ПРО НАРАХУВАННЯ ПЛАТИ ЗА ОПАЛЕННЯ МІСЦЬ ЗАГАЛЬНОГО КОРИСТУВАННЯ

До виконавчого комітету Славутської міської ради від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надійшов лист-роз’яснення щодо врегулювання питання нарахування плати за опалення місць загального користування. В листі йдеться про наступне:

«Відносини між виконавцями і споживачами послуг з опалення врегульовано Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі – Правила) та Типовим договором на надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630.

Правилами визначено, що централізоване опалення – послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири, яка надається виконавцем з використанням енутрішньобудинкових систем теплопостачання.

Таким чином, мешканці квартир у будинках із власними даховими котельнями отримують послугу централізованого опалення від автономного джерела теплової енергії та керуються згаданими нормативно-правовими актами.

‘        Пунктом 12 Правил заначено, що у разі встановлення   будинкових засобів обліку

теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об’єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку.

У разі встановлення загальнобудинкового приладу обліку та квартирних засобів обліку теплової енергії, розрахунки за надані послуги з централізованого опалення мають здійснюватися – за показниками квартирних засобів обліку теплової енергії та за опалення місць загального користування відповідно до Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31.10.2006 № 359, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.11.2006 за № 1237/13111 (далі – Методика).

Тобто споживачі, які встановили квартирні засоби обліку тепла оплачують -опалення місць загального користування (далі – МЗІС). Якщо проектом будинку передбачено встановлення опалювальних приладів у МЗК (радіатори, батареї, регістри тощо), але система опалення МЗК є демонтованою або опломбованою, власнику будинку необхідно відновити її, привести у відповідність до проекту житлового будинку та здійснювати визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування згідно з Методикою.

Крім того Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено належність спільного майна багатоквартирного будинку на праві спільної сумісної власності власникам квартир та нежитлових приміщень у будинку, можливість вільного вибору форм управління багатоквартирним будинком, а також механізм прийняття узгоджених рішень щодо управління багатоквартирним будинком а тому співвласники зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.

Згідно зі статтею 7 зазначеного закону співвласники зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку – приміщення загального користування, несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку.

Таким чином співвласники будинку здійснюють заходи з утеплення місць загального користування будинку, шляхом оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, та оплачують теплову енергію для обігріву квартир Та місць загального користування, в тому числі і втрати тепла внутрішньобудинкових мереж системи опалення будинку, а мірилом частки майна співвласника є площа його квартири (не житлового приміщення).

З дати набрання чинності Методики (08.12.2006) відбулося чимало змін у діючому законодавстві та прийнято нові нормативні акти у сфері житлово-комунального господарства.

Президентом України підписано Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-VIII та 01.08.2017 опубліковано в газеті «Голос України».

Закон передбачає розробку підзаконних нормативних актів протягом шести місяців з дня опублікування цього Закону.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень зазначеного закону до затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг співвласники багатоквартирного будинку або іншої будівлі, де налічуються два або більше споживачів, можуть визначити свій порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг відповідно до положень статті 10 цього Закону при розрахунках за житлово-комунальні послуги у відповідному будинку, будівлі».

Прес-служба Славутського МВК