ОБЕРЕЖНО-КІР!

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України з початку 2019 року на кір захворіло 15095 людей: 6364 дорослих та 8731 дитина. Найбільше людей захворіло у Львівській (всього 2651 людей), Вінницькій (1383), Рівненській (1389), Хмельницькій (1058) областях та в м. Київ (1214).

На Хмельниччині зареєстровано 1058 випадків кору, один з них летальний. Серед захворілих 583 дорослих та 475 дітей.

       Захворюваність поширилась по всіх регіонах області.

       У 2019 році у Славутському районі зареєстровано 23 випадки кору серед дорослих та 13 серед дітей. Хворіли мешканці: м. Славута – 15 випадків; сільської місцевості – 21 (сс. Гута – 6 випадків, Печиводи – 4 випадки, Улашанівка – 2 та по одному випадку в селах Ставичани, Губельці, Берездів, Красностав, Клепачі, Дяків, Ганнопіль, Крупець, Цвітоха). Серед дорослих захворілих – 13 працюючих, в т.ч. 6 декретованих осіб. Із дітей, що захворіли  6 відвідували організовані колективи (м. Славута – ЗОШ №4, ЗОШ №5;  с. Крупець  НВК, с. Хоровець ДНЗ; двоє відвідують організовані колективи, які знаходяться за межами Славутського району).

        Кір – небезпечне вірусне висококонтагіозне захворювання, яке дуже швидко поширюється повітряно-крапельним шляхом передачі. Вірус кору передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим. Джерелом інфекції є хвора людина. Максимальний інкубаційний період – 21 день, середній 9-10 днів. Найчастіше хворі – це діти, підлітки та молодь. Особи, що не хворіли і не щеплені проти кору, можуть захворіти в будь-якому віці .

       Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до смерті.

        Захворювання характеризується підвищенням температури до 38-39 градусів С, загальною слабкістю, гострими катаральними симптомами (грубий кашель, осиплість голосу), почервонінням повік та слизової оболонки очей, характерною висипкою на слизовій оболонці щік та поетапною висипкою на тілі .Спеціального лікування від цього захворювання нема . Найкращий захист від кору – вакцинація.

       Для вакцинації проти кору в Україні застосовується полівалентна вакцина (проти кору,краснухи та епідемічного паротиту), яка закуповується за державні кошти. Щеплення, згідно з календарем профілактичних щеплень проводяться безкоштовно, у плановому порядку, дітям у віці 1 року (вакцинація) та у віці 6 років (ревакцинація). При епідемічному розповсюдженні кору, за епідпоказниками, можуть бути щеплені категорії епідемічного ризику (медики, освітяни, студенти та інші). Для отримання щеплення необхідно звернутись до свого сімейного лікаря чи педіатра.

       При появі симптомів захворювання не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться  в медичний заклад для отримання медичної допомоги, з метою своєчасної ізоляції хворого, розриву механізму передачі вірусу кору іншим сприятливим особам та уникнення ускладнень хвороби.

Музалевська Т.О., завідувач Славутським районним лабораторним відділенням, лікар-епідеміолог ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»