ІНТЕРВʼЮ ІЗ ГОЛОВНИМ ЛІКАРЕМ СЛАВУТСЬКОГО ЦЕНТРУ ПМСД ОЛЕГОМ ГАВРИЛЮКОМ

Світ лихоманить від коронавірусної інфекції Covid-19. І не так від самого захворювання, як від ажіотажу навколо нього. Втім, головний лікар КП «Славутський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Олег Гаврилюк просить зберігати спокій та не піддаватися паніці, про це та інше – в інтервʼю, що нижче.

Олеже Віталійовичу, що мають знати і обовʼязково дотримуватися люди, аби уберегтися від зараження коронавірусом?

  • У першу чергу – не панікувати. На жаль, ми маємо проблему. У мене такі відчуття, що ми будуємо літак у той час, коли він летить. Коронавірус – це вірус, який завжди існував, але зʼявився такий його вид, який нам створює серйозні виклики. Захворіти може багато людей, але ми повинні знати, що згідно із статистичними даними, із 100 хворих 80 вилікується, 20 – можливо, будуть потребувати стаціонарного лікування  (з них 3-є у відділенні інтенсивної терапії, і 1-2 – будуть потребувати штучної вентиляції легень). Так говорить статистика, як буде в нас – ми будемо бачити.

Що має робити кожна людина, аби вберегтися? Який алгоритм дій, які заходи вживати для пересічного славутчанина? Ваші поради у цій ситуації?

  • У разі захворювання на коронавірус найперше, що потрібно зробити – самоізолюватися, аби не наражати інших людей на небезпеку: будь-які відвідування лікувального закладу без нагальної потреби потрібно звести до мінімуму. Усі можливі контакти із людьми хворий повинен проводити у масці. Далі – звʼязатися зі своїм сімейним лікарем. Якщо ви себе добре почуваєте – краще по телефону (повідомте йому про наявні симптоми та попередню історію подорожей, якщо такі були). Натомість ретельно провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання, пийте достатньо рідини, дезинфікуйте предмети, якими користуєтеся. При високій температурі застосовуйте препарати з парацетамолом. Варто наголосити, що особлива увага у разі інфікування на Covid-19 повинна бути приділена людям, які мають тяжкі захворювання серцево-судинної та дихальної систем, алергічні реакції, ниркову недостатність (особливо ті, які знаходяться на програмному гемодіалізі), хронічні ревматичні хвороби тощо. У випадку появи ядухи, задишки, утрудненого дихання, кровохаркання, симптомів розладу кишково-шлункового тракту, зміни з боку психічної діяльності (запаморочення, сплутана свідомість) – викликайте швидку допомогу. У цьому випадку людина підлягає госпіталізації.

Чи потрібно вживати якісь противірусні препарати? Якщо так, то які?

  • Одразу скажу: ліків з доведеною ефективністю проти коронавірусу на сьогодні немає, щоб ви там не читали та щоб вам не розповідали фармацевтичні компанії. Якщо ви любите вживати часник чи цибулю при вірусних інфекціях (так як це здебільшого прийнято в Україні) – будь ласка, вживайте, особливо якщо ви вірите, що це може допомогти.

Чи є носіння маски обовʼязковою умовою? Коли, як часто і за яких умов її необхідно змінювати?

  • Носіння маски – це засіб профілактики передачі інфекції від хворої людини до оточуючих. Маску потрібно змінювати кожні 3-4 години. Маску можна використовувати, поки вона не стане вологою.

Школи, садочки – ті заклади, для яких найперше застосували карантинні заходи. Але чи не протипоказані прогулянки на свіжому повітрі?

Якщо людина дотримується дистанційних обмежень – будь ласка, прогулюйтеся, але мінімізуйте зустрічі з іншими людьми. Взагалі люди повинні знати, що механізм передачі вірусної інфекції вкладається в два слова: «контакт» і «крапля». Тобто, все те, що може бути передане через контакт (рукостискання, поцілунки) – це небезпечно. Друге: ми говоримо, кашляємо – від нас летять краплі, які потрапляють на поверхні стола, ручок, телефону, а отже, це може стати причиною зараження для інших, які контактують з цієї поверхнею. Тому, з метою профілактики ми повинні обмежити наші контакти, памʼятати про соціальне дистанціювання, дотримуватися «кашльового етикету» – аби ваші руки залишались чистими, прикривайтесь ліктем або хустинкою. Не забувайте про часте миття рук тепловою водою з милом, обробку їх спиртовмісними розчинами (вміст спирту має бути мінімум 60%), миття фруктів, овочів, термічну обробку сирої їжі, мʼяса тощо.

Чи має лікарня тест-системи для перевірки на коронавірус?

  • Тест-системи з дня на день зʼявляться. У разі потреби лікарі будуть за протоколом відбирати матеріал від хворих у вигляді мазочків з носа та горла. Цей матеріал буде відправлятися в м. Хмельницький для подальшого дослідження.

На завершення хочу побажати усім славутчанам міцного здоровʼя!  

Пресслужба Славутського МВК

One thought on “ІНТЕРВʼЮ ІЗ ГОЛОВНИМ ЛІКАРЕМ СЛАВУТСЬКОГО ЦЕНТРУ ПМСД ОЛЕГОМ ГАВРИЛЮКОМ

Comments are closed.