Вода з джерел м. Славути непридатна для питних потреб!

        В липні 2019 року Славутським районним лабораторним відділенням ДУ « Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» проведені лабораторні дослідження якості води із природніх джерел, які розташовані на території міста Славута:

         1. Джерело по вул. Паперника, «Лесине джерело».

         2. Джерело по вул. Здоров’я, лісовий масив.

         3. Джерело поблизу колишнього склозаводу, «Сангушкова криниця».

      Згідно результатів досліджень виявлена невідповідність води за мікробіологічними показниками з усіх перерахованих джерел, а за санітарно-хімічними ( по вмісту нітратів)- джерело по вул. Паперника,  «Лесине джерело».

Отже, вода із досліджених джерел не відповідає гігієнічним вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 « Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» і не може бути використана для забезпечення питних потреб  населення. 

Звертаємо увагу, що якість води з природніх джерел має нестабільні показники, адже це найбільш  верхні водоносні горизонти, у яких фільтрується дощова вода, талий сніг, у ці горизонти потрапляє змитий бруд який може містити бактерії, віруси, найпростіші паразити, яйця та личинки гельмінтів, хімічні сполуки, радіоактивні елементи та може сприяти виникненню гострих кишкових інфекцій та інших захворювань серед населення.

Найнебезпечніша вода в джерелах з малим дебітом ( дебіт – це запас води), а також у тих, де вона набирається дуже повільно, та поверхня джерела відкрита.

Для таких джерел невстановлені зони санітарної охорони, в межах яких забороняється господарська діяльність.

Ці джерела офіційно не узаконені як джерела водопостачання, тобто не мають власника, який би відповідав за належний стан, облаштування та постійний контроль якості води.

Завідувач Славутським районним

лабораторним відділенням

ДУ « Хмельницький обласний

лабораторний центр МОЗ України»                                    Т.О. Музалевська

ДУ « Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України»

ПАМ’ЯТКА

                             Вода — як чинник передачі кишкових інфекцій

    Вживання якісної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини та її довголіття. Ще декілька століть назад Леонардо да Вінчі писав: «Воді дана чудодійна влада стати соком життя на землі». Але потрібно пам’ятати, що вода може бути однім із чинників передачі інфекційних захворювань, у першу чергу – кишкових інфекцій: холери, вірусних гепатитів А та Е, дизентерії, гастроентероколітів та інших.

     Вхідними воротами для збудників цієї групи інфекцій є рот, в який збудники потрапляють з водою, харчовими продуктами, через забруднені руки. Проходячи через травний канал, в окремих його ділянках збудники розмножуються і з фекаліями виводяться із організму. В такий спосіб вони потрапляють в об’єкти природного середовища.

    Інфікування води цими збудниками відбувається при потраплянні в неї виділень хворих і бактеріоносіїв різними шляхами: при  просочуванні у вододжерела господарсько – побутових стічних вод, води при пранні білизни, вмісту вбиралень, вигрібних ям  тощо. Забруднення води має місце також у тих випадках, коли недалеко від вододжерел розташовані приміщення для свійських тварин та водопій для тварин. Причиною забруднення можуть стати і повеневі ситуації, коли потоками води змивається гноївка та вміст вигрібних ям і всі нечистоти потрапляють в поверхневі водоносні горизонти, які в основному наповнюють наші колодязі.

    Забруднення води централізованих систем водопостачання може відбуватись при пошкодженні водогінної мережі та потраплянні в неї каналізаційних стоків.

Що ж треба робити, щоб не захворіти на кишкові інфекції?

    По-перше, використовуйте  для пиття кип’ячену або бутильовану воду гарантованої якості – це запорука від багатьох захворювань. Не вживайте воду з водопроводу, що призначений для технічних цілей.

    При споживанні напоїв у закладах громадського харчування, торгівельних точках чи з питних фонтанчиків користуйтеся особистими одноразовими стаканчиками.

    Збудники кишкових інфекцій можуть знаходитись у всіх водоймах без винятку, тому не купайтесь в непроточних водоймах і фонтанах, у місцях несанкціонованих пляжів. Під час купання намагайтеся не заковтувати воду.

     Якщо Ви зібрались відпочити на природі майте з собою запас води бутильованої або охолодженої кип’яченої. Не вживайте воду із невідомих або сумнівних джерел, не використовуйте її для приготування їжі, миття рук та посуду.

      Дотримання цих нескладних рекомендацій допоможе Вам уберегтись  від кишкових інфекцій. Якщо ж уникнути захворювання не вдалось, не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтесь до лікаря.