НАРДЕПАМ КОШТИ ГРОМАД БІЛЬШ ПОТРІБНІ

Вже п’ятий рік поспіль Славута звертається до вищих органів державної влади, судових інстанцій з вимогою забезпечити виконання норм чинного законодавства, які гарантують отримання в повному обсязі соціально-економічної компенсації ризиків населення, що проживає в зоні спостереження. На даний час справа за позовом виконавчого комітету Славутської міської ради перебуває на розгляді у Верховному Суді України.

На фоні розмов про будівництво нових і продовження строку експлуатації існуючих  атомних енергоблоків, продаж електроенергії Європі та систематичне підвищення її ціни для українців, нинішня державна влада з 2014 року зухвало недофінансовує кошти громадам 30-кілометрових зон атомних електростанцій, передбачені чинним законодавством (на що їм неодноразово вказували Рахункова Палата та комітети Верховної Ради).

Щороку головне енергетичне підприємство України – ДП НАЕК «Енергоатом» – сплачує збір на соціально-економічну компенсацію ризиків населення, який становить 1% обсягу реалізації електроенергії, що виробляється атомними електростанціями за звітний період.

У Законі України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» чітко закріплено цільове призначення вказаних коштів – виключно для фінансування адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження. Зокрема, кошти спрямовуються на належне фінансування створення і підтримання у справному стані спеціальної соціальної інфраструктури, захисних споруд, забезпечення засобами індивідуального захисту  населення, калієм йодидом та ін.

Таким чином, використання коштів зазначеного збору на інші цілі та інші адміністративно-територіальні одиниці забороняється спеціального нормою, а зарахування їх до загального фонду державного бюджету не скасовують даної заборони.

Однак громади зони спостереження в повному обсязі ці кошти не отримують, адже з року в рік в держбюджеті завідомо закладаються видатки громадам втричі менші, ніж прогнозовані.

Так, за офіційним повідомленням президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Ю. Недашковського, лише у 2018 році підприємством сплачено до держбюджету 390 712 326 гривень. Разом з тим, різниця між сумою сплаченого НАЕК збору і сумою субвенції з державного бюджету, яку отримали громади (в цілому по Україні) у 2018 році склала 253 262 826 грн.

А якщо проаналізувати державний бюджет за 2014-2019 роки, то загалом зони спостереження недоотримали 1 млрд 503 млн 859 тис. 69 грн. Всього недофінансовано субвенції Хмельницькій області (з громадами зони спостереження) за вказаний період – 171 млн. 263 тис. 62 грн., Славуті – 30 млн. 912 тис. 70 грн.

Славутською міською радою було направлено 423 звернення до кожного депутата Верховної Ради України з проханням захисти право громад зон спостереження. Але схоже, що отримані від ДП «Енергоатом» кошти їм потрібні більше, ніж громадам. Адже держбюджет на 2019 рік був прийнятий за тим же сценарієм, що і попередній.

Тепер виникає питання: як за таких умов жителям 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС йти на громадські слухання щодо продовження строку експлуатації енергоблоку №1? Пропоную на вказані слухання запросити народних депутатів України, в тому числі й від нашого округу, аби вони особисто пояснили громадянам чому не виконуються положення чинного законодавства.

А до інших територіальних громад звертаюся з проханням підтримати судовий позов Славути, об’єднати спільні зусилля щодо захисту законних прав громадян, які проживають у зоні спостереження.

Міський голова м. Славути, голова Хмельницького РВ «Асоціації міст України», голова Асоціації територіальних громад 30-км зони Хмельницької АЕС В. Сидор