ПЕРЕДВИБОРЧА ОБІЦЯНКА ЧИ НАРЕШТІ ГРОМАДИ ЗОН СПОСТЕРЕЖЕННЯ ПОЧУТО?

Результат останніх виборів показав наскільки високим є рівень недовіри громадян до існуючої влади, а головна тому причина – це те, що уряд і Верховна Рада прямо нехтувала Конституцією і законами України. Яскравим прикладом може слугувати ситуація, що склалася з громадами зон спостереження.

Адже вже п’ятий рік поспіль громади 30-кілометрових зон атомних електростанцій звертаються до вищих органів державної влади, судових інстанцій з вимогою забезпечити виконання норм чинного законодавства, які гарантують отримання в повному обсязі соціально-економічної компенсації ризиків населення, що проживає в зоні спостереження.

Із 2014 року державна влада свідомо недофінансовувала  кошти громадам зон спостереження, передбачені чинним законодавством (на що їм неодноразово вказували Рахункова Палата та комітети Верховної Ради).

Якщо проаналізувати державний бюджет за 2014-2019 роки, то загалом зони спостереження недоотримали 1 млрд 503 млн 859 тис. 69 грн. Всього недофінансовано субвенції Хмельницькій області (з громадами зони спостереження) за вказаний період – 171 млн. 263 тис. 62 грн., Славуті – 30 млн. 912 тис. 70 грн.

Славутською міською радою двічі було направлено 423 звернення до кожного депутата Верховної Ради України з проханням захистити право громад зон спостереження. Але думка громади так і не була врахована у Держбюджеті 2019 року.

За результатами робочої наради на Хмельницькій АЕС Петро Порошенко перед самими виборами видав Указ «Про заходи з підтримки розвитку ядерної енергетики та підвищення рівня безпеки у сфері використання ядерної енергії» від 4 квітня 2019 року №104/2019. Даним наказом надається пріоритетне значення соціально-економічним аспектам розвитку регіонів, у яких присутні об’єкти атомної енергетики.

Зокрема, Президентом України було доручено Кабінету Міністрів України у двомісячний термін внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо віднесення коштів від збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зон спостереження атомних електростанцій, до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України для забезпечення гарантованого спрямування таких коштів у вигляді субвенції відповідним місцевим бюджетам. Також Указ передбачає протягом двох місяців внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» щодо збільшення розміру субвенції з державного бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зон спостереження АЕС.

Я щиро сподіваюся, що вищезазначений Указ Президента України не був просто передвиборчою обіцянкою, а дійсно буде виконаний Кабміном та Верховною Радою, які зобов’язані відстоювати інтереси громад. 

Варто розуміти, що подальший розвиток атомної енергетики неможливий без належної підтримки громад зон спостереження, для яких близькість до АЕС має бути не недоліком, а прерогативою.

Міський голова м. Славута, голова Хмельницького РВ «Асоціації міст України», голова Асоціації територіальних громад 30-км зони Хмельницької АЕС В. Сидор