Будівельна амністія

На сьогоднішній день через необізнаність, територіальну недоступність або просто небажання кількість самочинно побудованих українцями об’єктів досягла нових масштабів.

Більшість громадян вважають, що якщо вони є власниками будинку, то можуть добудовувати та перебудовувати будинок на власний розсуд, без відповідних дозвільних документів. Така впевненість і необачливість може призвести до того, що вони не зможуть в подальшому ні продати, ні подарувати його.

Аби завадити такій ситуації на державному рівні з вересня почав діяти новий термін «будівельна амністія».

Будівельна амністія поширюється на наступні об’єкти незначного класу наслідків:

  • індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, збудовані у період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року;
  • будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року.

Головна умова – щоб вони відповідали цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшли технічне обстеження.

Для амністування такої нерухомості необхідні:

  • заява про прийняття об’єкта в експлуатацію (у разі наявності співвласники земельної ділянки/ зазначеного об’єкта підписують також),
  • один примірник заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації,
  • звіт про проведення технічного обстеження (крім випадків, коли технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться виконавцем (експертом (інженером) з технічної інвентаризації) під час їх технічної інвентаризації лише за результатами попереднього (візуального) етапу обстеження з проставленням у технічному паспорті відмітки про проведення технічного обстеження (п. 5 розділу II Порядку, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 03.07.2018 р. № 158 ),

а також засвідчені в установленому порядку копії:

  • документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт;
  • технічного паспорта з відміткою про можливість розміщення та надійної і безпечної експлуатації об’єкта (з відміткою у випадках, передбачених п. 5 розділу II Порядку, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 03.07.2018 р. № 158). При цьому, технічні паспорти, складені до набрання чинності цим Порядком, подаються за умови проставлення в них відповідної відмітки про проведення їх технічного обстеження.

Слід зазначити, що місце розташування об’єкта має бути погоджене місцевим органом містобудування та архітектури.

Після подачі необхідних документів та заяви до органу держархбудконтролю, їх буде розглянуто упродовж 10-ти робочих днів та ухвалено рішення щодо прийняття об’єкта в експлуатацію.

При цьому, штрафні санкції за самовільне будівництво та експлуатацію таких об’єктів до власників/користувачів земельних ділянок не застосовуватимуться.

Із формами бланків щодо узаконення самочинно збудованих об’єктів можна ознайомитись за посиланням https://dabi.gov.ua/blanky-shhodo-uzakonennya-samochynno-zbudovanyh-ob-yektiv-budivelna-amnistiya/.

Необхідні консультації та роз’яснення можна отримати у Центрі надання адміністративних послуг за адресою: м. Славута, вул. Миру, 102.