Відкритий лист до славутчан!

Ми, трудовий колектив КП «Славутське УВКГ», будучи повноправними членами громади нашого міста, звернулися до редакції газети «Трудівник Полісся» із закликом на захист авторитету нашого підприємства. Вважаємо, що неодноразові критичні публікації на шпальтах газети «Трудівник Полісся» в адресу Славутського УВКГ носять однобічний, суб’єктивний характер та глибоко ображають професію працівників водного господарства. Прикро, що жодного разу, піднімаючи те чи інше питання, автори або ж редакція газети не звернулися до нас за коментарем, хоча ми завжди готові надати необхідну інформацію.
На превеликий жаль, редактор газети «Трудівник Полісся» В. Мальчук погодилася опублікувати наше звернення лише на платній основі. Хоча ми зверталися як звичайні громадяни, які мають повне конституційне право на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Чому матеріали інших славутчан редакція газети друкує на безкоштовній основі, а з нас, таких же славутчан, вимагає грошей? Усі громадяни рівні у своїх правах, та схоже, не в газеті «Трудівник Полісся».
Ми щиро вдячні редакції газети «Вісті громади» за згоду опублікувати наше звернення безкоштовно! Приємно, що в нашому місті є газета, яка надала нам змогу висловитись про наболіле.
Щоденно ми докладаємо усіх зусиль, щоб кожен житель Славути отримував якісні послуги водопостачання та водовідведення. При тому варто відмітити, що на населенні — а це 97% споживачiв — пiдприємство нiчого не заробляє, для нього дiє нульова ставка рентабельностi. 15-вiдсоткова рентабельнiсть закладена в тарифи для бюджетних установ та споживачiв — юридичних осiб, але вона «з’їдається» постiйним пiдвищенням вартостi електроенергiї. Так, з грудня 2012 року до 1 серпня 2013 року вартість електроенергії зросла з 94 коп. до 1,25 грн. Підвищення вартості електроенергії хоча б на 1 коп. приносить водоканалу збитків близько 30 тисяч грн. на рік. Чому, коли говорять про ціну на воду у Славуті, не задумуються над тим, як швидко росте ціна на електроенергію, яка є однією із основних складових у тарифі на водопостачання та водовідведення (38%). Комунальне пiдприємство, левову частку споживачiв якого становить населення, за електроенергiю мусить платити за вищими тарифами, нiж фiзичнi особи. Лише за минулий рік міський водоканал заплатив за електроенергію 3 млн. 261 тис. грн.
Діючий тариф для населення на послуги водопостачання з ПДВ становить 6,04 грн., без ПДВ – 5,03 грн., на водовідведення з ПДВ – 3,86 грн., без ПДВ – 3,22 грн. Як бачимо близько 20% (саме стільки складає в існуючому тарифі ПДВ) населення сплачує не водоканалу за отриману послугу, а державі. Якби держава звільнила б комунальні підприємства від сплати ПДВ, то відповідно зменшився б і тариф на воду.
Таку обіцяну Урядом різницю в тарифах на послуги населення наше підприємство чекає по 6-9 місяців. Станом на 01.09.2013р. заборгованість держави перед Славутським водоканалом за невідшкодовану різницю в тарифах складає 3 млн. 279 тис. 109 грн. Натомість лише за 6 місяців 2013 року підприємством сплачено до державного бюджету ПДВ на суму 957,6 тис. грн. Податків і зборів — 133,3 тис. грн., з них: плата за надра – 64,3 тис. грн., спецвикористання питної води — 37,2 тис. грн., екологічний податок – 28,8 тис. грн., земельний податок – 3,0 тис. грн.
Станом на 01.07.2013 року кредиторська заборгованість становить 1715 тис. грн., в т. ч. заборгованість за електроенергію 225 тис. грн., по бюджетних платах – 1003 тис. грн. Дебіторська заборгованість складає 1373 тис. грн. в т ч.: по населенню – 884 тис. грн., промисловим підприємствам – 288 тис. грн., по бюджетним установам – 131 тис. грн., по іншим організаціям – 2 тис. грн., пільги ветеранам ВВВ, чорнобильцям, військовослужбовцям і багатодітним сім’ям 60 тис. грн., субсидії 8 тис. грн.
Як бачимо, водоканал не розкошує, а виживає, як може, добросовісно виконуючи свої функції. І на населенні підприємство аж ніяк не заробляє – рентабельність же нульова. Існуючі тарифи — результат економічних пiдрахункiв. Ми, працівники Славутського УВКГ також отримуємо послуги цього підприємства і цілком розуміємо, що мусимо сплачувати, якщо хочемо мати воду. А щодо високих тарифiв — то проблема, напевно, не в них, а в наших переважно низьких зарплатах. Але про це вже мали б подбати українськi парламентарії, якi, втiм, бiльше переймаються збереженням власних привiлеїв, аніж проблемами простих людей.
А для тих осіб, які безпідставно звинувачують наше підприємство у неналежному веденні фінансово-господарської діяльності надаємо у відповідь дійсну інформацію по фактам.
І – Посилена перевірка тарифів, яку пройшло Славутське УВКГ є характерною і для інших водоканалів в Україні. На сьогодні розпочато політичну акцію по зменшенню тарифів на місцях, щоб насправді відволікти увагу людей від більш суттєвих проблем, таких як підняття ціни на електроенергію.
За результатами робочої групи до Славутського УВКГ від сектору у Хмельницькій області Державної інспекції України з контролю за цінами надійшов лист від 09.08.2013 року №1022-29/478 з проханням щодо упорядкування рішення виконавчого комітету Славутської міської ради від 09.01.2013р. №1 «Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення» та зобов’язання Славутського УВКГ зробити перерахунки тарифів з врахуванням зауважень робочої групи, такий же лист був направлений до Славутської міжрайонної прокуратури та до виконавчого комітету Славутської міської ради, жодного слова щодо скасування тарифів у даному листі немає .
Відповідно до інформації викладеної в тексті вищевказаного листа жодним словом не вказано, що розрахунок планових витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання у розмірі 5,03 грн./м.куб (без ПДВ) є економічно необґрунтованим, та виробництво послуг з централізованого водовідведення у розмірі 3,22 грн./м.куб. є економічно необґрунтованим.
Про аналіз зауважень, наданих перевіряючим органом, вже неодноразово писалося. Наведемо лише декілька прикладів. Скажімо, при розрахунку робочою групою статті витрат по електроенергії застосовано норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на 2013 рік, а вартість електроенергії за 2012 рік, – такий розрахунок є некоректним. Також слід зауважити, що рішення про встановлення тарифів прийнято 09 січня 2013 року, а тимчасові загальновиробничі норми питомих витрат палива, теплової енергії на 2013 затверджені 21 січня 2013 року, крім того встановленню тарифів передувала процедура формування тарифів та процедура доведення інформації до споживачів не менше 14 днів.
У результатах роботи робочої групи вказано також, що всупереч вимогам законодавства (якого саме ними не вказано), у структуру собівартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення безпідставно включені статті витрат «сировина і матеріали», зокрема, спецодяг та взуття та інші засоби індивідуального захисту. Та перевіряючі не врахували статті 8 Закону України «Про охорону праці» та колективний договір підприємства, згідно яких обслуговуючому персоналу систем водопостачання та водовідведення виділяються: костюми х/б, спецвзуття, халати – 12 місяців, куртки ватні – на 36 місяців. До витрат включено костюми х/б, спецвзуття, халати в кількості виробничого персоналу та лише 1/3 частини ватних курток, які видаються на 3 роки. Навіть подумайте логічно – в чому мають працівники виконувати свою роботу, для прикладу ремонт каналізації, не у власному ж одязі?!
Виконавчий комітет Славутської міської ради врахував пропозиції робочої групи та своїм рішенням від 22.08.2013 року №281 «Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення» зобов’язав Славутське УВКГ забезпечити формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до показників нормативів та цін 2013 року та подати відповідні розрахунки до сектору у Хмельницькій області Держінспекції з контролю за цінами для вивчення їх обґрунтованості. Нарахований проект тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення за показниками, нормативами та цінами 2013 року з урахуванням пропозицій робочої групи становить 11,61 грн.
Дані розрахунки направлені до сектору у Хмельницькій області Держінспекції з контролю за цінами 05.09.2013 року. Однак, будь – якої відповіді від сектору у Хмельницькій області Держінспекції з контролю за цінами не надходило.
ІІ – Окремий коментар для тих громадян, які звинувачують нас у неповному освоєнні компенсаційних коштів 30-км зони ХАЕС впродовж 2011-2012 років.
Протягом 2011-2012 pp. Славутському УВКГ було виділено для капітального ремонту водопровідних мереж 1012774,63 грн.
Були проведені реконструкції:
2011 рік: Південний та Центральний водозабори — 194142,0 грн., по вул. З.Космодем'янської — 30467,05, по вул. Козацька — 114854,84.
2012 рік: Південний та Центральний водозабори — 388397,66 грн., по вул. Міньковецька— 163599,35 грн., по вул. Ватутіна— 121313,73 грн.
Отож виділені кошти 100% освоєно – 1012774,63
Примітка: реконструкція Південного та Центрального водозаборів проводилася у три етапи, оскільки передбачала виконання ряд дороговартісних заходів – встановлення насосного обладнання, монтаж нових шаф автоматичного управління свердловинним насосним агрегатом. У вказані вище роки виконано наступні роботи: 2011 рік – заміна 4-ох насосів та монтаж 4-ох шаф, 2012 рік – заміна 2-ох насосів та монтаж 2-ох шаф.
ІІІ – Щодо реальних втрат води.
Втрати води затверджені для Славутського УВКГ Національним агенством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) складають 27,6 %. На сьогоднішній день втрати води КП «Славутське УВКГ» складають 23,6%. Що це за втрати?
1. Технологічні втрати (промивка фільтрів) складають 12 % із 23,6 %. Витрати на свердловинах, прокачка свердловин 2%. Всього технологічних втрат 14 % .
2. 6,7 % це втрати в розподільчих мережах (усунення аварій, промивка після дезинфекція трубопроводів, витоки при планових ремонтах). 2,9 % – це необліковані втрати. До них відносяться несанкціонований відбір води населенням, втрати на приладах обліку, на протипожежні цілі, приховані втечі на зовнішніх мережах, втрати у житловому фонді.
Незважаючи на те, що втрати води у нас є менше встановленої норми, ми весь час працюємо у напрямку їх зменшення.
Ще кілька фактів із буднів нашої роботи. Ми обслуговуємо 14 тис. 223 споживачів, з яких 13 тис. 827 є населення. Впродовж 2006-2013 року кількість абонентів водоканалу збільшилася на 1472 людини. Наразі практично все місто охоплено системою водопостачання. У 2013 році до Славутського УВКГ поступило від славутчан 896 викликів і усі вони були задоволені.
Ми маємо далеко нелегкi умови праці — з ненормованою тривалiстю трудового дня i роботою за будь-яких погодних умов. Лише впродовж цього року нам вдалося усувати наслідки 52 аварій на мережах міста. Найбільш резонансні аварії трапилися на вулицях Горького (аж 12 поривів) і Острозька (5 поривів), а також на вул. Соборності, Здоров’я, Миру та ін. Головна причина поривів – це зношеність водопровідних мереж. Загальна довжина трубопроводів в системі водопостачання міста складає аж 95,2 км і поступово проводиться їх заміна, але на разі фінансові можливості не дозволяють виконати відповідні роботи по всьому місту. Така ситуація характерна і для інших міст України.
Працівники аварійно-відновлювальної бригади – слюсарі, електрогазозварювальники, машиністи, диспетчери – щоразу оперативно приступають до усунення несправностей на мережах, не зважаючи на те припадає аварія на вихідний, чи у святковий день, вдень чи вночі. А тепер хочеться запитати: чи захоче ось той ярий противник роботи міськводоканалу працювати уночі та за будь-яких погодних умов, щоб на ранок славутчани знову могли отримати таку життєво необхідну послугу?
Славутське УВКГ є комунальним підприємством, тобто знаходиться у власності всієї територіальної громади міста Славути і пора усім нам, славутчанам, задуматися чи хочемо ми зберегти нашу власність. Чи може піти шляхом приватизації водоканалу приватними структурами, як у Шепетівці, або стати жертвою створення обласного водоканалу-монополіста, як у Кіровограді, і назавжди втратити можливість впливати на водне господарство міста? А чи знаєте ви, що у зв’язку із такими реорганізаціями у багатьох містах вода стала надаватися людям не цілодобово, а по графіку? – Отож, давайте не будемо боротися проти своєї ж власності, а навпаки – докладемо усіх зусиль, щоб зберегти її.

Трудовий колектив
КП «Славутське УВКГ»

Розміщенно в Без категорії