ВЛАДА НОВА – ПРОБЛЕМИ СТАРІ

Сьогодні ми знову змушені говорити про реальну проблему забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет, з якою стикаємося з року в рік.

Безоплатне забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами декларується державою, фіксується в різних документах і реалізується завдяки програмі реімбурсації. Здавалося б, і справді все робиться для того, аби хворі могли без проблем отримувати життєво важливі препарати. Та, як часто буває, тут з’являється одне «але» — недостатнє фінансування. Закладених у державному бюджеті і виділених регіонам на придбання інсулінів коштів катастрофічно не вистачає.

Кількість інсулінозалежних пацієнтів м. Славута та Славутському районі – 357, в т.ч. дітей – 19.

Хворі, знаходячись у безвихідній ситуації, звертаються в першу чергу до міської влади, яка по суті є заручником даної ситуації. Адже розпорядником коштів, що спрямовуються на закупівлю інсуліну, є Міністерство охорони здоров’я та райдержадміністрації.

Виходить, що держава хоче перекласти на місцеві бюджети (а це кошти славутчан!) ще й відповідальність за інсулінозалежних пацієнтів. А в чому ж тоді прослідковуються зобов’язання держави? Адже якщо виконується місцевий бюджет, то паралельно виконується і державний бюджет. Бюджети міста не отримують кошти ні від митних надходжень, ні від ПДВ, ні від податку на прибуток. А тільки те, що платять особисто добросовісні законослухняні громадяни, при чому більшість із мінімальної заробітної плати – а це 18%. Із даної суми до місцевого бюджету надходить 60%. А ще 1,5% військового збору йде до бюджету держави.

Виконання обов’язків щодо пільгового забезпечення хворих на інсулінозалежний ЦД лікарськими засобами, від щоденного отримання яких залежить життя пацієнта, зобов’язане бути гарантованим державою в повному обсязі, а не наполовину. І сьогодні з цією проблемою зіткнулися не лише жителі Славутчини — вона актуальна для всієї країни.

Виходить, держава, не виконуючи свої обов’язки, а роблячи фінансовими заручниками місцеві громади, свідомо створює прецедент, який недопустимий в демократичному суспільстві. Тому звертаюся до Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів України, народного депутата Олексія Жмеренецького з вимогою оперативно вирішити дане питання. Пацієнти із цукровим діабетом не повинні залишатися поза увагою держави і програми їх захисту повинні не тільки прийматися та затверджуватися, а мають забезпечуватися фінансово в повному обсязі, бо тільки так допомога стане реальною.

Нагадую, що відповідно до ст. 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Міський голова Славути, голова Хмельницького РВ АМУ Василь Сидор