проте це не означає, що забудовник може порушувати вимоги законів, прикриваючись грошима чи високим статусом. Такого я в Славуті не дозволю.

Безпосередньо на будівельному майданчику контроль за якістю будівельних робіт законодавчо покладається на осіб, відповідальних за здійснення авторського та технічного нагляду.

Будівельник зобов’язаний дотримуватися усіх існуючих будівельних норм і стандартів та поважати громаду, в якій він працює. Аби мешканці зведених будинків згадували його лише добрими словами.

Маємо випадки, коли люди, оселившись у новій оселі, починають пожинати плоди власної неуважності: виникають проблеми з комунікаціями, територією спільного користування, опаленням помешкання тощо. Забудовник, у свою чергу, продавши вигідно нерухомість практично «вмиває руки» від проблем, що виникають у збудованому ним же будинком. Врешті-решт, громадяни йдуть з претензіями до міської влади, яка по суті не може вплинути на приватну власність славутчан.

Яскраві приклади того бачимо на вул. Я. Мудрого, 69, де існують зараз проблеми з під’їздом до будинку та відсутністю тротуарних доріжок, на вул. Я. Мудрого, 62а – досі не вирішено питання з передачею документів щодо трансформаторної підстанції та вул. Одухи, 2, де будівництво здійснюється без дозвільних документів.

Тому громадянам потрібно бути максимально уважними при купівлі житла. Перевіряти землю під будинком, наявність дозволів на будівництво, результати авторського і технічного нагляду, стан комунікацій, доступність під’їзних шляхів тощо.

_______________________________________________________________

Голова ОСББ новобудови на вул. Я. Мудрого, 62а Тетяна Солоха:

«На превеликий жаль, наш будинок слугує яскравим прикладом складних відносин між забудовником і мешканцями новобудови. Коли я поселилася у будинку, то головою ОСББ був сам забудовник, який не йшов на зустріч з жодних питань, що стосувалися будинку. Тому мешканці і вирішили переобрати голову ОСББ та взяти управління будинком у власні руки (як того і вимагає законодавство). Тоді зустріли значний супротив від будівельника.

Так, досі нам не передано необхідну технічну документацію, а Славутській філії «Хмельницькобленерго» – трансформаторну підстанцію. Окрім того, прикро, що будинок ще новий, а вже його мешканці зіткнулися з рядом проблем – це протікання покрівлі, проблеми з мережами, не енергоефективними вікнами, неякісною відмосткою, вологим підвалом, козирками. Відсутній і належний благоустрій прибудинкової території. І доказати вже нічого не можемо. Як то кажуть в народі: «Бачили очі, що купували…».

З власного гіркого досвіду застерігаю славутчан бути обережними при купівлі квартири. Адже багато хто звертає увагу, головним чином, на район  розміщення будинку, а ось його технічний стан залишається поза увагою. Важливо при прийняті остаточного рішення керуватися думкою фахівця з будівництва, який спроможний дати належну оцінку будинку».

__________________________________________________________________

«Якісно збудований будинок – це твоє лице і подальша довіра громадян», – переконаний будівельник з досвідом Володимир Левонтюк:

«Головне завдання забудовника – дотримання усіх чинних норм будівництва та діючого проєкту. Житло – це водночас якість, вигляд і комфорт. Ми прагнемо будувати так, аби людина згодом отримувала задоволення від свого помешкання.

Не менше уваги приділяється заходам з енергоефективності, адже це ще й вимога на рівні держави. Енергоефективний дворівневий дах, вікна та двері. Ось щодо вікон, то, як показав досвід, ліпше всього закуповувати їх напряму на заводі і обов’язково з усім пакетом документів та, звісно, гарантією. Важливо й те, що ми повністю утеплюємо наші будинки. Адже в тих будівлях, де люди згодом поокремо починають утеплювати свої квартири – ефект не дає такого результату, як утеплення усього будинку в цілому.

При виборі житла раджу людям звертати увагу звісно на якість будови. Для прикладу, я переконався, що саме червона цегла, а не силікатна чи бетонна, найкраще підходить для будівництва. І хоча це швидше прерогатива забудовника знати такі тонкощі, але для майбутніх мешканців ця замітка, гадаю, теж буде цікавою. На таких речах не варто економити, якщо хочеш дійсно збудувати довговічний будинок. Серед інших важелів, які повинні вплинути на рішення придбати помешкання в тій чи іншій новобудові – належно підведенні усі комунікації, наявність документів про введення будинок в експлуатацію, благоустрій прилеглої території. Не розумію, коли останнє – благоустрій – часом забудовники перекладають на майбутніх мешканців. Це невірно.

А ще раджу людям купувати житло на початку будівництва. Це дає змогу  слідкувати за перебігом будівництва, змінювати планування квартири тощо. В новобудові ми, для прикладу, робимо проводку, шпаклюємо стіни, ставимо котли і лічильники. Це все можливо робити за погодження з майбутнім власником».

Сподіваємось, даний матеріал буде корисним славутчанам. У свою чергу, нагадуємо, що відділ з питань державного архітектурно-будівельного контролю Славутського МВК знаходиться у Центрі надання адміністративних послуг за адресою: м. Славута, вул. Миру, 102.

Цікавим для громадян буде також інтернетресурс – Єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів за наступним посиланням:  https://dabi.gov.ua/declarate/list.php.

Прес-служба Славутського МВК