ЩЕ ОДИН УДАР ДЕРЖАВИ ПО МІСЦЕВИМ БЮДЖЕТАМ

Безоплатне забезпечення хворих на цукровий діабет інсулінами декларується державою, фіксується в різних документах і реалізується завдяки програмі реімбурсації. Здавалося б, і справді все робиться для того, аби хворі могли без проблем отримувати життєво важливі препарати. Та, як часто буває, тут з’являється одне «але» — недостатнє фінансування. Закладених у бюджет і виділених регіонам на придбання інсулінів коштів катастрофічно не вистачає.

Державним бюджетом на 2018 рік передбачено обсяг цільових коштів для лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет м. Славута та Славутського району у розмірі 1523150 грн. У зв’язку із ростом цін на інсуліни з березня 2018 р. реальна потреба коштів складає 1975260 грн, дефіцит – 452110 грн – 22,92%.

Кількість інсулінозалежних пацієнтів м. Славута та Славутському районі – 357, в т.ч. дітей – 19.

З цього приводу головний лікар Славутської ЦРЛ Віктор Іващук направив відповідне звернення до Міністерства охорони здоров’я України, на що отримано доволі зухвалу відповідь. Виявляється, віднині відповідальність за інсулінозалежних пацієнтів держава переклала на місцеві бюджети, мовляв, проходить децентралізація, і тепер це їх справа. А в чому ж тоді прослідковуються зобов’язання держави? Адже якщо виконується місцевий бюджет, то паралельно виконується і державний бюджет. Бюджети міста не отримують кошти ні від митних надходжень, ні від ПДВ, ні від податку на прибуток. А тільки те, що платять особисто добросовісні законослухняні громадяни, при чому більшість із мінімальної заробітної плати – а це 18%. Із даної суми до місцевого бюджету надходить 60%. А ще 1,5% військового збору йде до бюджету держави.

Виконання обов’язків щодо пільгового забезпечення хворих на інсулінозалежний ЦД лікарськими засобами, від щоденного отримання яких залежить життя пацієнта, має бути гарантоване державою в повному обсязі, а не наполовину. І сьогодні з цією проблемою зіткнулися не лише жителі Славутчини — вона актуальна для всієї країни. Виходить, що держава гарантує, але не фінансує.

Разом з тим до переліку «Доступних ліків» включено лише два найменування інсулінів, одним із них користуються всього 10% хворих. Міністерство охорони здоров’я України повинно звернути більше уваги на цю категорію пацієнтів, зокрема розширити перелік лікарських препаратів, які входять до програми «Доступні ліки», і, звісно, забезпечити належне фінансування.

Пацієнти із цукровим діабетом не повинні залишатися поза увагою держави і програми їх захисту повинні не тільки прийматися та затверджуватися, а мають забезпечуватися фінансово в повному обсязі, бо тільки так допомога стане реальною.

P.S.  Нагадуємо, що держава вже зобов’язала місцеві бюджети фінансувати свої повноваження, такі як:

фінансування усіх видатків по утриманню шкіл (в т. ч. енергоносіїв);

-оплата комунальних послуг та енергоносіїв по закладах галузі «Охорона здоров’я’» (і це без врахування медикаментів, поточного ремонту та капітальних видатків);

-компенсація за пільговий проїзд окремих категорій громадян, надання пільг з послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг (навіть без запровадження монетизації пільгових перевезень).

Це додатковий тягар місцевому бюджету майже на 35 млн. грн!

Міський голова Славути Василь Сидор