ВОДНА РЕНТА: ХТО, ЩО І ЯК ВПЛИВАЄ НА ФІНАНСОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА

Підвищення тарифів за постачання води не лише у нашому місті, а й по всій Україні – це наслідок постійного дорожчання цін на основні статті витрат: електроенергію, паливно-мастильні матеріали, реагенти для очистки води та зміни до Податкового кодексу України в частині рентної плати за спеціальне використання води.

Рентна плата – це загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин і в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, користування радіочастотним ресурсом України, спеціальне використання води та лісових ресурсів, транспортування нафти і нафтопродуктів, природного газу та аміаку територією України.

Так званий податок на воду, як й інші складові тарифу на водопостачання, зазнає постійних змін в сторону збільшення, що лягає фінансовим тягарем на плечі як підприємства, так і звичайного споживача.

Так, у 2015р. ставка рентної плати становила 67,78 грн. за метр кубічний. У порівнянні із 2016-2017 роками, ставку рентної плати для КП «Славутське УВКГ» було збільшено майже на 29 %, із 85,74 грн. за 100 куб.м. води до 110,56 грн.  Відповідно для КП «Славутське УВКГ» рентна плата зросла із 90 490 до 330 000 грн. на рік.

Крім того, не всі водоканали однаково сплачують за використані природні ресурси. Це видно у таблицях, що нижче (тариф для Славути виділено жовтим кольором, а Шепетівки – блакитним).

Якщо дивитись на вартість води, то дійсно, є міста, де вода коштує дешевше. Однак, вода у Славуті видобувається з артезіанських свердловин, з глибини 100-150 метрів і подається споживачам цілодобово. Для підняття кожного літра води з глибини артезіанської свердловини потрібно затратити більше електроенергії, ніж для подання з річки. Правда, і різниця у якості води колосальна.

До речі, про електроенергію – тарифи на неї постійно зростають. Так, ціна електроенергії в тарифі в кінці 2017 року складала 2,3688 грн., з 01.02.2018р. – 2,6899 грн., з 01.04.2018р. – 2,8299 грн., а з 01.07.2018р. – 2,8398 грн. Це при тому, що електроенергія займає значну питому вагу у витратах послуг та становить 28 %.

Унаслідок постійного підвищення ціни на електроенергію та ставки податку рентної плати за спеціальне використання води без одночасного підвищення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, Славутське УВКГ отримало б додаткові збитки.

За інформацією КП “Славутське УВКГ”