ЗВЕРНЕННЯ ДЕПУТАТІВ СЛАВУТСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЩОДО ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВОЮ ФІНАНСОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ В ЧАСТИНІ ПІЛЬГОВОГО ПРОЇЗДУ ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ГРОМАДЯН

Президенту України  Порошенку П.О.

Голові Верховної Ради України Парубію А.В.

Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б.

Народному депутату України Мацолі Р.М.

Голові АМУ Кличку В.В.

Шановний Петре Олексійовичу!

Шановний Андрію Володимировичу!

Шановний Володимире Борисовичу!

Шановний Романе Миколайовичу!

Шановний Віталію Володимировичу!

Чинним законодавством України визначено право окремих категорії громадян, гарантоване Державою, на пільговий проїзд в міських транспортних засобах.

Забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Згідно з ч. 2 ст. 29  Закону України «Про автомобільні перевезення», органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які   здійснюють   пільгові перевезення пасажирів та перевезення  пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Видатки на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян відносяться до делегованих державних повноважень, тобто тих, які держава доручає здійснювати на місцях органам місцевого самоврядування і відповідно повинна забезпечити їх фінансовими ресурсами.

Згідно ч.2 ст. 67 ЗУ «Про місцеве самоврядування», рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування, обов’язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Вказані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, компенсуються державою.

Окрім того, згідно ч. 1 ст.85 Бюджетного кодексу України (далі БК України), держава може передати Раді міністрів Автономної Республіки Крим чи органам місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідної передачі фінансових ресурсів у вигляді закріплених за відповідними бюджетами загальнодержавних податків і зборів або їх частки, а також трансфертів з Державного бюджету України.

На підставі Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №1789-19 від 20.12.2016р., який вступив в дію з 01.01.2017 року, припинено надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Натомість, статтею 91 БК України передбачено, що видатки на  компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесено до таких, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів.

Вказана норма суперечить ч. 3 ст. 143 Конституції України, відповідно до якої органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об’єкти державної власності.

Таким чином, встановлюючи на державному рівні права окремих громадян на пільговий проїзд та запроваджуючи механізм правового  регулювання вказаних правовідносин, Держава не забезпечує його реалізацію.

Крім того, відсутність коштів у Державному бюджеті не є підставою для покладання таких фінансових зобов’язань на органи місцевого самоврядування.

Частиною 5 ст. 102 БК України, чинною до 01.01.2017 року,  передбачено, що здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян  здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Однак на даний час не профінансовано місцевим бюджетам, зокрема бюджету м. Славута, кошти на компенсацію витрат на пільгове перевезення громадським транспортом окремих  категорій громадян за 2016 рік.

Наразі в місті складається загрозлива ситуація, що може призвести до припинення надання послуг з перевезення пасажирів на автобусних міських маршрутах загального користування у зв’язку із відсутністю коштів в бюджеті міста на відшкодування перевізникам пільгових перевезень.

З огляду на ситуацію, що склалася,  просимо забезпечити виконання норм чинного законодавства щодо фінансування відшкодування виплат за пільговий проїзд окремим категоріям громадян та повернення коштів місцевим бюджетам, які були виплачені у попередні роки задля зняття соціальної напруги у містах України. Сподіваємося, що виконання норм чинного законодавства стане обов’язковим для виконання усіма гілками влади, а це, у свою чергу, приведе до покращення життя  усього українського народу.

Від імені Славутської міської ради Секретар міської ради   С.В.Медведєва