«Втратимо мову – втратимо Україну»

Це лише один із лозунгів, який описує можливі наслідки дій урядовців у сфері мови. Нещодавні події, пов’язані із прийняттям мовного законопроекту Ківалова-Колесніченка, зібрали на центральній площі Славути тих, кому не байдужа доля рідної мови. Учасниками «мовного майдану» стали представники місцевої влади, учасники політичних партій та громадських організацій, жителі Славути та її гості.
У цей день свої думки щодо мовної ситуації у країні могли висловити усі бажаючі.
Василь Сидор, славутський міський голова:
– Сьогодні трагічна сторінка в історії України, оскільки те, яку мовну політику хоче остаточно утвердити Верховна Рада – це не що інше, як зрада українському народу. У 1996 році нелегкими зусиллями був прийнятий Основний Закон держави, який є гарантом життєвих прав та свобод кожного українського громадянина, якими у жодному разі не можна нехтувати. І той, хто зраджує Конституції, зраджує усьому народу. Відбираючи у нас мову, нас лишають майбутнього, тим більше, знаходячись осторонь мовних подій, наші діти ризикують втратити те, за що здавна боролися наші прадіди, в тому числі, за мову. На даний час депутати міської ради прийняли звернення з приводу розгляду Верховною Радою України законопроекту «Про засади державної мовної політики», затверджене рішенням Славутської міської ради від 26.06.2012 року №24-20/2012, яке прийняли більшістю депутатів.
Борис Семенюк, секретар Славутської міської ради:
– Одразу після 5 червня, після голосування за законопроект «Про засади мовної політики», коли його розмістили на сайті Верховної Ради, у виконавчий комітет почали надходити численні звернення громадян, обурених діями уряду. Реагуючи на це, було проведено засідання круглого столу, а також на сесії міської ради прийнято письмове звернення. Приємно, що із 36 присутніх на сесії депутатів лише 4 утрималися, при чому 31 депутат різних фракцій підтримали звернення. Адресувавши його і Президенту, і Голові Верховної Ради, і головам політичних фракцій, жодної реакції від них не надійшло. Подібні звернення прийняли й інші органи на місцях, але, на жаль, їх теж було проігноровано.
Депутат Славутської районної ради Микола Мазур:
– Хочеться відзначити міських депутатів, які всупереч політиці української мови вирішили прийняти звернення, яким підтвердили свою національну гідність. Прикро, що деякі депутати районної ради стали осторонь мовних подій. А ті, хто підтримав звернення, не були почуті. Якби там не було, нашу мову не зруйнувати так просто, тому що без мови зникне і державність. Звертаюся до всіх своїх колег із закликом не боятися, а відстоювати найрідніше – українську мову.
Роман Бачинський, депутат Славутської міської ради:
– Сьогодні ми зібралися для того, щоб захистити найдорожче, що у нас є, те, що передається з покоління в покоління, від батьків до дітей. На жаль, нам, громадянам української землі ставлять під питання можливість існування рідної мови. Мовний законопроект обурив увесь український народ, про що свідчать численні акції-протести громад міст не лише Західної України, а й Донецька, Миколаєва, Херсона, Полтави та інших. Нам усім потрібно пам’ятати, що Україна єдина до тих пір, поки у неї єдина державна мова.
Микола Бочкай, депутат Славутської міської ради:
– Якраз в ці дні виповнюється 20 років існування Київського патріархату, метою якого було створення української церкви із українською мовою. Прикро визнавати, що український народ, на жаль, не береже свого, зокрема, і мови. Для мене, як для священика, це великий біль, і хоч вже довгий час на українській ниві я намагаюся згуртувати людей, берегти рідну мову, навчати нею дітей, часто люди цього не роблять. Для того, щоб відбулися зміни, для кожного з нас потрібно діяти, а не стояти осторонь.
Голова Шепетівської міської організації ВО «Батьківщина» Ольга Єсіпова:
– Верховна Рада прийняла ганебний закон про знищення нашої рідної мови. Парламентська більшість більше не стоїть на захисті української державності. Ми всі повинні об’єднатися задля захисту нашої Батьківщини. Хочу подякувати депутатам Славутської міської ради, які дружньо згуртувалися, щоб захистити свою рідну українську мову. Шкода, що схожий проект рішення, винесений на розгляд депутатів Шепетівської міськради не був підтриманий. В знак протесту депутати-представники ВО «Батьківщина» та партії «Свобода» залишили сесійну залу. Ми раді, що поруч з цим прикром фактом, славутчани – щирі українці, які захищають найрідніше, що у нас є – рідну мову.
Голова Полонської партійної організації ВО «Батьківщина» Олександр Мельник:
– Прийнятий мовний закон – це ніщо інше як передвиборний трюк Партії регіонів. Піднімаючи мовне питання, вони намагаються мобілізувати свій електорат, підвищити свій рейтинг перед виборами. Рейтинг, який провалився через неспроможність цієї влади покращити життя українця. 3 липня цього року відбулася безпрецедентна подія в історії європейського парламентаризму – без обговорення поправок, всупереч Конституції України Партія регіонів та її співучасники проголосували у другому читані за мовний законопроект. Після цього голосування Верховна Рада втратила будь-яку легітимність. Є надія, що новостворена невдовзі парламентська більшість одразу підніме питання про скасування мовного закону Ківалова-Колесніченка як незаконно ухваленого та антиконституційного. Наше завдання сьогодні – об’єднатися, щоб не допустити впровадження російської мови як другої державної. Я радий, що славутська громада за підтримки міського голови Василя Сидора є активною у цьому питанні.
Голова Шепетівської районної партійної організації ВО «Батьківщина» Сергій Пономарьов:
– Я гордий, що народився саме на українській землі і мова українська є рідною для мене. В першу чергу хочу подякувати славутській громаді на чолі з міським головою Василем Сидором за вашу активність у захисті рідної мови. Вороги українського народу «протягнули» у Верховній Раді мовний законопроект. Це велика зрада свого народу! Жодного разу я не чув від російськомовного громадянина України, що його мовні права якимось чином утискають. Натомість, захисту потребує сьогодні саме українська мова.
Громадський активіст, засновник клубу «Оберіг» громадської організації «Захист дітей війни» Лариса Чорнокрилюк:
– Шановна громадо, звертаюся до вас із закликом – не залишайтеся осторонь тих подій, які відбуваються в Україні. Чорний вівторок, 3 липня, сколихнув усі патріотичні сили України. Великі сини і дочки України пройшли довгий тернистий шлях до створення незалежної держави. Сьогодні, на 21 році незалежності України, руйнуються підвалини нашої державності. Видатний письменник Костянтин Паустовський свого часу писав: «Людина байдужа до рідної мови – дикун, бо її байдужість до мови народжується цілковитою байдужістю цієї людини до минулого, сучасного і майбутнього свого народу». В українській історії є багато сторінок мововбивства та схоже новітня історія України стоїть перед черговим мововбивством. Ми зможемо по-справжньому жити в своїй державі лише тоді, коли ми гуртом станемо стіною за рідну мову, за Україну.
Громадський активіст Ігор Піголь:
– Сьогодні ми, небайдужі українці, вийшли на цю площу, щоб висловити свій рішучий протест проти мовної політики діючої влади, яка спрямована на розкол українського суспільства. Ми всі думали, що у 1991 році ми здобули незалежність, а виявляється ми помилялися – боротьба за незалежність триває. Шановні присутні, українці, не забуваймо чиїх батьки ми діти, гуртуймося задля захисту своєї рідної мови.
Депутат міської ради, представник ВО «Свобода» Олег Костирко:
– Необхідно відстоювати свій протест щодо прийнятого мовного закону біля стін Верховної ради, до чого всіх і закликаю. Варто віддати належне депутатам Славутської міської ради, які прийняли звернення по захисту української мови. Вони наважилися зробити те, до чого не спромоглися інші міські та районні ради.
За підсумками обговорення мовної політики на акції-протесті спільно із славутчанами та представниками територіальних громад регіону було прийнято резолюцію такого змісту:
«Територіальна громада міста Славути, обговоривши на загальноміському зібранні, що відбулося 5 липня 2012 р., ситуацію навколо прийняття Закону України «Про засади державної мовної політики» висловлює різкий осуд як самого мовного акту, так і способу його прийняття.
Славутчани розцінюють спробу в неконституційний спосіб закріпи в Україні двомовність як політичну провокацію, в основі якої зазіхання на державний суверенітет, цілісність держави, приниження національної гідності і самобутності українського народу. Виходячи з цього:
1. Висловлюємо недовіру до роботи Верховної Ради, яка працює на розкол держави. Порушення народними депутатами, які головували за мовний законопроект, Конституції України, ми розцінюємо як зраду українському народу.
2. Закликаємо усіх, хто посувається українцем, кому близькі національні цінності, у цей вирішальний час об’єднатися і дати відсіч українофобам у їх спробу знищення української мови».

Тамара Іванюк, ведуча мітингу, голова депутатської фракції ВО «Батьківщина»

Розміщенно в Без категорії