АМУ НАГОЛОШУЄ УРЯДУ: МЕДИЧНІ ЗАКЛАДИ НЕОБХІДНО ФІНАНСУВАТИ НА 100%, ОСОБЛИВО В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ!

Асоціація міст України вкрай стурбована надзвичайною ситуацією, що склалася в країні у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19.

Враховуючи тенденцію поширення інфекції у експоненціальнному зростанні, на медичні заклади значним тягарем лягає навантаження з надання медичної допомоги великій кількості хворих на коронавірусну інфекцію COVID-19, для лікування яких необхідно мати у достатній кількості кадрові та матеріальні ресурси.

Національним планом протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, на 2020 рік розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р передбачено, що органи місцевого самоврядування повинні забезпечити готовність закладів охорони здоров’я до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV та своєчасного виявлення її. Так, в медичних закладах повинні бути в наявності необхідні лікарські засоби, дезінфекційні засоби та засоби індивідуального захисту, спеціальне медичне обладнання тощо.

Але відсутність необхідних засобів захисту та діагностики піддає ризику медичних працівників, що унеможливлює, у разі їх захворювання, своєчасне надання медичної допомоги хворим на коронавірус. Так, станом на сьогодні у 200 медичних працівників підтверджено захворювання та більш, ніж у 500 підозрюють коронавірусну інфекцію COVID-19.

АМУ підкреслює, що залишаються заклади охорони здоров’я, які не змогли перейти на нову форму роботи з 1 квітня 2020 року через недостатні фінансові та кадрові ресурси, застарілу або відсутню матеріально-технічну базу, інформаційні системи. Ситуація переходу медичних закладів на роботу за договорами з НСЗУ з 1 квітня ускладнюється надзвичайною ситуацією, в якій опинилася країна.

Також виникла надзвичайно серйозна проблема від початку другого етапу реформи – це зупинка планових хірургічних втручань, планових госпіталізацій хворих, зменшення амбулаторних відвідувань. Це призведе до зменшення кількості пролікованих випадків та амбулаторно наданих послуг, наслідком чого стане критичне зменшення фінансування закладів охорони здоров’я з боку НСЗУ. Населення буде позбавлено можливості отримати доступну та якісну медичну допомогу вчасно.

АМУ заявляє: не можна залишати громади сам на сам з цими проблемами. Адже пандемія – це питання національної безпеки держави.

Щоб подолати поширення коронавірусу необхідні матеріальні і технічні ресурси в обсягах, що перевищують можливості регіонів. Вирішення усіх проблемних питань охорони здоров’я в умовах надзвичайної ситуації вимагають концентрації зусиль і потребують колосальних витрат, які є непосильними для місцевих бюджетів. Так, збитки громад спрогнозовано складуть близько 15,6 млрд грн.

Асоціація міст України звернулася до Уряду з проханням:

• внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 №65 у частині здійснення фінансування закладів охорони здоров’я 100% за глобальним бюджетом на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня їх завершення;

• додатково перерозподілити видатки за бюджетною програмою 2311500 “Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я” для оплати поточних видатків закладів охорони здоров’я, які не уклали договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров’я;

• невідкладно виділити додаткові ресурси для закупівлі спеціального медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, а саме: ізоляційних халатів або костюмів біозахисту, респіраторів, захисних окулярів або щитків, рукавичок медичних нітрилових та масок медичних (хірургічних) та якнайшвидше поставити в регіони;

• передбачити видатки з державного бюджету для здійснення додаткових доплат для медичних працівників на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

АМУ переконана, що спільними зусиллями органів державної влади та органів місцевого самоврядування надзвичайна ситуація міжнародного значення з коронавірусною хворобою (COVID-19) в Україні може бути подолана вчасно та з мінімальними затратами, і просить Уряд не залишати громади сам на сам з проблемами у сфері охорони здоров’я!

Посилання: https://www.auc.org.ua/…/amu-nagoloshuye-uryadu-medychni-za…