БУТИ ЧИ НЕ БУТИ РЕФОРМУВАННЮ СЛАВУТСЬКОЇ ЦРЛ?

27 листопада у Залі засідань Будинку рад відбулося чергове обговорення ситуації, що склалася із наданням медичних послуг у Славутській ЦРЛ та шляхами реорганізації цього закладу.

На засіданні були присутні міський голова Василь Сидор, депутатський корпус  Славутської міської ради, голова Славутської районної ради Леонід Радзивілюк та депутати районної ради, представники медичної галузі міста.

Нагадаємо, що попередньо Славутська міська рада неодноразово зверталася до Славутської районної ради із клопотанням включити її до засновників медичного закладу, на що отримувала необгрунтовану відмову. Тому це питання так і залишилося відкритим. На даний час у Славутської міської ради та її виконавчого комітету доволі обмежені можливості щодо впливу на ті процеси, які відбуваються у медичній галузі міста, оскільки на це немає відповідних, чітко окреслених адміністративних повноважень. А згідно ст. 85 Бюджетного Кодексу фінансування з кількох бюджетів  – районного та міського суперечить закону.

Розпочинаючи обговорення, Василь Сидор довів присутнім інформацію, що найближчий рік стане роком продовження реформування медичної галузі України, розпочатого державою у 2018 році. Слідом за зміною системи фінансування закладів послуг первинного рівня планується змінювати і фінансування вторинного рівня. Для тих, хто першим розпочне реорганізацію, у держбюджеті передбачено 2 млрд. грн. Тому наразі необхідно у найкоротші терміни юридично створити комунальне некомерційне підприємство, щоб не втратити ці кошти. Крім того, серед нагальних питань – створення електронного реєстру медичного закладу для проведення розрахунків з Національною службою здоровʼя (НСЗУ) та угод через електронну систему, що означає повну комп’ютеризацію робочих місць. На цю ціль потрібні чималі кошти.

Говорячи про фінансування, засновнику ЦРЛ – Славутській районній раді -важливо прийняти правильне рішення щодо того, чи буде вона спроможною фінансувати медзаклад, нести фінансову та юридичну відповідальність, відстоювати інтереси лікарні та її працівників? Адже на даний час невідомою є подальша доля самої районної ради в рамках адміністративної реформи.

«Головне для насприйняти правильне рішення і запевнити громаду, що збережемо лікарню та її відділення, не залишимо людей без медичних послуг», – наголосив голова міста. «Саме тому важливо почути думку як головних лікарів, так і персоналу, адже вони повинні знати і розуміти кожен крок, брати активну участь не в кінці реформування, а на його початковій стадії».

Зі свого боку, голова Славутської районної ради Л. Радзивілюк наполягав на тому, щоб Славутська районна рада залишилася засновником, але чи насправді готова вона нести відповідальність за перетворення лікарні і чи будуть вони спроможні фінансово підтримувати заклад – було важко зрозуміти.

Головний лікар Славутської ЦРЛ Віктор Іващук зосередив увагу на часових рамках перетворення закладу, адже якщо лікарня хоче взяти участь у програмі «Безкоштовна діагностика» та підписати угоду з НСЗУ, необхідно максимум до лютого розпочати перетворення, у протилежному випадку ми втратимо можливість отримати додаткові кошти та висловив свою думку, що засновником лікарні повинна бути найбільш спроможна громада.

Депутат Славутської міської ради Валерій Мельничук наголосив, що важливо також акумулювати зусилля щодо залучення додаткових коштів всіх громад, а також грантових, спонсорських тощо, аби зміцнювати матеріально-технічну базу закладу, розвивати персонал та покращувати медичні послуги. Досвід перетворення «первинки» показав, що попереду був той, хто зумів першим організувати цю роботу: ефективно проходять зміни у тих медичних закладах, де всі навколо цього обʼєдналися, де є підтримка влади, порозуміння між громадами та залучення коштів. Позиція Департаменту охорони здоровʼя в тому, щоб засновниками медичних закладів вторинного рівня були найбільш спроможні громади.

Під час засідання було озвучено й інші питання. Депутат Славутської міської ради Оксана Деревенчук звернулася до голови Славутської районної ради як до засновника лікарні негайно вирішити питання щодо інфекційного відділення, а саме неналежних умов перебування хворих (старі матраци, відсутність води в кранах та туалетах).

У підсумку, було вирішено на найближчій сесії районної ради прийняти рішення про перетворення медичного закладу; за пропозицією міського голови – створити наглядову раду при Славутській ЦРЛ у складі представників від ОТГ Славутського району та представників громадськості з метою оперативного та конструктивного вирішення питань.

Прес-служба Славутського МВК