Вшанували пам’ять героїв Крут

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадницька рука?
Квітне сонце, — грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся воїн?
Боже, покарай!
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих.
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.
П. Тичина, 1918 рік

29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут. Саме тоді, 1918-го року, відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтовики та матроси більшовицької армії. І хоч у перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та все ж на декілька днів вдалося віддалити захоплення Києва, і у свідомості багатьох героїзм української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів, набув особливого значення.
На знак вшанування пам’яті загиблих 29 січня в закладах освіти відбулися урочисті заходи, які й відвідав міський голова Василь Сидор.
Учні ЗОШ №3 та ЗОШ №1 зачитуючи вірші та історичні факти продемонстрували публіці весь трагізм того жорстокого і водночас доволі гіркого для нас наступу армії Маравйова на Україну.
Софія Козій, учениця 5-А класу ЗОШ№1 виконала пісню «Моїй Україні», а фольклорний гурт «Веретенце» молитву. Присутні переглянули фрагмент фільму про подвиг під Крутами. Пам’ять загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання.
У своїй промові очільник міста відзначив трагічні сторінки нашої історії та провів аналогію з подіями, які відбуваються на Майдані Незалежності у Києві:
– Історія повторюється, але найстрашніше те, що сьогодні не 1918 р., а 2014 р. Пройшло майже століття. А що змінилося? Мабуть змінилося єдине – немає російського, чи німецького ворога. Це жахливо, коли проти народу ідуть ті, хто його представляє. Сьогодні, як і 96 років потому, на майдани першими вийшла молодь. Чому пішли лише діти, а всі інші сиділи склавши руки або ж закривали очі на проблеми своєї держав? Так само й тоді 300 крутянців (студенти, гімназисти, юнаки військової школи), не шкодуючи свого життя, відстоювали національну ідею. Їх подвиг навчає, що свобода і доля України залежать від готовності кожного українського громадянина поважати і захищати інтереси своєї країни.
Відома істина: «Той, хто не знає свого минулого, не має майбутнього». Ми усі повинні знати історію, щоб не повторяти помилок. Без знання багатотисячолітнього досвіду людства неможливо зрозуміти сучасне, передбачити, а тим більше успішно будувати майбутнє. Не випадково впродовж століть загарбники намагалися викорінювати зі свідомості українців найменші ознаки їхнього національного буття, передусім історію і рідну мову — ті головні компоненти, без яких, за словами О. Гончара, повноцінне існування нації — неможливе. Пам’ятайте подвиг героїв бою під Крутами та усіх героїв, які боролися за незалежність України, адже збереження пам’яті про боротьбу за волю України, зміцнення пошани українських громадян до незалежності України, віра в краще майбутнє, стійка позиція та незламність духу допоможе сформувати єдину і сильну українську націю.

Власкор

Розміщенно в Без категорії