Про ціни, тарифи та державну політику

Актуальне інтерв’ю з начальником Славутського КП «Управління водопровідно-каналізаційного господарства» Леонідом Степанюком

Така необхідна реформа житлово-комунального господарства розпочалася зі стрімкого підвищення цін на енергоносії та встановлення ринкових тарифів на послуги ЖКГ без економічних обґрунтувань. До чого це довело комунальне підприємство і як це позначиться на мешканцях міста розказав його керівник.

Леоніде Адамовичу, як на вашому підприємстві позначився ріст ціни на електроенергію?

– Катастрофічно! Але зростання цін на електроенергію є не єдиною вагомою проблемою того, що підприємство опинилося у важкому фінансовому становищі: в законопроекті «Про Державний бюджет на 2017 рік» не передбачена компенсація з різниці в тарифах на електроенергію комунальним підприємствам. Якщо зміни до законопроекту не будуть внесені, ми просто опинимося поза межою виживання. Обсяг невідшкодованої державою різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення нашому господарству становить 6 730 000,10 грн.! А це означає, що нам немає чим розраховуватися з постачальниками енергоносіїв.Тобто, ми розплачуємося своїми обіговими коштами, які повинні йти на розвиток підприємства – модернізацію мереж, покращення якості послуг тощо.

Станом на 01.10.2016 року УВКГ заборгувало за спожиту електроенергію Славутському РЕМ кошти в сумі 1 048 943 грн. 30 вересня база господарства відключена від енергомережі, окрім технологічного процесу щодо подачі питної води та очистки стічних води.

Але також є ще пільги та субсидії, які держава невчасно відшкодовує, що в тандемі з підвищенням тарифів не електроенергію доводять підприємство до банкрутства.

Днями від Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), надійшов лист про обов’язкове виконання інвестиційної програми. Жодне підприємство України не має змоги її виконати через відсутність коштів. І держава про це знає. Ми постійно звертаємося до всіх органів державної влади, в т.ч. і до Президента, розрахунками показуємо наші проблеми і причини їх виникнення. Але ніхто нічого не хоче чути. Натомість отримуємо цинічні відповіді від, здається, далеких до житлово-комунальної сфери людей.

Коли востаннє держава компенсувала вам різницю в тарифах?

– Рік тому і більше ні копійки.

Чи вчасно держава компенсує вам субсидії і який відсоток споживачів господарства їх отримують?

– Постійно є затримка не менше одного місяця. Зараз склалася заборгованість за два місяці, яка становить 508 тис. грн. Кількість споживачів, які отримують субсидії, на сьогодні дещо зменшилася, але протягом півроку їх частка сягала 74 %. З початку нового року знову очікується стрімке збільшення їх кількості.

На скільки збільшилася ціна на електроенергію. скільки це вартує підприємству?

– В діючий тариф на послуги з водопостачання та водовідведення закладено ціну на електроенергію у сумі 1,6813 грн. На сьогоднішній день тариф на електроенергію становить 2,36 грн. Щомісяця комунальне підприємство несе величезні збитки та змушено оплачувати електроенергію за рахунок обігових коштів. За період з червня 2015 року ми маємо таких збитків на суму 821 187 грн. Різниця між тарифами на червень минулого року становила 0,0353 грн., а збитки – 7 932 грн. У вересні місяці цього року різниця тарифів уже становить 0,6787 грн., а збиток – 103 700 грн. Неважко спрогнозувати, що буде через рік, якщо ціна на електроенергію навіть не буде підніматися.

Тарифи на комунальні послуги встановлює національна комісія на основі розрахунків комунальних підприємств. Чи буде підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення і на скільки?

– При піднятті ціни на електроенергію НКРЕКП автоматично коригує тариф на комунальні послуги і вони це повинні були зробити, бо ціна на послуги з водопостачання прив’язана до ціни на електроенергію. Але НКРЕКП на цей раз, піднявши ціну на електроенергію, запровадила нові незрозумілі правила встановлення тарифу. Та підняття тарифу вимушене; НКРЕКП буде коригувати ціну води в залежності від ціни електроенергії. Очікуємо підвищення тарифу з наступного року приблизно на 30 %. Минулого тижня ми завезли свої розрахунки до національного регулятора. Зараз займаємося їх опрацюванням.

Деякі міста вводять мораторій на підняття тарифів. Як це може вплинути на роботу комунальних підприємств і чи є цей шлях правильним?

– Мораторій на тарифи можливим буде лише тоді, коли не будуть підніматися ціни на енергоносії. А в нашому випадку, за таких обставин, підприємство зупинить свою роботу. Постачальники електроенергії опинилися в більш кращому становищі – вони є регуляторами: немає проплати – значить відключили електроенергію.

А ми несемо відповідальність за постачання міст водою.

Та нас не чують!!! Закони приймають зверху теоретики чи непрофесіонали без врахування інтересів громад, а вся відповідальність перекладається на місця. Нас просто всі кинули або цілеспрямовано доводять до банкрутства.

Прес-служба Славутського МВК.

Розміщенно в Без категорії