ВАСИЛЬ СИДОР: ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – ЦЕ НЕ ЛИШЕ ПРО ЕКОНОМІЮ РЕСУРСІВ. ЦЕ ЧАСТИНА БІЛЬШ КОМПЛЕКСНОГО ПІДХОДУ ДО ПОБУДОВИ ЖИТТЯ У КОНТЕКСТІ СТРАТЕГІЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ДО 2027 РОКУ

Нещодавно відбулося засідання громадської ради з енергозбереження на якому були присутні її члени, в тому числі керівники та енергоменеджери промислових, комунальних підприємств та бюджетних установ міста.

Розпочинаючи засідання міський голова Василь Сидор наголосив на тому, що потрібно постійно відпрацьовувати проекти та програми щодо впровадження енергозберігаючих технологій, а також віднаходити можливості, аби забезпечити людям максимально комфортні умови проживання.

Василь Богданович подякував керівникам комунальних підприємств міста, Славутського РЕМ ПАТ «Хмельницькобленерго», Славутської філії ПАТ «Хмельницькгаз» за ефективне виконання роботи та зазначив наступне:

«Систематичне подорожчання енергоносіїв негативно впливає на роботу комунальних підприємств. Нещодавно під загрозою зриву надання послуг опинилося КП «Славутське УВКГ». Пільги та субсидії держава відшкодовує невчасно, що разом з підвищенням тарифів на електроенергію та заборгованістю споживачами перед надавачами послуг призводить до банкрутства підприємств. І це попри те, що постійно впроваджуються заходи з енергозбереження. До прикладу:

Споживання природного газу

 

 

2013 2017
Промисловість 22,4 млн. м3 8277,4 тис. м3
Комунальні заклади 7,3 млн. м3 4,8 млн. м3
Бюджет 800 тис. м3 435,3 тис. м3

 

Населення 12705,3 тис. м3 10982 тис. м3
Разом 43,2 млн. м3 24,5 млн. м3

В загальному споживання газу у місті зменшилося вдвічі».

Олександр Гетьман – директор Славутського РЕМ ПАТ «Хмельницькобленерго» поінформував про наступне:

«Комунальними підприємствами міста у 2015 році було спожито 5 910000 кВт/год, у 2017 – 5382000 тис кВт/год. При цьому, у 2015 році за електроенергію було сплачено 7 млн 534 тис.грн, а споживши на 600 тисяч кВт/год менше у 2017 році оплата склала 11 млн 82 тис. грн  за рахунок підвищення тарифів на електроенергію.

У 2015 році середній тариф для юридичних споживачів складав 1.82 грн. за кВт.год, у 2016 – 2.36 грн.  за кВт.год, а у 2017 – 2.41 грн.  за кВт.год

Що ми маємо – споживання електроенергії постійно зменшується, а оплата зростає.

Крім того, в 5 разів збільшилася ціна на зовнішнє освітлення – з 0.47 грн. за кВт.год. до 2.64 грн. за кВт.год».

«Лише з підняттям цін на електроенергію в січні-лютому поточного року додатково з бюджету потрібно виділити біля 2 млн грн. Тому потрібно знаходити методи і технології, які б давали суттєвий ефект», – підсумував Василь Богданович.

Як повідомив начальник ЖКО Василь Яцюк за останні чотири роки із заміною ламп (зовнішнє освітлення) споживання електроенергії зменшилося на 35 %. Це при зростанні протяжності освітлення та збільшенні кількості світлоточок. Наразі заплановано замінити ще 1100 ламп. Василь Володимирович зазначив, що наразі задля економії, завдяки технічній можливості обмежили вуличне освітлення з 1.00-4.00 год на деяких вулицях.

Олександр Шашок       –        головний інженер товариства з обмеженою відповідальністю «Сансервіс» серед головних проблем виділив постійне підняття цін на елекроенергію, відсутність передбачуваної державної цінової політики на паливо (дрова, щепа) та зношені мережі, а також те, що люди маючи власні квартири не відчувають себе власниками. Більше того, у них немає стимулу економити, так як більшість сьогодні отримують субсидії. Проте, сьогодні велика увага має бути приділена енергозбереженню населенням, адже саме пересічні мешканці першими відчують наслідки енергетичної кризи в державі.

Микола Брезицький – начальник служби забезпечення виробництвом приватного акціонерного товариства «Славутський комбінат «Будфарфор»:

«У 2013 році ми перевели два котли на альтернативне паливо, отримали колосальну економію. За пів року вдалося окупити витрати 6.8 млн. грн. Усі роки ми працювали з значною економією. Сьогодні дійсно є проблема з дефіцитом палива, так, як постачальники пелет, щепи працюють на експорт. Постійно впроваджуємо різноманітні проекти, скорочуючи споживання енергоносіїв. І надалі працюватимемо в цьому напрямку».

Під час засідання було обговорено питання відключення квартир в будинках від мереж централізованого опалення згідно нового закону України «Про житлово-комунальні послуги» від №2189-VIII, що вводиться в дію 10.06.2018 року та обрання безпечного опалювального обладнання. Щодо можливості  встановлення електроопалення дав роз’яснення Олександр Гетьман, зазначивши, що це є економічно недоцільно, а також технічно неможливо, оскільки електромережі не витримають додаткового навантаження.

Галина Дарчик – начальник управління економічного розвитку виконавчого комітету Славутської міської ради наголосила на тому, що одним із трьох напрямів Стратегічного плану розвитку міста до 2027 року сьогодні є енергозбереження та енергоефективність:

« Рада повинна напрацювати заходи у сфері ощадливого використання паливно-енергетичних ресурсів при одночасному зниженні техногенного впливу на навколишнє середовище. Пропозиції щодо впровадження енергоефективних технологій та систем в місті, визначення пріоритетних джерел та напрямків фінансування енергозбереження, проведення енергетичних аудитів та обстежень, визначення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів якраз і мають лягти в основу стратегічного плану розвитку міста в галузі енергозбереження. Сьогодні для нашого міста, як і для усієї країни дуже важливо не тільки відпрацювати стратегію, але й спільно із представниками бізнесу, з керівниками підприємств послідовно впроваджувати нові технології з енергозбереження та енергозаощадження, а також цьому навчати інших. Розпочата робота із енергозбереження потребує продовження і розширення, тому рада громадськості має напрацювати конкретні пропозиції».

Галина Дмитрівна поділилася з присутніми основними стратегічними цілями та запросила усіх до подальшої співпраці.

Прес-служба Славутського МВК