«БАТЬКІВЩИНУ МОЖНА ЛЮБИТИ Й ТРІШКИ ПОДЕШЕВШЕ»

Андрій Коболєв та Юрій Вітренко в травні отримали 337 мільйонів гривень премій за рахунок коштів, які українці сплачують за газ. Сума премій, виплачена двом менеджерам «Нафтогазу України», є більшою, ніж кошти, які виділяються в рік на ремонти газових мереж та встановлення лічильників по всій країні.

Наприкінці травня стало відомо, що голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв та комерційний директор «Нафтогаз України» Юрій Вітренко (до речі, син лідера ПСПУ Наталії Вітренко – Ред.) отримали астрономічні премії. Загалом працівникам державної компанії було виплачено близько 540 млн грн.

Найбільшу премію в історії України виплатили Андрію Коболєву, голові правління НАК «Нафтогаз України». Цей працівник державної компанії отримав 207 млн грн.

Частину цих грошей, за даними ЗМІ, Коболєв одразу перевів у долари і відправив за кордон. За його дорученням було придбано 800 тис. доларів. Ці кошти були відразу спрямовані до США. Там проживає мати Андрія Коболєва. У декларації він вказав призначення платежу – «допомога сім’ї».

Інший офіційний мультимільйонер комерційний директор «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. Він отримав 130 млн грн винагороди. На жаль, поки невідомо, яким чином він розпорядився грошима і чи виводив він ці кошти закордон.

Тільки дві особи в «Нафтогазі України» отримали на свої зарплатні картки близько 340 млн грн. Ще 200 млн грн отримали інші працівники «Нафтогазу України». Але це тільки початок і перша частина премії. Ще близько 680 млн грн будуть виплачені очільникам «Нафтогазу України» після того, як «Газпром» сплатить хоч якісь гроші за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Одразу після виплати премій служба безпеки «Нафтогаз України» підвищила ступінь заходів з безпеки й придбала для Андрія Коболєва…броньований джип. Вартість люксового Cadslac Escalade становить близько 8 млн грн.

Хто видав ці премії?

Рішення про виплату 1,2 млрд грн премій працівникам «Нафтогазу України» було прийнято спостережною радою компанії. Приводом став виграш спору в арбітражі Стокгольму щодо контракту з компанією «Газпром» на транзит газу. Розмір премії становить 1% від загальної суми позову.

Нагадаємо, що арбітражний суд міста Стокгольм також постановив, що «Нафтогаз України» має сплатити «Газпрому» 2,1 млрд доларів за газ, отриманий 2014 року. Тільки після цього було винесене рішення про те, що «Газпром» має сплатити 4,6 млрд доларів за транзит газу «Нафтогазу України».

Той самий суд у Стокгольмі провів взаємозалік між сторонами. Тобто: «Нафтогаз України» винен «Газпрому» 2,1 млрд доларів,  «Газпром» «Нафтогазу» – 4,6 млрд грн. Тому «Газпром» все ще винен «Нафтогазу» близько 2,5 млрд доларів. На підставі цього взаємозаліку менеджери «Нафтогаз України» Андрій Коболєв та Юрій Вітренко й отримали премії. Але «Газпром» не сплатив ще жодної копійки.

Який вигляд мали б подібні фінансові взаємостосунки у звичайному житті? Ваша сусідка винна вам 50 грн, а ви їй – 20 грн. Тому  сусідка має повернути вам тільки 30 грн. Але з цього взаємозаліку на 20 грн ви цілком можете виписати собі премію. Тільки один відсоток з 20 грн – це 20 копійок, а з 2,1 млрд доларів – це 21 млн доларів.

Чиї це гроші?

Андрій Коболєв та Юрій Вітренко отримали свої 337 мільйонів гривень за рахунок коштів, які споживачі газу сплачують за газ. По-перше, «Газпром» не платив і поки не збирається виплачувати суму за рішенням Стокгольмського арбітражу. Більше того, наразі все ще розглядається апеляція російської компанії на попереднє рішення суду. Але перша частина коштів уже виплачена. Загалом декілька десятків співробітників компанії отримали в травні понад півмільярда гривень.

По-друге, все, що має «Нафтогаз України» – це кошти споживачів газу. Державна компанія має монопольний доступ до газу українського видобутку. Весь газ «Укргазвидобування» отримує «Нафтогаз України», який потім продається звичайним споживачам газу.

Більше того, «Нафтогаз України» отримує від 80 до 90 % коштів, які споживачі сплачують постачальникам газу. Тобто, майже всі гроші споживачі автоматично перенаправляються в «Нафтогаз України».

Тому всі кошти, які в травні вже отримали топ-менеджери «Нафтогазу України», є коштами пересічних українців, які справно платять за газ.

Що буде далі?

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман нещодавно звернувся до наглядової ради «Нафтогазу України» з пропозицією переглянути рішення щодо виплат премій керівництву компанії. На що він отримав письмову відмову за підписом голови наглядової ради Клер Спотісвуд. У листі Володимиру Гройсману йдеться про те, що наглядова рада «Нафтогазу України» не збирається переглядати своє рішення про необхідність виплати 1,2 млрд грн топ-менеджерам компанії.

Загальновідомо, що за підсумками попереднього року керівники Нафтогазу отримали додатково ще 127,7 млн грн. премій. Загальна сума винагороди за роботу менеджерів держкомпанії у 2017 році виросла в 2,5 рази порівняно з 2016 роком.

З корпоративної газети для споживачів природного газу  «104 інфо», №3, липень 2018р.

P.S: Як вдалося дізнатися редакції газети “Вісті громади” середня заробітна плата працівників Славутської філія ПАТ «Хмельницькгаз» складає:

– висококваліфіковані слюсарі експлуатаційних служб (робітничі спеціальності  працівників, які виконують роботи підвищеного рівня небезпеки та потребують відповідного навчання) – 4800 грн;

– майстри (інженерно-технічні працівники) – 5300 грн.

Окрім того, в організації наявний серйозний дефіцит кадрів.