Йодна профілактика

Гіркий досвід Чорнобиля засвідчив можливість викиду при аваріях на ядерних реакторах значної кількості сполук радіоактивного йоду. Ці речовини особливо небезпечні тим, що потрапляючи до організму людини вибірково накопичуються у щитовидній залозі, викликаючи її значні ураження.
Шляхи потрапляння радіонуклідів всередину організму різні, але в перші години після аварії основним буде дихальний. Для захисту органів дихання населення в цивільному захисті використовується інженерний захист населення – це сховища, та засоби індивідуального захисту (цивільні фільтруючі протигази). Але людина постійно у сховищах і у протигазах знаходитися не може та цих засобів на всіх не вистачить, тому у разі аварії на радіаційно – небезпечному об’єкті в зоні можливо-го радіоактивного забруднення місцевості використовується йодна профілактика населення. Препарати стабільного йоду викликають блокаду накопичення радіойоду у щитовидній залозі, сприяють зменшенню її опромінення.
В якості основного радіопротектора рекомендовано до застосування таблетовані препарати калію йодиду. Своєчасний прийом препарату забезпечує надійний захист щитовидної залози, добова доза для дорослих та дітей віком від двох років становить 125 мг.
З метою забезпечення населення препаратом стабільного йоду виконавчим комітетом Славутської міської ради було закуплено калій йодид (8544 уп.) на загальну суму 102442,56 грн. Даний препарат рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради від 06.01. 2012 року №1 переданий на зберігання Славутської ЦРЛ, на випадок комунальної аварії на Хмельницькій АЕС. Відповідно до розрахунків цей препарат передається на збірні евакуаційні пункти з подальшим його застосуванням для населення.
Час прийому препарату кардинально впливає на захисний ефект. Стовідсоткова ефективність захисної дії спостерігається за прийому препаратів йоду завчасно, до потрапляння у дихальні шляхи радіойоду. Зволікання з початком профілактики, навіть на декілька годин, значно зменшує цей ефект.
Правила прийому калій йодиду будуть роз’яснюватись медичними працівниками на збірних евакуаційних пунктах міста (відповідно до інструкції застосування).
Альтернативним препаратом стабільного йоду визнано настоянку йоду спиртову (розчин спиртовий), але дози застосування чітко в Україні не визначені. Пов’язано це, напевно, з неоднозначністю наукового трактування спеціалістами можливості токсичних реакцій організму на йод, обліку фарма – кодинаміки, метаболізму та ін. Різноманітні пам’ятки та рекомендації з дій населення у надзвичайних ситуаціях містять поради щодо проведення профілактики 5% розчину йоду: 3-5 крапель йоду на склянку води для дорослих і 1-2 краплі йоду на 100 грам рідини для дітей. Прийом повторити через 6-7 годин. Треба пам’ятати, що препарати йоду протипоказані до застосування вагітним жінкам.
За подальшою інформацією, щодо забезпечення населення калій йодид та інших питань захисту населення у надзвичайних ситуаціях ви можете звернутись до навчально-консультаційного пункту за адресою м. Славута вул. Козацька 25.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій, С.Скред

Розміщенно в Без категорії