ВИМОГИ НАСЕЛЕННЯ СЛАВУТИ ТА РІШЕННЯ СЛАВУТСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПІДТРИМАЛИ У МІНЕНЕРГОВУГІЛЛІ

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України розглянуло рішення Славутської міської ради Хмельницької області від 02.03.2018 №14-27/2018 «Про погодження розміщення реакторної (ядерної) установки ВВЕР-1000 – енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕ.С» та «Вимоги населення, яке проживає на території зони спостереження атомних електростанцій, стосовно проведення розгляду відкоригованих матеріалів Техніко-економічного обґрунтування (далі – ТЕО) будівництва енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС».

У  листі йдеться, що Міненерговугілля підтримує зазначені в зверненні вимоги щодо дотримання державою відповідно до Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» прав населення на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності атомних електростанцій.

Відповідно до Розподілу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 260, станом на 01.12.2017 на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження Хмельницької АЕС, передбачено коштів, у сумі 22274,9 тис. грн, з них фактично отримано коштів на реєстраційний рахунок розпорядника в сумі 16 535,5 тис, грн, або 61,4%, а проведено касових видатків лише на суму 11 186,5 тис. грн, або 41,6% від передбаченого фінансування на 2017 рік.

Це при тому, що ДП «НАЕК «Енергоатом» за період з 2010 по 2017 роки у повному обсязі виконала функції, покладені на неї чинним законодавством.

Основною причиною недоотримання коштів місцевими громадами стало прийняття Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-УШ, відповідно до якого збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, було віднесено до доходів загального фонду Державного бюджету України. Народні депутати України підтримали рекомендації комітетських слухань «Стратегічний розвиток ядерної галузі України», які відбулися 15 квітня 2016 року. Зокрема, у затверджених на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки 20 квітня 2016 року (протокол № 30, пункт 8) рекомендаціях зазначено: «На виконання імперативних норм Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» ініціювати перед Кабінетом Міністрів України збільшення на 2016 рік субвенції місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження АЕС, до рівня фактичних платежів ДП «НАЕК «Енергоатом», здійснених за відповідним збором у 2016 році, а також компенсацію недоотриманих коштів у 2014 – 2015 роках».

Для врегулювання означених питань у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України від 02.07.2015 № 2249а «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)», згідно з яким пропонується включити збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, до доходів спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовувати їх на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Для врегулювання вищезазначеного питання листом від 16.11.2017 № КМ/2-33-3029 Міненерговугілля звернулося до Кабінету Міністрів України.

Пропозицію передбачити кошти на рівні до 10% від вартості будівництва блоків № 3, 4 Хмельницької АЕС з метою соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає в зоні спостереження, підтримано ДП «НАЕК «Енергоатом» та Міненерговугілля і включено до проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення техніко-економічного обґрунтування «Будівництво енергоблоків №№ 3, 4 Хмельницької АЕС» (м. Нетішин, вул. Енергетиків) (Коригування)». Наразі цей проект розпорядження проходить погодження в установленому порядку із зацікавленими центральними органами виконавчої влади України.

Прес-служба Славутського МВК

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.