«Встане Україна – світ правди засвітить…»

Пророчі слова Великого Кобзаря не одне десятиліття супроводжували український народ до незалежної України. Українська нація – вбивана й не вбита, винищувана й незнищенна. В українців забирали землю, мову, культуру, історію, волю, саме життя. Винищували під корінь українську інтеліґенцію, українську еліту. Ув’язнювали й розстрілювали. Винищували цвіт української нації – українських хліборобів. Висилали в Сибір. Убивали голодом. Чинили геноцид. Та незважаючи на усі ці жахіття наша Батьківщина титанічними зусиллями все-таки здобула незалежність.
Сталінський терор знищив сотні тисяч синів і доньок українського народу. Невід’ємною частиною тоталітарної системи влади був репресивний апарат, який повинен був тримати суспільні процеси під жорстким контролем, знищуючи будь-яку опозицію сталінському режиму, будь-які прояви інакомислення. Трьома хвилями прокотилися по Україні масові репресії: перша – 1929–1931 рр.- примусова колективізація і розкуркулення; друга – 1932–1934 рр. – штучний голод, постишевський терор (проти інтелігенції та партпрацівників); третя – 1936–1938 рр.: так званий «великий терор», в центрі якого були репресії проти військових.
Почали відзначати цей день з 2007 року, відповідно до Указу Президента України. Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті про ці страшні події. В рамках міських заходів 14 травня у міській бібліотеці пройшов круглий стіл за участі представників громадських організацій міста, освітян, представників міської ради та її виконавчих органів.
Вчителі історії ЗОШ№6 Аліна Ковальчук та ЗОШ№3 Олена Томків ще раз нагадали присутнім про ті страшні часи репресій, яких зазнав український народ. Особливо цікаво було почути спогади нашої славутчанки Софії Степанівни Семенюк, сім’я якої на собі відчула більшовицькі репресії. До сліз вразив присутніх текст пісні славутчанки Параскеви Косько – спецпереселенки магаданських таборів, спогади якої записали учні ЗОШ№3 під керівництвом О. Томків.
Про наявну у міській бібліотеці літературу розповіла завідуюча бібліотекою для дорослих Надія Горопаха. Зберігач фондів Славутського історичного музею Тетяна Жоган розповіла про експозицію музею, приурочену часам репресій та Голодомору, а також згадала важливі факти з історії Славутчини.
Модератор круглого столу – заступник міського голови Галина Фурманчук – зауважила, що на сьогоднішній день в місті Славуті за офіційними даними проживає лише шестеро жертв політичних репресій: Воробець Йосип Федорович, Бунтовська Людмила Іванівна, Мельник Галина Кирилівна, Петрушина Ольга Андріївна, Басько Федір Феодосійович, а також Альохіна Іванна Андріївна, відео-звернення якої переглянули цього дня учасники заходу. «Любіть Україну!» – закликала поважна жінка.
Також було повідомлено, що в Україні створено Національний банк даних жертв політичних репресій радянської доби в Україні. З яким можна ознайомитись на сайті Головної редакційної колегії науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією» – http://www.reabit.org.ua.
Історію своєї сім’ї, яка зазнала репресій, розповіла голова громадської організації «Захист дітей війни» Валентина Ковальчук. Голова осередку Славутської міської ГО «З’єднання борців за справедливість» Віктор Золотарук відзначив, що комуністична ідеологія нав’язала страх українському народу і цей страх довгий час жив у підсвідомості українців і саме Майдан став тією першою сходинкою у подоланні цього страху.
Голова районного осередку ВО «Батьківщина» Микола Мазур подякував освітянам міста за те, що виховують підростаюче покоління в патріотичному дусі, прививають любов до рідної землі. Також виступаючий висловив побажання, щоб кожен славутчанин став на захист своєї Батьківщини і сказав агресору «Ні!»: «Ні захопленню території України!», «Ні розколу України!», «Ні новим репресіям!». Громадський активіст Юрій Брославець озвучив свого авторського вірша про жахливі роки репресій на Україні та жорстокість радянської влади. Також приєдналися до виступів громадські активісти – Ігор Піголь, Степан Шульга та Анатолій Казіміров.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять відомої славутчанки, активного громадського діяча, патріота свого міста та держави – Ларису Євгенівну Чорнокрилюк, яка передчасно пішла з життя 8 травня ц.р.
Підвів підсумки круглого столу міський голова Василь Сидор:
– Зброєю комуністичної диктатури була брехня. Страшні безчинства, сексоцтво, нищення українського народу – усе це ретельно приховувалося. Ще й досі усі архівні документи тих часів не відкрито, на що маємо звернути зараз особливу увагу. Згадувати криваві сторінки історії України вкрай важливо, адже таким чином ми озвучуємо правду. Сьогодні ж ми повинні зробити все можливе, щоб історія не повторилася. Ми всі бачимо як аналогічна більшовицькій владі – політика Путіна – відкрито виявляє агресію проти України та українського народу, загрожує територіальній цілісності нашої держави. При цьому нам всім варто замислитися – російські сепаратисти ходять на нашій землі зі зброєю, а українці мовчать. Ми не повинні відмовлятися від свого роду, від Батьківщини, а навпаки – спрямувати усі зусилля на їх захист. Ніхто не має права привласнювати землю, на якій віки жив український народ.
За пропозицією учасників круглого столу було вирішено направити звернення до Міністерства юстиції України, вищих органів влади щодо заборони діяльності на території України Комуністичної партії, щодо необхідності оприлюднення усіх архівних документів радянського часу та щодо необхідності заповнення Декларації чесності усіма народними депутатами України і вищими органами державної влади.

Прес-служба Славутського МВК

Відкрите звернення представників інститутів громадянського суспільства за результатами круглого столу
14 травня 2014 року м. Славута Хмельницької області

в.о. Президенту України
Голові Верховної Ради України,
Турчинову О. В.

Міністру юстиції України
Петренко П.П.

Ми, представники громадських організацій міста, змушені констатувати, що діяльність Комуністичної Партії України та її представників у владі усіх рівнів, зокрема, найвищому представницькому органі держави – Верховній Раді України – загрожує державному суверенітету і цілісності держави, веде до масових грубих порушень прав та свобод громадян. Останні події в Україні свідчать про те, що представники Комуністичної партії України у Верховній Раді в розпал суспільно-політичної кризи не спромоглися на жодні дії, спрямовані на налагодження ситуації. Натомість діяльність Комуністичної партії України, політична позиція, яка реалізується її керівництвом, організаціями на місцях та місцевими осередками, мають відверто антиконституційний характер. Дії політичної партії назавжди заплямували себе нелюдським ставленням до власного народу та не мають права на існування, а тому визнаємо діяльність Комуністичної партії України на території держави такою, що суперечить засадам державності, Конституції України, веде до порушення базових людських прав і свобод та звертаємось з проханням спрямувати до Верховного Суду України представлення про заборону діяльності Комуністичної партії в Україні.
• Також закликаємо до 70-річчя Великої Перемоги оприлюднити у суспільстві усі без виключення архівні документи, зокрема, ті які є явним свідченням терору тоталітарного комуністичного режиму. Український народ після десятиліть брехні заслуговує почути правду.
• З метою покращення та контролю процесу люстрації в Україні також пропонуємо усім без виключення депутатам Верховної Ради України, вищим органам державної влади заповнити Декларацію чесності, підтримавши відкриту ініціативу громадських активістів та сил Майдану.

Розміщенно в Без категорії