ВАСИЛЬ СИДОР: «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – ЦЕ НЕ ЛИШЕ ПРО ЕКОНОМІЮ РЕСУРСІВ. ЦЕ ЧАСТИНА БІЛЬШ КОМПЛЕКСНОГО ПІДХОДУ ДО ПОБУДОВИ ЖИТТЯ У КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ»

25  січня у Києві міський голова Славути брав участь у конференції «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства», що організована Асоціацією міст України спільно з Асоціацією міст Польщі, Норвезькою асоціацією місцевих та регіональних влад та Асоціацією «Енергоефективні міста України».

Він поділився своїми враженнями про участь та проблемними питаннями щодо енергоефективності у нашому місті.

«Надзвичайно пізнавально і корисно те, що конференція організована за участі представників Польщі та Норвегії. Це дає можливість розширити своє розуміння питання енергоефективності, усвідомити його у порівнянні із досвідом інших країн. Конференція має на меті представлення результатів проекту «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні», в рамках якого ми мали нагоду у складі української делегації побувати у різних європейських містах і побачити, як складається ситуація із енергоефективністю за кордоном.

Одразу хочеться відзначити, що у Європі програми енергоефективності мають сильну підтримку держав та спеціалізованих програм Європейського Союзу. В Україні ж це питання часто залишається на відповідальності органів місцевого самоврядування, і хоча існують деякі програми державної підтримки, вони часто ризикові, бо у державі постійно змінюються вимоги та умови у сфері енергоефективності та інших. Наприклад, цього року не до кінця зрозуміла ситуація, як будуть працювати і закриватися кредити по ОСББ, як працювати з банками тощо, проте сподіваємось, що в процесі ситуація проясниться. Тому такі конференції, як ця, що відбувається – це чудовий шанс для державної влади побачити стратегічну перспективу питання, щоб в подальшому привести усі регламентуючі документи і рішення по енергоефективності до єдиних, стабільних стандартів.

У ході конференції та й загалом участі у проекті вдалося взяти чимало цікавого, що хотілось би впровадити, зокрема і в Славуті. Ці ідеї стосуються не лише енергоефективності, а й інших сфер життя і діяльності громади, що разом формує більш цілісний, комплексний підхід в контексті сталого розвитку. Наприклад, у нашому місті ми пробуємо впроваджувати гуртки позашкільної освіти за європейськими моделями.

Якщо ж говорити власне про енергоефективність, то після конференції ми обов’язково звернемо увагу на те, на чому акцентували європейські колеги. Зокрема, коли стосується енергомодернізації шкіл, то в першу чергу треба думати про вентиляцію. У нас мало хто звертав увагу на це питання, постійно женучись за утепленням стін і заміною вікон. А саме такі нюанси дозволяють бачити на перспективу, і вкладати бюджетні кошти не просто в «модні» роботи з утеплення і встановлення склопакетів, а робити це з розумом, думаючи на кілька років наперед».