Важливо!

Президенту України
Верховній Раді України
Кабінету Міністрів України

ЗВЕРНЕННЯ

Славутської міської ради Хмельницької області про забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження

Територіальні громади міст та населених пунктів, які відносяться до зон спостереження атомних електростанцій України, вкрай занепокоєні ситуацією, що склалася у сфері розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження (далі – субвенція) в 2014-2015 роках.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» населення територій, на яких розміщуються підприємства з видобування і переробки уранових руд, ядерні установки, об'єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами, має право на соціально-економічну компенсацію ризику від їх діяльності.

Соціально-економічна компенсація ризику здійснюється в межах коштів, отриманих від ліцензіата (крім спеціалізованих підприємств по поводженню з радіоактивними відходами) і може бути використана тільки для фінансування адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження, на якій можливий вплив відповідних об'єктів ліцензіата.

Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» Міністерству регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України (далі – Мінрегіон України) було передбачено субвенцію в обсязі 183,758 млн.грн., але розподіл коштів субвенції між спеціальними фондами місцевих бюджетів протягом 2014 року так і не відбувся через відсутність відповідної постанови Кабінету Міністрів України. Крім того, у територіальних громад було вилучено залишки коштів Субвенції, які знаходились на спеціальних рахунках місцевих бюджетів та були накопичені через відсутність фінансування заходів Державною казначейською службою України.

Разом з тим зазначаємо, що відповідно до інформації, наданої Державним підприємством «НАЕК «Енергоатом», у 2014 році цим підприємством було нараховано та сплачено до Державного бюджету збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, у сумі 229,865 млн. грн., а за 5 місяців 2015 року – 126 984 250,16 гривень. Однак, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено субвенцію в обсязі лише 112,052 тис.грн.

Враховуючи це виникає питання: на які цілі спрямовано решту коштів?

Враховуючи вищенаведене, вважаємо дії Кабінету Міністрів України щодо вилучення залишків коштів субвенції з місцевих бюджетів, неповернення нерозподілених (а отже і не використаних) коштів, що передбачались в 2014 році та необґрунтоване зменшення обсягу субвенції в 2015 році, протиправними і такими, що порушують права населення територій, на яких розміщуються підприємства з видобування і переробки уранових руд, ядерні установки, об'єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами, на соціально-економічну компенсацію ризику від їх діяльності, що є прямим порушення Бюджетного кодексу України, Законів України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про Державний бюджет на 2014 рік».

З метою врегулювання даного питання пропонуємо забезпечити організацію особистої зустрічі Прем’єр-Міністра України Арсенія Яценюка з представниками громад, які відносяться до зон спостереження атомних електростанцій та надати роз'яснення про позицію Уряду щодо:

– підстав розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження в Державному бюджеті України на відповідний рік;

– напрямків спрямування решти коштів – різниця між фактично сплаченим обсягом збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження та коштами, що передбачені в Державному бюджеті;

– порядку та ймовірності повернення місцевим бюджетам вилучених залишків коштів субвенції станом на 01.01.2015 року.

Будемо вдячні за Вашу відповідь у найкоротші строки із зазначенням дати та місця вищезгаданої зустрічі.

Від імені громади м. Славути та депутатського корпусу Славутської міської ради, голова Добровільного об’єднання органів місцевого самоврядування «Асоціація територіальних громад 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС», міський голова Василь Сидор

28 серпня 2015 року

Розміщенно в Без категорії