АСОЦІАЦІЯ МІСТ УКРАЇНИ ЗАКЛИКАЄ НАРДЕПІВ ЗГАДАТИ ПРО ГРОМАДИ ЗОН СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Протягом 2014-2019р.р. територіальні громади 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС недоотримали від держави більше 171 мільйона гривень коштів (субвенції).

Наразі на розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету знаходиться проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)» №2526 від 04.12.2019. АМУ підтримує законопроєкт, адже він спрямований на покращення умов проживання населення на території зони спостереження.

Законопроєктом №2526 пропонується внесення змін до Бюджетного кодексу України, якими: включити збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження до доходів спеціального фонду Державного бюджету України; спрямовувати кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України, на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходівсоціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження.

Законопроєктом №2526 передбачається з 2021 року до місцевих бюджетів спрямувати 100% обсяг такого збору.

Це рішення дуже важливе для громад. Адже віднедавна місцеві громади були вимушені ще й виділяти власні кошти на закупівлю засобів радіаційного захисту, хоча це пряма функція держави. Так, до прикладу, у грудні за кошти бюджету міста Славути закуплено препарат калій йодид на суму 74 тис. 993 грн.

За інформацією Славутського міського відділу з питань  надзвичайних ситуацій у квітні 2020 року ще й завершується термін придатності респіраторів А-200П3, які призначені для захисту органів дихання населення у випадку радіаційної аварії на ХАЕС. Постає питання чи виконає держава свої зобов’язання перед громадою зони спостереження АЕС та за чиї кошти буде здійснена закупівля даних засобів радіаційного захисту?

Асоціація міст України підтримує запропоновані законопроєктом №2526 зміни, адже спрямування 100% обсягу відповідного збору до місцевих бюджетів буде фінансовою основою для забезпечення покращення умов проживання населення на території зони спостереження і за ці кошти органи місцевого самоврядування зможуть здійснювати:

  • Реалізацію проєктів нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, в тому числі виготовлення проектної документації, захисних споруд цивільного захисту, технічну інвентаризацію, яких проведено відповідно до законодавства;
  • Закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду;
  • Навчання населення користуванню об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури та засобами індивідуального захисту органів дихання;
  • фінансування у разі потреби об’єктів спеціальної соціальної інфраструктури, у тому числі реалізація проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об’єктів, зокрема навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг, систем зв’язку;
  • погашення кредиторської заборгованості, що утворилася за субвенцією у попередніх роках і зареєстрована органами Казначейства.

Асоціація міст України надіслала лист до парламентського комітету із проханням прийняти рішення рекомендувати ВРУ ухвалити проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодофінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)» №2526 від 04.12.2019 в першому читанні та в цілому. 

За інформацією АМУ