Презентовано чергову збірку з історії Славутчини

Минулого тижня, в рамках відзначення Дня міста, в міському Палаці культури відбулася презентація чергового збірника документів відомого дослідника історії Славутчини Владислава Берковського «Джерела до історії партизанського з’єднання ім. Ф.М. Михайлова».

З нагоди цієї події, у своєму привітальному слові міський голова Славути Василь Сидор зазначив:

«Дякуючи нашому славутчанину Владиславу Берковському ми сьогодні маємо нагоду презентувати нове видання.

Жодних аналізів чи висновків, лише першоджерела.

Дане видання є вкрай цінним, адже увібрало в себе цілу низку архівних документів, що розкривають повсякденне життя населення сучасного Славутського р-ну Хмельницької області в роки німецької окупації краю (1941-1943 рр.).

Коментарі тут зайві, адже кожен читач зможе сам зробити висновки з історичної правди.

Переконаний, що книга буде сприйнята всіма, хто цікавиться історією рідного краю».

Презентуючи книгу, сам автор зазначив наступне: «Друга Світова війна та її часовий відтінок, відомий у історіографії під термінами «Велика Вітчизняна війна» та «Радянсько-німецька війна», попри значний суспільний запит залишається однією з найбільш суперечливих, міфологізованих та глорифікованих подій в історії ХХ сторіччя.

Більш того, саме в дослідженнях подій та явищ Другої світової війни чітко простежується кардинальна методологічна та ідеологічна розбіжність між академічною історичною наукою та краєзнавством.

Не торкаючись усіх причин та передумов даної ситуації, звернемо увагу лише на одну – надзвичайно обмежене використання архівних джерел краєзнавцями та їх низька обізнаність з цілісними джерельними комплексами з історії тих чи інших історичних явищ, які зберігаються в фондах центральних державних архівних установ України.

Саме з огляду на це метою даної книги є аналіз документальних джерел з історії 2-го Кам’янець-Подільського з’єднання партизанських загонів ім. Ф.Михайлова, під командуванням А.Одухи.

Комплекс джерел з історії даного партизанського з’єднання складається з різного роду та типу джерел розпорошених між архівними фондами Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Державних архівів Хмельницької, Тернопільської, Рівненської та Волинської областей, які до цього часу ніколи не були об’єктом окремого спеціалізованого дослідження.

Комплекс документів з’єднання ім.Михайлова надійшов на зберігання до Центрального державного архіву громадських об’єднань України у 1950 році у складі колекції документів Комісії з історії Великої Вітчизняної війни при АН УРСР.

В процесі прийняття на постійне зберігання було проведено попереднє науково-технічне опрацювання документів, визначення їх фондової належності.

Як результат, було сформовано цілісний архівний фонд у складі 137 одиниць зберігання, який знаходився в обмеженому доступі.
Остаточно науково-технічне опрацювання документів фонду та формування кінцевого опису було завершено у липні 1983 року.

І лише в серпні 1992 року фонд було розсекречено та повністю передано у вільний доступ.

Структурний фонд складається з 17 частин, які відповідають кількості підрозділів партизанського з’єднання ім.Михайлова, станом на травень-червень 1944 року, і охоплюють період 1943-1944 р.

В загальному оцінюючи збережені документи партизанського з’єднання ім.Михайлова хочеться зазначити, що вони дозволяють розкрити багато аспектів з життя та побуту, матеріально-технічного та кадрового забезпечення партизан, умов та результатів їх бойової діяльності, взаємин, як в своєму партизанському середовищі, так і з місцевим населенням.

Зокрема, без перебільшення, значна частина документів містить інформацію про алкоголізм партизан, вбивства, як мирного населення, так і своїх побратимів, грабунки місцевого населення тощо.

Також в документах описано взаємини партизан з’єднання ім.Михайлова та бійців Української Повстанської Армії.

Збережені документи безумовно свідчать про те, що партизани сумлінно виконували завдання ЦК КП(б)У щодо знищення будь-яких проявів українського націоналізму» – зазначив Владислав Берковський.

На завершення презентації, кожен охочий мав змогу поставити автору запитання.

П.С. Презентована книга знаходиться в бібліотеці міського Палацу культури. З питань щодо придбання останньої слід звертатися до Славутського історичного музею.

Розміщенно в Без категорії