«Карпати: призабута історія»

Присвячується Пам’яті всіх воїнів, всіх національностей
і всіх націй, які воювали в Карпатах.
Вони лише виконували свій громадянський обов’язок,
кожен для своєї країни

Наші Карпати – театр чималих військових дій і жорстоких боїв. Карпати вздовж і впоперек «марковані» окопами та іншими військовими спорудженнями, що пережили не одну війну. Десь там, високо в горах, проливали кров невідомі нам герої того часу, полягли тисячі воїнів різних армій.
Головна мета експедиції – вивчити та осмислити історичні факти та явища, які відбувались на території Українських Карпат, дослідити місця бойових дій ХХст., виявити та описати історичні об’єкти для екскурсійного відвідування.

Галицько-Мармароське пограниччя.
Край, затиснутий між слов’янами західними і східними, між мадярами і румунами, між НАТО і не-НАТО, між майже-Європою і майже-не-Європою, між вузькою і широкою залізничними коліями. Цей край досі зберігає свою загадковість…
Цей край протягом століть розділяв долю тієї чи іншої країни, до складу якої потрапляв: Київської Русі, Литви, Трансільванського князівства, Угорського королівства, Речі Посполитої, Польщі, Австро-Угорщини, Чехословаччини, Румунії, СРСР.
Ця місцевість пов’язана із кількома етапами національно-визвольної боротьби українців.
Хребет Чорногора до г.Стіг включно, околиці Кривопілля, Космача, Микуличина, Ворохти, Верховини у першій половині XVIIIст. були територією активної діяльності опришків, зокрема Олекси Довбуша і Василя Баюрака.
Глибокий вплив на долю людства справили війни та революції, якими характеризувалося XX століття. Його початок був ознаменований Першою світовою війною. В серпні 2014 року весь світ відзначив сумний 100-літній ювілей від початку Першої світової війни. Громадяни чи не всіх країн Європи брали участь у бойових діях, багато з яких велись на території України за безпосередньою участю українців. За приблизними підрахунками на цій війні воювало близько 4 мільйони українців, які на той час були під владою Австро-Угорщини, Польщі та Росії.
Під час бойових дій в Карпатах тільки взимку 1915р. (так званої «окопної війни») та влітку 1916р. втрати склали: австро-угорська армія – 2,5 мільйони вбитими, пораненими, замерзлими та зниклими безвісті, російська імператорська армія – близько 1,5 мільйона особового складу.
Не обійшов стороною наші Карпати і найбільший збройний конфлікт в історії людства – Друга світова війна. За підрахунками інституту історії України НАН України, у лавах Червоної армії під час Другої світової загинуло до 4млн українців, у радянських партизанських формуваннях – від 40 до 60 тисяч, у загонах ОУН і УПА – понад 100 тисяч українців.
Вихідці з гірських сіл брали активну участь в боротьбі Української Повстанської Армії. Здобудеш Українську Державу або згинеш у боротьбі за Неї» – під таким гаслом кращі сини й дочки України більше 10 років боролися за Українську Самостійну Соборну Державу, не зазіхали на чуже, а боронили своє, мужньо боролися проти режимів Гітлера і Сталіна. За 1944-1956 рр. під час боїв і сутичок з НКВС загинуло 155 тисяч повстанців, заарештовано – 104 тисячі.
Робота по дослідженню місць бойових дій у Карпатах спланована Славутським міським центром туризму і краєзнавства на декілька років.
З 2010 року ми почали здійснювати перші експедиції по вивченню даної теми. Наш звіт про експедицію 2013 року по Карпатах «Стежками забутої війни» посів в Києві ІІІ місце.
Уже давно немає живих свідків тих подій. Пам'ять про давні бойові баталії зберігають лише залишки військових укріплень та солдатські поховання. На наш погляд, чи не найбільше їх залишилось в Карпатах.
Кожного літа юні туристи Славутського центру туризму і краєзнавства виїжджають в Карпати, щоб вшанувати пам'ять своїх предків – українців, росіян, поляків, австрійців, угорців…
Учасники експедиції 2014 року пройшлись сучасним державним кордоном України і там, де колись збігались кордони Польщі, Чехословаччини і Румунії, де воювали опришки Олекси Довбуша і більше 10 років боролися за Українську Самостійну Соборну Державу повстанці УПА, провели роботу по дослідженню місць бойових дій часів Першої світової війни на хребті Чорногора від г.Стіг до г.Шпиці, де тривали бої під час Карпатської операції 1914-1915рр., Брусиловського наступу 1916р., Східно-Карпатської операції 1944 року, а влітку 1949р. проходив відомий рейд в Румунію підрозділу УПА «Говерля».
Юні краєзнавці на власні очі побачили австрійські окопи і бліндажі, викладені із карпатського каменю, уявили собі життєвий шлях тих молодих солдат, майже своїх ровесників, які тижнями і місяцями, в будь-яку погоду, вимушені були жити, воювати в цих умовах і вмирати за інтереси чужих імперій. Сподіваємось, що юні славутчани вже ніколи не сприйматимуть ці вражаючи кам’яні споруди на Карпатському високогір’ї як лише захист туристів від дощу і пронизливого вітру.
Війна не закінчилась, поки не похований останній солдат. Таким було гасло «червоних слідопитів», які в радянський час займалися пошуком могил червоноармійців, загиблих на останній світовій війні. Пошуки забутих солдатських поховань обох воєн ведуться дотепер.
Їх вистачає в Карпатах: забутих братських могил і безіменних хрестів серед лісу – солдатських могил, від яких не залишилося навіть горбика. Шукати місця солдатських поховань – це завдання для юних краєзнавців нашого центру туризму на майбутнє.
Сюди ніхто не принесе квітів, тут не стоять хрести…
Але гори пам'ятають, і як тільки сходить сніг, в окопах розквітають крокуси….

Інструктор по туризму Славутського міського центру туризму і краєзнавства,
керівник експедиції А.Слівіна

Розміщенно в Без категорії