До вашої уваги!

На ім’я міського голови В. Сидора надійшов лист від президента Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» Ю. Недашковського наступного змісту:

Шановний Василю Богдановичу!
1 травня 2011 року в місті Славута відбулися громадські слухання щодо будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС, до яких активно долучилося населення Вашого міста. Підсумки слухань були підбиті 27 травня на сьомій сесії Славутської міської Ради, депутати якої підтримали будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
У зв'язку з цим дозвольте висловити Вам щиру вдячність за конструктивність та небайдужість позиції місцевої влади, а також – за зауваження та пропозиції, які пролунали.
Запевняємо, що НАЕК «Енергоатом» надзвичайно серйозно та уважно поставилася до консультацій з громадськістю. Ми дослухалися до кожного учасника і ретельно проаналізували усі поставлені запитання, усі аргументи «за» і «проти» майбутнього будівництва.
Особливу увагу НАЕК «Енергоатом» приділяє тим питанням, які найбільше непокоять громадськість регіону розташування ХАЕС. Зокрема, постійним предметом певної недовіри та дискусій було використання раніше споруджених будівельних конструкцій в процесі будівництва нових енергоблоків № 3 та №4 Хмельницької АЕС.
Ми розуміємо таку стурбованість населення та місцевої влади і тому вважаємо за необхідне дати додаткові пояснення всіх аспектів цього актуального та наболілого питання.
Щодо стану існуючих конструкцій будівель та споруд енергоблоків №3 та М 4 ХАЕС
Обстеження та оцінку їхнього стану у 2000 – 2009 роках проводили досвідчені фахівці провідного проектного закладу України – ПАТ «Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект». Крім того, були залучені визнані у світі спеціалізовані організації, які мають великий досвід та відповідні ліцензії на виконання таких робіт – російське підприємство «ЗАТ «Інститут «Оргзнергострой» та українські ДП «КиївНДЛбудміст» та НВФ «Промсервісдіагностика». Експерти провели детальні всеохоплюючі дослідження,
дотримуючись усіх вимог чинних українських та міжнародних нормативних документів.
Результати обстеження показали: за умови проведення ремонтно-відновлювальних робіт існуючі споруди та конструкції можуть безпечно експлуатуватися протягом усього терміну роботи майбутніх 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС. А останні розрахунки генпроектувальника під час розроблення ТЕО показали, що довговічність будівельних конструкцій становить як мінімум 100 років.
На початку 2009 року головна експертна організація України з дослідження технічного стану будівельних та гідротехнічних споруд – Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій (ДНДІБК) – проаналізувала матеріали обстеження та оцінки технічного стану згаданих будівельних конструкцій. Експертиза підтвердила їхній задовільний стан, довговічність та доцільність подальшого використання в новому проекті.
Інженерні дослідження доводять, що при використанні існуючих споруд рівень надійності та безпечності нових енергоблоків ХАЕС, вплив на навколишнє середовище, населення та персонал станції відповідатимуть національним та міжнародним стандартам з ядерної та радіаційної безпеки. Експертні оцінки підтверджують, що існуючі конструкції дозволяють розмістити додаткові системи безпеки, що значно підвищить рівень надійності проекту. Ці системи унеможливлять розвиток подій, аналогічних тим, що розгорнулися під час аварії на АЕС «Фукусіма-1». Також будуть обов'язково проведені додаткові геологічні дослідження, щоб довести, що існуючі конструкції витримають будь-який гіпотетично можливий землетрус на Хмельниччині зі збереженням необхідного ресурсу на експлуатацію.
Щодо процесу інтеграції зведених будівельних конструкцій до нового проекту енергоблоків №3 та №4 ХАЕС
Необхідно зауважити, що під час розроблення проекту нового енергоблока для кожного елемента існуючих будівельних конструкцій буде розроблено спеціальне рішення щодо його включення в новий проект з визначенням усіх показників необхідної міцності того чи іншого елемента. У разі появи будь-яких, навіть незначних сумнівів щодо надійності того чи іншого елемента будівельних конструкцій він буде демонтований та замінений новим. Усі виконані розрахунки будуть передані на розгляд спеціалізованим державним регулюючим органам, які зроблять остаточний висновок стосовно включення існуючих конструкцій у новий проект енергоблоків.
Додамо, що Україна не є піонером у реалізації таких рішень. Будівельні конструкції, зведені у 1985 – 1990-х роках, були використані при спорудженні атомних станцій у США (АЕС Watts Bar), Чехії (АЕС Тімелін), Словаччині (АЕС Моховце), Румунії (АЕС Черновода), Росії (Ростовська та Калінінська АЕС). Наразі в світі розпочинається або триває будівництво не менше семи енергоблоків з використанням зведених у ті роки будівельних конструкцій.
Щодо економічної обґрунтованості використання існуючих споруд та конструкцій енергоблоків
У будівництво конструкцій, зведених на майданчику Хмельницької АЕС, вже вкладені чималі ресурси, адже готовність 3-го та 4-го енергоблоків оцінюється приблизно у 60 відсотків. Це труд близько 2000 будівельників та монтажників протягом майже двох з половиною років. Використання існуючих споруд та
конструкцій дозволить державі зекономити більше 500 мільйонів доларів та прискорить будівництво блоків на два роки. Водночас спеціалісти підрахували, що знос побудованих об'єктів затримає введення блоків в експлуатацію щонайменше на три роки, оскільки розрізання та видалення залізобетонних елементів в умовах діючої АЕС вимагає додатково півтора роки та близько 200 мільйонів доларів.
На сьогодні техніко-економічне обґрунтування проекту будівництва 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС передано на комплексну державну експертизу, як того вимагає процедура реалізації складних проектів.
Зауважимо, що проект спрямований на залучення промислового та технічного потенціалу України, оскільки вітчизняні підприємства постачатимуть більше половини необхідного обладнання: автоматизовану систему управління технологічними процесами, турбіну для реакторної установки тощо.
Наприкінці листа хочемо запевнити Вас, шановний Василю Богдановичу, та очолювану Вами громаду, що керівництво та фахівці НАЕК «Енергоатом» розуміють високий ступінь відповідальності за безпеку будівництва та функціонування майбутніх реакторних установок. Ми готові до продовження діалогу з органами місцевої влади з цього питання і сподіваємося, що спільними зусиллями підтримаємо економічну та соціальну стабільність у регіоні розташування Хмельницької АЕС. Зі свого боку НАЕК «Енергоатом» гарантує, що будуть вжиті всі необхідні заходи для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки експлуатації енергоблоків станції.
З повагою – президент ДП НАЕК «Енергоатом» О. Недашковський.

Розміщенно в Без категорії