ПАМ’ЯТКА

Настійно радимо всім! Не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити.
Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов`язаних із вживанням грибів.
ГРИБИ – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.
ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ОТРУЄНЬ:
 вживання отруйних грибів;
 неправильне приготування умовно їстівних грибів;
 вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
 вживання грибів, що мають двійники або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Симптоми отруєння: нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.
УВАГА! НІ В ЯКОМУ РАЗІ НЕ ДОВІРЯЙТЕ ТАКИМ ПОМИЛКОВИМ ТЛУМАЧЕННЯМ:
“Усі їстівні гриби мають приємний смак”.
“Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний”.
“Усі гриби в молодому віці їстівні”.
“Личинки комах, хробаки й равлики не чіпають отруйних грибів”.
“Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”.
“Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні”.
“Отрута з грибів видаляється після кип`ятіння протягом кількох годин”.
“Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОТРУЄННІ ГРИБАМИ.
1. Викличте швидку медичну допомогу.
2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5 – 6 склянок кип`яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4 – 5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно – сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
4. З`ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
Вживати будь-які ліки та їжу, а надто алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.
ЗАПАМ`ЯТАЙТЕ:
Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров`я, а інколи й життя своєї родини та своє власне життя.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій, НКП міста

«Україна та Грузія в Угоді мерів»

5-6 вересня 2013 року у Тбілісі (Грузія) відбувся спільний форум проектів «Угода мерів Схід», «Україна та Грузія в Угоді мерів» та програми Європейської Комісії CIUDAD. Метою заходу було об’єднання країн регіону Східного Партнерства та Південного Кавказу і Центральної Азії для обміну кращими практиками та досвідом щодо впровадження ініціативи Угода мерів у своїх країнах.
Форум урочисто відкрили високопосадовці з профільних міністерств, міської ради міста Тбілісі та Делегації Європейського Союзу в Грузії, привітавши учасників з початком роботи.
Після невеликої перерви, учасники форуму продовжили свою роботу у групах. Учасники семінару мали змогу ознайомитися з актуальними питаннями розробки Плану Дій Сталого Енергетичного Розвитку, кадастру викидів СО2 та балансу енергетичного споживання. Своїм досвідом ділився Дмитро Сакалюк, енергоменеджер міста Славута. Під час презентації було розказано про місто Славута, структуру енергетичного менеджменту в місті, участь в ініціативі «Угода Мерів», шляхи, методи та результати написання ПДСЕР міста. Після завершення презентації учасниками форуму було задано багато запитань з метою перейняття позитивного досвіду міста.
Впродовж другого дня учасники слухали інформацію про Угоду мерів та побудову системи енергоменеджменту відповідно до стандарту ISO 50001 під керівництвом заступника виконавчого директора Асоціації Мар’яни Приступи. Про вирішення транспортних проблем міста розповів Акакі Джохадзе, керівник сектору транспорту Тбілісі.
Кульмінацією другого дня форуму стали навчальні візити до об’єктів міста, де були реалізовані заходи з енергоефективності. Зокрема учасники мали змогу відвідати дитячий садок, де за підтримки проекту USAID було впроваджено ряд заходів з енергоефективності, зокрема встановлено теплові насоси та замінено вікна; енергоефективний житловий будинок, збудований у рамках проекту «Нове життя старого Тбілісі». Але мабуть найцікавішим об’єктом став центр контролю транспорту міста Тбілісі. Футуристична будівля поєднує у собі функції центру контролю транспорту та служби порятунку 112. Саме централізований контроль за рухом міста дозволяє зменшити завантаженість доріг та часу очікування.

Управління житлово-комунального господарства, енергозбереження та благоустрою
Інформацію взято з http://www.enefcities.org.ua/

Вітаю вас, дорогі славутчани!

Вітаю із найважливішим святом нашої громади – Днем народженням рідного міста! Квітуче місто на теренах Волині – саме такі високі відгуки ми чуємо від гостей Славути. А для кожного з нас Славута – це затишний дім, в якому хочеться жити і працювати.
Історія становлення нашої Малої Батьківщини багата на численні здобутки, яким можуть позаздрити навіть деякі великі міста Європи. Впродовж багатьох років Славута зростала як одне із найбільших промислових центрів нашого регіону, яке розбудовував відомий рід князів Сангушків. Життя міста завжди було багате на події. 380 років тому Славута отримує престижне Магдебурзьке право – право вільно здійснювати місцеве управління. Так була закладена у місті основа нинішнього місцевого самоврядування.
Роки і десятиліття не минули для славутчан безслідно. Місто розвивалося, зростало, нарощувало виробничі потужності, множило освітні, культурні цінності. У цьому велика заслуга людей, які працювали на благо рідного міста. І сьогодні, я щиро радий, що ви, славутчани, так палко любите наше місто та докладаєте стільки зусиль для його процвітання.
Уже кілька років поспіль на всеукраїнському рівні Славуту визнають одним із найкраще благоустроєних міст України серед населених пунктів з населенням до п’ятдесяти тисяч. Буквально нещодавно Славута отримала друге місце за аналізом результатів діяльності виконавчих комітетів міських рад Хмельницької області за січень-червень 2013 року завдяки успішній діяльності в різних напрямках роботи. Відтак, наше місто демонструє найкращі результати діяльності в усіх сферах серед міст обласного значення Хмельницької області. Ми є переможцями низки всеукраїнських конкурсів та грантів, які спрямовані на розвиток нашого міста.
Лише цього року Славуту було обрано для проведення чемпіонатів України з судномоделювання та велотріалу, обласного огляду-конкурсу народних звичаїв та обрядів «Стелися, барвінку», регіонального конкурсу з вокального мистецтва «Соняшник». З нагоди Міжнародного жіночого дня, ми ініціювали проведення регіонального заходу «Її величність – жінка». Згадка про це свято надовго залишиться у серцях жінок нашого регіону.
Славутчани з легкістю об’єднується навколо спільної ідеї. Не пройшло і року з часу встановлення двох рекордів України, як ми започаткували не менш цікаву акцію – «Громадо, єднайся!» – розпис найдовшої лавки України. До цієї доброї справи долучаються наші освітні заклади, підприємства, громадські організації, місцеві митці та почесні гості міста. Такі заходи дійсно об’єднують людей.
Для нас пріоритетним завданням є оперативне реагування на ваші звернення, дорогі славутчани. Ваші пропозиції лягають в основу ряду міських програм та проектів. Регулярне проведення круглих столів дозволяє нам спільно обговорювати актуальні для міста питання та знаходити шляхи їх вирішення.
Цьогорічна зима виявилася неабияк важкою для комунальних служб міста – снігопади, сильні морози та раптові пориви. Однак, впевнено можемо говорити, що комунальники достойно справляються із своєю роботою. Повесні ми усі разом долучилися до наведення чистоти в нашому місті і вже до Великодня воно виглядало особливо ошатним. Різного роду екологічні акції, ініційовані освітніми закладами, набули широкого схвалення серед громадськості. Великий обсяг робіт виконується з будівництва та реконструкції доріг міста, мереж електро- та водопостачання, водовідведення.
Ми не мовчимо, а виловлюємо власну позицію стосовно ряду загальнодержавних питань, впроваджень у місцевому самоврядуванні. Впродовж лише цього року депутатами прийнято шість звернень з тих чи інших важливих для громади та загалом українського народу питань. Зокрема, стосовно політичних спекуляцій навколо Волинської трагедії, державної медичної реформи, необхідності внесення змін до Бюджетного Кодексу України, щодо внесення змін до механізму надання пільг окремим категоріям громадян на пільговий проїзд та ін. Особливу вагу ми приділяємо відстоюванню права нашої громади на соціально-економічний захист, як міста 30-км зони впливу Хмельницької АЕС. В цьому плані нам багато чого вже вдалося досягти та зупинятися на досягнутому не збираємося.
Славутчани, ваша активна позиція у житті міста заслуговує на великі слова вдячності. Робота багатьох інститутів громадянського суспільства може слугувати за приклад. Ініціатором цілої низки місцевих заходів, проектів є наша молодь. Неодноразово вони ставали переможцями на всеукраїнських та міжнародних конкурсах, тим самим прославляючи наше місто серед інших громад. Молодіжна дорадча рада при міському голові, будучи юним прототипом депутатського корпусу, вирішує багато питань місцевого значення, пов’язаних із життям Славутської молоді.
Значну увагу ми приділяємо проведенню різного роду заходів, спрямованих на відродження та збереження історико-культурних традицій нашого народу. Адже це важлива складова будь-якої нації.
Ми завжди пам’ятаємо наших пращурів, які життя віддали заради здобуття незалежності неньки України, за мир над нашими головами. Вічна їм пам’ять! Низькій уклін усім ветеранам, які старанно працювали над розвитком своєї рідної Славути. Саме завдяки вам ми, нинішнє покоління, маємо таке процвітаюче місто.
Дорогі славутчани, бережімо наше рідне місто, примножуймо його надбання, оберігаймо наші традиції та мову. Пам’ятаймо, що Україна починається саме з таких міст, як Славута!

Зі святом всю нашу славну славутську громаду! З повагою та найкращими побажаннями – ваш міський голова Василь Сидор.

«Вода – це життя»

17 вересня відбулася акція «Вода – це життя» ініційована виконавчим комітетом міськради та Славутським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства. В рамках акції було урочисто відкрито й творчий сезон позашкільних закладів 2013-3014 навчального року.
Перед присутніми виступив міський голова Василь Сидор:
– Сьогодні ми відкриваємо новий навчальний рік позашкільних закладів міста. Якщо навчання в школі є обов’язковим для кожної дитини, то позашкільне навчання залежить від бажання дитини і батьків. Приємно, що близько 80% дітей шкільного віку долучаються до позашкільної освіти. В таких закладах діти розвивають свої здібності та відкривають нові, стають ініціаторами багатьох культурно-мистецьких, спортивних заходів. Я надіюся, що цей рік принесе нові здобутки і наша молодь надалі радуватиме нас та своїх батьків.
Сьогоднішній день є символічним для нас ще й тому, що ми також розпочинаємо акцію «Вода – це життя». Проведення в місті екологічних акцій різного спрямування вже стало доброю традицією. Ще три роки назад ми розпочали екологічну акцію «Чисте місто» і вже наразі маємо гарні результати. Приємно, що освітні заклади долучаються до практики роздільного збору сміття. У свою чергу, через дітей ми вчимо батьків любити місто, показуємо приклад того, що не потрібно смітити, адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Слова вдячності, в першу чергу, я висловлюю діткам, батькам які сприяють тому, щоб наше місто було красивим.
Щодо розпочатої сьогодні акції «Вода – це життя», то скажу, що дана тема завжди є вкрай актуальною. Без води не може прожити жодна жива істота. Ми, славутчани, маючи вдосталь води, сприймаємо її як щось само собою зрозуміле і рідко задумуємося над її цінністю.
Василь Богданович розповів про значення виставлених цього дня перед сценою 1,5 літрових пляшок, підготовлених Славутським УВКГ. Як виявляється для учасників акції було наглядно показано обсяг 1 кубічного метра води. Це 667 пляшок ємністю 1,5 л. або ж тисячу пляшок ємністю 1 л. В рамках акції було запропоновано славутчанам, які бажають пів року не платити за послуги водопостачання та водовідведення підняти підготовлений 1 куб. м. води на п’ятий поверх та спустити його. Бажаючих не виявилося.
Про забезпечення жителів міста питною водою розповіла інженер-хімік Славутського УВКГ Наталія Данилюк:
– Джерелом водопостачання міста є 14 артезіанських свердловин глибиною до 150 м. Артезіанські води, на відміну від інших, надійно захищені від зовнішнього забруднення.
Готова запевнити, що якість славутської води відповідає всім існуючим вимогам як за хімічними, так і за бактеріологічними показниками. Наша лабораторія постійно слідкує за якістю води та перевіряє її по 18 показниках. Вода міста вільна від радіонуклідів, нітратів і нітритів та інших шкідливих сполук, що робить її особливо цінною для людини.
У порівнянні із водами з магазину наша славутська вода є безцінною. Адже багато виробників бутильованих вод використовують для її очистки обернено-осмотичні фільтри. У зв’язку з цим вода повністю очищається від мікроорганізмів, мінералів та мікроелементів, окрім кисню. Подекуди ступінь очистки сягає 98%. Вода, яка пройшла таку обробку, втрачає свою природну структуру, природну біоенергетику і властивості живої системи. Просто кажучи вода стає мертвою. Отож радимо славутчанам споживати живу славутську воду.
Управлінням водопровідно-каналізаційного господарства було підготовлено плакати про корисні властивості води.
На сцені були проведено досліди з водою, імпровізоване інтегроване заняття, ігри, вікторини. Вчителі шкіл познайомили присутніх з цікавими фактами про водні ресурси.
За участю сотні дітей відбувся флеш-моб. Це дивовижне дійство полягало у формуванні учнями шкіл живого ланцюга у формі слова «Вода». Організатором виступила методист управління освіти Жанна Перуцька.
Сподіваємося, що жителі нашого міста розуміють і усвідомлюють те, що вода – це одне з найбільших багатств, вічна цінність, до якої ми повинні відноситися з великою повагою, не завдаючи їй шкоди та пильно оберігаючи.
В цей день презентували свою діяльність вихованці Будинку дитячої творчості, Станції юних техніків, Еколого-натуралістичного центру школярів, Центру туризму і краєзнавства, Дитячо-юнацької спортивної школи. На майдані було розміщено острівки дитячої творчості, де кожен охочий мав змогу познайомитись з діяльністю позашкільних закладів освіти, переглянути виставки дитячих робіт.
Прес-служба Славутського МВК

Візит до Республіки Польща представників малих міст

Впродовж першої неділі вересня в рамках навчального проекту «Марка міста – магніт для інвестора» відбувся навчально-практичний візит представників органів місцевого самоврядування України до Республіки Польща. Учасники поїздки були відібрані за результатами навчальної програми та огляду представлених матеріалів про малі міста України.
Наше місто в даному проекті представляла начальник управління економічного розвитку виконавчого комітету Славутської міської ради Галина Дарчик, яка з травня 2013 року проходить навчання в спільному проекті представленому Польським інститутом Східноєвропейських досліджень та Львівського центру науки, інновацій та інформатизації. Проект спрямований на навчання працівників органів місцевого самоврядування з питань залучення інвестицій.
Учасники взяли участь у наступних заходах :інвестиційному форумі в місті Тарнові, Міжнародному економічному форумі та форумі Регіонів в Криниці – Здруй, а також зустрілися з представниками міської ради міст Тарнова та Велічка, відвідали центр обслуговування інвесторів у місті Кракові.
Головною подією візиту став черговий ХХІІІ Економічний форум у місті Криниці- Здруй з 3 по 5 вересня. Перше пленарне засідання ХХІІІ Економічного форуму відбулося під назвою «Перспективи нового світового порядку». У роботі пленарних засідань та дискусійних сесій брали участь віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул, міністр соціальної політики Наталія Королевська та представники обласних міст України, зокрема Вінниці, Дніпропетровська та Кіровограду. Під час форуму українськими посадовцями піднімалося питання щодо підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом, а також як Україна буде діяти у відносинах з Росією після підписання Угоди.
Під час триденного форуму відбулося понад 160 пленарних та дискусійних засідань і делегація малих міст України мала можливість відвідувати такі заходи.
Слід відмітити, що на Інвестиційному Форумі у Тарнові українським модератором Іваном Кульчицьким, який до речі є координатором даного навчально-практичного проекту, презентував 25 малих міст України у тому числі і місто Славуту, яка створила Індустріальний (промисловий) парк «Славута» з метою залучення інвестора (внутрішнього або зовнішнього) для будівництва промислових підприємств.
На форумі Регіонів, який проходив у рамках ХХІІІ Економічного форуму у Криниці –Здруй, виконавчий директор Асоціації міст України Валентина Полтавець представила 25 міст України і доповіла про те, що сьогодні малі міста України також готові залучати інвесторів.
Досить цікавим і пізнавальним був візит до міських рад міст Тарнова та Величка.
Виявляється проблеми польських міст є схожі на українськими, а саме як і у нас територіальні громади змушені фінансувати делеговані державою повноваження за рахунок власних коштів. Однак, відмінним є те, що польські міста мають великий доступ до Європейських фондів і через відповідні проекти та програми залучають великі кошти у розбудову своїх міст.
Як сказав бургомістр міста Величка з населенням 28 тисяч, для проведення реконструкції однієї вулиці необхідно залучити 25 млн. євро, реконструкцію вони планують провести за 2 роки, якби не кошти європейських фондів, то вони змогли б за власні кошті провести реконструкцію за 25 років.
Управління економічного розвитку

Незабутні враження

Як і обіцяли, друкуємо враження вихованців Будинку дитячої творчості та їх батьків від міжнародного фестивалю у Болгарії.

Дячук Марина, вихованка БДТ:
– Разом з фольклорним гуртом «Перлинка», ми, вихованці зразкового театру естрадної пісні «Водограй», представляли себе на фестивалі «Сузір`я в Несебрі» не тільки своє місто, а й Україну. І коли над містом Несебр здійнявся прапор України, почуття гордості і радості переповнювало серця усіх славутчан.
Компетентне журі дало високу оцінку всім виступам вихованців БДТ.
1 вікова категорія:
Валерія Кравчук – 2 місце , «Славутчанка»,»Намалюю».
Молодша група – 2 місце ,»Серед гір», «Барви рідної землі».
2вікова категорія:
Микола Левін – 1 місце , «Арлекино»,»Ангел».
3 категорія:
Марина Дячук – 2 місце ,»Коні воронії», «Something got».
Плантовська Іванна – 2 місце ,»Сірії гуси», «Ріпка».
Ми задоволені своїми досягненнями, крім того ми гарно відпочили – чудове море, басейн, прогулянка на яхті, розваги в аквапарку це запам’ятається нам надовго.
За свою перемогу ми дякуємо своїм найкращим керівникам – Турчак Оксані Миколаївні та Березюк Вікторії Віталіївні та батькам, які надали можливість поїхати на фестиваль за кордон.
А також, хочеться подякувати Ірині Плантовській, Наталії Мороль та Оксані Кравчук, які супроводжували нас протягом поїздки та допомагали усім нам.

Левіна І.М., представник батьківського комітету:
– Приємно, коли у наш складний час є люди, яким небайдужі чужі проблеми і турботи. Допомагаючи іншим, вони дарують не просто матеріальні цінності, а й радість та надію іншим людям. Ось і мені довелося звернутися за допомогою до щирих і добрих людей, бо відправити свого сина на Міжнародний конкурс у Болгарію самій не просто. Я щиро вдячна… за свято, яке вони подарували нашим дітям. Поїздка до Болгарії – не тільки праця дітей, а й віра у чарівну казку, яку в наш час дарують люди. Ця казка втілилась у реальність, а виступ на сцені Міжнародного арт фестивалю «Сузір’я в Несебрі» приніс перемогу моєму синові. Та без Вашої допомоги, шановні Григорію Івановичу та Сергію Петровичу, всього цього не було б.
Дякую, що в такий непростий час Ви знайшли можливість підтримати дитячу творчість, яка закидає підвалини життя покоління дітей ХХІ століття. Ваша підтримка слугуватиме подальшому розвитку багатогранних здібностей дітей, стане наступним кроком на шляху розвитку національної культури та культурного виховання молоді.
Нехай ваша доброта і щедрість повернеться до Вас сторицею. Хай щастя і успіх супроводжують вас у житті, а діти, яким Ви допомагаєте, не втрачають надії, що є у світі чарівники, які казку можуть перетворити у реальність.

Кравчук Оксана, представник батьківського комітету:
– 21-го по 24-е серпня у місті Несебр (Болгарія) відбувався Міжнародний Арт фестиваль «Сузір’я в Несебрі», на якому мені пощастило побувати, як мамі солістки Кравчук Валерії. Насамперед хочу подякувати організаторам цієї поїздки, а це Будинок дитячої творчості (дир. Руденко Ірина Валеріївна), керівникам Зразкового театру естрадної пісні «Водограй»: Турчак Оксані Миколаївні та Березюк Вікторії Віталіївні, а також заступнику директора Задворній Людмилі Олександрівні, за організацію такої масштабної поїздки.
Вражень було маса починаючи з першого дня перебування за кордоном. Усі учасники поїздки згуртувалися та стали однією сім’єю. Саме таке ставлення один до одного допомагало при спільних погодах до моря, організації розваг та підтримці наших конкурсантів. Найбільше усі раділи почувши результати, адже кожен з наших учасників отримав призове місце, а саме: Кравчук Валерія у молодшій категорії серед солістів виборола ІІ місце, Микола Левін у своїй категорії – І місце, Дячук Марина у старшій категорії – ІІ місце, Плантовська Іванна у категорії народний спів – ІІ місце, та середня група Зразкового театру естрадної пісні «Водограй» – ІІ місце.
Відпочинок був незабутнім і маю надію, що ще не одноразово ми у такому складі будемо подорожувати та підкорювати країни своїми талантами. А колективу БДТ хочу побажати натхнення, нових досягнень та вдячних дітей.

Зайонц Поліна, вихованка БДТ:
– У північній частині курорту Сонячний Берег замикають підвищення гірського масиву Стара – Паніна, що створюють гармонію поєднання моря і гір. У його південній частині розташовано стародавнє місто Несебер – архітектурний та історичний пам’ятник болгарської та світової культури. Саме у цьому місці побували вихованці БДТ, з наміром гідно представити Славуту на фестивалі «Созвездие в Несебре». Наші солісти: Марина Дячук, Плантовська Іванна, Левін Микола, Валерія Кравчук та середня група зразкового театру естрадної пісні «Водограй» були найяскравішими учасниками конкурсу, та завоювали серця глядачів. Журі були в приємному шоці від майстерності виконання. Ласкаве море та тепле сонце, екскурсії історичними місцями та мандрівки на теплоході, розваги в аквапарку та на атракціонах – все це надовго запам’ятається творчим юним славутчанам. Яскравими враженнями від відпочинку, та гордістю від перемог ми завдячуємо керівникам театру естрадної пісні Будинку дитячої творчості «Водограй» Турчак О.М. та Березюк В.В. Ця поїздка неможлива була б без підтримки наших батьків. Всі разом ми команда, яка впевнено іде до перемог!

Матеріали до друку підготовлено
Будинком дитячої творчості

Підводимо підсумки оздоровлення та відпочинку дітей

Здорове дитинство – це національне багатство країни. Тому одним із пріоритетних завдань освітянської галузі міста є турбота про здоров’я дітей та реалізація їхнього права на оздоровлення і відпочинок.
З метою збереження та відновлення здоров’я дітей, запобігання бездоглядності, створення умов для продовження виховного процесу та розвитку творчих здібностей у час канікул управлінням освіти виконавчого комітету Славутської міської ради , керівниками освітніх закладів за підтримки міського голови Василя Сидора, заступника міського голови Галини Фурманчук, активної участі ЦССДМ, служби у справах дітей, лікарні, управління культури було розроблено комплекс спеціальних заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, спортивного характеру, що забезпечили організацію дозвілля дітей, відновлення фізичних і психічних функцій дитячого організму, сприяли розвитку духовності та соціальної активності дітей.
В період літніх канікул на базі закладів освіти міста працювало 11таборів з денним перебуванням. З них 10 – пришкільні табори на базі кожного загальноосвітнього навчального закладу та 1 табір праці та відпочинку на базі Будинку дитячої творчості. На організацію їх роботи використано 100,6 тис. грн. з місцевого бюджету та 64,4 тис. грн. позабюджетних коштів .
869 юних славутчан (з них 493- це діти, що потребують посиленої соціальної уваги та підтримки) упродовж 14-18 днів мали змогу весело провести дозвілля, відпочити від шкільних занять і водночас оздоровитись, загартуватись. Цьому сприяло ефективне використання місцевих природних ресурсів, збалансоване харчування, чітке дотримання санітарно-гігієнічних норм, належна організація фізкультурно-оздоровчої роботи, екскурсій, походів, різноманітних виховних заходів. Цьогоріч у пришкільних таборах окрім відпочинкових було організовано роботу 12 профільних загонів (екологічного, туристичного, спортивного, творчого спрямування), де діти мали змогу розвивати свої здібності і інтереси за напрямами позакласної та позашкільної освіти.
З кожним роком набирає все більшої популярності серед учнівської молоді міста табір праці і відпочинку «Веселкова республіка» при БДТ, що охопив цьогоріч 110 учнів з різних шкіл міста. Вони активно долучились до покращення благоустрою міста.
І на завершення кожен вихованець табору отримав заслужену грошову винагороду з рук міського голови.
У поточному 2013 році в МДЦ «Артек» та УДЦ «Молода гвардія» оздоровлено 18 дітей пільгових категорій. В дитячих закладах оздоровчого типу області (дитячий оздоровчий табір «Лісова пісня» с. Привороття Кам’янець-Подільського району, позашкільний навчальний заклад «Дитячо-юнацький оздоровчий комплекс «Чайка» м. Хмельницького») – 38 школярів, 30 дітей за кошти обласного бюджету відпочили в Ренійській міжгосподарській дитячій оздоровчій установі «Аіст» Одеської обл.
Рабчун Анастасія, учениця 10 класу, лідер дитячо-юнацького об’єднання «Олімп» НВК « загальноосвітня школа І-ІІІ ст, гімназія» успішно представила місто в дитячому оздоровчому таборі «Чайка» м.Хмельницького на зміні лідерів учнівського самоврядування.
Незабутні враження залишились у 29 вихованців БДТ, які не лише чудово відпочили, а стали переможцями Всеукраїнського фестивалю дитячої художньої творчості «Єдина родина», що проходив у Скадовську. Компетентне журі дало високу оцінку всім виступам 20 вихованців БДТ і на Міжнародному арт-фестивалі у Болгарії в серпні 2013 року (Микола Левін – І місце, Марина Дячук, Іванна Плантовська, Валерія Кравчук та молодша вокальна група зразкового театру естрадної пісні «Водограй» здобули перемогу ІІ ступеня, кожен у своїй номінації).
Для 66 вихованців ДЮСШ організовано оздоровчу поїздку в м.Ворохта у Карпатах.
За результатами участі у Всеукраїнських змаганнях «Школа безпеки» команда міського Центру туризму і краєзнавства отримала 10 путівок на оздоровлення в МДЦ «Артек» у вересні 2013 року.
На базі Станції юних техніків Українським державним центром позашкільної освіти проведено профільну зміну та відпочинок юних автомоделістів .
Цікавим та змістовим запам’яталось літо і для маленьких дошкільнят. Для них проведено ряд розважально-оздоровчих заходів, природознавчих екскурсій, фізкультурних занять, розваг, загартовуючих процедур.
Закінчилися літні канікули. Попереду новий навчальний рік. Для того, щоб мати повноцінне здоров’я, слід пам’ятати – завтра починається сьогодні, і піклуватися про здоров’я треба постійно.

Т.А. Вісик, заступник
начальника управління освіти

Фінансово-господарська діяльність комунального підприємства „Славутське житлово-комунальне об’єднання”

Нещодавно у кабінеті міського голови відбулося чергове засідання балансової комісії, яка розглянула звіти фінансово-господарської діяльності за І-ше півріччя 2013 року комунального підприємства «Славутське житлово-комунальне об’єднання». Надаємо детальну інформацію щодо фінансово-господарської діяльності за І-ше півріччя 2013 року у розрізі структурних підрозділів даного підприємства.
Структурні підрозділи ЖЕК №1
та ЖЕК №2
Структурними підрозділами Комунального підприємства «Славутське ЖКО» ЖЕК №1 та ЖЕК №2 станом на 01.07.2013 року обслуговуються будинки загальною площею – 393,6 тис.кв.м.
За І півріччя 2013 року даними підрозділами реалізовано послуг та нараховані доходи на суму – 2503,2тис.грн, які оплачені станом на 01.07.2013 року на 97,7%.
Для надання послуг підрозділами понесено витрат на суму – 3690,5 тис.грн. Даний показник в порівнянні із відповідним періодом 2012 року збільшився лише на 3,4 тис.грн за рахунок проведення роботи із оптимізації витрат та ефективного використання матеріальних ресурсів.
Невідповідність затверджених тарифів розміру повної фактичної собівартості послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, а відповідно і перевищення витрат над доходами (доходи від послуг з утримання будинків та прибудинкових територій – 2341,1тис.грн, витрати – 3574,5 тис.грн, різниця – 1233,3 тис.грн) на 52,7% спричинила до виникнення збитків від різниці між затвердженим тарифом та повною фактичною собівартістю послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, що склала за І півріччя 2013 року – 1233,3 тис.грн, яка відноситься на прямі збитки підприємства.
Проте, ЖКО спрямувало всі зусилля на зменшення збитків 1233,3 тис.грн до 1187,3 тис.грн за рахунок отримання додаткових доходів шляхом виконання додаткових робіт та надання послуг, які у І півріччі 2013 року було виконано на суму – 68,9 тис.грн без ПДВ, які фактично отримано на – 100 %. Отримання додаткових доходів дало змогу зменшити збитки по підрозділах на – 3,7 % або на 46,0 тис.грн.
Неповне відшкодування збитків від різниці між затвердженими тарифами та повною фактичною собівартістю послуг приводить до виникнення дебіторської заборгованості, яка відповідна станом на 01.07.2013 року залишається невідшкодованою у сумі – 8701,8 тис.грн.
Структурний підрозділ ПТМ
Станом на 01.07.2013 року на балансі структурного підрозділу ЖКО ПТМ рахується 14 діючих котелень, які опалюють 281,7 тис.кв.м. площі, в тому числі по групах споживачів: населення – 207,0 тис.кв.м та інші – 74,7 тис.кв.м.
За І півріччя 2013 року обсяг корисного відпуску теплової енергії склав -27,3 тис.Гкал., в т.ч.: населенню – 21,7 тис.Гкал., іншій групі споживачів – 5,6 тис.Гкал. Даний показник відповідає показнику за відповідний період 2012 року.
Із впровадженням енергозберігаючих заходів у І півріччі 2013 року порівняно із І півріччям 2012 року підприємству вдалося зменшити споживання енергоресурсів, а саме:
природного газу спожито у кількості – 4528,0 тис.куб.м на суму -7551,1тис.грн без ПДВ, що на 5,09% або на 242,8 тис.куб.м менше в порівнянні із відповідним періодом попереднього року.
Зменшення споживання природного газу дало можливість отримати економію витрат та зменшення собівартості в частині витрат «Паливо» на 404,7 тис.грн і це при умові, що ціна на природний газ в порівнянні із І півріччям 2012року для населення залишилася на рівні 1309,20 грн за 1000 куб.м, а для бюджетних установ та іншої групи споживачів ціна збільшилася на 16,76 % або на 669,04 грн на кожну 1000 куб.м. та складала станом на 01.07.2013 року -4661,74 грн. за 1000 куб.м.
Електроенергію спожито – 855,1 тис. кВт.год. на суму – 840,9 тис.грн. (без ПДВ). Даний показник використано майже на рівні І півріччя 2012 року, проте витрати на закупівлю енергоресурсу збільшилися на 11,76 % або на 88,5 тис.грн за рахунок збільшення ціни на 1 кВт.год електроенергії, а саме у І півріччі 2013 року ціна зросла на 13,89 % та станом на 01.07.2013 року складала- 1,23 грн за 1 кВт.год.
Також в І півріччі 2013 вдалося досягти економії у споживанні води на 5,03% або на 105 куб.м менше ніж у відповідному періоді 2012 року. Але дана економія не відобразилася на зменшення витрат на закупівлю води, адже вони збільшилися на 8,02 % або на 1,5 тис.грн за рахунок росту тарифів на воду та водовідведення, які порівняно із 2012 роком збільшилися на 38,2% або на 4,10 грн за кожний 1 куб.м та станом на 01.07.2013 року складає – 14,83 грн за 1 куб.м.
За послуги виробництва, транспортування та постачання теплової енергії та централізованого опалення підприємством нараховані доходи на суму – 8786.8 тис.грн без ПДВ, в тому числі населенню – 4632,3тис.грн без ПДВ та іншої групи споживачів – 4154,5 тис.грн без ПДВ. З них підприємство фактично отримало – 9569,6 тис.грн без ПДВ, що складає 108,9 % оплати від нарахованих доходів.
Одночасно ЖКО для виробництва, транспортування та постачання теплової енергії понесло витрати на суму – 10398,1 тис.грн , в тому числі для надання послуг населенню – 6179,8 тис.грн та іншій групі споживачів – 4218,3 тис.грн.
Нажаль, невідповідність тарифів повній фактичні собівартості на послуги із теплопостачання для населення навіть тих, які були затверджені НКРЕ та встановлені з 01.03.2011 року, а також з 01.10.2011 року для інших споживачів спричинила виникнення різниці між затвердженими тарифами та повною фактичною собівартістю, яка за І півріччя 2013 року склала – 1558,8 тис.грн., в тому числі – населення 1547,5 тис.грн; бюджетні установи – 11,3 тис.грн, залишилася невідшкодованою і віднесена на збитки підприємства, які станом на 01.07.2013 року склали – 1611,3 тис.грн
Відповідно, станом на 01.07.2013 року, загальна сума невідшкодованих збитків від різниці між затвердженими тарифами та повною фактичною собівартістю по теплопостачанню, з врахуванням минулих років складає -4397,2 тис.грн, в тому числі: населення – 2374,2тис.грн, бюджетні установи -2023,0 тис.грн.
Дана ситуація виникла за рахунок стрімкого збільшення ціни на енергоресурси, про що зазначено вище, також збільшився розмір мінімальної заробітної плати на 4,8 %, згідно чинного законодавства, зміну якого підприємство зобов’язане неухильно виконувати, у звітному періоді складає -1147 грн., а в попередньому звітному періоді вона склала – 1094 грн.
Значно вплинуло на збитки підприємства підвищення тарифів у 2011 році, що не відповідають економічно обґрунтованим витратам, адже тарифи затверджені НКРЕ було підвищено порівняно із 2010 роком для населення лише на 25% при цьому зменшено суму статті витрат «Природний газ» рівня 2008 року – на 50%, а інші витрати залишилися на рівні 2008 року.
Відповідно враховуючи вищезазначене у підприємства виникає заборгованість за спожитий природний газ, яка станом на 01.07.2013 склала -11730,2 тис.грн.
Комбінат комунальних
підприємств (ККП)
Структурним підрозділом ККП за вивіз та утилізацію сміття нараховано доходів на суму – 188,9 тис.грн, які оплачені на 92,5%. Даний показник порівняно із І півріччям 2012 року зріс на 9,3% або 16,1 тис.грн.
Одночасно підрозділом для надання послуг з вивозу та утилізації сміття понесено витрат на суму – 234,6 тис.грн, даний показник порівняно із відповідним періодом 2012 року зменшився на 1,4 % або на 3,4 тис. грн за рахунок економії витрат на оплату праці.
Виконано робіт на утримання та поточний ремонт доріг за І півріччя 2013 року на – 338,1 тис. грн , які станом на 01.07.2013 року профінансовані на 52,8 % , що складає – 178,6 тис. грн.
Показник виконаних робіт на утримання та поточний ремонт доріг у І півріччі 2013 року порівняно із відповідним періодом 2012 року збільшився на 6,6 тис.грн або 2,0 % .
Витрати на обслуговування електромереж вуличного освітлення за звітний період склали – 153,9 тис.грн, які станом на 01.07.2013 профінансовано на 78,7 % порівняно із 2012 роком показник збільшилися на 17,6 % або на 23,0 тис.грн.
За І півріччя 2013 року використання електроенергії вуличного освітлення складає – 418,1 тис.кВт.год, на суму — 123,1 тис.грн., з них фактично профінансовано 100,0 % .
Порівняно із 2012 роком споживання електроенергії на вуличне освітлення зменшилося на 75,1 тис.кВт.год. що дало можливість зменшити витрати на 25,0 тис.грн.
Крім того на балансі рахується 8 мостів, в тому числі: автомобільних – 6 шт., пішохідних – 2 шт.
Виконано робіт з вуличної санітарної очистки за І півріччя 2013 року на суму – 391,4 тис.грн, профінансовано на 69,7%. Даний показник в порівнянні із 2012 роком збільшився на 2.5% за рахунок збільшення розміру мінімальної заробітної плати.
Підприємством утримується паспортизоване сміттєзвалище загальною площею – 7,8 Га.
Утримується 4 кладовища. Витрати на утримання склали – 46,7тис.грн, які профінансовано на 68,3 % . Порівняно із звітним періодом 2012 року витрати зменшилися на – 17,8 % .
Роботи з благоустрою міста виконано на суму – 300,3тис.грн, профінансовано на 79,2 %. Порівняно із 1 півріччям 2012 року даний показник збільшився на 18,5%.
Витрати по функціонуванню та виконанню обов’язків центру «Спорт для всіх» за І півріччя 2013 року склали – 107,2 тис.грн та профінансовані лише на 47,2%.
Всього підприємством виконано робіт та здійснено витрат за І півріччя 2013 року по функції «Поточний благоустрій», «Утримання доріг» та «Спорт для всіх» 1582,4тис.грн. З них фактично профінансовано 1090,8 тис.грн, це 68,9 % від фактично виконаних робіт.
Сума недофінансування з місцевого бюджету із-за браку коштів за І півріччя 2013 року складає – 491,6 тис.грн, що прямо відноситься на збитки підприємства.
Дебіторська заборгованість по ЖКО станом на 01.07.2013 року складає -5978,5 тис.грн порівняно із відповідним періодом 2012 року дану заборгованість підприємству вдалося зменшити на 25,3% або на 2021,0 тис.грн
Кредиторська заборгованість станом на 01.07.2013 року склала – 14230,3 тис.грн. дану заборгованість підприємству вдалося зменшити на 6,6% або на 939,4 тис.грн
Протягом звітного періоду 2013 року КП «Славутське ЖКО» здійснило оплату податків та внесків до державно цільових фондів на суму -2945,9 тис.грн, що у порівнянні з показником попереднього звітного періоду зменшився на 53,7 тис.грн. або на 1,9% , в тому числі:
-Пенсійний фонд – 1560,5 тис.грн, що на 103,4 тис.грн або 7,1 % більше попереднього року;
-Прибутковий податок – 562,5тис.грн, що на 3,4 тис.грн або 0,6 % більше попереднього року;
-ПДВ – 787,2 тис.грн, що на 56.4 тис.грн або 6,7 % менше попереднього року, за рахунок зменшення обсягу нарахувань відповідного податку на бюджетні кошти ;
-Екологічний податок – 30,3тис.грн, що на 3,1 тис.грн або 11,4% менше попереднього року;
-Податок на воду – 0,8 тис.грн, що на 0,2 тис.грн або 20,0% менше попереднього року;
-Податок на землю – 4,5 тис.грн.. шо на 0,3 тис.грн. або 7,1 % більше попереднього року;
Для покриття збитковості та отримання оборотних коштів підприємство спрямовує зусилля на отримання додаткових доходів шляхом виконання додаткових робіт так станом на 01.07.2013 року ЖКО власними силами виконало робіт з поточного ремонту доріг м.Славута та їх профілювання на суму – 827,3 тис.грн, з них фактично профінансовано – 172,6 тис.грн.
***
Також дуже важливим питанням є розподіл міри відповідальності підприємства та мешканців за свої будинки, оскільки практично усі квартири знаходяться у приватній власності. Мабуть нині зрозуміло усім, що необхідно підтримувати у належному стані свої помешкання та прилеглу територію, виховувати повагу до праці інших людей. З огляду на зазначене, питання функціонування будинкових комітетів знаходиться на одному з перших порядку денного спільної роботи КП „Славутське ЖКО” та жителів нашого міста.
Під час наради було наголошено на тому, що наразі виконано відповідні роботи по вул. Плотиче, 123 та Сокола, 9, де в опалювальний період були проблеми з опаленням квартир.
Членами комісії відмічено зразкові будинки із благоустрою прибудинкової території – вул. Козацька, 46,48,50; вул. Кн. Сангушків 103,105,107; Ізяславська, 9; Паперника,16, 62.
Крім вищеозначеного, комісією розглянуто й інші вузькі ділянки роботи комунального підприємства та можливі дії з приводу покращення існуючої ситуації.
Зважаючи на вищевикладене, як підсумок роботи балансової комісії міським головою Сидором В.Б. поставлені перед керівництвом КП „Славутське ЖКО” такі доручення:
1. Надати конкретні пропозиції щодо впровадження енергозберігаючих заходів.
2. Продовжувати претензійну роботу з боржниками.
3. Вирішити проблему з косінням трави біля прибудинкової території.
4. Провести грейдерування доріг м-ну «Військове містечко».
5. Відновити на зупинках графіки руху пасажирського транспорту.
6. Тримати під постійним контролем чистоту вулиць. При виявленні смітника вживати термінових заходів щодо його усунення. Громадян, які засмічують місто притягувати до адміністративної відповідальності.
7. Надати конкретні пропозиції з подальшого покращення благоустрою на мікрорайонах міста. Окремо надати пропозиції щодо додаткового розміщення лавок, зупинок, площадок у місті.
8. На центральних вулицях міста замінити сміттєві урни на нові.
9. Вивчати альтернативні методи опалення з метою подальшого їх впровадження на котельнях міста.
10. Провести збори жителів вулиці Гвардійська з питання руху автотранспорту.
11.Проводити зустрічі з жителями багатоквартирних будинків щодо благоустрою прибудинкових територій.
12. На вул.Злагода, вул. Ломоносова, м-ні «Південний» та Мокроволя провести роботу по обслуговуванню мереж вуличного освітлення.

Прес-служба Славутського МВК

Місцеве самоврядування в дії

Є необхідність внести зміни до Формули розподілу міжбюджетних трансфертів для визначення обсягу видатків по галузі „Освіта, зокрема, при визначенні обсягу видатків місцевих бюджетів міст обласного підпорядкування передбачити видатки на позашкільну освіту з урахуванням кількості вихованців, учнів слухачів у закладах позашкільної освіти.
• По галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення при визначенні розрахункового показника обсягу видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення необхідно врахувати витрати на проведення безоплатного поховання окремих категорій громадян, а саме, які на день смерті ніде не працювали, не отримували пенсії, допомоги по безробіттю та не займалися підприємницькою діяльністю, оскільки такі видатки відносяться до державних делегованих повноважень. Розрахунок зазначених витрат здійснювати виходячи із нормативу витрат на здійснення поховання у розрахунку на одну померлу особу та кількості померлих громадян за повні минулі три роки.
• При визначенні видатків на галузь „Культура і мистецтво розділяти норматив бюджетної забезпеченості по фінансуванню музичних шкіл (шкіл естетичного виховання дітей, дитячих шкіл мистецтв) виходячи із кількості учнів та по фінансуванню інших установ культури з розрахунку на одиницю населення.
• По галузі „Фізична культура і спорт необхідно збільшити норматив бюджетної забезпеченості та розділити формулу на дві частини:
1) Заходи державних органів з фізичної культури та спорту (норматив на одного мешканця);
2) Видатки на утримання Дитячо юнацьких спортивних шкіл (норматив на одного учня).
• В зв’язку із тим, що чинним законодавством передбачено обов’язкове оприлюднення у засобах масової інформації проектів рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, регуляторних актів, ін., дані видатки по своїй суті відносяться до державних делегованих повноважень і повинні фінансуватися у складі видатків, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Розрахунок здійснювати виходячи із кількості прийнятих місцевих актів та середньої вартості подання інформації в ЗМІ.
• На виконання статті 5 Закону України „Про аварійно–рятувальні служби, постанови КМУ „Про основні засади створення в Україні підсистеми рятування і ліквідації небезпечних забруднень на воді Єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру здійснення заходів щодо забезпечення охорони життя людей на водоймах міста, проведення профілактичної та освітньої діяльності у сфері безпеки на воді, проведення серед населення заходів направлених на попередження нещасних випадків на воді є обов’язковим. З огляду на функції рятувально-водолазних служб та їх галузеве підпорядкування, їх утримання має проводитися за рахунок коштів державного бюджету України або включено до складу видатків, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Проте згідно Бюджетного кодексу фінансування таких установ віднесено до видатків, що проводяться за рахунок доходів ІІ кошика (тобто власних повноважень).
Пропонуємо включити утримання рятувально-водолазних служб до складу видатків, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Розрахунок здійснювати на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості та коригуючих коефіцієнтів до них з розрахунку на душу населення.
• Зволікання з реформуванням житлово-комунального господарства, внесення кардинальних змін до законодавства, які сприятимуть його розвитку, призводять до погіршення ситуації в цій галузі та зниження якості надаваних послуг. Не дають очікуваного результату заходи, які постійно вживаються органами місцевого самоврядування по розвитку конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, надання дотацій за рахунок місцевого бюджету, підвищенню тарифів тощо.
• В лютому 2011 року прийнято Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності в Україні» (далі – Закон). За період чинності та практики застосування норм, закріплених у даному законодавчому акті, виникло ряд непорозумінь та неоднозначності їх застосування. Насамперед, це стосується правовідносин, які виникають на підставі статті 40 Закону – по укладенню замовниками, які мають намір щодо забудови земельних ділянок у відповідних населених пунктах, договорів про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури цих населених пунктів.
Необхідно зазначити, що в нинішніх умовах, це одна з найвагоміших передумов розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів, а тому потребує чіткого та більш вдосконаленого порядку залучення цих коштів.
На даний час, органам місцевого самоврядування, попри усі зусилля та використання можливих законних важелів впливу, не вдається забезпечити максимальне укладення договорів цієї категорії.
Основною причиною є відсутність відповідальності замовників будівництва, у разі уникнення ними укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту. Відповідно до вищезазначеної ст. 40 Закону – саме на замовника будівництва покладається обов’язок взяти участь у розвитку інфраструктури, і саме замовник, звертається до органів місцевого самоврядування із відповідною заявою про укладення договору. Проте, законодавство не містить жодної норми, яка б передбачала відповідальність або негативні наслідки для замовників, які цього не виконують. Враховуючи дану прогалину – недобросовісні замовники уникають укладення договорів про пайову участь.
Ситуація, також, ускладнюється тим. що органи місцевого самоврядування не мають повної та достовірної інформації щодо фактичного початку та ведення будівництва, а головне – необхідної інформації, коли заплановано здати в експлуатацію об’єкт. Як відомо, з 1 січня цього року набула чинності абзац 7 частини 9 ст. 40 Закону відповідно до якого кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Варто підкреслити, що органи місцевого самоврядування мають відношення лише до початкової стадії з вище перехованих – надання вихідних даних для будівництва. Надалі, процес за веденням будівництва переходить під контроль державних установ. Як показує практика – не всі забудовники розпочинають будівництво, одразу після отримання вихідних даних, інколи проходить тривалій період часу, а окрім цього, є чимало забудовників, які. отримавши вихідні дані, взагалі не розпочинають будівництва. Тому в даному випадку, важливою передумовою є інформація про перебіг будівництва від початку й до його завершення.
Враховуючи наведене, необхідно сприяти всебічній підтримці у прийнятті проекту закону про внесення змін до статей 39 та 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №2456від 05.03.2013 р. внесений народним депутатом Марцінків Р.Р.
Усі пропозиції міст області, висловлені на засіданні регіонального відділення АМУ будуть направленні відповідним вищим органам державної влади для врахування при формування подальших напрямків роботи.

Ваш депутат

– Миколо Володимировичу, що Вас спонукало стати депутатом міської ради?
– Бути корисним людям. На виборах до міської ради я пройшов іспит на довіру славутчан. І радий, що мої виборці довірилися мені. В той же час, розумію, що взяв на себе велику відповідальність. А тому маю докладати максимум зусиль, щоб виправдати отриману довіру. В цьому напрямку і будую свою роботу, як депутата міськради.

– Славутчани цікавляться, як Ви водночас поєднуєте політичну та релігійну діяльність, адже ви є настоятелем храму Покрови Пресвятої Богородиці?
– Церква відокремлена від управління державою і не намагається вмішуватися у цю справу. Але на місцях, кожний батюшка є передусім громадянином, членом територіальної громади, а тому має брати участь у її житті. Священик, виконуючи свою головну місію, має бути також і гарним батьком, і учителем та, якщо має здібність, то і служити на благо людей.

– Які обіцянки ви давали виборцям?
– Найголовніше для людей – це покращення їхнього життя. В той час як я балотувався, були по-моєму округу певні проблеми із дорожнім покриттям, станом житлового фонду. Золотих гір не обіцяв, але за сприяння міського голови, колег-депутатів багато чого задуманого вдалося зробити.
У 2010 році було виконано поточний ремонт під’їздів будинку вул. Сокола, 2а на суму 94 тис. грн. Минулого року була капітально відремонтована покрівля будинку на вул. Сокола, 4б на суму 88, 191 тис. грн. Великий обсяг робіт у 2012 році виконано із удосконалення системи водовідведення мікрорайону «Сонячний» (0,57 км зливової каналізації на суму 778,441 тис. грн.). Цього року за компенсаційні кошти 30-км зони спостереження продовжується виконання робіт із реконструкції об’єктів благоустрою цього мікрорайону. Зокрема, розпочинається облаштування дорожнього покриття та тротуарів (на схемі).
Звісно, щоразу при зустрічі із виборцями виникають все нові питання, які поступово намагатимемося вирішувати.

– Чи зверталися до Вас виборці і якщо так, то з якими питаннями?
– Скажу, що люди наші дуже скромні. Якби вони були більш настирливі, то більше турбували нас депутатів. Але похвально і те, що наші люди, працьовиті та багато в чому проявляють ініціативу.
Ось зараз піднімається питання, щодо функціонування джерела «Здоров’я» в Дубовому гаю, де беруть воду жителі мікрорайонів «Військове містечко» та «Сонячний». Там значно зменшився потік води, а тому є необхідність того, щоб фахівці його оглянули. Необхідно вияснити чи це зумовлено природним явищем, чи необхідне втручання людини. Спеціалісти міськводоканалу обіцяють допомогти у вирішенні цього важливого для славутчан питання.
Багато проблем маємо по вині деяких непорядних людей, які розписують стіни в під’їздах, ламають поручні, автобусні зупинки. З такою категорією громадян необхідно проводити роз’яснювальну роботу. Хоча скажу, що тваринку легше навчити, а такі люди, на жаль, дуже важко піддаються добру. Cам святий апостол Павло говорить: «Чиню не те, що хочу, але що ненавиджу, те роблю… Бо не роблю добра, що його хочу, але чиню зло, якого не хочу». Дійсно так воно і є в нашому житті.

– Чи часто Ви зустрічаєтесь з виборцями?
– Можна сказати, що так. Багато хто з них приходить до церкви. Інколи сам заходжу і дивлюся чи не засмічено в дворах, питаю людей на що необхідно звернути увагу.
Неодноразово брав участь у прийомі громадян міським головою. З таких зустрічей зробив для себе висновок – задовольнити всіх і кожного неможливо. Хтось задовольниться одним, а хтось знову і знову вимагає нового. Інколи можна почути і слова кривди в нашу сторону, але ми терпеливо зносимо це, адже розуміємо, що людині просто щось болить і вона таким чином виражає свої хвилювання.
Доводилося мені брати участь у різного роду місцевих заходах, круглих столах, конференціях. Загалом – це дуже добре, як влада йде в народ.

– Ви були першим головою постійної депутатської комісії із земельних питань? Розкажіть про цей Ваш досвід роботи депутата.
– Загалом до розгляду земельних питань працівники міськвиконкому спільно із депутатами підходять з особливою увагою. Кожне рішення детально вивчається, іде прямий діалог із славутчанами. Та особливо складно було розглядати земельні спори, адже дуже важко знаходити соломонове рішення, коли люди роками ділять між собою метр землі. Мені доводилось навіть брати участь у судовому засіданні, чути як люди проклинають один одного. Прикро, що громадяни не можуть жити поруч у добросусідстві. Вони не розуміють всім відомої істини: ми голими приходимо в цей світ і голимо уходимо. Але життя йде вперед, люди стають мудрішими, тому будемо сподіватися, що ситуація зміниться.
– Чого найбільш позитивного було досягнуто в роботі нинішньої міської ради та на що ще необхідно звернути увагу?
– Наш депутатський корпус працює шляхетно і толерантно, а головне прозоро. Вважаю, що чесність і справедливість для такої роботи -найважливіші чесноти. Бо коли люди бачать, що влада працює справедливо, то і самі вони стають кращими, совіснішими. Будемо намагатися і надалі працювати у такому ж ритмі.
Наше місто гарніше, ніж будь-коли. Вулиці – чисті, благоустроєні. Пам’ятаю Славуту ще років 15 тому, коли ніхто в місті ям не латав, особливо біля ринку. А нині гості міста не впізнають його та висловлюють схвальні відгуки.
Планів у міської ради вистачає, ось тільки аби фінансові можливості дозволили втілити усе задумане. Адже та ситуація, в якій знаходиться сьогодні місцеве самоврядування, є вкрай невтішною. Наше завдання, як депутатів, працювати за будь-яких умов, адже люди довірили нам найцінніше – своє рідне місто.
Ви запитували
При зустрічі депутата з жителями округу, громадяни попросили представників ЖЕКу роз’яснити ряд важливих для них питань. Друкуємо надані нам роз’яснення до уваги громадян.
• Чому у будинку на вул. Сокола, 2 не замінені вхідні двері у під’їзди на нові так, як в будинку поруч на Сокола, 2а? – Заміна дверей будинку вул. Сокола, 2а проводилася при виконанні ремонту під’їздів. Щодо будинку на Сокола,2, то при наявності фінансування і там відповідні роботи будуть виконані. Попередні роки вдавалося виконувати дані роботи за рахунок компенсаційних коштів 30-км зони спостереження, а цьогоріч такі об’єкти були визначені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України як соціально неважливі. Отож доводиться шукати інші шляхи фінансування.
• Чули, що на мікрорайоні «Сонячний» мають встановити контейнери для сміття. Нас турбує, в якому стані вони будуть. – Уже закуплені євроконтейнери, які дійсно будуть встановлені на даному м-ні. Різниця між звичайними контейнерами та євро в тому, що останні будуть герметично закриті, а отже ніхто навмисно не зможе порозкидати з них сміття. Здійснюватиметься роздільний збір сміття. Окремо будуть поставлені контейнери під скло, папір, поліетилен.
• Жителі будинків Сокола, 2а не знають свого голову будинкового комітету. – Ваш голова БК Л. М. Алієва, проживає в кв. 90. У створенні та функціонуванні будинкових комітетів мають бути зацікавленні самі славутчани, адже це запорука плідної співпраці із ЖЕКом та побудова ефективної системи управління будинком. А тому, по тих будинках, де ще не створено БК, радимо звернутись за консультативною допомогою в ЖЕК.
Контактний телефон депутата міської ради Бочкая М. В. – 0988243722.

Прес-служба Славутського МВК

Лісове господарство країни – запорука збереження біоманіття та життя людини

Скільки зроблено людськими руками… Серед нього – є й зле, але більше – доброго. Того, що варто передати нащадкам. Але невпинна течія часу. Його хвилі зберігають свої таємниці та прадавні традиції. Не було життя до, і, після. Воно є сьогодні, а ми, з вами, активні його учасники.
Матінка-природа подарувала нам чудовий Славутський край, історія якого сягає сивих глибин та спонукає нас до гордості за достойних творців краю – князів, що своєю невтомною працею, із покоління у покоління творили та плекали нашу землю. Любили та віддавали себе їй. А вона – платила їм сторицею.
Перлина нашого краю – ліс. Прадавній, сивочолий свідок наших звершень, але водночас, допитливий та суворий до наших дій.
Славиться наш край своїм цілющим сосновим повітрям, чистими озерами та неліченим за кількістю різнотрав’ям. Той не дивно, що його відвідували такі відомі люди як Тарас Шевченко та Михайло Коцюбинський, Леся Українка та Лев Толстой.
Побувавши в нашім краї, славетна Леся Українка, як спомин, залишила по собі вдячні поетичні рядки:
Переді мною килими чудові
Натура стеле – темнії луги
Славути красної бори соснові
І Случі рідної веселі береги …
У далекому минулому, у різні часи, ліси Славутчини належали різним князівським родинам, останні з яких – Сангушки, приділяли значну увагу розвитку лісового господарства у маєтку, захищаючи лісові насадження від необдуманого вирубування та проводячи заходи по відтворенню лісу.
Адже ліс – справжній, живий скарб нашої землі, не лише легені, але й душа всієї планети, а даровані лісові ресурси далеко не безмежні, тому масова вирубка лісу негативно впливає на екологічний стан навколишнього середовища.
Сьогодні, напередодні професійного свята – Дня працівників лісу, ми будемо вести розмову про тих людей, хто щоденно піклується про нашу природу, тих, хто раціонально і розумно використовує ліс для економіки держави, тих, хто дбає про майбутнє нашої землі та є чинником позитивного природного і екологічного впливу на навколишнє середовище.
У розмові щодо розвитку лісового господарства Славутчини прийняли участь – Віктор Вікторович Сапожнік, директор Державного підприємства «Славутське лісове господарство», Галина Іванівна Остапчук, головний економіст підприємства, Сергій Петрович Бойко, начальник відділу лісового господарства, Онопрійчук Сергій Миколайович, лісничий Стриганського лісництва, Михайло Никифорович Остапчук, голова профспілкового комітету ДП «Славутське лісове господарство» .
– Віктор Вікторович Сапожнік, директор Державного підприємства «Славутське лісове господарство»:«У 1922 році, в складі Шепетівського головного окружного лісництва, було створено Славутське лісництво, що згодом у 1936 році реорганізовано у Славутський лісгосп. Так розпочався шлях розвитку та становлення лісового господарства у нашому краї. Метою та завданнями роботи якого впродовж років існування є вирощування, догляд та збереження лісу, охорона від лісових пожеж, шкідників та самовільних рубок».
Розмову продовжує Сергій Петрович Бойко, начальник відділу лісового господарства: «Дійсно, основними завданнями діяльності нашого підприємства є насамперед збереження, охорона лісу від самовільних рубок, браконьєрства, захисту лісу від хвороб та шкідників, збільшення лісистості, відтворення лісів, створення нових насаджень цінних порід дерев, що є характерними для нашого регіону.
– Скажіть, знаємо, що нещодавно Президентом України прийнято Указ про створення на території області нового національного природного парку «Мале Полісся». Скажіть, будь ласка, які землі Славутчини будуть включені до парку «Мале Полісся»? Що це дає для нашого населення?
Дійсно, відповідно до Указу Президента України від 2 серпня 2013 року «Про створення національного природного парку «Мале Полісся» у нашому регіоні було створено природний парк площею 9515 га, з яких – 3507 га у постійному користуванні ДП «Славутський лісгосп». Даний парк буде розташований на території Варварівської сільської ради, площею 1991 га, Крупецької сільської ради (1151 га), Полянської сільської ради (365 га). До нього увійшли 4 лісництва – Варварівське лісництво, частково – Голицьке, Стриганське, Кривинське та Нетішинське лісництва. До даного парку увійшли об’єкти природо-заповідного фонду, що вже існували раніше, а саме, ботанічний заказник загальнодержавного значення «Теребіжі» та лісовий заказник «Дубовий гай» (Голицьке лісництво), геологічний заказник «Голицький» (Варварівське лісництво), гідрологічний заказник «Голубе озеро» (Стриганське лісництво).
На даній території лісогосподарські заходи проводитимуться лише за дозволом профільного міністерства, адже дані землі зазнають зміни своєї категорії, ставши особливо-цінними.
Мета створення даного парку – це збереження цінних природних комплексів, вплив на світогляд людей щодо дбайливого ставлення людей до природи, її багатств, лісового фонду. Будуть створені заходи щодо підтримки природного багатства краю. Адже, якщо говорити про лісовий заказник «Дубовий гай», то його насадження мають вік більше як 130 років. На території парку буде створено еколого-освітній центр, рекреаційна інфраструктура, що сприятиме не лише поінформованості населення, але й активній участі його в розвитку та становленні національного природного парку «Мале Полісся». Парк стане об’єктом прямого спілкування населення з лісовим природним комплексом.
Розмову продовжує Онопрійчук Сергій Миколайович, лісничий Стриганського лісництва: «Територія Стриганського лісництва – 1200 га, штат – 6 чоловік. Значна частина нашого лісництва увійшла до національного парку «Мале Полісся». Займаємося доглядом, вирощуванням, охороною лісу від браконьєрів, незаконних порубок, пожеж. Виконуємо поставленні завдання та плани роботи.
Хочу наголосити на тому, що культура нашого населення на природі бажає кращого. З початку рекреаційного сезону на «Голубому озері» доводиться прибирати навколишню територію нашими власними силами. У цьому році добре співпрацювали із учасниками міжнародного табору, що відпочивали на даній території.
У теплу пору року відбувається велике навантаження на рекреаційну зону, адже знаходимося поблизу міст, тому нами встановлено рекреаційний пункт із 12 бесідок, облаштовано місця для вогнища та збору сміття».
– Сергію Петровичу, скажіть, будь ласка, насадження, що проводяться Славутським лісгоспом є привозними, чи маєте власне господарство з вирощування саджанців? Яка лісонасінна база підприємства?
Так, маємо власне господарство з вирощування саджанців. У кожному лісництві створюються тимчасові розсадники, які формуються на зрубах та діють два-три роки. А згодом переводяться у покриту лісову площу.
Самостійно заготовляємо насіння основних деревних порід, що характерні нашій місцевості: сосна звичайна, дуб звичайний, ялина європейська. Маємо базовий розсадник у Жуківському лісництві, де також із заготовленого насіння висіваються та вирощуються допоміжні деревні породи, а саме, липа, клен та ті, що використовуються для окультурення та озеленення міст, установ та організацій.
В рекреаційний пунктах – магазинах «Лісовичок» населення може побачити весь спектр асортименту саджанців, що вирощуються в наших розсадниках.
Наше підприємство повністю забезпечує себе власним насінням та посадковим матеріалом. Маємо теплиці, де вирощуємо лісову та декоративну продукцію. Зараз працюємо із лісоутворюючою породою дерев – модриною, що є швидкоростучою і стійкою до хвороб та шкідників лісу».
– Зрозуміло, що розвиток підприємства, його господарської діяльності, передбачає планування роботи. Отже, які плани сьогодні державного підприємства «Славутський лісгосп»? Які об’єми виробництва готової продукції?
Дані питання є фінансово-господарськими та виробничими, тому до розмови залучається Галина Іванівна Остапчук, головний економіст підприємства, яка, зокрема, наголосила: « На початку року нам затверджують попередньо розроблений нами фінансовий та техпромфінплани. Фінансовий – відображає завдання господарської діяльності підприємства щодо реалізації. А техпромфінплан відображає які рубки будуть проведені в році, скільки буде заготовлено кубометрів, скільки лісу буде посаджено та на які суми має вийти підприємство. Маємо розрахувати показники попередньо таким чином, щоб бачити чи дані витрати самі можемо понести, чи нам потрібна допомога бюджетними коштами. На підприємстві працює 220 осіб.
У минулому році нами заготовлено лісо продукції на 253 га, які на 100% відтворені, а також заліснено 10 га нових насаджень на землях непридатних для сільськогосподарських робіт.
За 2012 рік нами реалізовано продукції на 40 млн грн. і податків сплачено до бюджетів понад 5 млн грн. За минулий рік заготовлено деревини майже 90 000 кбм. Вартість заготовленої продукції за 1 кубометр становить – 420 грн, а реалізованої продукції – 433 грн.
Чистий прибуток підприємства, а це понад півмільйона гривень, спрямовуємо на виробничі потреби з покращення та оновлення матеріально-технічної бази».
Стосовно соціального захисту працівників ДП «Славутське лісове господарство» з нами продовжив розмову Михайло Никифорович Остапчук, голова профспілкового комітету: «Адміністрація та профспілковий комітет приділяють значну увагу не лише виробничим, але й вирішенню соціальних питань колективу, зокрема, це – спортивно-масова робота, оздоровлення працюючих та їх сімей. Особливе місце – надається охороні праці, де щорічно на виконання заходів по поліпшенню безпеки та гігієни праці виділяються значні кошти. Значно покращились санітарно-побутові умови праці працівників лісництв, цеху переробки.
Впродовж року значна увага націлена на організацію та оздоровлення працюючих та їх сімей. За рахунок Фонду соціального страхування виділяються санаторні путівки. Заохочуємо працівників та пенсіонерів. Із профспілкових коштів надаємо матеріальну допомогу. Кожного року організовується відпочинок дітей працівників підприємства.
На належному рівні розвивається спортивно-масова робота. Цього року, у місті Шепетівка, проходила XII обласна Спартакіада працівників лісового господарства, де наша команда посіла II місце.
Хороші результати роботи нашого підприємства – це злагоджена співпраця адміністрації підприємства та профспілкового комітету.
У переддень свята хочу наголосити на тому, що наше покликання – залишити нащадкам облагороджені лісами землі».
– І, наостанок, мабуть, у переддень свята, Вікторе Вікторовичу, Ви хочете привітати своїх працівників.
– Авжеж. Щиро вітаю усіх, хто пов'язав свою долю з лісом, примноженням та використанням його невичерпних ресурсів, з професійним святом – Днем працівника лісу.
Ваша професія – одна з найважливіших на Землі. Оскільки ліси – це прекрасний, здібний до відтворення природний комплекс, надійний екологічний щит, який захищає природу і забезпечує охорону здоров‘я людини. А для України це безцінний дар – унікальний витвір природи і людської праці, що має важливе економічне та народногосподарське значення.
Збереження, примноження, дбайливе і раціональне використання цього безцінного національного скарбу – обов’язок не лише лісівників, а й громадськості, кожного жителя нашої рідної України. Лісу потрібний мудрий, дбайливий і виважений господар.
Державне підприємство «Славутське лісове господарство» відповідально, по-господарськи ставиться до справи комплексного і раціонального використання лісових ресурсів, забезпечуючи дбайливе ведення лісового господарства.
Прийміть, шановні лісівники та ветерани лісового господарства, слова щирої вдячності й пошани за вашу невтомну, красиву працю, наполегливість у досягненні поставленої мети, вагомі зусилля задля добробуту нинішнього та майбутнього поколінь.
Зичу Вам та Вашим родинам міцного здоров’я, щастя, миру, достатку та благополуччя.

Спілкувався Ігор Яніцький

Зустріч медичних працівників області у нашому місті

28 серпня цього року, на базі відділення анестезіології та інтенсивної терапії (ВАІТ) Славутської ЦРЛ, відбувся семінар асоціації анестезіологів-реаніматологів Хмельницької області. Після реєстрації учасників семінару та огляду відділення інтенсивної терапії Славутської ЦРЛ всі перемістилися в просторий конференц-зал ЗОШ № 9.
Від імені адміністрації Славутської ЦРЛ учасників конференції вітав та побажав успіхів в її проведенні, заступник головного лікаря по дитинству і пологовій допомозі Г.Е. Соколов, який, зокрема, зосередив увагу на питанні реорганізації медичної служби у Славутському районі та центральній районній лікарні.
Присутні прослухали доповідь Славутського районного анестезіолога-реаніматолога І.Г. Бондара, про організацію анестезіологічної служби в Славутському районі, який змістовно, починаючи з 1973 року, охарактеризував роботу анестезіологів-реаніматологів до відкриття ВАІТ в 1997 році та за останні 5 років. У повідомленні було зазначено, скільки проведено знечулень при оперативних втручаннях по лікарні, скільки проліковано хворих, кадровий склад та забезпечення відділення наркозними апаратами та респіраторами, на яких працюють лікарі. У доповіді були визначені перспективні завдання служби Славутського району на 2014 рік.
Про підсумки роботи анестезіологічної служби за 2013 рік та завдання служби анестезіології та інтенсивної терапії на 2014 рік по Хмельниччині доповів головний позаштатний анестезіолог Хмельницької області, завідуючий ВАІТ Хмельницької обласної лікарні М.Д. Бесараба.
Протягом робочого дня, у процесі обговорення, було висвітлено багато питань з обстеження та лікування хворих у відділеннях інтенсивної терапії, зокрема, це:
– Серцево-легенево-церебральна реанімація у вагітних;
– Сучасні аспекти ведення нейрореанімаційних хворих;
– Огляд матеріалів І-го міждисциплінарного симпозіуму анестезіологів та акушерів-гінекологів, що проходив у травні 2013 року в Одесі;
– Респіраторна терапія важких реанімаційних хворих у ВАІТ;
– Бактеріальні менінгіти. Сучасні аспекти інтенсивної терапії.
Перед учасниками конференції виступили представники медичних фірм «Бі-Браун» та «STADA», які повідомили про розробки нових сумішей амінокислот та сучасних аспектів інфузійної терапії.
Наприкінці робочого дня, усі учасники конференції відвідали історичний музей м.Славути, де його керівником було проведено детальну та цікаву екскурсію про історію міста та району від заснування до наших днів.
Далі учасники побачили найдовшу лавочку в Україні на березі р. Утка, відвідали мальовничі куточки Славутчини та були задоволені краєвидами нашої місцини.
«Я, як районний анестезіолог-реаніматолог, – говорить Іван Григорович Бондар, – хочу висловити подяку усім, хто приймав участь у проведенні конференції асоціації анестезіологів, а особливо, керівникам наших підприємств, які надали посильну благодійну допомогу. Зокрема, директору ВАТ «Славутський цикорієсушильний завод» Л.П. Сабінській, директору КП «Славутський пивоварний завод» Л.М. Лавренюку, директору ДП «Славутський лісгосп» В.В. Сапожніку, директору ЗОШ № 9 І.М. Зайонц, директору Славутського державного історичного музею С.Ф. Ковальчуку, директору ПП «Лідер» М.В Потапчуку, головному лікарю Славутської ЦРЛ В.Д. Іващуку, заступнику головного лікаря по дитинству і пологовій допомозі Славутської ЦРЛ Г.Е. Соколову, лікарям-анестезіологам і медичним сестрам-анестезистам нашого відділення».
Спілкувався Ігор Яніцький

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

І краєзнавець, і педагог, і музейний працівник

24 серпня – особлива дата в історії Острозького краєзнавчого музею. Саме цього дня у 1916 році його було відкрито. А у 1981 році, враховуючи цінну фондову збірку, унікальні архітектурні споруди, якими він опікувався, музей, теж 24 серпня, перетворили на Державний історико-культурний заповідник. За роки існування очолювали його досить помітні постаті нашого міста. Одним з керівників музею був і Прокіп Андрійович Соколянський. Цьогоріч йому виповнилося б 100 років. На жаль, прожив він трохи більше половини цього часу.
Про нього є кілька обширних публікацій в місцевій пресі. Це – статті Івана Маєвського, Миколи Ковальського (див. «Замкова гора» за 5 травня 2001 р., «Життя і Слово» за 7 серпня 1993 р. і 24 червня 2000 р., книгу «Острозькі просвітники»). Тож не будемо переповідати написане і – головне – не повторювати помилок, допущених попередніми авторами. Хоча без певного повтору – не обійтись!
Народився Прокіп Соколянський 21 липня 1913 року в селі Дмухайлівка Гупалівської волості Новомосковського повіту Катеринославської губернії (нині Магдалинівського району Дніпропетровської області).
З’явився на світ Прокопій (як він сам себе записував у довоєнних документах, адже народжений у день святого Прокопія) в багатодітній сім’ї. Там було аж 19 дітей від двох одружень! Мати померла від сипного тифу 1921-го року, на 42-му році життя. Батько – у 1933-му, але не від голоду, а через похилий вік. (Прокіп Андрійович Соколянський згадав лише двох людей, померлих від голоду у своєму рідному селі Дмухайлівці, серед них Соколянську Софію, – батька серед них не назвав). І хоч доводилось важко і тяжко працювати, допомагаючи батькам, але встигав і навчатись, читати чимало літератури, як науково-популярної, так і твори українських і зарубіжних класиків. Тож це допомагало гарно вчитися.
Закінчив місцеву школу у 1928-му році. Після цього навчався у Новомосковському педтехнікумі, з 1930 року почав педагогічну діяльність. Спершу був направлений до Амвросіївського відділення народної освіти, працював вчителем Боровської залізничної, Рящанської середньої шкіл. Згодом поступив до Одеського державного університету на філологічне відділення, але незабаром перейшов на істфак. Саме по закінченню цього вузу, у 1940-му його і направили на роботу до Західної України: вчителем історії та заступником директора заочної частини Дерманської педшколи тодішнього Мізоцького району. Приїхав він із сім’єю, але незабаром змушений був покинути цю місцину: почалася війна.
Усілякого було під час тих тривожних, полум’яних років: і жахи евакуації, і непосильна праця в окупації, і визволення, і фронтові дороги. Під час форсування Дніпра у 1943 році одним мінометом відбив атаку німецьких автоматників, за що нагороджений медаллю «За бойові заслуги». У повному обмундируванні на своїх плечах ніс мінометну плиту вагою більш як 50 кг. та гвинтівку. Завжди гордився отриманим на фронті званням – гвардії рядовий.
Велику Вітчизняну закінчив Прокіп Андрійович з медалями та орденами і – осколком в тілі. Який через багато років і став причиною його смерті. На жаль, вона забрала його так рано: на 57-му році життя.
Але ще до цього він встиг чимало зробити! І для сім’ї, і для своїх учнів, і для місцевого музею, і взагалі – для Острога. Тут пройшли найцікавіші та найнасиченіші роки життя. Перше – це робота в Острозькому педучилищі. Збереглися цікаві спогади про його манеру викладання предмету. За свідченнями одних (молодших учнів) він ходив між партами та тримав перед собою аркуш паперу, де лише кількома реченнями було написано основні положення теми. За свідченнями старших слухачів, він взагалі усю пару міг стояти на місці, поставивши ногу на нижнє кільце стільця і так, погойдуючись, неквапно вів розповідь. Без конспекту! Цікаво те, що не раз він, жартуючи, казав: «Учись, академіє!». І що б ви думали – нині в колишньому приміщенні Острозького педучилища… дійсно Академія!
Потім (у зв’язку з тим, що цей заклад перевели у Дубно), почав працювати в тих же стінах, але вже – як вчитель школи-інтернату. І знову – вдячні слова від його учнів. Ось що, приміром, писав один з вихованців інтернату:
«Багато років в Острозькій середній школі-інтернаті викладає історію Прокіп Андрійович Соколянський. На своїх уроках він прищеплює нам любов до рідного краю, до героїчного минулого нашого народу.
Якось ми дізналися, що нелегкими були життєві шляхи Прокопа Андрійовича. Наш учитель – учасник Великої Вітчизняної війни, має урядові нагороди. І це ще більше піднесло його в наших очах. Хочеться бути схожим на нього.
У день свята радянських учителів учні зичать Прокопу Андрійовичу, а також усім вчителям і вихователям школи успіхів на благо Вітчизни.
М. Мельничук, учень 9 класу». («Спасибі» // Зоря комунізму. – 1968. – 5 жовт. № 118).
В будинку дітей Прокопа Андрійовича, є його портрет, замовлений студентами на згадку про свого вчителя у знаної української художниці – Лідії Спаської, до речі теж мешканки Острога.
Дехто з авторів твердить, що Соколянського «затискували», не давали друкуватися в місцевій пресі, намагалися його ім’я не згадувати зайвий раз. Знов таки (як і з місцем народження) – деяка неточність. Є публікації і самого Прокопа Андрійовича, і – про нього. Можете в цьому переконатися, погортавши пожовклі підшивки газет. Приміром, у підшивці Острозької районної газети, яка зберігається в обласній науковій бібліотеці, за 1968 рік, відкриваєте першу сторінку – і одразу ж бачите фото, зроблене Всеволодом Ковальчуком:
«Прокіп Андрійович Соколянський, викладач історії Острозької школи-інтернату, один з кращих учителів району. Відмінник народної освіти 28 років прищеплює дітям любов до нашої Батьківщини.
Учасник Великої Вітчизняної війни, він багато робить для того, аби дізнатися про подвиги батьків і старших братів. За його ініціативи і при великій допомозі в школі-інтернаті створено кімнату-музей Володимира Ілліча Леніна. А зараз оформляється історичний кабінет, де буде зібрано краєзнавчий матеріал про становлення радянської влади на Острожчині, матеріали про партизанський рух у районі. В школі часто проходять вечори, на яких діти знайомляться з діяльністю перших органів Радянської влади». (Зоря комунізму. – 1968. – 1 лют. № 14 (2490).
Ще раз згадується Соколянський і з приводу присвоєння школі-інтернату імені Мацути. Він виступав тоді на урочистій лінійці перед колективом школи і розказав чимало цікавого про колишнього голову ревкому.
Взагалі, Прокіп Андрійович знав дуже багато з історії Острога та околиць. Тож, напевне, недаремно його поставили на чолі музею, але – парадокс! – саме в цей час про нього дійсно пишуть дуже мало. Хоча саме йому ми завдячуємо і вибором місця для пам’ятника Шевченку, і ідеєю привезення землі з могили Кобзаря, і запрошенням на урочистості знаних українських літераторів. Саме у часи праці Прокопа Андрійовича в музеї (1962 – 1964 рр.) і відбулась перша моя зустріч «наочно» з Соколянським. До того наші шляхи майже не перетинались. Коли ми з однокласниками прийшли в музей, то нас зустріла досить весела людина, з добрими очима та характерною зачіскою «їжачком». Він провів нам екскурсію, і саме від нього вперше почули текст листа козаків турецькому султану. Сама копія листа висіла в експозиції, зроблена досить майстерно «під старовину», від руки. Талановитої руки!
Але згодом Прокіп Андрійович знову повертається на педагогічну «ниву». І працює викладачем історії аж до своєї смерті, яка раптово настала 20 квітня 1971 року. Під час похорон, особливо вражав крик дітей, що за життя вереницею бігали за Прокопом Андрійовичем аби почути цікаву розповідь, чи казку перед сном.
Біля гробу покійного зустрілись сестри, що понад 25 років не бачились, вгадуючи рідні риси лиць в очах одна одної. Промовляючи: «Прокопчику, де ти нас зібрав! І коли?». Сестра Галина з Донбасу та Олександра з Рівненщини, що з часом стала мешканкою Славути.
Похований Соколянський на Татарській.

Олександр Гладуненко

Р.S. При можливості прохання відгукнутися родичам Прокопа Андрійовича для підготовки ще однієї публікації. Звертатися можна за телефоном: +38-097-500-20-81

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Міський Палац культури розпочав новий творчий рік

Саме з цієї причини минулої неділі біля головного входу у приміщення Палацу зібрались славутчани. Працівники та вихованці МПК представили конкурсно-ігрову програму «Весела фієста». Усі, хто завітав на святковий захід мали змогу не лише насолодитися різноманітними номерами талановитих гуртківців, а й взяти участь у конкурсах, веселих випробуваннях, іграх та вікторинах. Перед глядачами виступили Божена Поліщук з піснею «Рок-н-рол», Марія Палійчук з піснею «Золоте зернятко», Вікторія Савчук з піснею «Сонячний віночок», Нікіта Ішмуратов з піснею «Усього потроху», Дарья Степанова з піснею «Побажання», ансамблі «Фрістайл» та «Феєрверк». Цього дня ніщо не могло зіпсувати святкового настрою, навіть дощ не змусив присутніх розійтися. Глядачів запросили до холу та продовжили веселощі. У кінці організатори заходу запропонували присутнім взяти участь у танцювальному «майдансі», «караоке» та змінити свій імідж у казковій галереї «Яскрава моська», де художник підібрав кожному бажаючому особливий образ.
Щоб благословити на удачу та добрі справи на весь навчальний рік на свято завітав настоятель української православної церкви Київського патріархату отець Микола, який наголосив, що діти, перш за все, повинні дбати про свою освіту. Щоб дарований їм час, вони використовували на користь та намагалися здобути якомога більше знань.
Також до вітального слова був запрошений начальник Сергій Петрович Сакалюк: «Дорогі діти та батьки, вітаю вас з початком навчального року. Хочу побажати вам, що ви гарно розпочали навчальний рік і ще краще його закінчили. Щоб вам усе вдавалося, щоб ваші діти росли та розвивалися вам на радість та з успіхом представляли наше місто на теренах нашої держави».
Що ж, у міському Палаці культури розпочався новий творчий рік, який знаменує нові перемоги та успіхи юних та талановитих, упевнених та цілеспрямованих, усіх, хто присвятив та хоче присвятити своє життя сцені. У МПК радо чекають на обдарованих дітей. Тут вони зможуть розвивати свої танцювальні та пісенні здібності з творчими, вправними хореографами та досвідченими і креативними викладачами з вокалу. Дізнаються багато нового та цікавого у дитячому драматичному колективі, а також зустрінуть нових друзів та зможуть весело і корисно проводити час.
Вероніка Чернега

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Актуальні питання у житті Славути

Про те, чим живе місто Славута сьогодні, ми говорили із міським головою Василем Сидором.

– Наступила календарна осінь, а там і до кінця року рукою подати. Василю Богдановичу, що вдалось здійснити із капітальних робіт будівництва, реконструкції, ремонту і чому так довго довелося чекати на компенсаційні кошти 30-км зони ХАЕС. На що вони будуть спрямовані?
– Цього року в нас вийшла затримка у виконанні робіт за вказані кошти через запізнене прийняття наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Згідно існуючої процедури ми ще в травні надали перелік об’єктів, що мають фінансуватися за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Аж два з половиною місяці ці документи перебували на розгляді в Міністерстві. Неодноразові звернення щодо пришвидшення процедури погодження були, на превеликий жаль, марними. А по деяких об’єктах нам взагалі було відмовлено, зокрема, щодо проведення ремонту покрівлі багатоповерхових будинків вулиць Сокола, 12, Козацька, 41 та Лісна,3. Причину відмови було пояснено тим, що згадані об’єкти є не соціально важливими, а фінансування відповідних робіт можливе лише у випадку створення об’єднання співвласників багатоповерхового будинку (ОСББ). Однозначно, що ми не могли погодитися з цим, але нам не вдалося відстояти цю позицію і прийшлося коригувати наданий попередньо перелік робіт.
Цього року за компенсаційні кошти 30-км зони ХАЕС передбачається продовження ряду робіт із благоустрою мікрорайону «Сонячний». Якщо минулого року тут працювали над удосконаленням системи водовідведення, то цього року основна увага буде приділена дорожньому покриттю. Досить великий обсяг робіт уже проводиться у дитячому навчальному закладі №3 – реконструкція басейну та актового залу. Продовжуємо оновлювати мережу водопровідних мереж міста і цього року буде здійснено їх реконструкцію на вулицях Першотравнева та Поліни Осіпенко. Буде завершено реконструкцію вуличних мереж електропостачання на вул. Привокзальна та вул. Ганнопільське шосе. Передбачається тут встановлення трансформаторних підстанцій.
311 тис. грн. компенсаційних коштів зони ризику ХАЕС спрямовано на проведення поточного ремонту доріг вулиць Володимирська, Острозька, Козацька, Я. Мудрого та Гната Кузовкова. Загалом на проведення поточного ремонту доріг, профілювання та нанесенення розмітки дорожнього руху у цьому році було виділено біля 830 тис. грн. і більша частина робіт вже виконана. Окрім зазначених вулиць це також вул. Миру, Соборності, Б. Хмельницького, Острозька, Козацька, Сокола та Привокзальна.
Значний обсяг робіт виконується за кошти державного та обласного бюджетів, Цільового фонду та бюджету розвитку міста. Завершується будівництво транзитної дороги Я. Мудрого, по місту має бути капітально відремонтоване дорожнє покриття вулиць Новомісна, Грушевського, М. Коцюбинського. Практично завершено будівництво тротуару на вулиці Кн. Сангушків. Уже розпочато реконструкцію мереж вуличного освітлення вул. Б. Хмельницького, Острозька та Злагоди. На звернення громадян виконуватимуться роботи по гідродинамічному очищенню зливної каналізації на вул. Лісній та Садовій. Виникає нагальна потреба у встановлені пристрою регулювання руху на перехресті вулиць Соборності та Миру, а тому плануємо до кінця року вирішити дане питання.
Виконання багатьох робіт ми просто змушені відкладати, оскільки по Держказначейству досі не пройшли платежі на загальну суму 1 млн. 700 тис. грн.
Практика роздільного збору сміття в місті буде продовжена та дещо розширена. Так, в цьому році додатково придбали 66 євроконтейнерів для роздільного збору твердих побутових відходів. В той же час виникає технічна проблема, адже ми не маємо відповідного транспорту для забезпечення вивезення євроконтейнерів. Тендерна процедура з придбання відповідного сміттєвоза була розпочата і сьогодні вже маємо позитивний результат. В першу чергу контейнери будуть встановлені на мікрорайоні «Сонячний», а далі плануємо покрити усе місто. Значною підмогою для нас стало встановлення лінії із сортування сміття на міському сміттєзвалищі, що дозволить значно продовжити термін його експлуатації.
В нас уже виготовлено і затверджено новий розділ Генерального плану міста – зонування території м. Славута, що передбачає встановлення територіальних зон в межах населеного пункту з визначенням відповідних видів використання території, об’єктів нерухомості та встановленням містобудівного регламенту.
У 2012-13-ому році ми взяли участь у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Нами було запропоновано дванадцять проектів, три з яких отримали перемогу. В рамках реалізації даних проектів планується будівництво інженерних мереж «Славутської інвестиційно-промислової зони» та будівництво частотного регулятора на третій каналізаційно-насосній станції. На сьогодні маємо біля 15 проектів – по енергозбереженню, будівництву доріг, мереж водопостачання та водовідведення.
– Від очікуваних законодавчих змін повернімось до непростих проблем сьогодення. Нам знову рекомендують переглянути тарифи на воду та водовідведення. Робоча група з питань перевірки економічної обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги, що була створена Хмельницькою ОДА, провела свої обрахунки, які викликають, м’яко кажучи, подив. То якими мають бути тарифи на водопостачання та водовідведення, якщо виходити із затвердженого постановою Кабміну Порядку формування тарифів?
– Ми вже озвучували попередньо людям, що нами було отримано припис фінансової інспекції щодо приведення тарифів на водопостачання до економічно обґрунтованих норм. Це і стало головною причиною підняття тарифу. Тим більше сьогодні чинне законодавство вимагає формувати тарифи у відповідності до нинішніх цін. 92% від усіх складових тарифу на воду складають електроенергія та заробітна плата з усіма відрахуваннями. А що ми маємо? – З грудня 2012 року до 1 серпня 2013 року вартість електроенергії зросла з 94 коп. до 1,25 грн. На 14,5% зросла мінімальна заробітна плата. Сьогодні на державному рівні йде мова про зрівняння тарифів або ж впровадження єдиного тарифу. Ми не проти, ось тільки почати потрібно насамперед з вартості електроенергії, адже її стрімкий ріст ставить комунальні підприємства у вкрай складне становище. Минулого року наш міський водоканал заплатив за електроенергію 4 млн. 578 тис. грн. Якщо підприємство вчасно не здійснює проплату за використану електроенергію, то одразу слідують приписи.
У листі, який ми отримали від сектору Державної інспекції України з контролю за цінами у Хмельницькій області містяться ряд зауважень. На нашу думку, вони є не об’єктивними та безпідставними. Скажімо там зазначено, що витрати на спецодяг працівникам водоканалу не можуть бути включені у складову тарифу. А як же законодавство про охорону праці? І за рахунок чого купувати спецодяг людям, зокрема, тим, яким приходиться спускатися в каналізацію. При перевірці інспекцією було взято базу розрахунків 2013-го року, а ціни на складові тарифу – грудня 2012 року. Хоча згідно законодавчих норм, необхідно брати середню ціну за останні п’ять років. Існуючі тарифи розраховані по мінімуму. Скажімо реальні витрати та втрати самих мереж становлять 24,7% , а в тариф було закладено 14%. Тим більше ми постійно працюємо над зменшенням витрат та втрат. За рахунок бюджету міста та компенсаційних коштів 30-км зони спостереження ми впроваджуємо низку енергозберігаючих заходів, поступово реконструюємо старі мережі на нові. При формуванні тарифів жодна норма закону нами не була порушена. Тим більше на час вирішення цього питання у нас було лише два виходи з даної ситуації: або банкрутство підприємства, або – його збереження за рахунок перегляду тарифів.
Звільнення на державному рівні комунальних підприємств від сплати ПДВ зменшило б усі ЖКГ-тарифи на 20%. Така пропозиція неодноразово виносилася фахівцями різного рівня, проте ситуація, як бачимо, залишається незмінною. Лише за минулий рік Славутське УВКГ заплатило біля 3 млн. різних податків і зборів, а Славутське ЖКО – 5 млн. 860 тис. грн.
У відповідь на вказаний лист, ми повторно провели детальні розрахунки відповідно до того як вимагає Державна інспекція України з контролю за цінами. Чекаємо відповіді та зауважу, що згідно тих розрахунків, які провів водоканал станом на сьогодні, то вода виходить ще на 20% дорожче. Звісно ми все будемо робити, щоб тариф на воду не зростав. Щодо фінансово-господарської діяльності підприємства, то ми неодноразово доводили до славутчан інформацію про дійсний стан справ підприємства. За останній рік близько 10 комісій з різних контролюючих структур проводили перевірку Славутського УВКГ.
Хочу, щоб славутчани поглянули з іншого боку на те, що таке куб води? – Це тисячу літрових пляшок води. Близько 4-5 грн. коштує одна літрова пляшка води в магазині, а ми платимо лише 6 грн. за тисячу таких пляшок. 1 куб. води в магазині коштував би 4-5 тис. грн., а ми даємо 1 куб. не гіршої, а навпаки – більш якісної, чистої води за 6 грн. Тим більше, якщо в людини стоїть лічильник на воду, то вона може сама вирішувати за який обсяг використаної води вона готова заплатити. Чув від славутчан наступні слова: «в Славуті має бути вода набагато дешевша, аніж в інших містах, адже ми знаходимося на воді». Так, ми знаходимося на воді, але з річки ми води не п’ємо, а дістаємо її з 14-ти артезіанських свердловин із глубини 150 м. Це доволі складний технологічний, трудомісткий процес.
– І вже зовсім загрозливого характеру може набути ситуація із теплопостачанням, якщо справдиться попередження «Нафтогазу України». Національна акціонерна компанія розіслала листи усім обласним виконавчим органам влади, в яких попереджається, що у зв’язку із перевикористанням виділених лімітів газу для потреб населення за ціною 1 тис. 309 грн. за тисячу кубів, у листопаді-грудні треба буде платити за природний газ 4588грн. Пропонується навіть розпочати пошук додаткових фінансових ресурсів на ці потреби або переводити теплопостачальні підприємства на роботу на альтернативних видах палива. Якщо взяти Славуту, то про які кошти йдеться? І які можливі варіанти вирішення проблеми?
– Це була шокуюча новина не лише для нашого міста, адже на державному рівні уже затверджені ціни на газ для населення, бюджетних установ. Такі зміни для Славути обійдуться біля 21 млн. грн. додаткових коштів. Реально немає шляхів сплати цих коштів. Адже, яка людина погодиться платити сьогодні за опалення біля 20 грн. за метр квадратний. Незрозуміло, чому в нашій державі взагалі виникають так проблеми. Наведу деякі статистичні дані. Усі комунальні підприємства споживають в Україні близько 6,9 млрд. кубів газу, в той час як в Україні видобувається 21 млрд. куб. газу по значно нижчій цині. Тут напевно є сенс для бюджетних установ і для населення реалізувати український газ, а не експортний. А підприємствам необхідно надати можливість самостійно обирати експортера газу, враховуючи їх фінансові та інвестиційні можливості.
Дане питання також стало темою для обговорення на останній колегії облдержадміністрації. Цю ситуацію необхідно якомога швидше розглянути на загальнодержавному рівні. Якщо такі зміни все-таки будуть впровадженні, то держава повинна компенсувати ті кошти, які важким тягарем ляжуть на населення, або ж на законодавчому рівні дозволити громадянам перехід на індивідуальне опалення. Доречі з цього приводу ми неодноразово зверталися до вищих органів влади, адже люди мають цілковите право самі обирати вид опалення свого помешкання. Проте все безрезультатно, а люди і надалі продовжують звертатися з цим питанням до міськвиконкому. Виконавчий комітет може прийняти рішення про відключення від централізованого опалення лише усього будинку. В іншому випадку таке рішення буде незаконним.
На сьогодні міста усієї держави цілком і повністю в даному питанні залежні від рішення держави, яке сподіваємося буде на користь громадян.
– Чому ніхто із суб’єктів господарювання сьогодні не поспішає на конкурс, не виявляють бажання взяти на себе надання певних житлово-комунальних послуг? Здорова конкуренція пішла б усім на користь. Невже Славутському ЖКО немає альтернативи?
– В першу чергу, ми хочемо ще раз звернути увагу славутчан на те, що вони є повноцінними власниками своїх багатоповерхівок і мають право самостійно обирати надавача житлово-експлуатаційних послуг. В нашому місті успішною є практика створення будинкових комітетів (БК), коли люди беруть управління будинком у свої руки, співпрацюючи із ЖЕКами. Сьогодні у Славуті діє вже близько двохсот БК. Приємно бачити, коли біля будинку, де обраний будинковий комітет, облаштовані клумби, все прибрано і навіть окремі зони відпочинку є. Ще один позитивний досвід – створення об’єднання співвласників багатоповерхового будинку (ОСББ). Сьогодні в місті є вже дев’ять ОСББ, де люди самостійно визначають хто обслуговуватиме їх будинок та прибудинкову територію. Є і такі прикрі випадки, коли люди замість того, щоб дбати про благоустрій прибудинкової території, будують там сараї і тримають свійських тварин. Виходить – одним добре, а інші – мають жити у таких жахливих умовах. Доцільніше було б славутчанам об’єднатися в будинкові комітети чи ОСББ, тоді усім будинком зібратися і обговорити схему прибудинкової території: де будуть гойдалки, а де і гаражі. Так буде добре усім мешканцям будинку. Окрім того, ми хочемо запропонувати відкрити мешканцям багатоповерхівок субрахунки. Таким чином, люди зможуть самостійно проводити аналіз надходження та використання коштів, сплачених ними за обслуговування будинку і прибудинкової території. Є такі будинки, де взагалі мешканці взагалі не платять кошти за дані послуги. В такому випадку за що виконувати ремонт будинку?
Сьогодні працівники Славутського ЖКО намагаються якнайкраще виконувати свою роботу. Проте ми за здорову конкуренцію, а тому запропонували суб’єктам господарювання взяти на себе на вибір біля 12 ЖКГ-послуг. Як на мене це справа доволі перспективна. На разі пошуки бажаючих не завершуються і ми регулярно продовжуємо конкурс.
– Користуючись нагодою, хочу нагадати, що 21 вересня ми святкуватимемо День міста Славути, якому ще 380 років тому було надано Магдебурзьке право. Цього року виповниться 397 років від першої письмової згадки про наше місто. У зв’язку з цим, гостинно запрошую усіх славутчан, жителів району та всіх бажаючих взяти участь у святкуванні.
– Дякуємо, Василю Богдановичу, за змістовну розмову та сподіваємося, що усе задумане Вами вдасться втілити у життя.
Підготовлено прес-службою
Славутського МВК за матеріалами
ТРК «Контакт-Славута»