Проекти для розвитку малого і середнього бізнесу

2,3 млрд євро програми COSME тепер доступні для українців

Україна офіційно долучилася до європейської програми підтримки малого та середнього бізнесу COSME.

Лорі Еванс, Генеральний директор з питань внутрішнього ринку, промисловості та МСП Європейської Комісії та Микола Точицький представник України в Європейському Союзі, підписали у Брюсселі Угоду про участь України у програмі ЄС COSME.

Юлія Клименко, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України: «Участь України у програмі COSME – це наступний крок у процесі української економічної інтеграції з ЄС та символ зростання ролі малих та середніх підприємств, як драйвера української економіки».

COSME (2014-2020) – це програма ЄС, що спрямована на зміцнення конкурентоспроможності та стійкості малих та середніх підприємств, загальний бюджет якої складає 2,3 млрд євро.

Програма COSME – підтримує проекти різноманітної тематики, які включають полегшення виходу на зовнішні ринки, поліпшення умов для конкурентоспроможності, формування культури ведення бізнесу, кластери, туризм, зниження адміністративного тягаря для компаній і захист прав інтелектуальної власності для компаній, що працюють у країнах, які не є членами ЄС. Реалізація проектів у рамках COSME також сприятиме просуванню нових можливостей у рамках поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі, як для українських, так і для європейських компаній.

Юлія Клименко, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України: «Нарешті Україна підписала Угоду і наші підприємці можуть активно користуватися великою кількістю привілеїв, які надає програма COSME. Ми публікуємо переклад робочої програми на 2016 рік, тож рекомендую всім підприємцям, організаціям та установам, які зацікавлені у власному розвитку якнайшвидше ознайомитись із програмою та користуватись усіма можливостями, які ми сьогодні отримали».

Україна стала восьмою країною за межами ЄС, яка приєдналася до програми COSME. Також серед цих країн є Чорногорія, колишня Югославська Республіка, Македонія, Молдова, Туреччина, Албанія, Сербія та Вірменія.

Наступним кроком для України є ратифікація Угоди парламентом.

Ознайомитися з текстом програми можна за посиланням.

Детально про те, як долучитися до програми COSME можна дізнатися тут.

Нагадаємо, що на сайті Міністерства досі триває обговорення Стратегії розвитку малого і середнього підприємництва в Україні на період до 2020 року.

Джерело: www.me.gov.ua

Що таке COSME
Competiveness of Small and Medium Enterprises (COSME) – європейська програма підтримки малого та середнього бізнесу.

COSME – це набір тематичних проектів та програм на період з 2014 по 2020 роки із загальним бюджетом 2,3 млрд євро. Перелік програм, що визначаються Європейською комісією, щороку змінюється.

Які можливості це відкриває для українського МСП?
Доступна для України Програма на 2016 рік складається із 25 підпрограм, які класифіковано за трьома напрямками:
• полегшення виходу на зовнішні ринки;
• поліпшення умов для конкурентоспроможності;
• формування культури ведення бізнесу.

Серед цих програм: Європейська мережа підприємств EEN, Еразмуз для молодих підприємців, Інтернаціоналізація кластерів МСП, Розвиток туризму, Полегшення доступу до державних закупівель та багато інших.

Робоча програма COSME на поточний рік, а також строки подачі заявок доступні за посиланням: http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/15130

У відповідних розділах міститься перелік із детальним описом підпрограм, їх цілями та завданнями, що фінансуються коштом COSME, а також очікуваними результатами, виділеним бюджетом та строками подачі проектів.

Більше про програму COSME можна дізнатися на веб-сторінці Європейського виконавчого агентства з МСП (Executive agency for SMEs – EASME):https://ec.europa.eu/easme/en/cosme.

Хто має право брати участь у програмах COSME та коли вона почне працювати?

Український малий та середній бізнес, громадські організації, установи, агентства регіонального розвитку, освітні заклади. Будь які українські бізнес-асоціації, профспілки, кластери, органи державної влади, отримують можливість і право брати участь в проектах COSME. Окремі вимоги до учасників прописані у спеціальних критеріях для кожної з підпрограм.
У березні 2016 року представники Європейської комісії почнуть обирати організації на території України, що будуть реалізовувати окремі підпрограми коштом бюджету COSME.

Для того, щоб взяти участь у будь-якому конкурсі в рамках проекту COSME, необхідно здійснити такі покрокові дії:

1. Зайдіть на сайт https://ec.europa.eu/easme/en/cosme та оберіть потрібний вам конкурс. Інформація постійно оновлюється, тому просимо слідкувати за оголошеннями на цьому сайті.
2. Переконайтесь у тому, що кінцевий строк подачі заявки ще не настав та ваша організація відповідає критеріям конкурсу.
3. Уважно прочитайте опис та умови конкурсу та завантажте для заповнення форми, які мають бути нижче під описом конкурсу. Подача проектної пропозиції відбувається лише онлайн.
4. Якщо у вас виникнуть запитання з приводу заповнення форм, ви можете звернутися за консультацією до контактного центру EEN.
Звертаємо вашу увагу на те, що заповнення форм для будь-якого конкурсу в рамках COSME має бути виключно англійською мовою.
Оцінка та оголошення результатів конкурсів здійснюється Єврокомісією.

Що таке European Enterprise network (EEN)?
European Enterprise network (EEN) – найбільша підпрограма COSME – європейська мережа підприємств (http://een.ec.europa.eu/). Мережа EEN створена у 2008 та працює за підтримки проекту COSME.

Приорітет EEN:
1) інтернаціоналізація МСП – пошук партнерів в 65 країнах світу;
2) комерціалізація інновацій – трансфер технологій, пошук інвестора/партнера закордоном для виведення на ринок нової технологічної продукції чи послуг, захист прав інтелектуальної власності.

Мережа EEN включає:
• понад 600 організацій з підтримки та розвитку бізнесу;
• понад 2 500 000 організацій-учасників;
• понад 6 000 технологічних профілів;
• понад 10 000 бізнесових профілів;
• понад 100 великих заходів та 18 000 b2b зустрічей на рік.

Як можна долучитись до EEN?
Надавати заявки та брати участь в EEN можна через членів консорціуму, який в Україні складається з:

 • Міністерство економічного розвитку та торгівлі;
 • Міністерство зовнішніх справ України (Представництво України при ЄС);
 • Інститут фізики НАН України;
 • Державна бюджетна установа «Київський міський центр з інвестицій та розвитку»;
 • Торгово-промислова палата України;
 • Київський Національний Університет ім. Тараса Шевченка;
 • ВГО «Споживач» (бізнес-асоціація з головним офісом у Дніпропетровську);
 • Нова Міжнародна Корпорація (високотехнологічна українська компанія).

  Консорціум був сформований Інститутом фізики у 2011 році та має досвід реалізації схожих проектів у рамках HORIZON 2020 та програми FP7, необхідні знання щодо підготовки технологічних профілів для пошуку партнерів у системі, має успішні приклади залучення закордонних партнерів до комерціалізації власних інноваційних розробок, пройшов необхідне навчання в Європі за даним напрямом.

  Консорціум EEN має своїм обов’язком максимально інформувати щодо можливостей програм COSME, HORIZON 2020 та усіх інших програм та проектів фінансової підтримки ЄС, доступних для України. Учасники консорціуму відповідають на запити європейських учасників EEN, роблять вибіркову оцінку проектів комерційних та технологічних профілів, що розміщуються учасниками в системі EEN, а також навчають, як користуватися усіма можливостями системи. Вони надають підтримку потенційним учасникам у пошуку партнерів у ЄС для участі у проектах (багато проектів COSME передбачають формування міжнародного консорціуму учасників, як правило, це не менше чотирьох організацій із не менш, як трьох різних країн).

  Це лише перший успішний досвід створення консорціуму в Україні. Відповідно до правил ЄС, на території України може бути створено ще 5-6 додаткових консорціумів у рамках EEN. Реєстрація нового консорціуму можлива під час відповідного конкурсу, оголошеного ЄС. Інформацію про це можна отримати у щорічній робочій програмі COSME.

Якщо ваша організація націлена на міжнародну співпрацю, ви можете використати можливості консорціуму EEN-Ukraine для пошуку партнерів.

Для цього вам необхідно:

 • звернутися до будь-якого з партнерів консорціуму EEN-Ukraine;
 • підписати угоду про співпрацю;
 • визначити потрібний тип пропозиції (технологічна чи бізнес пропозиція/ технологічний чи бізнес запит);
 • отримати у партнера консорціуму EEN-Ukraine форму для заповнення англійською мовою відповідно до типу пропозиції (форми можна завантажити нижче у цьому розділі);
 • заповнити форму та надіслати її до одного з партнерів консорціуму EEN-Ukraine, який після перевірки розмістить її у системі EEN;
 • ваша пропозиція проходитиме внутрішню та зовнішню оцінку експертів;
 • після необхідних правок, згідно з рекомендаціями експертів, вашу пропозицію буде розміщено у відкритому доступі на сайті EEN, де вона буде доступна для перегляду у 65 країнах світу.

  Контакти партнерів консорціуму EEN – Ukraine:
  1. Відділ Трансферу Технологій Інституту фізики Національної Академії Наук України
  Адреса: м. Київ, Проспект Науки, 46, 03680, тел: + 380 44 525 98 41
  Фесенко Олена, TechXfer@iop.kiev.ua
  2. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
  Адреса: м. Київ, вул. Горького, 174, 01008, тел: + 380 44 528 54 30
  Олександра Федорко, +38 044 528 5430; ofedorko@me.gov.ua
  3. Торгово-промислова палата України
  Адреса: м. Київ, вул. Велика Житомирська, 33, 01601, тел: + 380 44 279 29 31
  Максим Даницький, dmn-ird@ucci.org.ua
  4. Державна бюджетна установа «Київський міський центр з інвестицій та розвитку»
  Адреса: м. Київ, вул. Семашка, 13, 03142, тел: + 380 44 423 03 52
  Дмитро Борисов; eenukraine@gmail.com
  5. ТОВ «Нова Інтернаціональна Корпорація»
  Адреса: м. Київ, вул. Ванди Василевської,7, 04116, тел: +380 44 236 07 70,
  Івана Небіус; led@innov-tec.com.ua
  6. Київський національний університет ім. Тараса Шевченка
  Адреса: м. Київ, вул. Володимирська, 64/13, 01601, тел: +380 44 526 05 51
  Бедюх Олександр, depndch@univ.kiev.ua
  7. Міністерство закордонних справ України
  Адреса: м. Київ, Михайлівська площа, 1, 01018, тел: (044) 238-17-77
  Євген Пікалов, tem_eu@mfa.gov.ua
  8. ГО «Споживач»
  Адреса: м. Дніпропетровськ, вул.Чичеріна, 74, 49000
  Ольга Галушко, тел. +380 50 480 4836, info@spozhyvach.org.ua

Усі послуги членів консорціуму є безкоштовними. У випадку вимагання додаткової необґрунтованої оплати можна скаржитися до Європейського виконавчого агентства з МСП (https://ec.europa.eu/easme/en/contact)

***

ЄБРР та ЄС разом підтримають тисячі українських МСП (20/05/2016)

Згідно з підписаною сьогодні угодою між Європейським Союзом (ЄС) та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) буде виділено до 28 млн. євро на бізнес-консультації, інформаційну, навчальну та іншу підтримку малих і середніх підприємств (МСП) в Україні в рамках програми «EU4Business». Ця допомога також передбачає створення мережі центрів підтримки бізнесу по всій Україні.

Тисячі українських МСП отримають пряму користь від цієї нової програми, що спрямована на зміцнення їх конкурентоспроможності на місцевому та міжнародних ринках шляхом надання поглиблених консультативних послуг, проведення навчальних та інформаційних заходів.

Ця угода є частиною ширшої ініціативи «EU4Business», що також включає у себе забезпечення доступу українських МСП до фінансування і надання значної технічної допомоги Урядові України в дерегуляції та реалізації ефективної політики підтримки приватного сектору.

«Мета ініціативи «EU4Business» – підтримати український бізнес, що створює робочі місця, шляхом надання малим і середнім підприємствам нових навичок та підтримки їх планів щодо експорту на найбільший сусідній ринок, тобто спільний ринок ЄС з більш ніж 500 мільйонами споживачів. Ми об’єднуємо зусилля з нашим давнім партнером ЄБРР для того, щоб значно збільшити нашу підтримку малого бізнесу в Україні та допомогти різноманітним компаніям у використанні можливостей, які з’явилися внаслідок створення Глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ) з ЄС. Ми рішуче налаштовані допомогти місцевим компаніям стати рушійною силою економічного зростання в регіонах України та успішно конкурувати на світових ринках», – сказав Посол ЄС Ян Томбінський.

«Сьогоднішня угода відкриває перед українськими МСП шлях до ширших можливостей для розвитку. Консультативна та фінансова допомога з боку ЄС та ЄБРР зробить ці компанії сильнішими та більш конкурентоспроможними як на місцевих, так і на міжнародних ринках. Відкриття двох нових офісів та створення мережі центрів підтримки бізнесу по всій країні також відображає нашу відданість меті підтримки економічного зростання в Україні та увагу до цієї мети», – сказав директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

На додаток до вже існуючих офісів у Києві та Львові, останній з яких зосереджений на підтримці МСП, ЄБРР планує відкрити нові офіси у Харкові на сході країни та Одесі на півдні з метою поглиблення та розширення своєї діяльності, а також з урахуванням того значення, яке Банк та ЄС надають розвитку малих приватних компаній по всій країні. На додаток до використання вже існуючих структур підтримки ЄБРР сприятиме створенню мережі центрів підтримки бізнесу в контексті ініціативи «EU4Business». Такі центри мають з’явитися в 15 областях України.

Також передбачається, що до 12 млн. євро в рамках ініціативи «EU4Business» буде використано для підтримки прямого фінансування, яке ЄБРР надає малим підприємствам. Не менше 50 МСП мають отримати пряме фінансування від ЄБРР в межах спеціальної кредитної лінії обсягом 100 млн. євро.

Загальна інформація

В рамках ініціативи «EU4Business» МСП в Грузії, Молдові та Україні отримають 200 млн. євро у формі грантів. Очікується, що це сприятиме новим інвестиціям у цьому секторі в обсязі не менше 2 млрд. євро в усіх трьох країнах. Ці інвестиції будуть фінансуватися в основному з нових кредитів, підтриманих в рамках ініціативи.

ЄБРР є найбільшим інституційним інвестором в Україні. Розвиток сектору підприємств є одним із стратегічних пріоритетів діяльності Банку в Україні, що включає у себе потужну підтримку МСП в рамках Ініціативи ЄБРР з підтримки малого бізнесу. На додаток до фінансування Банк з 2010 року надав експертні консультації більш ніж 570 місцевим МСП, використовуючи кошти ЄС та інших донорів. Це сприяло підвищенню конкурентоспроможності, економічному зростанню та створенню понад 2500 робочих місць по всій країні.

***

Конкурс малих грантів до Всесвітнього дня паліативної допомоги

Програмна ініціатива «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» оголошуєКонкурс малих грантів «Підтримка ініціатив громадських організацій до Всесвітнього дня паліативної допомоги «Паліативна допомога дітям»».

Мета конкурсу – підтримати ініціативи громадських організацій до Всесвітнього дня паліативної допомоги у 2016 році, що відзначається у другу суботу жовтня, спрямовані на покращення поінформованості суспільства щодо права на отримання якісної паліативної допомоги всіма категоріями населення.

Учасники конкурсу – громадські організації, благодійні фонди, ініціативні групи, які працюють у сфері паліативної допомоги в Україні.

Загальний бюджет конкурсу – 510 000 гривень.

Максимальний розмір гранту – 50 000 гривень

Останній термін подання проектів – 2 червня 2016 року.

Оголошення результатів – до 2 липня 2016 року.

Додаткова інформація

Контакти: Програмна ініціатива «Громадське здоров’я»

Ксенія Шаповал, shapoval@irf.ua

Ярослава Шуляк, shuliak@irf.ua

Тел. (044) 461 97 09

***

Посольство США запрошує українські неприбуткові та неурядові організації взяти участь у конкурсі проектів

2016 Загальний конкурс проектів Фонду сприяння демократії

Посольство США запрошує українські неприбуткові та неурядові організації взяти участь у конкурсі проектів Фонду сприяння демократії. Фонд підтримує проекти, які сприяють демократичним перетворенням та побудові громадянського суспільства в Україні. Фонд сприяння демократії – це цілеспрямований, але гнучкий механізм, якій забезпечує фінансову підтримку унікальних та перспективних проектів, особливо таких, що сприяють розвитку спроможності та самозабезпечення НДО в Україні. Вибір проектів базується на спроможності організацій вказувати на конкретні досягнення та їхній вплив на певну сферу чи громаду. Починаючи з липня 1996 року, близько 1000 проектів від українських недержавних неприбуткових організацій одержали фінансову підтримку Фонду сприяння демократії. Грантові заявки приймаються на конкурс протягом року.

Головні вимоги до проектів

· Гранти надаються виключно українським організаціям, що мають статус недержавних та неприбуткових. До таких належать: громадські організації (асоціації), благодійні фонди та аналітичні центри.

· Організації та їхні працівники не можуть представляти політичні партії, бути призначеними або обраними на державні посади.

· Хоча максимальна сума фінансування одного проекту складає 24,000 доларів США, середні суми грантів становлять від 5,000 до 15,000 доларів США

· Американські та іноземні організації, а також громадяни інших країн не можуть претендувати на отримання фінансування за даною програмою.

· Грантові заявки необхідно подавати двома мовами: на англійською та українською.

· Крім даного конкурсу, Посольство США проводить регіональні та тематичні конкурси, де вимоги до організацій та проектів можуть відрізнятись від даного конкурсу. Слідкуйте за оголошеннями на веб-сторінці та у місцевих ЗМІ.

· Тривалість проектів не може бути більшою за один рік. Кошти, які були витрачені до початку або після завершення терміну проекту, не підлягають відшкодуванню.

Тематика проектів

Заявки мають відповідати одному або декільком тематичним пріоритетам Фонду:

· Економічні реформи: сприяння інноваціям, розвиток культури підприємництва, становлення гендерної рівності в Україні. Виховання поваги до інтелектуальної власності та захист прав на інтелектуальну власність в Україні. Покращення бізнес-клімату та сприяння розвиткові малих і середніх підприємств. Підвищення енергоефективності на рівні споживання та у міському господарстві.

· Антикорупційні програми та прозорість органів влади: просування системи електронного врядування на місцевому рівні. Здійснення регуляторної реформи для зменшення можливостей застосування корупційних схем.

· Антипропаганда: реалізація проектів із боротьби з дезінформацією.

· Допомога внутрішньо переміщеним особам (ВПО): освітні та просвітницько-пропагандистські програми у громадах, де мешкають ВПО, по всій Україні. Ці програми мають на меті інформувати ВПО про їхні права та пільги, в тому числі на житло, роботу, освіту, участь у виборах тощо).

· Допомога ветеранам: реалізація проектів щодо надання правових послуг та правової освіти ветеранам, а також захист інтересів ветеранів, які повернулися з передової.

Заявки на загальний конкурс приймаються постійно, не існує кінцевого терміну подачі заявок – конкурс є постійно діючим.

Щоб взяти участь у конкурсі, будь ласка завантажте, заповніть та надішліть нам електронну заявку (українськоюта англійською мовами). Просимо також додати до заявки копії реєстраційних документів організації, резюме основних виконавців проекту (з контактною інформацією та телефонами), форму SF424 (українську та англійськуверсії), та реєстраційний номер ДАНС. При розробці кошторису, ознайомтесь з доступними витратами по гранту. Заявка та усі супроводжуючі документи приймаються лише в електронному варіанті. Надсилайте пакет документів на адресу:KyivDemGrants@state.gov.

Організація може подати лише одну заявку одночасно. Дві та більше заявок від однієї організації розглядатися не будуть.

Якщо Ви не отримали підтвердження електронною поштою протягом 5-ти робочих днів, будь ласка, зверніться до грантового офісу Посольства США за телефонами 521-5565 та 521-5625, щоб дізнатися про статус Вашої заявки.

***

П'ятирічний канадсько-український проект з підтримки торгівлі та інвестицій (CUTIS) буде націлений на розширення експорту з України і заохочення канадських інвестицій в Україну.

Про це сьогодні в ході брифінгу повідомила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України – торговий представник України Наталія Микольська, передає “РБК-Україна”.

За словами торгового представника, проект буде спрямований на посилення та розширення співпраці між українським і канадським бізнесом, розрахований на п'ять років – до 2021, а бюджет становить 13,6 млн канадських доларів.

При цьому, як наголошується, Канадсько-український бізнес-форум, який відбудеться 20-21 червня 2016 року в м. Торонто буде здійснено в рамках такого проекту і стане своєрідним майданчиком для взаємодії представників канадського та вітчизняного бізнесу, а також для привернення уваги інвесторів до українського ринку.

Разом з тим, за словами надзвичайного і повноважного посла Канади в Україні Романа Ващука, канадські партнери зокрема мають намір зосереджуватися на підтримці малого і середнього бізнесу в Україні, надання йому консультативних послуг.

При цьому, як повідомила Микольська, в поточний час вже налічується близько 50 українських компаній, які зацікавлені у співпраці з канадською стороною.

Торговий представник також додала, що проект CUTIS стане своєрідним інтенсифікатором Зони вільної торгівлі між Україною та Канадою.

РБК-Україна

***

Нагода для малого бізнесу в Україні

ВАЖЛИВА НОВИНА для малого бізнесу, зацікавленого у Канадсько-українському бізнес-форумі у Торонто! У рамках цього першого заходу, проект CUTIS оголошує конкурсний відбір близько п'яти компаній для фінансування подорожніх витрат для участі у форумі. Якщо Ви – власник малого бізнесу, що працює в одному з пріоритетних секторів для форуму – інформаційні технології, сільське господарство/харчові технології, енергоефективність/відновлювальна енергетика – будь ласка, надішліть аплікаційну форму (див. посилання) організаторам форуму до 12:00 у четвер, 26 червня 2016 року. Жінки-власниці бізнесу та власники малого бізнесу, переміщеного з окупованих територій України, особливо заохочуються до участі. Конкурсний відбір відбуватиметься на рівних засадах.

Щоб заповнити аплікаційну форму натисніть тут

Проект CUTIS – п’ятирічний проект міжнародної технічної допомоги, що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади та виконується Конференційною Радою Канади (КРК) у партнерстві з Канадсько-Українською Торговою Палатою (КУТП). Проект має на меті допомогти подолати бідність та стимулювати економічне зростання в Україні шляхом розширення експорту з України до Канади та заохочення канадських інвестицій в Україну. Зокрема, проект допомагатиме українському малому і середньому бізнесу, особливо тому, що належить жінкам, визначити і ефективно використати торговельні можливості на канадському ринку.

Розміщенно в Без категорії