І знову про індивідуальне опалення

10 липня відбулося громадське слухання з обговорення проекту рішення виконавчого комітету міськради: «Про затвердження Порядку відключення від мереж централізованого опалення та підключення до мереж централізованого опалення окремих квартир в багатоповерхових житлових будинках в м. Славута». У слуханні взяли участь представники міської влади, комунальних служб, Славутської міжрайонної прокуратури та громадськість.
Міський голова Василь Сидор, відкриваючи зібрання, зазначив, що разом із депутатами готовий знайти правильне та головне законне рішення, яке б допомогло славутчанам вільно обирати той вид опалення помешкання, який їх більш задовольняє. Наразі є один можливий варіант, про який попередньо вже і говорилося – відключення квартир «з ініціативи усіх споживачів багатоквартирного будинку». Тобто мешканець окремої квартири може відключитися від централізованого опалення, але лише за згоди, підписаної власниками усіх квартир будинку і звісно ж за позитивного технічного заключення КП «Славутське ЖКО». Про це і йдеться у Порядку, винесеному на обговорення громадськості.
Під час громадського слухання прозвучало безліч думок, запитань і були враховані слушні пропозиції. Ось деякі з них:
– включити до складу постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП представників громадськості та голів будинкових комітетів(чи старших будинку);
– КП «Славутське ЖКО» відпрацювати механізм встановлення плати за опалення місць загального користування;
– підготувати ще одне звернення до вищих органів влади стосовно відміни наказу, згідно з яким заборонено відключення від ЦО.
Також на запитання громадян надаємо інформацію, що 26.06.2009 року міською радою було прийнято рішення №7-32/2009 «Про затвердження схеми теплопостачання м. Славута», рішенням 9 сесії Славутської міської ради 6-го скликання від 29 липня 2011 року №14-9/2011 затверджено енерго- та екологоефективну схему розвитку системи теплопостачання міста Славути на період до 2015 року. Лише після того до чинного законодавства були внесені зміни – Закон України №5459-VI від 16.10.2012р., який набрав чинності з дня наступного після опублікування – 18.11.2012р. Вказаним нормативно-правовим актом було визначено, що погодження схем теплопостачання населених пунктів з кількістю жителів більш як 20 тисяч осіб погоджується центральним органом виконавчої влади. Таким чином, схема розвитку системи теплопостачання міста Славути була затверджена міською радою ще до внесених законодавством змін, коли не вимагалося її погодження центральним органом виконавчої влади.
Остаточне рішення щодо затвердження «Порядку відключення від мереж централізованого опалення та підключення до мереж централізованого опалення окремих квартир в багатоповерхових житлових будинках в м. Славута» буде прийнято на черговій сесії міської ради.

За підсумками обговорень, ми подаємо важливі факти для тих славутчан, які бажають перейти на індивідуальне опалення
● Судова практика. Судами неодноразово було розглянуто ряд справ, у тому числі і до виконавчого комітету міської ради, щодо визнання відмови на встановлення індивідуального опалення незаконною та зобов’язання здійснити відключення окремих квартир від ЦО.
Позивачі вказували, що протиправною відмовою обмежується їх право обирати спосіб опалення житлового приміщення. Їх суб’єктивне право вибору джерела теплозабезпечення та воля розпоряджатися власною квартирою на свій розсуд ставиться в залежність від волі власників інших помешкань.
Однак, як свідчить судова практика судів 1-ї інстанції, з висновками яких погоджуються апеляційні суди, з урахуванням позицій Вищого адміністративного суду України, Верховного Суду України з приводу вищенаведеного, свідчить про правомірність відповідних відмов на встановлення індивідуального опалення, тобто дане питання вирішується не на користь осіб, які бажають здійснити відключення окремих житлових приміщень від ЦО з посиланням на наступне:
1.питання відключення мереж ЦО та постачання ГВ в багатоповерхових житлових будинках регулюється
-Правилами надання послуг з ЦО, затвердж. постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630,
-Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж ЦО та постачання ГВ при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердж. наказом Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ від 22.11.2005 р. № 4
2 З метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства 06.11.07 р. № 169 (законна сила з 09.12.2007) було внесено відповідні зміни до наказу № 4/ 2005 р. та з метою захисту прав мешканців багатоквартирних будинків, заборонено видачу дозволів на відключення окремих житлових приміщень, секцій, під’їздів від мереж ЦО та постачання ГВ.
Зазначеним наказом регламентовано порядок відключення від мереж ЦО і постачання ГВ не «окремих приміщень житлового будинку», а лише «окремого житлового будинку»
3.Відповідно до норм цивільного (ст.13, 319, 356, 358) та житлового законодавства України (ст. 9):
– власність 2-х чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю;
– право власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою (аналогічна норма також міститься і в Порядку відключення, наказ № 4/2005 р. – рішення про відключення будинку від ЦО повинно бути підтримане усіма власниками приміщень ж/б-ку, абз. 3 п. 2.1;
п. 2.2.3 – якщо заявником є власник, наймач окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку);
-здійснення власником квартири своїх прав не повинно обмежувати прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та повинно відповідати санітарно-технічним вимогам і правилам експлуатації будинку.
– власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, – за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Із наведеного вище вбачається, що реалізація власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку.
4. Так, згідно ст. 24 ЗУ «Про теплопостачання» – споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами та приєднання до мережі тільки відповідно до нормативно-правових актів.
Виходячи з аналізу наведеної норми, суди зауважують, що право споживача теплової енергії реалізовується в порядку, встановленому чинним законодавством, з дотриманням споживачем відповідних вимог та правил законодавства.

● Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється! Прикладом може слугувати звернення ТОВ «ДОМ», Волинської міської ради, комунального підприємства «Координаційний центр по обслуговуванню населення» до суду з проханням зобов’язати мешканку багатоповерхового будинку, яка самочинно відключилася від централізованого опалення, допустити працівників ТОВ «ДОМ» до її квартири для проведення робіт із переобладнання мережі централізованого опалення до попереднього стану. Заява ТОВ «ДОМ», яка пройшла кілька інстанцій судів, була повністю задоволена Судовою платою у цивільних справах Верховного Суду України. Таким чином, громадянка, яка самовільно відключилися від централізованого опалення, за рішенням суду була знову ж таки підключення до централізованого опалення та відшкодувала понесені ТОВ «ДОМ» витрати. Таких справ на території України є безліч і прийняті по них рішення ще раз засвідчують законодавчо встановлену норму – самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

● Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися з письмовою заявою до Міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування (в нашому випадку – Славутською міською радою).
До складу постійно діючої міжвідомчої комісії органу місцевого самоврядування або місцевої виконавчої влади з розгляду питань, пов’язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП входять:
– Голова комісії: заступник керівника органу місцевого самоврядування або виконавчої влади.
Члени комісії:
– депутат органу місцевого самоврядування (за згодою);
– представник районного (місцевого) житлового управління;
– представник власника житлового будинку або уповноваженої ним особи;
– представник організації газопостачання;
– представник організації електропостачання;
– представник організації водопостачання;
– представник екологічної інспекції (за згодою);
– представник районного відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства;
– представник пожежного нагляду (за згодою);
– представник місцевої установи (закладу) держсанепідслужби;
– представник організації теплопостачання;
– представник проектної організації з опалення та теплопостачання;
– представник Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники)будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія, створена органом місцевого самоврядування, може діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Міські ради не можуть змінювати, відміняти нормативні акти прийняті вищими державними органами! У свою чергу, Славутська міська рада неодноразово зверталася до відповідних органів державної влади з проханням внести зміни до діючого законодавства та надати дозвіл споживачам вільно обирати спосіб опалення свого помешкання. Проте, ситуація залишається незмінною і Славутська міська рада, як і будь який інший орган місцевого самоврядування, зобов’язана дотримуватися нормативно-правових актів, що діють на території України.
● Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» основні терміни вживаються в такому значенні:
– система централізованого теплопостачання – сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об’єднані між собою та використовуються для теплозабезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання
Термін централізоване опалення визначений правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Отже, централізоване опалення – це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Управління ЖКГ, енергозбереження
та благоустрою

Розміщенно в Без категорії