Захистимо людей від собак чи собак від людей?

Тема безпритульних собак у місті Славуті є нині однією із найбільш актуальних. І це не дивно, адже їх кількість останнім часом різко збільшилась за рахунок чотирилапих мігрантів із сусідніх сіл. Собаки зграями тиняються на вулицях міста, викликаючи у більшості людей страх за власну безпеку та безпеку їх дітей. Затяті ж любителі братів наших менших навпаки занепокоєні безпекою безпритульних тварин та переконані, що їх треба негайно захистити від злих людей. Ось такі дві опозиційні думки найбільш поширені серед громадськості. Яка з них переважає, судіть самі. Міська влада у цьому питанні виступила посередником та запропонувала обговорити подальшу долю безпритульних собак за круглим столом, який і відбувся 5 листопада у бібліотеці Палацу культури.
Свою думку прийшли висловити цього дня представники громадських організацій міста, фахівці міських установ та зацікавлена громадськість. Вів діалог з громадськістю заступник міського голови Василь Остапчук, представники виконавчих органів міськради та представники депутатського корпусу.
Як стало відомо в ході обговорення, славутським райвідділом міліції за поточний рік зареєстровано вже близько сорока випадків укусів громадян собаками, з яких більша половина пов’язані саме з безпритульними псами. Так, начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей Олександр Паламарчук розповів, що працівники міліції під час здійснення патрулювань часто стають свідками небезпечної поведінки безпритульних собак. В таких ситуаціях вкрай складно належно зреагувати так, щоб не допустити нападу собаки на громадянина та в той же час врахувати законодавчу заборону застосовувати до собак силові методи.
Головний інспектор пожежного нагляду Славутського районного сектору Державної служби НС Дмитро Столяр також повідомив, що до їх служби надходять скарги громадян щодо агресивної поведінки безпритульних собак.
Додають роботи чотирилапі зловмисники і медичним працівникам. Завідуючий поліклінічним відділенням Славутської ЦРЛ Ярослав Пузич навів дані щодо випадків укусів громадян собаками впродовж останніх трьох років. Так, в 2011 році до лікарні звернулися за медичною допомогою внаслідок укусу собакою 117 громадян, у 2012р. – 99, а за 10 місяців 2013р. – уже 114. Виступаючий наголосив, що в цьому році є тенденція до росту таких звернень. А фінансові витрати ЦРЛ лише на проведення необхідних імунобіологічних препаратів для щеплень за вказані роки перевищили 30 тис. грн. Якщо порахувати статистику за три роки, то вийде, що один лікар-травматолог пропрацював виключно один місяць з людьми, яких покусали собаки. Прикрим є і той факт, що останні роки є серйозні проблеми із поставкою вакцин, що викликає загрозу поширення таких хвороб як сказ або правець.
За офіційними даними Славутського міськрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби за період з 1 січня по 31 жовтня поточного року в місті Славута зареєстровано 34 випадки укусів громадян (23 дорослих, 11 дітей) відомими собаками та 33 випадки укусів (22 дорослих, 11 дітей), вчинених невідомими собаками.
На противагу офіційним фактам голова Славутського товариства захисту тварин «За життя» Тамара Коржина переконана, що насправді потребують захисту самі безпритульні собаки, які в більшості випадків просто захищаються від агресивної поведінки людей. Захисниця тварин розповіла, що лише у себе дома тримає з десяток собак. Їх громадській організації вдається залучити кошти спонсорів на утримання собак та медичний догляд за ними, окрім того київська організація захисту тварин подарувала їм автомобіль для відлову собак. У своїх пропозиціях, які попередньо були висловлені у листі міському голові, Тамара Коржина говорить про необхідність розширити міський собачий притулок до 200 місць, зокрема, зробити додаткові вольєри для виловлених у місті собак з тічкою, окремі вольєри для хворих тварин, додаткові карантинні відділення. Також пропонується створити та утримувати бригаду в кількості 3-ох осіб для відлову та утримання тварин та ветеринара; забезпечити штатного працівника притулку засобами відлову тварин на основі новітніх технологій; використовувати виділені з бюджету кошти в повному обсязі на стерилізацію та вакцинацію тварин; придбати спеціальну машину для відлову тварин та ін.
Як побудована у місті робота собачого притулку розповів начальник Комбінату комунальних послуг Сергій Смернін:
– Приємно, що в нашому місті діє Програма регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м. Славута на 2012-2014 роки, згідно якої й побудована робота міського собачого притулку. Комбінат комунальних послуг на сьогодні є балансоутримувачем притулку, а тому на наш колектив лягає головна відповідальність за безпритульних собак в місті. Станом на 1 листопада працівниками Комбінату виловлено 120 собак, з яких: 39 було передано до рук нових власників, стерилізовано та відпущено назад на волю – 61 собака та 31 – залишилися на утриманні в притулку. Ще раз наголошую, що нинішній притулок розрахований лише на 35 собак, а тому утримувати там усіх безпритульних собак міста ми не можемо. Варто відмітити, що щороку з бюджету міста виділяються кошти на утримання притулку і цього року ця сума складає 52 тисячі 400 гривень, з яких станом на 1.11.2013р. вже використано 34 тисячі 400 грн. Ці кошти витрачаються на заробітну плату одному доглядачу собак, з яких значна сума становить нарахування на зарплату, на харчування, послуги ветлікаря, паливо, на оплату комунальних послуг тощо. Окрім того, додаткового залучено 20 тис. 509 грн. власних коштів КП «Славутське ЖКО». Ветеринарне обслуговування тварин здійснюється згідно укладеного договору із управлінням ветеринарної медицини Славутського району. Працівники ветмедицини в разі необхідності оперативно приступають до виконання своїх обов’язків. Доречі, за пропозицією голови ГО «За життя» Т. Коржиної доглядачем тварин, на якого також покладено й функції з відлову собак, працює її чоловік – Іван Коржин. А тому члени цієї громадської організації можуть самостійно будувати роботу притулку та слідкувати за утриманням собак.
Заступник начальника Славутської районної державної лікарні ветеринарної медицини Михайло Сологуб констатував, що робота собачого притулку, який знаходиться на території структурного підрозділу Комбінат комунальних послуг, цілком відповідає усім ветнормам.
Значне занепокоєння бродячі собаки викликають у освітян міста. Як зауважила начальник управління освіти Наталія Пшетоцька, через агресивність безпритульних псів діти бояться ходити самі до школи. Значні скарги від батьків є тому підтвердженням. Директор НВК «СШ, ліцей «Успіх» Інна Зайонц розповіла, що вчителі закладу змушені щоранку зустрічати учнів біля школи, щоб захистити їх від нападу собак, які тиняються навколо.
Отож, проблема цілком зрозуміла. Ось тільки, які шляхи її вирішення? Про законодавче регулювання проблеми безпритульних собак розповів начальник міськрайонного управління юстиції Олександр Мельник. Основною законодавчою нормою, що регулює дане питання є Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Так, стаття 24 цього закону констатує:
«Собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.
Тимчасово ізольовані домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову повинні бути обстежені і після висновків державної установи ветеринарної медицини про стан здоров’я тварин повертаються власникам (після сплати витрат на обстеження і утримання), а в разі виявлення обставин, що можуть загрожувати життю та здоров’ю оточуючих, передаються спеціалізованим організаціям для подальшого лікування чи умертвіння.»
А стаття 16, що передує 24 визначає:
«Регулювання чисельності диких тварин і тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, здійснюється методами біостерилізації або біологічно обґрунтованими методами, а в разі неможливості їх застосування – методами евтаназії.»
Як бачимо, законодавство визначає декілька шляхів вирішення проблеми безпритульних собак. Отож вибір залежить від кожної територіальної громади.
Цікавим співрозмовником та гостем заходу стала голова Волинського товариства захисту тварин Дана Новарчук, яка розповіла про практичний досвід вирішення проблеми із безпритульними тваринами у м. Луцьк. Завдяки зусиллям цієї молодої представниці інституту громадянського суспільства її місту вдалося вибороти цілу низку грантів по залученню коштів на утримання міського притулку, а також впровадити ряд цікавих та корисних впроваджень. Зокрема, доволі ефективним у її місті виявилося запровадження електронної реєстрації домашніх собак. Виступаюча розповіла, що таке впровадження накладає відповідальність на власників собак, які вже не зможуть викинути чотирилапого на вулицю. Окрім того, усі собаки проходять відтепер своєчасне щеплення.
Заступник міського голови Василь Остапчук, підсумовуючи роботу круглого столу, зауважив, що безперечно наступним кроком в даному питанні стане перейняття досвіду міста Луцьк. Адже в цьому місті спільними зусиллями влади та представників громадських організацій вдалося зробити дійсно дуже багато в плані вирішення проблеми безпритульних собак. Приємно і те, що захисники тварин Луцька не скандалами, емоціями та безпідставними звинуваченнями досягли успіху, а практичною роботою та виваженими новими підходами. Василь Васильович також відмітив:
– Виконавчий комітет та депутати міськради свою роботу намагаються будувати у відповідності з принципами, притаманними містам країн ЄС. Тому до вирішення проблеми безпритульних собак підходимо гуманно та комплексно, в той же час погоджуємося, що нам є над чим ще працювати. Вважаю цілком логічним, що виконавцем міської Програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами є саме комунальне підприємство, на якого покладено забезпечення благоустрою міста та утримання безпритульних тварин. Власне таким шляхом і пішли у Луцьку. Сьогодні є реальна можливість залучення коштів через участь у всеукраїнських та міжнародних грантових програмах. Проте успіх тут можливий лише за гуманного ставлення до тварин та практичної позитивної співпраці міських служб та громадських організацій. На цьому і потрібно акцентувати увагу усім нам. В такому разі проблема безпритульних тварин у нашому місті буде вирішена.
При обговоренні було також рекомендовано створити у місті відповідну комісію, яка б координувала питання безпритульних тварин у місті та вивчала б позитивний досвід вирішення цієї проблеми в інших містах.

Управління ЖКГ,
енергозбереження та благоустрою

Розміщенно в Без категорії