Міський голова зустрівся з жителями мікрорайону «Мокроволя»

Нещодавно жителі мікрорайону «Мокроволя» звернулися до міського голови з приводу незадовільного курсування автобусів за маршрутом 2А в післяобідню пору. Очільником міста була проведена робоча зустріч з жителями даного мікрорайону. Разом із Василем Сидором на зустрічі були присутні секретар міської ради Борис Семенюк, депутат міської ради Микола Козел, перевізник, начальники та спеціалісти ряду управлінь міськради.
Міський голова запросив усіх присутніх долучитись до обговорення проблем мікрорайону. Відбулася ділова й відверта розмова. Було заслухано пропозиції, побажання та зауваження мешканців мікрорайону. Серед них найчастіше звучали питання про необхідність ремонту дороги, водостічних систем, встановлення дитячого майданчика та ін.
В ході зустрічі Василь Богданович відповів на усі поставлені запитання, а також дав конкретні вказівки та доручення фахівцям щодо кожної озвученої проблеми. Щодо основного питання – курсування автобусів за маршрутом 2А – на прохання громадян, вже з 26.08.2013 р. графік руху автобусів за вказаним маршрутом буде змінено.

Прес-служба
Славутського МВК

Ваш депутат

Шановні читачі! Ми продовжуємо рубрику, в якій ви маєте змогу щотижня ознайомлюватися із роботою депутатів Славутської міської ради.
Цього тижня ми спілкувалися із депутатом міськради Тамарою Степанівною Іванюк (обрана за пропорційною виборчою системою через політичну силу ВО «Батьківщина»).
– Тамаро Степанівно, скільки скликань Ви є депутатом?
– Для мене як депутата це вже друге скликання. До цього була робота у депутатському корпусі позаминулого скликання. Тоді вибори проходили за мажоритарною системою. Я балотувалася від мікрорайону «Мокроволя». Той досвід має для мене велике значення, бо збагатив знаннями та в особистісному плані – багатими людськими стосунками. Дуже вдячна людям, які там проживають, за їх життєву мудрість, активність та небайдужість, відвертість та щирість у словах, послідовність у діях.
У цьому скликанні, вибори до якого відбувалися уже за змішаною системою, обиралась за партійним списком від ВО «Батьківщина». Наша політична сила здобула більшість, в тому числі і на мажоритарних округах, але на мою думку, вибори до місцевих органів влади мали б відбуватися лише за мажоритарною системою. Пропорційну – тільки за відкритими партійними списками – доцільно залишити для виборців до парламенту.

– Що Вас спонукало стати депутатом? Вашими словами: «Які функції депутата міськради?»
– Першого разу брати участь в місцевих виборах мені доручив трудовий колектив, цього разу – міський партійний осередок. Але і тоді, і тепер внутрішньо була готова до цього, бо завдяки професійній діяльності знала проблеми міста і людей, зблизька спостерігала за тим, як працює орган місцевого самоврядування. Разом з тим усвідомлювала велику відповідальність, адже люди повірили і довірили представляти їх інтереси – це і є основна функція депутата. І судитимуть про роботу не за словами, а за справами. Під час виборів можна роздавати багато обіцянок, головне їх виконати. Усвідомлення цього завжди має керувати депутатом. Повірте, ніхто із теперішніх депутатів жодним словом чи дією не знехтував своїм обов’язком, тим більше не використовував депутатство як якийсь привілей. Інше питання – не все, а подекуди досить багато, не вдається зробити з об’єктивних причин. Але коли є можливість, будьте певні, волі і бажання працювати вистачає.

– Оскільки Ви є членом постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, зв’язків з об’єднаннями громадян та засобами масової інформації, законності, правопорядку, то декілька питань задамо в цьому плані.
Зараз на слуху тема створення ОСББ. Зважаючи на те, що у Славуті уже є практика створення ОСББ, яка із форм управління будинком є кращою: ОСББ, будинковий комітет чи кооператив?
– Світовий досвід засвідчує – там, де панує монополія, обов’язково ущімлюються права. Це стосується і комунальної сфери. І як би добре не працювали ЖЕКи (щоправда у нас держава не сприяє їх ефективній роботі), знайдуться ті, хто буде незадоволений послугами, що надаються ними. Як альтернатива на цьому ринку мають бути інші суб’єкти господарювання, що могли б надавати аналогічні послуги. Відтак, мешканці багатоквартирних будинків мали б можливість обирати кому довірити обслуговування і ремонт своїх будинків. При цьому самі вони мають самоорганізуватись: створити об’єднання, кооперативи чи обрати будинковий комітет. Це залежить від побажань та активності співвласників багатоквартирних будинків. Бо ж тепер вони стануть єдиними повноправними господарями свого будинку. Це вони і тільки вони вирішуватимуть коли і який ремонт робити, слідкуватимуть за тим, аби закривались вхідні двері, не розмальовувались під’їзди, прибирались сходові майданчики, підвальні приміщення і багато-багато іншого. Кошти на це все вони також збиратимуть самі і розпоряджатимуться ними самостійно. Здається, кращого годі шукати. Та, на жаль, рівень самосвідомості у нас поки що залишається вкрай низьким. Тому у будинках непросто знайти активних людей, які готові «впрягтися у цього воза», бо збирати на спільні потреби гроші справа невдячна, організовувати людей на прибирання теж нелегко. І цей перелік можна продовжувати. Знаю це з власного досвіду, бо живу в кооперативному будинку. Але іншого шляху, вважаю, немає. Поки мешканці багатоповерхівок не зрозуміють, що все залежить від кожного з них, доти бруд і всі інші комунальні негаразди будуть постійними супутниками їх життя.

– Як живеться у нашому місті ЗМІ? Чи можна говорити про цілковиту свободу слова?
– Живеться в нашому місті ЗМІ не гірше і не краще, ніж в інших містах. Бо ж керуються вони одними і тими ж законами, виклики часу у них одні і суспільні впливи аналогічні. А те, що на інформаційному полі з’явилось ще одне друковане видання – газета міської ради «Вісті громади» – позитивне явище. Бо ж здорова конкуренція ще ніколи справі не зашкодила. Врешті-решт, лише шляхом передплати (глядач перемиканням каналів визначає популярність засобу масової інформації). Кожен з них займає свою нішу. Приємно, що «Вісті громади» знайшли свого читача. Бо такої багатої і різнопланової інформації із життя міста досі у нас не було. З об’єктивних та суб’єктивних причин. Що ж до цілковитої свободи слова, то, судячи із деяких резонансних публікацій в «Трудівнику Полісся», вона таки в нашому місті є. От лише чи при цьому дотримується редакція газети об’єктивності, безсторонності та рівного підходу до подачі інформації – це питання інше.

– У чому ж полягає журналістська етика?
– Журналістська етика – якщо більше із розгляду моральних цінностей у відношенні до професії – питання професійної честі. Нею можна грішити, бо не карається законом, можна нехтувати, коли переслідуються інші цілі, окрім професійних. Так було, коли незадовго до виборів, в тому ж таки «Трудівнику Полісся», була оприлюднена інформація щодо результатів перевірки виконавчого комітету міської ради Державною фінансовою інспекцією. Уже сьогодні можна з певністю сказати, що газета порушила щонайменше три основні принципи журналістської етики. Брутальним порушенням журналістських стандартів є підлаштування фактів під завчасно визначені висновки, а означена інформація була логічно побудована та вирвана з контексту саме таким чином, аби читач зробив висновок – міська влада допускає серйозні фінансові зловживання. Прослідковується і характер публікації – замовна компрометація. Такі підозри виникають хоча б тому, що попри ухвалу суду редактор відмовилась назвати, крім ДФІ, інші джерела інформації. Порушений іще один із найважливіших стандартів роботи журналіста – якщо у публікації розкривається спірна тема, то читач має право знати точку зору основних фігурантів події. Та до виконавчого комітету міської ради за роз’ясненнями чи коментарями ніхто не звертався і про те, що результати перевірки будуть оскаржуватися в суді, що і було зроблено, читачів ніхто завбачливо не повідомив.
Неприпустимим з точки зору журналістської етики є використання прихованої реклами – джинси. З цього приводу уважні та небайдужі читачі місцевої періодики навіть встановили «почесний» титул для редактора «Трудівника Полісся», яка найбільше зловживає цією журналістською етичною нормою – «королева місцевої джинси». А загалом принципи журналістської етики є результатом осмислення професійної моралі й викликані потребою захисту суспільних інтересів від зловживань свободою ЗМІ.

– Чи оправдовують себе громадські формування з охорони громадського порядку, які були ініційовані ще минулим скликанням міської ради?
– Громадські формування з охорони громадського порядку уже довели свою дієздатність. Вони мають право на існування хоча б з двох причин. По-перше, допомагають правоохоронцям охопити одночасним контролем більшу територію міста, а відтак мінімізувати шанси правопорушників у скоєнні протиправних дій. По-друге, спільні патрулювання стимулюють як самих правоохоронців, так і мешканців міста, які все більше ставляться до громадського патруля з довірою.

– Чи брали участь у роботі окремих робочих груп з розгляду актуальних для громади міста питань?
В роботі робочих груп як депутат участі не брала, але як представник ЗМІ вивчала і висвітлювала ці питання. Це позитивна практика, коли задля вирішення тієї чи іншої актуальної проблеми створюються робочі групи, які ретельно вивчають тему, досвід інших, залучають до роботи відповідних фахівців. Це можуть бути як робочі групи, до складу яких входять спільно з депутатами представники громади, працівники виконавчого комітету. Головне завдання таких груп – напрацювати свої рекомендації, які б посприяли вирішенню проблемного питання. Головні принципи, на яких будується робота – прозорість, об’єктивність, фаховість.

– Чи зверталися до Вас славутчани з тих чи інших проблемних питань? Можливо надавали певні пропозиції?
– У депутатів-мажоритарників більш тісний зв’язок з виборцями. Тому, повторюсь, обстоюю вибори до місцевих органів влади за мажоритарною системою і власне з цієї причини мені постійно спілкуватись з людьми допомагає моя робота. Коли стикаюсь із проблемою, оцінюю її як журналіст, і як депутат. Є питання, до яких доводиться повертатись знову і знову, є такі, які вирішити не в змозі, або такі, коли доводиться переконувати людей в необ’єктивності їх припущень і тверджень. При цьому завжди потрібно вміти вислухати, вникнути в проблему, зробити все можливе аби її вирішити. Навіть якщо наразі це неможливо, людина не має почуватись покинутою наодинці зі своїми турботами.

– Які, на Вашу думку, найбільші досягнення нинішнього складу міської ради та на що ще необхідно звернути увагу?
– Про досягнення чи недопрацювання міської ради мають говорити виборці. І оцінку її роботи, як і роботи кожного депутата, вони дадуть на наступних виборах. Можу лише сказати, що депутати, як і всі інші славутчани, ходять одними і тими ж дорогами, живуть в таких же будинках, що й решта, їх діти вчаться в одних і тих же школах, вони також хворіють, відвідують культурно-масові заходи. Одним словом – вони живуть разом зі всіма в цьому місті, тому бачать, як і решта, добре і погане в ньому. Але в силу своїх повноважень, можливостей та досвіду, вони прагнуть зробити місто кращим. Одне знаю напевне – працювати в цьому напрямку ще треба багато.
-Дякуємо Вам, Тамаро Степанівно, за змістовну розмову.

Прес-служба Славутського МВК

Наукова експедиція до Малополіського Погориння

Нещодавно був проведений науковий експедиційний виїзд в заказники «Теребіжі» та «Озеро Святе». Участь в експедиції взяли заступник міського голови Галина Фурманчук, завідувач Ботанічного музею Національного науково-природничого музею НАН України Валерій Новосад, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Ботанічного музею Національного науково-природничого музею НАН України Любов Крицька, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Ботанічного музею Національного науково-природничого музею НАН України Ольга Щербакова та вчитель біології ЗОШ І-ІІІ ст. №1 м. Славута, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель Анатолій Катериненко.
Як розповіли нам науковці, останні десятиріччя 20 століття можна охарактеризувати як період загострення дій антропогенних трансформаційних впливів на середовище життя, що викликало негативні зміни на всіх рівнях організації біоти Землі. Ці ж проблеми, перенесені техногенно озброєним людством і в третє тисячоліття, залишаються тією домінантою, яка повинна викликати дії, спрямовані на стабілізацію довкілля як основу забезпечення сталого розвитку. Однією з умов вирішення цих глобальних завдань є збереження біорізноманіття, оскільки саме воно є основою стабільності та стійкості екосистем.
В чому унікальність місцевої природи?
Північна частина Хмельниччини займає територію Малополіського Погориння. Цей природний район представляє найбільш типову поліську природу з мальовничою заплавою річки Горині. Особливості цієї території пов’язані з дією льодовику. Саме його дія позначилась на неповторному вигляді регіону. Ліси і річкові долини тут поєднуються з післяльодовиковими озерами з кришталевою прозорістю води серед яких найбільш відоме озеро Святе.
У рослинному покриві тут переважають ліси (лісистість близько 70 %), серед яких найпоширеніші соснові, дубово-соснові, березові, сосново-дубові, грабово-сосново-дубові, грабово-дубові, вільхові. Значні площі займають унікальні різних типів болота та болотисті і торф’янисті луки. Флора Малополіського Погориння надзвичайно багата і нараховує більше тисячі видів судинних рослин, з яких 53 є рідкісними. Серед рідкісних та зникаючих рослин Червоної книги України, які зростають на цій території, особливу цінність мають осока богемська, язичник буковинський, шверція багаторічна, баранець звичайний, шейхцерія болотна, різні види орхідейних та ін. (Валерій Новосад).
Ким проводяться наукові дослідження рослинного покриву Малополіського Погориння і за якими напрямками вони ведуться?
Малополіське Погориння здавна привертає до себе увагу науковців, але комплексного дослідження його флори проведено ще не було. Разом з тим природа і ландшафти регіону оригінальні або навіть і унікальні, тому потребують детального вивчення. Дослідженням природи цієї території займалися переважно ботаніки починаючи з середини ХІХ ст. Зараз рослинний покрив регіону вивчають вітчизняні та закордонні вчені.
Цілеспрямовані наукові дослідження рідкісних видів ширшого району Малого Полісся розпочаті групою вчених Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України на чолі з Андрієнко Т.Л. За їх обгрунтуваннями були створені заповідні урочища «Теребіжі» та «Сільце», ботанічні заказники «Голубі озера», «Озеро Святе», «Клюквенне поле», «Дорогоща», «Хутірський», «Вільшина», ландшафтний заказник «Устимів», ботанічна пам’ятка природи «Курган», гідрологічна пам’ятка природи «Три дуби» та ін.
З 2001 р. науковцями Ботанічного музею Національного науково-природничого музею НАН України (м. Київ) було розпочато комплексне вивчення флори Малополіського Погориння. Особлива увага приділялась всебічному поглибленому дослідженню рідкісних видів.
В організації флористичного обстеження регіону також велика роль належить міському краєзнавчому музею м. Нетішина, який є провідним науковим центром у регіоні. Саме створення ботанічної та природоохоронної експозиції в Музеї було однією з передумов вивчення фіто- та флорорізноманіття Малополіського Погориння. Під час її експозиційного вирішення та подальшого функціонування Музею було проведено цілий ряд цілеспрямованих експедиційних виїздів з метою вивчення флори регіону, рідкісних рослин, природно-заповідної мережі, сучасного стану найбільших заповідних об’єктів, фітобіологічного забруднення тощо.
Основна увага при вивченні флори регіону зосереджена нами на вирішення таких завдань, як встановлення рівня видового багатства флори (фіторізноманіття); вивчення диференційованість флори на флористичні комплекси (флорорізноманіття); встановлення созологічної цінності окремих флористичних комплексів з метою їх охорони; визначення основних абіотичних, біотичних, антропогенних лімітуючих факторів, які діють у регіоні; виявлення територій з високим природоохоронним статусом, які повинні стати об’єктами заповідання; пошук в природі раритетних видів, картування їх місцезнаходжень; вивчення сучасного стану популяцій раритетних видів, встановлення ступеня загрози; виявлення інвазійних та карантинних видів рослин, встановлення їхніх потенційних можливостей щодо захоплення нових територій та ін. (Любов Крицька). Довідка:
«Теребіжі» – гідрологічний заказник загальнодержавного значення. Розташований у 8, 13, 14, 21, 27, 31, 33 і 34 виділах 64 кварталу однойменного урочища Голицького лісництва державного підприємства «Славутське лісове господарство». Площа—30,3 га. Складається природний комплекс з чотирьох озер, які перебувають на різних стадіях заростання. Територія урочища — це колишня долина стоку льодовикових вод. Своєрідності ландшафту надають озера, на трьох із яких вже утворились болота різних типів і сформувався рослинний покрив, який характеризується унікальними флористичними особливостями. На території заказника представлена лісова, болотна, прибережно-водна, фрагментарно лучна рослинність. Тут зростають види з Переліку рослин, які потребують охорони у Хмельницькій області – образки болотні, пухівка піхвова, комахоїдна рослина—росичка круглолиста. Заказник має важливе наукове значення як збережена унікальна екосистема.
«Озеро Святе»- комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Розташована у 3 та 8 кварталах Михельського лісництва державного підприємства «Ізяславське лісове господарство». Площа—8,2 га. Живиться озеро за рахунок власних донних джерел поверхневого стоку. А ще багато води вливається в нього під час сильних злив, танення снігу. Рівень води протягом року лишається однаковим. Його регулюють болотисті береги, які, наче губка, убирають, а потім відпускають воду назад в озеро. Ні одна річка не впадає в озеро і не витікає з нього. Озеро (площа 4 га) — є свідком і наслідком давнього зледеніння — ця місцевість була прохідною долиною між Волинським лесовим плато та Подільською височиною, по якій стікали льодовикові води. Сфагнові плави утворилися по берегах озера, особливо в його південній частині, а також навколо острова. Подібні утвори властиві лише для боліт Карелії північної Білорусії. В Україні сфагнові плави зустрічаються лише на декількох болотах на півночі Українського Полісся та Карпат. У Малому Поліссі ці плави більше не відомі ніде. Це робить озеро Святе унікальним серед озер Хмельниччини. Плави утворені кореневищами болотних рослин, вкритими сфагновими мохами, та купинами осок. На них сформувались угруповання осоки пухнастоплодої і пухівок на килимі сфагнових мохів. Раритетною складовою є рослина Червоної книги України шейхцерія болотна, а також види, які охороняються у Хмельницькій області: журавлина болотна, осока багнова, образки болотні, бобівник трилистий і росичка кругло листа – комахоїдна рослина. По приводній смузі ростуть осоки омська і здута, очерет, рогіз широколистий, трапляється ситник бульбистий (Червона книга України) і регіонально рідкісна комахоїдна рослина пухирник малий. Водойма зі всіх боків оточена сосновим лісом. Зі сходу це — сухий сосновий ліс на піщаних горбах, в інших частинах— вологий березово-сосновий ліс на вирівняних ділянках. У їх трав’яному покриві зростають види, занесені до переліку рослин, які потребують охорони у Хмельницькій області — гвоздика несправжньо-розчепірена, осока кульконосна і ситник розчепірений. Озеро Святе є осередком збереження фіторізноманіття Малого Полісся, становить науково-пізнавальну, естетичну і рекреаційну цінність.

Прес-служба Славутського МВК

(Продовження у наступному номері)

Шановні жителі та гості нашого славного міста! Щиро вітаю вас із Днем Державного Прапора та Днем Незалежності України!

Через тисячоліття пролягав шлях становлення та утвердження нашої держави: на перехрестях української історії сплелися пошуки й випробування, злети й падіння, перемоги й поразки. Вони завжди нагадуватимуть про звитяжні сторінки нашого національного формування.
Державний прапор України втілює в собі давню і величну історію державотворення, прагнення українського народу жити вільно в мирі та добробуті. Тернистим був шлях боротьби за право створити самостійну країну. І головна заслуга у цьому належить українському народові – всім і кожному.
Нам судилося стати учасниками творення новітньої української держави, втілювати у реальність одвічну мрію нашого народу.
Це велика честь і велика відповідальність перед власним сумлінням, родиною і прийдешніми поколіннями. Саме від кожного з нас залежить, якою бути нашій державі, як житимуть наші діти, онуки й правнуки.
Нова доба відкриває нові можливості та перспективи для кожного з нас. Ми маємо створити такі умови життя, які були б гідні громадянина України.
А сподіватися нам є на що. Бо головний скарб міста – це ви, його жителі, працьовиті люди, які всупереч усім труднощам, примножуєте честь міста, дбаєте про могутність держави.
Від щирого серця бажаю усім здоров’я, щастя, добра, достатку, миру, щедрої долі, сили і наснаги в усіх справах і нехай мрія про краще майбутнє окриляє вас на нові звершення та добрі починання.
З повагою – міський голова Василь Сидор

У числі кращих

Місто Славута отримало друге місце за аналізом результатів діяльності виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад Хмельницької області за січень-червень 2013 року завдяки успішній діяльності в різних напрямках роботи.
Без сумніву можна сказати, що сьогодні робота міської ради, підприємств, установ та організацій міста зосереджена на покращенні соціально-економічного розвитку міста, удосконаленні роботи із громадянами, які потребують соціального захисту, наданні комунальних послуг у повному обсязі та належної якості.
Завдяки спільним зусиллям міської влади та територіальної громади, в першому півріччі 2013 року м. Славута посіло:
1 місце за показниками населення та ринку праці;
2 місце за показниками державних фінансів та показниками споживчого ринку;
4 місце за показниками економічного розвитку, інвестиційної та інноваційної діяльності та за показниками житлово-комунального господарства;
5 місце за показниками захисту прав дитини.
Відтак, наше місто демонструє найкращі результати діяльності в усіх сферах серед міст обласного значення Хмельницької області.
Прес-служба Славутського МВК

До відома громадян

На адресу голови облдержадміністрації Василя Ядухи надійшов лист від Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» щодо газозабезпечення теплопостачальних підприємств, який був перенаправлений комунальним підприємствам області та м. Славути. У листі, зокрема, йдеться: «Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.13 № 327-р «Про затвердження прогнозного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні на 2013 рік граничний обсяг природного газу теплогенеруючим підприємствам та ТЕЦ на 2013 рік для виробництва теплової енергії для потреб населення, релігійних організацій та творчих спілок становить 6.3 млрд. куб. м.
Однак, протягом 6 місяців 2013 року теплопостачальні підприємства для виробництва теплової енергії, що відпускається зазначеним категоріям споживачів, вже фактично спожили 4,5 млрд. куб. м природного газу. Тобто, наявність газу на ІІ півріччя 2013 року для зазначених категорій споживачів становить 1,8 млрд. куб. м, у той час прогнозне споживання газу на цей період складе 3,8 млрд. куб. м.
Таким чином, природний газ, що постачається теплопостачальним підприємствам для виробництва теплової енергії для потреб населення, релігійних організацій та творчих спілок за ціною 1 309,20 гри. за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування і розподіл природного газу) закінчиться вже в листопаді 2013 року.
В цьому випадку Компанія буде вимушена здійснювати поставку природного газу для виробництва теплової енергії для потреб населення, релігійних організацій та творчих спілок не за ціною 1 309,20 грн. за тис. куб. м. а за ціною 4 588,54 грн. за тис. куб, м (з урахуванням ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування і розподіл природного газу).
Враховуючи наведене та з метою стабільного проходження опалювального сезону, пропонуємо розпочати вирішення питання щодо залучення теплопостачальними підприємствами області додаткових фінансових ресурсів, в тому числі кредитних, для закупівлі природного газу у листопаді – грудні 2013 року для виробництва теплової енергій для потреб населення, релігійних організацій та творчих спілок за піною 4 588,54 гри. за тис. куб. м. або переведення теплопостачальних підприємств на роботу на альтернативних видах палива.»

Виконуючий обов’язки голови правління «Нафтогаз України» В.Франчук

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Звернення депутатів Славутської міської ради

Ми, депутати Славутської міської ради глибоко занепокоєні черговим витком політичних спекуляцій навколо спільного Українсько – Польського історичного минулого, яке не завжди було простим і добросусідським.
Як відомо, в історії взаємин поміж нашими народами були також і конфлікти, спричинені обставинами, незалежними від волі звичайних людей.
Особливо драматичними подіями позначене ХХ ст., а серед них – вражаюча Волинська трагедія 1943 року, коли жертвами кровопролиття та депортацій з обох сторін стали десятки тисяч поляків, українців та громадян інших національностей.
Схиляючи голови перед всіма жертвами цієї страшної трагедії, ми засуджуємо резонансну заяву 148-ми депутатів Верховної ради України щодо визнання подій на Волині актом геноциду польського народу і розцінюємо її, як провокаційну спробу розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
Натомість, ми позитивно сприймаємо слова взаємного прощення та примирення, з якими в 70-у річницю Волинської трагедії до українців і поляків звернулися церкви та релігійні організації обох наших держав. Це свідчення не лише вірності основним цінностям їхнього релігійного вчення, але й будування спільного майбутнього наших народів в об’єднаній Європі.
Відтак закликаємо політичні сили та громадські організації України та Польщі не спекулювати на темі Волинської трагедії та не нагнітати емоцій навколо важких сторінок українсько-польської історії.
Закликаємо говорити правду про минуле, але жити майбутнім, яке бачимо в нашій спільній європейській долі.
Cхвалено одноголосно депутатами на засіданні 32 сесії Славутської міської ради.

Відбулася сесія Славутської міської ради

9 серпня відбулося пленарне засідання 32 сесії Славутської міської ради, на якій було розглянуто 19 поточних питань. Розпочалася сесія з розгляду блоку бюджетних питань по якому доповів перший заступник міського голови Сергій Микульський. Зокрема, звітуючи про виконання бюджету міста за І півріччя 2013 року доповідач надав наступну інформацію.
Фактичні поступлення до бюджету міста за І півріччя поточного року складають 55857,3тис.грн., що становить 47,2% до річного плану, в тому числі до загального фонду – 48637,7тис.грн. (47,4%), до спеціального фонду – 7219,6тис.грн. (46,1%).
До загального фонду бюджету в першому півріччі надійшло 19553,9 тис.грн. власних надходжень, планові призначення виконані на 46,4% до річного плану та на 97,5% до плану на звітний період.
Доходів, які враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів (І кошик) надійшло у сумі 15498,9 тис.грн., розрахункові показники МФУ на січень-червень (16725,4тис.грн.) виконано на 96,7 %.
Доходів, що не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів за січень-червень 2013 року надійшло у сумі 4055,0 тис.грн., план на звітний період (3335,8тис.грн.) виконано на 121,6%.
Основним джерелом доходів у ІІ кошику є плата за землю, надходження по якій за І півріччя склали 3171,6 тис.грн. Планові призначення бюджету міста по даному податку виконано на 118,6%.
До спеціального фонду бюджету міста за звітний період надійшло 4800,4тис.грн. доходів без урахування міжбюджетних трансфертів, що становить 25,8% до плану на рік.
Найвагомішими джерелами надходжень спеціального фонду є кошти бюджету розвитку та власні надходження бюджетних установ. Фактичні поступлення за звітний період по яких складають відповідно 3092,1тис.грн. та 1499,0 тис.грн.
Крім того за шість місяців поточного року до бюджету міста отримано 31503тис.грн. міжбюджетних трансфертів, з них 7793 тис.грн. дотацій та 23710 тис.грн. субвенцій.
Плановий розпис видаткової частини бюджету міста на 2013 рік складає 122127,8тис.грн., в тому числі загального фонду – 103508,1тис.грн., спеціального фонду – 18619,7тис.грн.
За підсумками І півріччя 2013 року касові видатки бюджету міста складають 58227,6тис.грн., що становить 47,7% до річного плану. Видатки загального фонду виконано на 53432,5тис.грн. або 51,6% до плану на рік та 94,1% до плану на звітний період. Спеціальний фонд використано у сумі 4795,1 тис.грн. (25,8%).
На засіданні сесії народними обранцями було прийнято рішення про затвердження укладених угод:
1. Про спільне утримання Славутського районного трудового архіву;
2. Про спільне утримання КУ «Славутська міська рятувально-водолазна служба»;
3. Про передачу 100 відсотків обсягу видатків, обрахованого за фінансовими нормативами бюджетної забезпеченості на 2014 рік по фінансуванню медичних послуг для населення з бюджету міста Славути до Славутського районного бюджету.
З метою впровадження державної політики у сфері водних ресурсів шляхом запобігання їх виснаженню та забрудненню, створення належних соціально-побутових та екологічно безпечних умов проживання населення міста, забезпечення сталого функціонування екосистем у басейнах річок Горинь, Утка та запобігання шкідливої дії води і ліквідації її наслідків депутати затвердили Програму розвитку водного господарства м. Славута на період до 2021 року.
З метою увічнення пам’яті героїв бою під Крутами, було й затверджено Програму відзначення героїв бою під Крутами на період до 2015 року.
В ході сесії було розглянуто цілий ряд інших актуальних питань, зокрема:
– про звільнення керівника КП «Редакція Славутського міськрайонного радіо»;
– про затвердження Положення про відділ підтримки муніципальних ініціатив, інвестицій та міжнародних зв’язків виконавчого комітету Славутської міської ради;
– про доповнення переліку об’єктів комунальної власності міста, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні у 2012-2014 році;
– про надання в безоплатне строкове користування нежитлового приміщення, яке перебуває у комунальній власності громадській організації;
– про надання дозволів на експлуатацію об’єкта поводження з небезпечними відходами на 2014 рік;
– про результати перевірок бюджету м. Славути фінансовою інспекцією .
Рішенням сесії було прийнято звернення депутатів міської ради «Про політичні спекуляції навколо Волинської трагедії».
Прес-служба Славутської МВК

Самочинне будівництво: не ускладнюйте проблему

Досить часто виникає ситуація, коли громадяни без відповідної проектно-дозвільної документації здійснюють незаконне будівництво або реконструкцію будинків. І по закінченню робіт виникає необхідність оформити документацію для реєстрації права власності. Так як така нерухомість є незаконно побудованою, Ви її не зможете продати, подарувати, заповісти у спадок або закласти в забезпеченні кредиту, та й господарем Ви теж не є. По-різному складаються обставини. І тоді проблеми стануть ще складнішими. Дуже часто звертаються спадкоємці, які не можуть узаконити самочинне будівництво. Особливо, якщо відсутній документ на земельну ділянку, то навіть в судовому порядку складно вирішити питання права власності на самочинно збудовані будівлі.
Згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 19.03.2013 № 95 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт до 12.03.2011р., і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж», всі зазначені будівлі та споруди даної категорії Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області буде приймати в експлуатацію до 31 грудня 2013 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дати подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж. Таким чином, Ви можете в спрощеному порядку ввести в експлуатацію вищевказані будівлі та споруди до кінця 2013 року.
Якщо Ви хочете розпочати будівництво на власній земельній ділянці, спочатку треба отримати будівельний паспорт в уповноваженому органі містобудування та архітектури Славутського району та міста, потім направити повідомлення про початок виконання будівельних робіт в Інспекцію ДАБК у Хмельницькій області і лише після його реєстрації можна розпочинати будівництво. Ці документи видаються безкоштовно, і сама процедура досить проста при умові, якщо у вас є документ на право власності чи користування земельною ділянкою. Якщо Ви розпочали будівництво без дозвільних документів, Вам загрожує штраф від 4 тис. 250 грн. до 5 тис. 950 грн відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Краще все робити у відповідності до законодавства, і тоді ніякі проблеми Вам не загрожуватимуть.

Головний державний інспектор Інспекції ДАБК у Хмельницькій області Канюк М.С.

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Ваш депутат

– Борисе Миколайовичу, знаємо, що Ви в міській раді старожил…?
– Можна і так сказати. Чотири скликання обирався депутатом, а це в сумі 15 років роботи в інтересах територіальної громади міста Славути.

– Чому Ви вирішили стати народним обранцем?
– Скільки себе пам’ятаю, я завжди був в колі подій міста. Раніше я працював директором школи, де, вважаю, прояв активної громадської позиції є обов’язковим. А коли мені було запропоновано балотуватись у депутати, одразу погодився, адже мені цікаво брати участь у вирішенні актуальних для громадськості питань, особливо соціального спрямування.

– Що собою передбачає депутатська діяльність?
– Взагалі це дуже цікава робота, адже належний соціально-економічний розвиток міста, ефективна життєдіяльність усіх його галузей передбачає щомісяця розгляд цілої низки важливих питань, які потребують детального вивчення. Звісно, будучи депутатом міської ради, хочеться зробити якомога більше добрих справ. На жаль, депутатські можливості не безмежні, тож не завжди вдається вирішити всі існуючі проблеми та втілити усі задуми в життя. Та попри будь-які труднощі, я і в майбутньому буду намагатися наполегливо працювати над вирішенням важливих питань славутчан.

– Чим живе Ваш округ? Які проблеми вже вирішувалися, а на що ще необхідно звернути увагу?
– Я вже давно проживаю у цьому мікрорайоні, а тому добре знаю плин його життя. Варто відмітити, що межі шостого округу цього скликання дещо змінилися – відійшла вулиця Острозька та натомість з’явилася частина вулиці Волинська. За п’ятнадцять років своєї депутатської роботи я неодноразово ініціював та брав безпосередню участь у вирішенні багатьох питань жителів цього району.
● Особливо запам’яталося мені проведення газифікації нашого мікрорайону «Мокроволя». Тоді ще головою газового господарства був нинішній міський голова Василь Сидор. Спільними зусиллями нам вдалося провести значний обсяг робіт, які першочергово полягали в налагодженні діалогу з громадськістю. Створювалися громадські об’єднання, вирішувалася ціла низка питань і як результат – даний район було газифіковано.
● Впродовж останніх двох скликань міської ради було стовідсотково відновлено вуличне освітлення «Мокроволі». На сьогодні лише час від часу доводиться співпрацювати із Комбінатом комунальних послуг щодо заміни ламп та то вже дрібниці.
● Вулиця Острозька, хоча зараз і не входить до мого округу, проте залишається мені близькою. Ще минулого скликання ради, за розуміння міського голови В. Сидора, депутатів-колег, була виготовлена проектно-кошторисна документація на реконструкцію цієї вулиці. Тут планувалося продовження тротуару та будівництво велосипедної доріжки за рахунок коштів, які виділятимуться на розвиток 30-км зони, але зараз на вищих щаблях влади ці кошти загальмували. Та будемо сподіватися, що задумане все-таки втілиться у життя.
● Наш мікрорайон, як і будь-який інший, звісно має свої проблемні питання, які необхідно вирішувати. Проте на стовідсоткове їх вирішення необхідні величезні суми коштів, які бюджет міста просто не потягне, а тому доводиться долати труднощі поступово, крок за кроком. Забудова цього району проводилося на болотистій місцевості, тут були колись плавуни, тому зараз часто трапляється просідання ґрунту. Цьому доволі важко протистояти, а особливо при облаштуванні доріг. Адже в тих місцях, де сильно просідають ґрунти, під час дощів утворюються ями. Тим не менше по цьому району продовжується планування робіт із поетапного облаштування доріг. Уже розроблений проміжний варіант вулиць Кобзарської, Набережної, Тараса Шевченка та Невського, де робили тимчасове покриття з гранітного відсіву. Відновлено дорожнє покриття на значній частині вулиці Волинська.
● Зверталися до мене громадяни і з питань регулювання дорожнього руху. Досить небезпечним є відрізок шляху від бувшої суконної фабрики до перехрестя вул. Церковної. Я направляв депутатське звернення по якому виконавчий комітет прийняв рішення обладнати пішохідний перехід (перед мостом біля суконної фабрики) та зробити регульованим перехрестя біля пивзаводу та ресторану «Україна». Це заплановано зробити восени.
Направляв і звернення по облаштуванню тротуарної доріжки на ділянці від ЗОШ №6 до Костелу. Пропозиції були прийняті, доріжку зроблено.
● Маємо в мікрорайоні проблему застарілих водогонів, які були прокладені десь шістдесят років назад. Ці труби часто прориває і це додає значних труднощів як для мешканців будинків, так і самого водоканалу. Більше того, така ж ситуація характерна для всього міста. У 2014 році планується замінити труби по вул. Котляревського.
● Зараз комунальні служби міста працюють над відновленням колишньої дренажної системи, передбаченої для відведення дощових та стічних вод. Із-за новобудов району деякі ливневі канали були втрачені, що ускладнює виконання робіт. Уже зібрано певні матеріали по самовільному захвату земельних ділянок, де знаходилася дренажна канава, та направлено звернення на відповідні служби для реагування.
● При прокладанні газопроводів у 2004 році було порушено дорожнє покриття по проїзду за ЗОШ №6. Для відновлення цієї ділянки дороги рішенням міської ради проїзду було присвоєну назву Набережний, в 2013 році виготовлено проектно-кошторисну документацію і заплановано необхідні кошти. Якщо не буде затримки з фінансуванням, восени буде відновлено асфальтове покриття.
● Завдяки тісній співпраці міського голови, міської ради з Славутським РЕМ на окрузі в останні роки вдалося значно поліпшити постачання електроенергії. Було побудовано нові лінії електропередач, розвантажувальну трансформаторну підстанцію, яка стабілізує перепади електроенергії, а також усім власникам будинків замінено старі лічильники на нові.
● Раніше були перебої із вивозом сміття. Щороку в кінці вул. Набережна утворюється стихійне звалище (люди вивозять будівельні відходи та інше сміття). На даний час проблема ліквідована. Але, на жаль, кожного року, на вулиці утворюються нові стихійні звалища, ліквідація яких потребує значних коштів.
● Декілька років назад під час виборів стояло питання про відкриття аптечного пункту, так як довгий час даний мікрорайон залишався без аптеки. Шукали різні варіанти, запрошували суб’єктів господарювання. За підтримки Недашківського Василя Івановича, який погодився виділити приміщення «Яника», відкрили аптечний пункт, люди задоволені. Пункт працює безперебійно.
● В моєму окрузі знаходиться ЗОШ №6. Завдячуючи міському голові, директору школи Людмилі Миколаївні – творчому працівнику, педагогічному колективу і батьківській громадськості – в школі відбулися позитивні зміни. За кошти виділені з міського бюджету заклад вдалося зробити сучасним, теплим, благоустроєним з внутрішніми туалетами, з усім що необхідно. Як наслідок – школа розвивається, має перспективи на майбутнє.
Довідково

За кошти бюджету міста протягом 2010-2012 р. виконано:
• Поточний ремонт провулку між вулицями Острозька та Набережна – 20,529 тис.грн.;
• Поточний ремонт вул. Шевченка – 39,908 тис.грн.;
• Поточний ремонт провулку Шевченка – 63,182 тис.грн.;
• Поточний ремонт вуличного освітлення по провулку Шевченка – 9,687 тис.грн;
• Капітальний ремонт вул. Волинської – 274,366 тис.грн.
А також впродовж 2010-2013 р.:
• Здійснювалося грейдерування вулиць на суму 18 тис. грн;
• Замінено лампи вуличного освітлення на загальну суму 8тис 250 грн.
• Проводилось зрізання аварійних дерев на суму 4600 грн.

Думка людей
Владислав Крутий, житель вул. Невського:
– На мою думку, Борис Миколайович глибоко переймається нашими проблемами, питаннями — і на рівні своїх можливостей їх вирішує. Ми разом пройшли багато, створили громадське об’єднання, тісно співпрацювали. Я знаю як він налаштований на роботу, вникає у всі подробиці.
Олена Савчук, жителька вул. Кобзарська:
– Приємно відчувати, що нас не залишають на самоті зі своїми проблемами. Борис Миколайович піклується про жителів нашого мікрорайону. Допомагає він у вирішенні питань із якими важко впоратися самотужки. Якщо якесь питання неможливо вирішити швидко з певних причин — говорить, так як є, багато не обіцяє, а те що обіцяє – робить.

-Які Ваші плани на майбутнє , як депутата?
– В майбутньому планується зробити якісні дороги і розглянути проект по будівництву каналізацій на окремих вулицях в мікрорайоні «Мокроволя».

– Що ж, спасибі за розмову й успіхів вам!

Прес-служба Славутського МВК

Підготовка освітніх закладів підх одить до завершення

Чим швидше добігає до свого кінця літо, тим активніше освітяни проводять підготовку до зустрічі зі своїми вихованцями.
Цього тижня ми поцікавилися як готуються до нового навчального року в загальноосвітній школі №3 та дошкільному навчальному закладі №3 «Росинка».
У ЗОШ №3 над різноманітним рядом робіт із підготовки школи до нового учнівського сезону працює увесь колектив школи під керівництвом її директора Андрія Сукача, який і ознайомив нас із напруженими літніми буднями закладу.
На сьогоднішній день, як розповів нам директор навчального закладу, уже виконано поточний ремонт приміщень, відремонтовано біля 100 метрів труби подачі холодної води, замінено частину підлоги у спортзалі, встановлено два дверні блоки, зроблено частковий ремонт покрівлі, закуплено та замінено лампи денного світла, проведено перевірку технологічного обладнання. Наразі розпочато встановлення огорожі, ремонт вуличних східців біля бібліотеки та їдальні.
Ще більш ретельніше виконуються ремонтні роботи у ДНЗ №3, адже належними умовами виховання та розвитку потрібно забезпечити найменших жителів нашого міста. Детальніше про підготовку у дитячому садку розповіла його завідувач Наталія Путнік:
– Хоча плани у нас амбіційні, але втілюємо їх у життя поступово, згідно з фінансовими можливостями. Так, на сьогодні вдалося виконати чимало робіт, деякі з них ще знаходять у процесі виконання. Зокрема, це реконструкція музично-спортивного залу, переходу та басейну.
На даний час відремонтовано:
– пральні (замінено каналізаційні труби, покриття підлоги, проведено монтаж електропроводки, панелі обшито пластиковою вагонкою);
– туалетної кімнати в старшої групі (підлогу та стіни викладено керамічною плиткою, замінено лампи розжарювання на люмінесцентні, встановлено віконний металопластиковий блок);
– ігрової кімнати II молодшої групи (замінено 3 дверні блоки, стелю обшито гіпсокартоном, проведено вирівнювання стін);
– спальних кімнат в середній та І молодшій групі (замінено віконні та 2 дверні блоки, пошпакльовано стіни);
Також облаштовано кабінет музичного керівника: стіни обшито вагонкою, підлогу укладено керамічною плиткою.
Приємно, що в обох освітніх закладах крім виконання внутрішніх робіт піклуються також й про благоустрій прилеглих територій, на яких стараннями працівників уже панує порядок та чистота.
Поспілкувавшись із Андрієм Петровичем та Наталією Василівною, однозначно можемо сказати, що вони докладають багато зусиль для того, щоб кожен наступний навчальний рік був кращим за попередній, учням та вихованцям завжди хотілося йти до своєї школи чи садочка, а педагоги ніколи не розчаровувалися в обраному професійному шляху.

Вікторія Федорчук, прес-служба Славутського МВК

Історія і сучасність українського православ'я

Дані за кількістю парафій дозволяють стверджувати, що Україна є найбільшою православною країною світу. Православних громад тут – більше, ніж у Росії або Румунії. Теоретично єдина помісна церква України була б найбільшою церковною інституцією православ’я.
З нагоди урочистостей до 1025-річчя хрещення Русі князем Володимиром «Історична Правда» розповідає, як Київська митрополія Константинопольського патріархату перейшла у підпорядкування патріарху Московському і що з цього вийшло.
Християнські єпархії існували в Україні задовго до Володимира – і вони були підпорядковані Константинополю.
Йдеться насамперед про дві єпархії – Скіфську в районі нинішньої Одеси й Херсонеську в Криму. Вони припинили існування в V ст., коли розпочалося Велике переселення народів.
988 рік: Константинополь – материнська церква для Києва
Володимир прийняв християнство від Константинополя тоді, коли розкол між західним і східним обрядом ще не відбувся, хоча вже розпочався. В той же час у Русі діяла й місія Риму – католики намагалися християнізувати печенігів. Половців натомість християнізував Київ.
Перший митрополит Київської імперії був грек – Михаїл. Перші єпископи теж приїхали з Візантії, очевидно слов’яни – серби, болгари, македонці. Саме вони керували у новостворених єпархіях – від Перемишльської [нині Польща] до Суздальської [нині Росія].
Церква Івана Предтечі в Керчі – найдавніший збережений християнський храм (VIII сторіччя) в Україні
Біля Києва створили дві дрібніші єпархії – Юріївську [нині Біла Церква] й Білгородську [нині селище Білогородка Києво-Святошинського району, улюблене місто Володимира Хрестителя] – щоб зручніше було висвячувати нових єпископів (для висвячення потрібна участь мінімум двох-трьох єпископів).
1051: перша спроба автокефалії
Уже тоді Київська митрополія намагалася досягнути автокефалії (від грецького «кефале» – голова й «аутос» – сам), тобто повної церковної незалежності.
В часи Ярослава Мудрого собор (зібрання духовенства й мирян) обирає митрополитом не священика з Візантії, а свого Іларіона – з Лаври. Константинополь його не визнав.
В середині XII ст. відбулася чергова спроба утворити автокефалію. Цього разу митрополитом став філо
соф і богослов Климент Смолятич із Київщини. Зрозуміло, що Візантія його теж не прийняла.
1325: митрополит переїздить до Москви
Коли Київ ослаб від князівських міжусобиць, отримати власну митрополію захотіли Галич і Суздаль. Константинополь нікому з них митрополії не дав, і центром величезної православної території від Білого до Чорного морів і далі залишився Київ.
У 1240 році після штурму Батия Київський митрополит чи то загинув із рештою киян під руїнами Десятинної церкви, чи то покинув місто.
Наступні митрополити Київські і всія Русі все частіше навідуються до Володимира-на-Клязьмі й Суздаля, поближче до орди.
Тамтешня влада, отримавши дозвіл від Золотої Орди, керувала Києвом і прилеглими землями, претендуючи на «київську спадщину» й потребуючи ще й духовного обґрунтування своїх амбіцій.
Успенський собор Володимира-на-Клязьмі (XIII ст., нині Росія) – один із найсхідніших храмів Київської митрополії часів Середньовіччя
Тому Київський митрополит живе то в Києві, то у Володимирі, а 1325 року Іван Калита запрошує його до Москви – той там і мешкає, зрідка нaвідуючись до Києва.
Тоді ж, на початку XIV ст., Константинополь дає «другому Києву» – Галичу – митрополію, але з приходом на наші землі поляків та хиріє й зникає.
Натомість Москві митрополію не дали – мовляв, у вас і так митрополит Київський по півроку сидить.
Ця обставина змусила православних України і Білорусі оголосити в 1415 році на соборі про потребу обрати нового митрополита, який би мав своєю резиденцією Київ. Це було вигідно й політично – таким чином Велике князівство Литовське підкреслювало окремішність Західної Русі від Русі Московської.
1448: два митрополити – Київський і Московський
У 1439 році найвищі ієрархи Грецької та Римської церков, зібравшись на собор в італійській Флоренції, укладають унію – акт про з’єднання обох гілок християнства.
За участь у цій акції собор московських владик проганяє тодішнього митрополита Ісидора, обравши замість нього рязанського владику Йону. Вселенський Патріарх не визнав цього обрання, і призначає митрополитом Київським Григорія Болгарина.
У відповідь Григорія не визнає Москва. На зібраному Йоною в 1448 році соборі митрополити єпархій, які перебували на території, контрольованій московським князем, присягають «не відступатися від святої церкви Московської». В цьому документі вперше Руська церква називається Московською.
Таким чином, у 1448 році саме Москва розколола Київську митрополію, проголосивши власну автокефалію, яку Константинополь та інші церкви не визнавали 141 рік. Московські митрополити більше не притендують на титул «Київський», вони називають себе «Митрополит Московський і всія Русі».
Покровська церква у селі Сутківці (Хмельниччина) – храм XV ст.
Так у першому підручнику з історії – виданому за редакції Інокентія Гізеля «Синопсисі» – з’явився розділ «Откуда есть пошли на Руси два митрополита».
Москва не визнає київського митрополита, Константинополь і Київ – московського. Це – початок протистояння Константинополя й Москви.
(Продовження в наступному номері)
Павло Солодько,
Українська правда,
Історична правда

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Пам’ять збережена в віках

Продовжуючи традицію ознайомлення читачів газети із музеями нашого регіону, ми відвідаємо «Славутський державний історичний музей».
Нашим екскурсоводом по музею зголосився стати його керівник – Станіслав Францович Ковальчук. Зокрема, він наголосив: «Щороку понад 4 000 відвідувачів переглядає музейні експозиції. Цікавляться нашим музеєм і гості Славути, які залишаються у великому захопленні від його наповнення та історичних розвідок».

– Станіславе Францовичу, розкажіть, будь ласка, про історичні етапи становлення нашого міста і як це представлено в експозиціях музею?
Заховане в поліських лісах село Деражня Воля у 1633 році стає основою заснованого містечка торгівлі і ремесел з назвою Славутин, Славутина, а згодом – Славута. З кінця ХVІІІ століття, коли князь Геронім Сангушко переніс сюди свою резиденцію, до початку ХХ століття у місті засновано декілька промислових підприємств, окремі з яких успішно працюють і нині. Так з’явилось місто, що дало життя багатьом відомим за його кордонами славутчанам.
А розпочали ми нашу музейну подорож з маленької кімнатки, де розміщується стилізований інтер’єр помешкання селянина 50-х років ХХ ст. у якому збережено стиль та селянський дух. Розписана піч, мисник у якому розкладено місцеву порцеляну, прядка, жорна для помолу зерна, ткацький станок, який до цього часу є діючим. В кутку помешкання розміщувались образи та дідухи покриті розшитими рушниками. Біля печі – ступки та макітри, а також глиняний посуд, що використовувався селянами для приготовлення їжі в печі. А на виставковій стіні кімнати розміщено експозицію виготовленого своїми руками та вишитого жіночого та чоловічого одягу.
Дорогим для нас експонатом, що привертає увагу відвідувачів, є меч вікінгів, якому понад 1 000 років, подарований директором Славутського лісгоспу, В.Сапожніком. Адже даний меч знайдено у Славуті на березі річки Горинь. Як наголосив директор музею, С.Ковальчук: «Про кожний експонат та його історію можна розповідати дуже багато».
А далі директор музею захоплено розповідає про рід засновників Славути – Сангушків. Адже саме цей князівський рід від моменту заснування міста і до буремних революційних дій ХХ століття безперервно був власником міста.
Цікавою розвідкою працівників музею став пошук та ідентифікація людини на фото відпочивальників у місті Славута. Виявилось, що у нашому місті побувала та лікувалася у санаторії Леся Українка. Адже раніше вважали, що вона лише була тут проїздом. Виявляється, що багато чого можна дізнатись із звичного для нас, приватного фото.
Наступною експозицією нашої екскурсії було представлення давніх документів, що використовувалися славутчанами у реальному житті. Паспорт початку ХХ ст., свідоцтво про закінчення школи та училища. Цікавим є те, що багато документів надруковано саме в славутській друкарні.
Цікава експозиція на стенді національної валюти України від початку ХХ століття і до наших днів, а також паперові гроші, якими користувалися на території України від ХVIII – XX ст.

– А чи чули ви, як грає старовинний патефон?
Виявляється, не всі музеї України можуть похизуватися грою старовинних механічних засобів відтворення звуків. А у Славутському історичному музеї патефон, не мовчазний експонат, а засіб для відтворення звуків, за допомогою якого можна послухати голоси з минулого.
Не оминули голод та репресії і наш регіон. Працівниками музею створено відповідну експозицію та прийнято участь у написанні книг пам’яті славутчан, що постраждали в довоєнний час від радянської системи.

Холокост…
В історії Славути вагоме місце займає єврейська община. Адже ці люди багато зробили для становлення та розвитку нашого міста. У період військового протистояння саме євреям довелося відчути на собі весь жах фашизму – табори смерті, масові розстріли. – знищення єврейського народу.
Славута не стала винятком у машині смерті. Тут знищено тисячі євреїв… Не жаліли ні малих, ні старих…
Тому музейними працівниками створено спеціальну експозицію щодо Холокосту славутських євреїв. Важко говорити про ці експонати, що представлені в музеї, адже це особисті речі розстріляних…

Важливим видом діяльності музеїв є влаштування виставок. «Нам вдалося налагодити зв’язок з відомими художниками України та нашого міста. – говорить Станіслав Ковальчук, директор музею. – Зокрема, Валерієм Франчуком, народним художником України, що у минулому жив та працював у Славуті. Подаровані ним перші картини стали основою постійно діючої виставки картини у музеї. Окрім цього, нам подарували свої картини такі художники, як Сергій Гончарук, Олександр Гвоздій, Людмила Ворощук, Анатолій Красовський.
Ми проводимо тематичні екскурсії вулицями міста, які користуються великою популярністю, особливо серед жителів міста, що з певних причин переїхали жити у інші місця країни чи світу.
Основною географією відвідувачів є різні регіони планети, адже Славута завжди була поліетнонаціональним містом, де завжди мирно вживались представники різних націй та національностей».
Дякую за розповідь!

В екскурсії брав участь
Ігор Яніцький

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Ваш депутат

Виборчий округ №10 – вул. Козацька (33-79,46-70), Соборності (5-29,29а,29б,10-32,32а).Головне – бути відкритим до людей
Лариса Малахова:
– Скільки себе пам’ятаю, я завжди намагалася брати активну участь у житті свого міста. Тому і вирішила балотуватись у депутати, у 2010 році вже вдруге. Для мене десятий округ є особливо близьким, адже тут пройшло моє дитинство, тут я виросла. А тому знаю мешканців будинків, їхні проблеми. Приємно, що мої виборці звертаються до мене. І нехай я не допоможу їм чимось значущим, але розумію, що навіть незначна благодійна допомога є такою важливою для людей. Інколи просто вислухати людину, перейнятися її проблемою теж є необхідним.
Звісно, своїми власними силами депутат мало що здатен вирішити, проте спільно із виконавчими органами міськради, житлово-комунальними службами можна крок за кроком долати проблемні позиції, що виникають. Приємно відзначити, що по десятому округу вже зроблено дуже багато. Звісно стовідсотково вирішити усі питання неможливо, проте, як кажуть, всьому свій час.

Думка виборця
Під час розмови із жителями 10-го округу славутчани говорять про Ларису Любомирівну як про доброзичливу, чуйну людину. Декому доводилось звертатись до неї за допомогою у придбанні ліків і такі питання позитивно вирішувалися.
Ірина Ніколаєнко:
– Ларису Любомирівну я вже знаю давно. Це наша благодійниця. Добра людина, яка завжди проявляла у всьому активність. Особисто звертатись до неї не було необхідності, але, переконана, щоб знайшла б в її особі підтримку.

З активними громадянами легше працювати
У цьому районі впорядковані клумби біля будинків – звичне явище. Самі жителі дбають про благоустрій прибудинкової території. За приклад можуть слугувати мешканки будинку №48 на вул. Козацькій Олена Логвинович та Галина Голубєва, які облаштували біля свого будинку гарну квіткову клумбу.
– Мені подобається займатися квітами. Особливо приємно споглядати як твоя праця винагороджується красивим різнобарвним цвітом квітів. В такому подвір’ї приємно провести час, – говорить Олена Логвинович.
Така активність громадян завжди радує, адже, на превеликий жаль, є в нашому місті громадяни, які є вкрай пасивними та швидше бур’яни будуть вирощувати під своїми будинками, аніж квіти.

Про виконане та заплановане
• 2010 рік – проведено реконструкцію пішохідної частини перехрестя вулиць Соборності та Ярослава Мудрого (159,410тис.грн.).
• 2011р. – проведено реконструкцію водопровідної мережі на вул. Козацькій; проведено капітальний ремонт покрівель будинку вул. Соборності, 32а.
• 2012р. – виконано поточний ремонт асфальтобетонного покриття прибудинкової території до житлових будинків №46,48,50 на вул. Козацька (60,118тис.грн.); збудовано тротуар на вул. Козацька, біля житлових будинків 48, 50,52 (73,52тис.грн.); проведено ремонт під’їздів на вул. Соборності, 29а та 29б.
Окрім того, щороку виконуються роботи з поточного ремонту доріг, встановлено нові автобусні зупинки на вулицях Козацька та Соборності.
• Незабаром на прохання мешканців вул. Козацька, 41 має розпочатися ремонт покрівлі тамборів будинку. Надалі буде продовжено виконання робіт з ремонту покрівель будинків та під’їздів, облаштування прибудинкових територій дитячими ігровими майданчиками.
Прес-служба Славутського МВК

Підготовка освітніх закладів триває

Зазвичай літній період активно використовується для вирішення побутових проблем навчальних закладів, покращення їх матеріально-технічної бази та умов навчання дітей. Для того, щоб із повною готовністю зустріти новий навчальний рік, потрібно ще вирішити чимало справ, а часу залишилося не так багато.
Про те, як проходить підготовка НВО №2 «Дошкільний заклад – початкова школа» до нового навчального року нам розповіла директор закладу Світлана Владімірова.
Як вдалося дізнатися, на даний час побілено та пофарбовано усі приміщення закладу. В деяких приміщеннях, крім даних робіт, пройшли більш потужніші роботи, а саме:
– у І молодшій дошкільній групі в туалетній кімнаті замінено покриття підлоги (укладено плитку);
– у ІІ молодшій дошкільній групі зроблено ремонт спальної кімнати (вирівнювання шпаклівкою стін, стелі);
– у середній дошкільній групі замінено лінолеумне покриття у ігровій кімнаті;
– в старшій дошкільній групі замінено шпалери.
Проведено ремонтні роботи в класних кімнатах: в 1–му класі – вирівнювання стін шпаклівкою, стелі гіпсокартоном; в 2–му класі – вирівнювання стін, стелі шпаклівкою, замінено лінолеумне покриття у роздягальні; в 3-му класі проведено роботи з вирівнювання стін та стелі шпаклівкою.
Помітно оновлююється і коридор навчально-виховного об’єднання: укладається плитка на підлогу та стіни, вирівнюються стіни та стеля шпаклівкою, проводиться заміна сантехнічних вузлів, умивальників.
До нового навчального року у 1–му класі планується ще встановити віконний металопластиковий блок, придбати електроплитку на харчоблок. На сьогоднішній день уже придбано стінки у два початкові класи, вчительський стіл, килими у дві дошкільні групи, тканину для пошиття покривал на дитячі ліжка у старшу дошкільну групу, тюлі у вестибюль та коридор закладу.
Також минулого тижня ми поспілкувалися з директором ЗОШ І-ІІІ ст. №4 Іриною Янісевич. Як розповіла нам керівник закладу, на даний час уже виконано наступні роботи: поточні ремонти класних кімнат у корпусах початкової та основної школи; поточний ремонт спортивного залу, актового залу, майстерні з обробки деревини та металу, учительської, харчоблоку; перенесено та оновлено кабінет заступника директора з навчально-виховної роботи; впорядковано архівне приміщення; замінено сантехніку в корпусі початкової школи; встановлено 2 дверні блоки (кабінет географії та класна кімната для початкових класів); встановлено 3 віконні блоки у приміщенні для нового музею та коридорі. Наразі тривають роботи в новому приміщенні під музей: реконструкція вестибюлю, встановлення вітрини для збільшення світла; поточний ремонт коридорних приміщень основного корпусу школи.
Ірина Валеріївна висловила подяку міському голові В. Сидору та всім тим, хто доклав зусиль для того, щоб заклад виглядав затишно і охайно у новому навчальному році, зокрема, наступним керівникам підприємств – М. Дубіні (ПуАТ «Славутський солодовий завод»), Г. Петровському (ТОВ «Аква-Родос»), Г.Чижу (ТОВ «Ювента»), В. Пьотровскі (ЗАТ «Славутський комбінат «Будфарфор»), С. Терещуку (ТОВ «Керавін»), З. Печенюку (ТОВ «Енергія»), а також батьківському та вчительському колективу.
Тож новий навчальний рік діти дошкільного та шкільного віку зустрінуть в оновлених закладах. Головне, щоб за літо вони не встигли розгубити бажання вчитися.

Сторінку підготовлено
прес-службою Славутського МВК