КОЛИ ДЕРЖАВА ПОЧУЄ ГРОМАДИ ЗОНИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ?

Вже п’ятий рік поспіль Славута звертається до вищих органів державної влади, судових інстанцій з вимогою забезпечити виконання норм чинного законодавства, які гарантують отримання в повному обсязі соціально-економічної компенсації ризиків населення, що проживає в зоні спостереження.

На фоні розмов про будівництво нових і продовження строку експлуатації існуючих  атомних енергоблоків, продаж електроенергії Європі та систематичне підвищення її ціни для українців, державна влада з 2014 року зухвало недофінансовує кошти громадам 30-кілометрових зон атомних електростанцій, передбачені чинним законодавством (на що їм неодноразово вказували Рахункова Палата та комітети Верховної Ради).

Щороку головне енергетичне підприємство України – ДП НАЕК «Енергоатом» – сплачує збір на соціально-економічну компенсацію ризиків населення, який становить 1% обсягу реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями за звітний період.

У Законі України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» чітко закріплено цільове призначення вказаних коштів – виключно для фінансування адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження. Зокрема, кошти спрямовуються на належне фінансування створення і підтримання у справному стані спеціальної соціальної інфраструктури, захисних споруд, забезпечення засобами індивідуального захисту  населення, калієм йодидом та ін.

Таким чином, використання коштів зазначеного збору на інші цілі та інші адміністративно-територіальні одиниці забороняється спеціального нормою, а зарахування їх до загального фонду державного бюджету не скасовують даної заборони.

Вказана компенсація – це ще й компенсація за екологічні та економічні фактори, які впливають на міста, розміщені в межах 30-кілометрової зони спостереження. Це – потенційні ризики для життя і здоров’я мешканців поблизу АЕС, погіршення інвестиційного клімату, неможливість гарантування сприятливого розвитку бізнесу та розширення кількості робочих місць тощо.

Однак громади зони спостереження в повному обсязі ці кошти не отримують, адже з року в рік в держбюджеті завідомо закладаються видатки громадам втричі менші, ніж прогнозовані.

Так, за офіційним повідомленням президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Ю. Недашковського, лише у 2018 році підприємством сплачено до держбюджету 390 712 326 гривень. Разом з тим, різниця між сумою сплаченого НАЕК збору і сумою субвенції з державного бюджету, яку отримали громади (в цілому по Україні) у 2018 році склала 253 262 826 грн.

А якщо проаналізувати державний бюджет за 2014-2019 роки, то загалом зони спостереження недоотримали 1 млрд 503 млн 859 тис. 69 грн. Всього недофінансовано субвенції Хмельницькій області (з громадами зони спостереження) за вказаний період – 171 млн. 263 тис. 62 грн., Славуті – 30 млн. 912 тис. 70 грн.

Славутською міською радою двічі було направлено 423 звернення до кожного депутата Верховної Ради України з проханням захисти право громад зон спостереження. Але думка громади вкотре не була врахована і держбюджет на 2019 рік був прийнятий за тим же сценарієм, що і попередній.

На фоні проведення громадських слухань щодо продовження строку експлуатації енергоблоку №1 Хмельницької АЕС – це просто знущання над громадами та пряме нехтування Конституцією та законами України. Уряд і депутати Верховної Ради з однієї сторони переконують громади в необхідності розвитку атомної енергетики, а з іншої – ошукують громади зони спостереження.

 
        Я вкотре звертаюся до керівників об’єднань громадян та політичних партій, до народних депутатів, до очільників населених пунктів, які знаходяться в безпосередній близькості із потенційно-небезпечними об’єктами, зокрема такими як атомні електростанції, з проханням обʼєднати зусилля та відстоювати конституційні права громад (зокрема, ст. 22 Конституції України), які проживають у зоні ризику, не бути пасивними і байдужими спостерігачами ситуації, що склалася.
 
 

Міський голова м. Славути, голова Хмельницького РВ «Асоціації міст України», голова Асоціації територіальних громад 30-км зони Хмельницької АЕС В. Сидор