ЩЕ РАЗ ПРО ЦІНУ ВОДИ У СЛАВУТІ

На тлі загального зубожіння населення не є дивним, що у мережі інтернет вже вкотре розповсюджується інформація про надзвичайно високі тарифи на воду у Славуті. Наше місто порівнюється з Хмельницьким. Взагалі є міста, де вартість води субсидується з міського бюджету і вода коштує ще дешевше чим у Хмельницькому. Однак, можливості бюджетів великих міст та маленьких суттєво різняться. Розглянемо ситуацію з водою у нас.

Всі знають, що вода у Славуті видобувається з артезіанських свердловин водозаборів підземних вод: «Південний» та «Центральний», які налічують 14 свердловин продуктивністю 12 тис. м. куб./добу, глибиною 100-150м., надійно захищених від поверхневого забруднення. Вода подається споживачам цілодобово. Вона є чистою, доброю на смак, але в усьому світі така вода коштує дорожче, чим коли водозабір відбувається просто з якоїсь водойми: річки чи озера, а вода подається по годинах. Для підняття кожного літра води з глибини артезіанської свердловини потрібно затратити більше електроенергії чим для подання з річки.

Наголошуємо на відомий у всьому світі факт — вода з артезіанських свердловин коштує у 1,5 — 2 рази дорожче. Правда і різниця у якості води колосальна. Тому порівнювати Славуту з містами, де населення у десятки разів більше, наприклад, Хмельницький, або ж Кам’янець-Подільський, де воду для споживачів постачають із Дністра – некоректно, так само, як і якість цієї води.

Водопостачання нашого міста – це величезний і затратний процес трьох етапів підйомів води з артезіанських скважин, її очистки та доставки до осель славутчан. Вода, яка постачається містянам, досить якісна. На жаль, через старі заржавілі труби є проблеми з вторинним забрудненням. Ця проблема не залишається поза увагою комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства та міської влади: поетапно проводиться реконструкція, заміна та поточне обслуговування мереж, загальна довжина яких складає 134,5 км, з них внутрішньобудинкових мереж – 40-50 км, магістральних водогонів – 11 км. Це більше, ніж від Славути до Хмельницького!

Дехто спекулює на тому, що тарифи на водопостачання та водовідведення постійно зростають, але ніхто не запитує, чому уряд стабільно підвищує ціну на електроенергію, яка разом із мінімальною заробітною платою складає 87% тарифу. Також у ціну послуги входять витрати на ремонт, амортизацію, податки та збори, які теж зазнають постійного підвищення.

Маємо такі реалії: ціна електроенергії в тарифі в кінці 2017 року складала 2,3688 грн., з 01.02.2018р. ціна на електроенергію склала 2,6899 грн., ціна ж на воду була піднята лише 15.03.2018р. З того часу тариф на електроенергію зростав двічі (!): 01.04.2018р. він становив 2,8299 грн. , а 01.07.2018р. – 2,8398 грн.

Відповідно зростають видатки на паливо, заробітну плату та інше. Крім того, не всі водоканали однаково сплачують за використані природні ресурси. Зверніть увагу, cтавка рентної плати за 100 куб. м., для Славути складає – 110,56 грн. натомість для Шепетівки 72,74 грн. В нас одна з найбільших рентних плат.

Унаслідок підвищення цін на енергоносії та зміни об’єкту оподаткування, а також ставки податку рентної плати за спеціальне використання води без одночасного підвищення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, Славутське УВКГ отримало збитки за 1 півріччя 2018 ріку в сумі 223,9 тис. грн.

Основні зміни складових тарифу на 2018 рік розраховувались з врахуванням підвищення вартості електроенергії на 5% та з врахуванням зміни об’єкту оподаткування і ставки податку рентної плати за спеціальне використання води.

Якщо говорити про здешевлення вартості води, то Славутський УВКГ здійснює всі можливі заходи для заощадження електроенергії, матеріально-технічних ресурсів. Однак, державна політика щодо стрімкого росту вартості електроенергії, інших складових тарифу, робить міськводоканали, заручниками ситуації, що склалася.

Адміністрація КП «Славутське УВКГ»