Що підготували урядовці громадам у держбюджеті на 2017 рік

(Із виступу міського голови на сесії Славутської міської ради 30 вересня 2016 року)

«На превеликий жаль, ситуація, яка склалася з формуванням державного бюджету на 2017 рік, є кричущою. Бюджетні ініціативи Уряду на 2017 рік не лише не сприяють покращенню матеріальної бази територіальних громад, а суттєво погіршують їх фінансове забезпечення.

Так з високих трибун заявлено про підвищення заробітних плат працівникам освіти та закладів охорони здоров’я. Можна тільки вітати такі рішення, бо вони є вкрай необхідними. Але не кожен пересічний громадян обізнаний з тим, яким чином та за рахунок чого держава декларативно впроваджує підвищення соціальних стандартів. Уряд пропонує збільшити заробітні плати освітянам та медикам, не вкладаючи жодної додаткової копійки на фінансування цих галузей!

Якщо Славута у 2016 році отримала 30, 2721 млн. грн. на освіту та 23, 3513 млн. грн. на медицину, що є вкрай недостатнім за сьогоднішніх умов, то в проекті бюджету на 2017 рік закладено відповідно 30, 7842 млн. грн. і 24,6237 млн. грн. і ні копійки більше. Це попри стрімке здорожчання енергоносіїв та рівень інфляції!

Прогнози на 2017 рік невтішні та не вселяють ніякої надії, бо все вирішено дуже просто (!): на місцеві бюджети перекидають усі видатки з комунальних платежів і на утримання технічних працівників по закладах освіти та видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв для закладів охорони здоров’я. Тобто уряд буде фінансувати лише заробітні плати педагогічних працівників і працівників сфери охорони здоров’я. А якщо хочете на місцях мати ці заклади – фінансуйте їх утримання самі.

Де ж брати додаткові кошти у місцевому бюджеті, а їх необхідно близько 30 млн. грн.? Ніяких додаткових джерел надходжень до місцевих бюджетів не передбачається. Коли ми зверталися до КМУ, щоб до місцевих бюджетів повернули 15 % ПДФО, які забрали два роки тому, нам відмовили.

Тобто органам місцевого самоврядування пропонують в наступному році скоротити фінансування важливих для громад заходів та програм у сфері житлово-комунального господарства, благоустрою, соціального забезпечення, дошкільної та позашкільної освіти, місцевого економічного розвитку. Це черговий зашморг на шиї громад України. Проголошена державою децентралізація перетворилася на цинічний обман.

Як виявляється, Уряд зазирнув в кишеню тим містам, а це 31 місто в Україні, включаючи Славуту, які розмістили на депозитах кошти громад . Дійсно, нами розміщено на депозит 7 млн. грн., які як і відсотки по них, заздалегідь уже розписані, бо ми зобов’язані їх витратити до кінця бюджетного року. Вклавши гроші до державного банку, щоб хоча б на 700 тисяч грн.. збільшити надходження до бюджету міста, ми дали можливість заробити і державі. Що є поганого в тому, що ми ефективно використовуємо свої кошти? Та ні, це не сподобалося; краще, якщо громади будуть «голі і босі»», – саме такою, болісною та емоційною, була доповідь міського голови Василя Сидора на останній сесії міської ради про запропонований Кабінетом Міністрів України державний бюджет на 2017 рік.

Також міський голова довів до відома присутніх на сесії про заплановану передачу на фінансування з міських бюджетів 25-ти державних закладів охорони здоровя, всіх санаторіїв для дітей та підлітків і для хворих на туберкульоз без жодного ресурсного збалансування, що не лише суперечить статті 142 Конституції України, а ставить під загрозу існування цих закладів.

Зважаючи на усі ризики та загрози, які несе з собою проект Державного бюджету на 2017 рік, члени Правління Асоціації міст України, в якому взяв участь і славутський міський голова як голова правління Хмельницького РВ АМУ, на своєму засіданні 27 вересня вирішили направити до Голови Парламенту та народних депутатів України звернення Правління АМУ щодо належного бюджетного забезпечення територіальних громад в 2017 році. У зверненні йдеться про необхідність термінового вирішення проблемних питань: з утриманням закладів освіти та охорони здоров’я; врегулювання питань з пільговим перевезенням; заборгованістю з різниці в тарифах перед комунальними підприємствами, що доводить такі господарства до банкрутства; збільшення обсягу субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, до 423,1 млн. гривень; фінансуванням перших виборів в ОТГ та соціальними пільгами.

Також Правління АМУ рекомендувало місцевим радам – членам АМУ долучитися до адміністративної справи№826/8975/16, яка знаходиться у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва, за позовом Славутської міської ради до Уряду про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії щодо компенсації перевізникам витрат на пільгові перевезення окремих категорій громадян, у якості третьої особи на стороні позивача. Голова Асоціації Віталій Кличко підписав клопотання про залучення АМУ до участі у цій справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Василь Богданович на останньому сесійному засіданні звернувся до місцевих депутатів з проханням підписати від імені своїх фракцій відповідне звернення Славутської міської ради до органів державної влади та розповів про хід судових справ за позовом Славутської міської ради до Кабінету Міністрів України, до яких для підтримки громад закликав долучитися всі громадські організації та представників політичних партій.

Нагадаємо, що йдеться про судові позови про:
– виділення коштів на коменсацію пільгових перевезень, до якого окрім АМУ долучилося ряд українських міст;
– збільшення компенсації ризику населення, яке проживає на території 30 –ти км зони спостереження у 2016 році до рівня, визначеному законодавством України – фактичного платежу НАЕК «Енергоатом» ( з 127 мл. грн.. до 423 млн. грн.);
– звернення до Європейського суду щодо виділення КМУ компенсації заходів соціально-економічної компенсації ризику населення за 2014 рік;
– належне фінансування закладів освіти та професійно-технічних закладів у 2016 році.

«Наша відповідь на незадоволення Кабінетом Міністрів України тим, що Славута закидує їх позовами, проста: ми не хочемо, щоб люди виходили на Майдан, тому відстоюємо права та інтереси громад конституційними, законними та цивілізованими методами», – заявив очільник міста.

Прес-служба Славутського МВК.

Розміщенно в Без категорії