Всеукраїнські змагання з судномодельного спорту пройшли у Славуті

З 17-21 липня в м. Славута відбувся відкритий чемпіонат України з судномодельного спорту. У заході взяли участь кращі команди загальноосвітніх закладів з різних областей України: Дніпропетровської, Житомирської, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Кіровоградська, Черкаської, Чернівецької, АР Крим та м. Київ.
Програма змагань складалася з особисто-командної першості у класах моделей:
військового, цивільного судна та напівкопії судна (військового, цивільного, спортивного човна), копії підводного човна.
Урочиста церемонія відкриття змагань відбулася 17 липня. Команда Донецької області – переможниця змагань 2012 року – під звуки Державного Гімну урочисто підняла синьо-жовтий символ нашої країни, давши офіційний старт змаганням. Творчу програму для присутніх та гостей організували талановиті учасники зразкових колективів Славутського Будинку дитячої творчості.
Почесні гості на церемонії відкриття Всеукраїнських змагань радо вітали учасників змагань та славутчан.
Звернувся до гостей та громади міста Президент національної Федерації судномоделізму України Сергій Деміденко. Сергій Степанович подякував спортсменам за участь у змаганнях, господарям міста за те, що так щиро зустріли гостей. Також наголосив на тому, що судномоделізм – це високоінтелектуальна праця, яка багатьом дає неабияке натхнення у житті. Когось приводить в море, когось на суднобудівні заводи. Сергій Степанович побажав учасникам змагань успіхів та перемог!
Директор Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості Григорій Гончарук:
– Надзвичайно приємно, що на теренах Хмельниччини, саме в місті Славуті проводиться такий серйозний захід, як Всеукраїнські змагання з судномодельного спорту. Повірте Хмельниччина готувалася і ми сьогодні раді вас бачити тут та сприяти тому, щоб ви мали можливість цими днями показати на що ви здатні. Переконаний, що кожному з вас ці високого рівня змагання нададуть нових сил, творчої енергії та впевненості в собі.
Від імені очільника Славути Василя Сидора привітав гостей його перший заступник Сергій Микульський:
– Судномоделізм – один з тих видів спорту, який поєднує у собі хобі, сучасні технології і мистецтво, розвиває логічне мислення, знайомить із досягненнями технічної галузі, формує навички роботи з інструментами, а також протягом усього процесу від створення моделі корабля і до участі у змаганнях виховує силу волі і характер. Заняття судномоделізмом є добрим початком у вихованні майбутніх інженерів, конструкторів і просто творчих людей, від яких залежить розвиток і процвітання нашої Батьківщини.
Голова суддівської комісії Дмитро Бабенко:
– Як завжди, щороку бажаю спортсменам, щоб переміг сильніший та ці змагання принесли радість і вам і нам. Всього найкращого та успіхів в нелегкій боротьбі!
Після урочистих промов присутні отримали можливість розглянути всі моделі, представлені на виставці. Деякі з неабиякою цікавістю споглядали найменші деталі, виготовлені з надзвичайною майстерністю, фотографували.
Впродовж п’яти днів спортсмени показували свою майстерність членам суддівської комісії та усім прихильникам цього виду спорту. Знаходили учасники змагань час і для розваг, так як приймаючою стороною було запропоноване цікаве дозвілля: екскурсії по місту, катання на бричці, майстер-класи по кінній їзді, гра в шахи, флешмоб «Вітрильник» та розпис найдовшої лавки України.
А 21 липня відбулося підбиття підсумків змагань, оголошено кращих з кращих. Учасників, які посіли призові місця, згідно з результатами та за рішенням суддівської колегії, нагороджено кубками, дипломами та медалями.
У підсумку найсильнішими стали команди: Республіканського позашкільного учбового закладу «Мала академія наук учнівської молоді Автономної Республіки Крим «Шукач», Донецького обласного центру технічної творчості дітей та юнацтва та Миколаївського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.
Переважна більшість учасників змагань запевняють – у майбутньому мріють стати техніками-конструкторами уже великих кораблів, які ходитимуть у справжніх морях та океанах. Численні слова подяки організаторам лунали у день закриття змагань.
Всеукраїнський захід залишив за собою безліч вражень у його організаторів та учасників, які з радістю ними поділилися.
Василь Мельничук, директор Славутської станції юних техніків:
– Дуже приємно, що цього року надано честь саме місту Славута провести Всеукраїнські змагання з судномодельного спорту. В нашому місті нещодавно вже проходили обласні змагання, зараз Всеукраїнські, а в майбутньому планується й провести Чемпіонат Європи серед дорослих. Отож, як бачите, пацювати є над чим. Хочу подякувати міській владі, підприємцям нашого міста та усім хто долучився до організації та проведення змагань. На мою думку, усе пройшло на високому рівні.
Завадський Максим (Миколаївська область):
– Щодо змагань, то вони були цікавими та гарно організованими. За п’ять днів вдалося знайти нових друзів. Особливо запам’яталося катання на бричці. Воно подарувало мені чудовий настрій і незабутні враження!
Баталов Володимир та Савченко Олександр (м. Кривий Ріг)
– Ви живете в чудовому місті. Хоч воно невелике, проте компактне, дуже затишне, чисте та охайне. Одразу видно, що його очільник – справжній господар.
Наталія Пшетоцька, начальник міського управління освіти:
– Девізом нашого міста є слова: «Немає дітей безталанних, треба цей талант знайти, розвинути і показати». Я думаю, що впродовж цих п’яти днів ми побачили справжні таланти. Усі в місті говорили про кораблики, моделі. Впевнена, що у всіх залишилися лише позитивні враження. На наступний рік чекаємо усіх уже на міжнародних змаганнях.
Організатори змагань – Український державний центр позашкільної освіти та Федерація судномодельного спорту та судномоделізму України – високо оцінили гостинність славутчан. Свідченням тому стала ціла низка подяк тим, хто брав безпосередню участь у підготовці та проведенні змагань.
Вікторія Федорчук, прес-служба
Славутського МВК

Ваш депутат

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов’язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини – виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування (стаття 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).Шановні читачі! Ми продовжуємо рубрику, в якій ви щотижня зможете ознайомлюватися із роботою депутатів Славутської міської ради, станом справ у різних мікрорайонах міста та думкою фахівців із найбільш актуальних питань життєдіяльності громади.
На цьому тижні ми познайомилися із роботою депутата міськради від ВО «Батьківщина» Сергієм Петровичем Смерніном та виборчим округом №11, який він представляє.
Виборчий округ №11 – вул. Ізяславська, 5-16,17А,17-21.

Депутат і виборці: чи склався
діалог?
Сергій Смернін:
– Я вирішив балотуватися у депутати від одинадцятого округу тому, що на той час працював начальником другого ЖЕКу і знав найкраще проблемні питання цього району міста та шляхи їх вирішення. Мені захотілось бути корисним для людей, з якими я щодня зустрічався, представляти їх інтереси під час роботи міськради. За час моєї каденції мої виборці неодноразово зверталися до мене з тих чи інших питань. Намагався їм хоча б якось допомогти.
Вважаю, що депутат має бути постійно на зв’язку із своїми виборцями. А тому час від часу розклеюю на місцях оголошень будинків свої контактні дані та звернення до славутчан. Також звертаюся до громадян через газету «Вісті громади».
Щороку спільно з житлово-комунальними службами ми відпрацьовуємо цілий ряд питань. Найчастіше – це ремонт житлового фонду, зрізання аварійних дерев, благоустрій прибудинкових територій, заміна ламп вуличного освітлення, грейдерування тощо. Дуже важливо, щоб виборці теж проявляли активність та інформували свого депутата про актуальні питання життя округу. Адже не завжди є час часто виїздити на цей район та безпосередньо спілкуватися з людьми.
Чи знають жителі округу свого депутата?
Коли ми задавали виборцям це питання, то більшість відповідають стверджувально – «знаємо та не одноразово зверталися». Схвальний відгук про Сергія Смерніна надала мешканка будинку вул. Ізяславська, 17-А Ольга Руденко:
– Підтримку нашого депутата ми відчуваємо. Звісно, з плином часу виникають проблеми у житті кожного будинку і подвір’ї, проте помітно, що їх хоча б частково, але намагаються вирішувати. Важливо, що Сергій Петрович не відсторонився від своїх виборців, коли став депутатом, а навпаки – постійно тримає з нами зв’язок.
Були і такі громадяни, які зовсім не знають свого депутата, так, як виявилося, вони навіть не ходили голосувати на виборчу дільницю. На превеликий жаль, є в нашому суспільстві така категорія пасивних громадян, які думають, що життя міста, держави їх не стосується. А потім ці громадяни скаржаться на місцеву чи державну владу, яку навіть не намагалися обрати….
Будинкові комітети: дія чи бездіяльність?
Практика створення будинкових комітетів (БК) у Славуті розпочалася вже давно, а ось чи дієвою вона виявилася. З цього приводу ми спілкувалися із мешканцями будинків Ізяславська 8 та 9. Нагадуємо, що голова будинкового комітету обирається на загальних зборах мешканцями будинку та є їх уповноваженою особою, зокрема перед ЖЕКом.
На Ізяславській, 8 жителі хоча і обрали голову БК, проте користь від того так і не відчули. В кожній багатоповерхівці час від часу звісно виникають проблемні питання, тоді голови БК мають спільно із ЖЕКом опрацьовувати можливі шляхи їх вирішення. В будинку №8 на Ізяславській мешканці неодноразово зверталися до свого голови БК з тих чи інших позицій, однак чули лише обіцянки, які так і не втілилися у життя. На запитання: «Чому б вам просто не переобрати свого голову?», жителі відповідають: «А хіба це щось вирішить?». Отож люди опустили руки і брати ініціативу на себе геть не хочуть.
Натомість на Ізяславській, 9 голову будинкового комітету можна ставити за зразок. Подвір’я будинку помітно ще з далеку, адже це справжній куточок відпочинку, який мешканці будинку небезпідставно назвали сквером. Тут спеціально відведені місця для автостоянки, відпочинку для дорослих та дітей, ігрові місця. Творчо впорядковані ними квіткові клумби та навіть для домашніх вазонів знайшлося відповідне місце. Голова будинкового комітету відзначає, що успішне управління будинком залежить від трьох важливих факторів: ініціативної групи мешканців, підтримки депутата від даного округу та налагодженої співпраці із ЖЕКом.
А на подвір’ї…
Ми спілкувалися із мешканкою будинку вул. Ізяславська,19 Світланою Ткачук, яка вдячна ЖЕКу за облаштовані на подвір’ї гойдалку, пісочницю та лавки.
– Добре, що мені з дитиною є де провести час, – говорить Світлана. – Ось тільки шкода, що інколи зловмисники шкодять лавки та гойдалку і працівникам ЖЕКу доводиться усувати пошкодження.
Багато хто із славутчан бере благоустрій територій будинків під свій контроль, самостійно оздоблюючи квіткові клумби. Така ініціативність лише радує!
Привернули нашу увагу забудови між багатоповерхівками цього району. Як бачите на фото знизу, деякі з них мають геть неестетичну форму.
При розмові із т.в.о. начальника ЖЕКа №2 Олександром Пекарським ми дізналися, що є навіть такі забудови, під якими проходять мережі. Така ситуація унеможливлює обслуговування комунальними службами цих мереж. Є місця, де із-за тимчасово побудованих споруд навіть пожежна машина не зможе дістатися до будинку. Сподіватимемось, що такої потреби не виникне та все-таки ця ситуація є доволі небезпечною.
Мешканці багатоповерхівок, біля яких є тимчасові забудови, мають бути господарями на своїй території та дбати про благоустрій прибудинкової території, а не думати лише про свої інтереси. А тому їм давно вже спільно із відповідними службами міста необхідно розробити проект прилеглої до будинку території, де згідно з існуючими архітектурними нормами визначити місце розташування забудов. Розміщення будь-якого об’єкта на прибудинковій території має бути погоджено підписами усіх мешканців будинку. Якщо то має бути гараж, то він повинен мати естетичний вигляд та дозволяти під’їзд до будинку. Варто також славутчанам задуматися над тим, що на місці розкинутого сараю могла б бути дитяча площадка чи гойдалка.
Розділяй сміття!
Мікрорайон «Військове містечко» став першим, де було впроваджено проект з роздільного збору сміття. Така практика успішно була сприйнята славутчанами. На даний час тут знаходиться 13 майданчиків для збору сміття, на всіх них встановлено контейнери під ПЕТ-пляшку, на трьох – під скло.
З цього приводу ми спілкувалися із мешканцями будинку Ізяславська,14, поблизу яких знаходиться одна із найбільших площадок для збору сміття. Люди розповідають, що сюди звозять сміття і з інших мікрорайонів міста, з гаражного масиву, який знаходиться поруч, а тому комунальним службам довелося цей майданчик розширити. Комунальні служби щодня (окрім вихідних) вивозять сміття, дбають про чистоту біля контейнерів. До роздільного збору сміття мешканці будинку відносяться схвально, вбачаючи у цьому збереження екології міста.
Проблемні питання – шляхи їх вирішення
• Більшість багатоповерхових будинків 11-го округу збудовані ще у 1933-1935 роках, а тому щороку виникає потреба у проведенні їх ремонту. Варто відмітити, що на ремонт житлового фонду міста з Держбюджету не виділяється жодної копійки. Такі роботи, головним чином, здійснювалися за рахунок субвенції, спрямованої на зони ризику АЕС, та власних коштів бюджету міста. Загалом впродовж останніх років по даному району було відремонтовано 3750 кв.м. покрівлі (вул. Ізяславська, 2,4,7-9,13,23), 32 балкони (вул. Ізяславська, 1-11). Окрім того, поступово виконуються роботи зі скління віконних рам сходових кліток будинків. Дані роботи будуть і надалі продовжуватися. Здійснювалася герметизація міжпанельних швів на вул. Ізяславська, 17,19-20. Ремонтувалися водопровідні мережі будинків вул. Ізяславська, 5,6,17, теплові мережі на вул. Ізяславській, 3,13,17,19.
• Скаржаться люди на наявність в даному районі безпритульних собак. З цього питання варто, щоб громадяни співпрацювали з житлово-комунальним об’єднанням міста. А тому якщо хтось замітить безпритульну тварину без кліпси на вусі (такі собаки не стерилізовані, а тому можуть бути агресивними), то одразу необхідно зателефонувати за номером: 7-04-76.
У перспективі…
Окрім виконання короткотермінових робіт, в планах міської влади: після проведення робіт з благоустрою мікрорайону «Сонячний» (водовідведення, дорожнє покриття) приступити до м-ну «Військове містечко». Тут планується, головним чином, звернути увагу на дорожнє покриття вулиць, будівництво тротуатів та облаштування дендропарку біля міського Палацу культури.
Прес-служба Славутського МВК

Триває підготовка закладів освіти до нового навчального року

Днями ми поспілкувалися з директором НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія» №5 Галиною Савчук про стан підготовки навчального закладу до нового навчального року.Як розповіла Галина Петрівна, невід’ємною складовою управлінської діяльності НВК є створення належної матеріально-технічної бази закладу. У 2012-2013 н. р. на зміцнення матеріально-технічної бази НВК використано бюджетні кошти для придбання господарських та будівельних матеріалів, вогнегасників, встановлення пожежної сигналізації, часткове перекриття даху шифером тощо. Крім того, залучаються додаткові кошти – добровільні благодійні і цільові внески фізичних осіб, платні додаткові освітні послуги та орендна плата за буфет. Впродовж вказаного періоду придбано та встановлено нові магнітні дошки-розгортки, частково замінено кришки учнівських парт та стільців, придбано дитячі іграшки та світильники з лампами денного світла в ігрову кімнату та спальню для дітей, які відвідують групу продовженого дня, газонокосилки та шланг поливочний для впорядкування території НВК, придбано дві мийки та м’ясорубки у шкільну їдальню, побутові шафи у класну кімнату 5 кл., встановлено дверні блоки у кабінети біології та хімії.
У НВК продовжено процес створення необхідних умов для навчально-виховного процесу, поповнено бібліотечний фонд навчальною спеціальною та науково-популярною літературою, оформлено кабінети української мови та літератури, інформатики, математики, історії, правознавства, хімії, біології, економіки, географії, іноземної мови, Захисту Вітчизни.
Наразі уже зроблено поточні ремонти спортивної зали, майстерні з обробки деревини та металу, шкільної їдальні, усіх навчальних кабінетів та класних кімнат, медичного кабінету та учительської, частково у майстерні з обслуговуючої праці, капітальний ремонт мультимедійного центру. До початку нового навчального року планується заміна дверних блоків у двох початкових класах та кабінеті української мови та літератури. Розпочато ремонтні роботи в навчальному корпусі в місцях загального користування.
Значна увага, як розповіла нам керівник закладу, приділяється впорядкуванню шкільного подвір’я навчального закладу. На території НВК висаджено молоді дерева та кущі, впорядковано клумби. Розпочались роботи по облаштуванню дитячого ігрового майданчика: встановлено та пофарбовано шини, забетоновано майданчик для гри в класики та твістер (залишилося розфарбувати). Зараз, у літній період, зусилля адміністрації спрямовані на реконструкцію шкільного спортивного майданчику та спортивного інвентаря.
– Наші досягнення – це злагоджена робота технічного персоналу, педагогів та батьків, постійна підтримка і взаєморозуміння управління освіти виконавчого комітету Славутської міської ради, уміле розв’язання проблем освіти, правильне бачення перспектив кожного закладу в особі міського голови Василя Сидора, його заступників Галини Фурманчук та Василя Остапчука, – говорить директор закладу.
Галина Савчук висловила щиру подяку директору Славутського лісгоспу Віктору Сапожніку за надання благодійної допомоги з озеленення території шкільного подвір’я НВК.
Цього ж дня ми зустрілися з методистом ДНЗ № 7 «Дюймовочка». Як розказала нам Тетяна Новіцька в закладі уже зроблено ремонт у всіх вікових групах, коридорах, обшито стелю гіпсокартоном в спальні молодшої групи; придбано меблі в ігрові куточки, двохрівневі ліжечка; закуплено нові стенди, іграшки, кухонний інвентар, м’який інвентар; замінено електросвітильники, покриття підлоги в ясельній групі; відремонтовано та пофарбовано спортивне обладнання на ігрових майданчиках; завезено пісок в пісочниці; висаджено 8 дерев, очищено клумби, а також закуплено миючі та дезинфікуючі засоби; поповнено запас медикаментів. На сьогоднішній день в закладі проводиться ремонт фасаду. Як повідомила методист, до початку навчального року заплановано провести ремонт харчоблоку, придбати і встановити там технологічне обладнання. Відчувається значна підтримка благодійників, зокрема керівництва ВАТ «Солодовий завод», ТОВ «Аква – Родос» та батьківської громади.
Відвідавши заклади, можемо зробити висновок, що їх керівники – здібні адміністратори, адже вони за мінімального держфінасування намагаються якнайкраще підготуватися до нового навчального року. Будемо сподіватися, що нашим учням та дошкільнятам буде тепло та затишно в їх оновлених відремонтованих класних кімнатах.

Вікторія Федорчук, прес-служба Славутського МВК

Ваш депутат

Шановні читачі! Ми продовжуємо рубрику, в якій ви щотижня зможете ознайомлюватися з роботою депутатів Славутської міської ради.
Цього тижня ми спілкувалися із головою постійної депутатської комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, зв’язків з об’єднаннями громадян та засобами масової інформації, законності, правопорядку Миколою Олександровичем Климковецьким (обраний за пропорційною виборчою системою через політичну силу ВО «Батьківщина»).

– Миколо Олександровичу, наскільки ми знаємо, Ви вже не перше скликання є депутатом…
– Ось уже друге скликання підряд я є депутатом Славутської міської ради. А взагалі депутатом міськради у Славуті був тричі та, у свій час, одне скликання – у місті Ізяслав.

– Ви є головою постійної комісії, яка координує питання регламенту, депутатської діяльності та етики. Отож Ви, як ніхто інший, знаєте, в якому плані повинен працювати депутатський корпус.
– У першу чергу, це знаходження спільного консенсусу між депутатами незалежно від політичної приналежності. Депутати усіх рівнів повинні приймати законні рішення та водночас дотримуватися порядку у роботі ради. Хочу сказати, що такі конструктивні стосунки притаманні Славутській міській раді, яка повністю дотримується регламенту роботи ради. У нас рішення приймаються виважено, помірковано, за попередньої ретельної підготовки, а головне, депутати дбають про цілковите дотримання законності при розгляді кожного питання. Не скажеш цього про Верховну Раду, де кожен депутат тягне, так би мовити, ковдру на себе.

– Якими є функції депутата міської ради?
– Функції депутата чітко визначені чинним законодавством: законами України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про місцеве самоврядування в Україні». Депутат має брати безпосередню участь як у засіданнях міської ради, так і в роботі депутатських комісій, активно долучатися до розробки проектів рішень, які мають прийматися на сесіях, зустрічатися із виборцями. Депутати відволікаються від своєї основної роботи для того, щоб працювати на громадських засадах на благо міста.

– Згідно з сучасною виборчою системою депутати поділилися на дві категорії – обрані за мажоритарною та пропорційною системою. Зважаючи, що Ви працювали аж три роки роботи у такому складі ради, скажіть, будь ласка, чи можна стверджувати, що депутати-мажоритарники є ближчими до людей, аніж депутати, обрані по списках? Адже, у першому випадку, люди голосували конкретно за людину, в іншому – за політичну партію.
– Звісно, люди, у першу чергу, звертаються до тих депутатів, за яких вони конкретно голосували. Інших, що пройшли по списках, знають менше. Незважаючи на це, робота Славутської міської ради побудована таким чином, що усі депутати мають змогу вести діалог із громадськістю. Скажімо, кожен із нас має змогу спільно з міським головою брати участь у виїзних прийомах громадян, де ми знайомимося з проблемами жителів міста, шукаємо шляхи їх вирішення. Депутати, обрані за списком політичної партії, не менше інших долучаються до життя Славути, аніж депутати-мажоритарники. Вони є не лише активними учасниками різного роду зібрань, засідань сесій, а й займаються благодійною роботою, ставлять до вирішення багато актуальних питань. Одним словом, кожен з депутатів міськради є активним учасником життя міста.

– Як Ви охарактеризуєте свою роботу як депутата?
– Я отримую неабияке задоволення допомагаючи громаді рідного міста, навіть порадою. Намагаюся постійно брати участь у засіданнях депутатських комісій, інколи доводиться навіть вести їх. Спільно з колегами-депутатами відпрацьовуємо позиції всіх міських програм, у тому числі з соціально-економічного розвитку міста. З метою більш детального вивчення актуальних питань та відпрацювання подальших шляхів роботи відбувається багато спільних нарад за участі депутатів, працівників виконавчих органів та громадськості. У цьому році такі зустрічі відбувалися з питань медичної реформи, політики тарифоутворення, роботи житлово-комунального сектору, пасажирських перевезень тощо. Наша комісія не залишається осторонь тих питань, які є важливими для міста та можуть бути вирішені лише на загальнодержавному рівні. Неодноразово від імені депутатів міської ради направлялися різного роду звернення на адресу Президента України, Верховної Ради, на міністерства та інші структури з тих чи інших позицій. Так, наш депутатський корпус не був осторонь життя міста та висловлював свою чітку позицію щодо приватизації обленерго, державних реформ, зокрема, медичної, освітньої та територіальної, стосовно мовної політики, захисту прав жителів зони спостереження АЕС тощо. Дбаючи про збереження та примноження комунального майна міста, яке є власністю територіальної громади, нами неодноразово направлялися звернення щодо передачі у власність міста військових майнових комплексів, для прикладу – військове містечко №23 (шпиталь). У силу свого фахового спрямування я намагаюся допомагати при розробці певних положень, де необхідна консультативна юридична допомога.

– На Вашу думку, в яких напрямках життєдіяльності Славута має успіх, а в яких ще потрібно працювати?
– Ми маємо пишатися благоустроєм нашого міста! Переконаний, що кожен житель Славути може відзначити, що за останні роки вигляд міста значно змінився в кращий бік. Навіть гості, які приїздять до Славути, відмічають ці позитивні зміни. На превеликий жаль, є люди, які цього не цінують. Замість того, щоб долучатися до наведення чистоти в місті, вони навпаки засмічують вулиці, ламають зупинки та смітники. У цьому плані працювати доволі складно.
Досить добре в нас працює житлово-комунальне господарство. І великий плюс, що Славутське ЖКО вдалося зберегти, залишити в комунальній власності міста, у порівнянні з іншими містами, де ця сфера приватизована. Важливо, щоб держава також підтримувала цю галузь, належно фінансувала. Це вирішило б багато проблемних питань.

– На жаль, сьогодні є певна категорія громадян, які говорячи слово «влада», не зовсім розуміють функціонального поділу на державну та місцеву владу. Від цього в останньої виникає маса питань, адже за вирішенням своїх проблем громадяни, у першу чергу, звертаються до міської ради, її виконавчих органів. Проте сьогодні місцеве самоврядування законодавчо та фінансово зв’язане по руках і здатне вирішувати лише окремі питання місцевого значення. Як тут працювати з людьми, щоб вони усвідомили цю різницю?
– Я колись на одному з перших засідань сесії цього скликання говорив, що нікому в місті не потрібно діяти за принципом «сам не знаю як, але не так». Влада – це структура, якою ніхто й ніколи не буде задоволений. У нашому суспільстві вирує думка, що якщо щось не так, то в цьому винна влада. І, у більшості випадків, саме місцева. Насправді, вирішення багатьох проблемних питань залежить від кожної людини, яка має брати активну участь у житті міста, району та держави загалом. А якщо думати, що «моя хата скраю», і покладатися у всьому лише на владу, то ця ж влада самостійно, без допомоги людей, не вирішить жодного питання. Тим більше, це стосується органів місцевого самоврядування, фінансування яких останнім часом фактично обрізали до такої міри, що воно цілком і повністю залежне від центральної влади. Працювати вкрай складно! А ще нові віяння стосовно адміністративно-територіальної реформи не дають надіятися на покращення стану місцевого самоврядування. Адже таким чином його повноваження ще більш обмежаться.

– Тобто, на даний час складається ситуація, що швидше громада має підтримувати місцеву владу, аніж навпаки? Адже сьогодні більшість питань можна вирішити лише спільними зусиллями влади та громади…
– Дійсно, так воно і є. Сьогодні деякі важливі питання жителів міста місцева влада не має реальної можливості вирішувати: ні в законодавчому, ні у фінансовому плані. А тому, за нинішньої ситуації, необхідно, при виникненні певного проблемного питання, яке стосується усього міста, негайно збиратися та опрацьовувати можливі шляхи його вирішення, звертатися до відповідних державних органів. Адже при прийнятті державних законопроектів, на жаль, часто не враховується думка громадян, що призводить, у подальшому, до ряду проблем. Скажімо як важливо на загальнодержавному рівні врегулювати політику тарифоутворення, механізм пасажирських пільгових перевезень, порядок переходу з централізованого на індивідуальне опалення. В іншому випадку місцеві органи влади так і залишаться заручниками даних питань, адже абсолютно не матимуть законодавчого права вплинути на їх вирішення.

– Підсумовуючи нашу розмову, можна зробити цілком закономірний висновок: «місцеве самоврядування = влада+громада».
– Так, громадяни не повинні лише споглядати за роботою влади, вони самі мають брати активну участь у житті міста. Славутська міська рада завжди сприятиме, адже за такої співпраці можна досягти успіхів у розвитку міста. Скажімо, кожного року депутатський корпус відпрацьовує різнопланові пропозиції та зауваження громадян, які є основою тієї чи іншої міських програм.

Миколо Олександровичу, ми щиро вдячні Вам за змістовну розмову та сподіватимемось, що депутатська комісія, яку Ви очолюєте, ініціюватиме ще багато нових та цікавих впроваджень у місті.

Прес-служба Славутського МВК

Добробут міста починається з благоустрою власного подвір’я

Благоустрій – це візитна картка кожного населеного пункту. Стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення та чистота міста – оцінка діяльності як місцевої влади, так і громадськості. Дбати про благоустрій міста загалом — справа не лише комунальних служб, а й самих жителів, які мають не тільки у власній оселі підтримувати чистоту, а й на власному подвір’ї, вулиці. А то виходить одні прибирають, інші – смітять.
Візьмемо для прикладу подвір’я багатоповерхівки, яке можна порівняти із маленькою державою. Тут є ті, хто організовує роботу, а є й такі, хто уникає суспільно-важливих справ будь-яким способом. Приємно, що у нашому місті проживають люди, які намагаються зробити цей світ красивішим та гармонійнішим. Одна з таких людей – Олена Рябова, яка проживає в об’єднанні співвласників багатоповерхового будинку (ОСББ) на вул. Садова,1а. Жінка висадила біля свого будинку клумбу. А для порівняння – в цьому ж будинку біля іншого під’їзду ростуть бур’яни, до яких немає нікому діла. Варто наголосити, що даний будинок не стоїть на балансі ЖКО, а є окремою юридичною особою, а отже, його мешканці самостійно мають дбати про благоустрій своєї прибудинкової території або наймати відповідних людей чи служби.
На превеликий жаль, все частіше замість квітучих штучно-створених галявин перед славутчанами і гостями міста відкриваються сумні пейзажі. Місця, де повинні б рости квіти, перетворюються на смітники, зарослі бур’янів чи безжально витоптуються любителями коротких шляхів. Інколи здається, що тутешні жителі, наперекір законам природи, планують виростити на цих клаптиках землі плантації цигарок чи пластикової тари замість квітів. Якщо запитати славутчан, що для них краще – доглянуті клумби чи брудні, сірі подвір’я, то відповідь буде однозначною – всім подобається квітучий килим, але не всі долучаються до його створення. На жаль, сьогодні люди більше переймаються дизайном інтер’єру власної квартири, одягом, харчуванням та відпочинком ніж благоустроєм подвір’їв. Тим часом вчені всього світу доводять: краса того, що нас оточує, безпосередньо впливає на здоров’я та настрій. Найчастіше, ігнорування екстер’єру будинків, мешканці виправдовують власною зайнятістю.
Друга причина — безініціативність. Дуже часто громадяни чекають, що до участі в подібній роботі їх повинні наполегливо запрошувати або й примушувати. Тим часом, у Європі, широко практикується квіткова терапія, що покликана дарувати людям оптимізм, гарний настрій, душевний спокій та стійкість до захворювань нервової системи. Хто знає, можливо, посадивши біля входу у власний під’їзд, подвір’я улюблені квіти, славутчани менше б скаржилися на втому, мігрені, надмірну знервованість, проблеми з пам’яттю тощо. Але більшість, на жаль, віддає перевагу заспокоювати себе викуреною цигаркою чи переглядом фільму замість спілкування з природою.
Вікторія Федорчук,
прес-служба Славутського МВК

Розпочато підготовку до нового навчального року

Поки діти відпочивають, освітні заклади напружено готуються до нового 2013-2014 навчального року: наводиться лад у класних кімнатах, коридорах, на шкільному подвір’ї. Минулого тижня ми відвідали ЗОШ №1(фото 1-2) та Будинок дитячої творчості (фото 3), де застали технічних працівників за роботою: з пензлями, фарбою, відрами й ганчірками. Виконуючий обов’язки директора ЗОШ №1 Микола Сищук розповів про те, що на сьогоднішній день поточний ремонт класних кімнат виконано на 95%, ремонт решти приміщень – на 50%. Зокрема, замінено покриття підлоги в двох класних кімнатах – учительській та кабінеті психолога, проводиться облаштування тротуарної доріжки, туалету у виробничій майстерні, розширення шкільної бібліотеки.
Про підготовчі роботи в Будинку дитячої творчості поінформувала директор позашкільного закладу Ірина Руденко. Наразі виконуються роботи з ремонту прохідного класу. Планується заміна віконних блоків. У кабінетах проводиться косметичний ремонт: усе фарбується, білиться і набуває нового ошатного вигляду. Підготовка до навчального року – у розпалі.

Прес-служба Славутського МВК

Хай сонцю і квітам всміхаються діти

Літній період – найблагодатніший для фізичного розвитку дітей. Саме влітку такі природні фактори, як сонце, повітря та вода найефективніше впливають на організм дитини, сприяють зміцненню здоров’я та підвищенню опірності організму до переохолодження та інфекційних захворювань. Усі батьки прагнуть, щоб їхні діти гарно відпочили. Якісний відпочинок можливий не лише на березі моря чи у бабусі, оздоровити малечу можна і в дошкільному закладі. Днями ми відвідали ДНЗ №6 «Золота рибка». Креативність і оригінальність тут усюди: як на подвір’ї, так і в приміщенні. Педагоги намагаються зробити кожен день перебування дітей в дошкільному закладі влітку насиченим, цікавим і змістовним.Вони організувують їхнє дозвілля на свіжому повітрі та проводять систему фізкультурно-оздоровчих заходів таким чином, щоб малюки зміцнили своє здоров’я, загартувались, вдосталь насолодилися спілкуванням з природою.
11 липня у дитячому садочку пройшов тематичний день «Хай сонцю і квітам всміхаються діти». У цей день діти здійснили екологічну подорож по доріжці здоров’я за мотивами казки «Три ведмеді», провели дослідницько-пошукову діяльність «Секрети піску та повітря», подружилися з водичкою під час сюжетного заняття «Водичка-чарівничка», прийняли сонячні ванни біля річки Утка, водні процедури чекали на малят у надувних басейнах, гартували своє тіло під час фізичних вправ з елементами ігрового стренченгу «Морські картинки». А кульмінацією дня стало свято шоколаду, яке 11 липня святкують у всьому світі. День видався на славу. Реалізувалися дитячі мрії, з’явилися нові яскраві враження. І справді… і сонцю і квітам всміхалися діти!

Вікторія Федорчук, прес-служба Славутського МВК

Ваш депутат

Шановні читачі! Ми розпочинаємо рубрику, в якій ви щотижня зможете ознайомлюватися із роботою депутатів Славутської міської ради, станом справ у різних мікрорайонах міста та думкою фахівців із найбільш актуальних питань у життєдіяльності громади.
Минулого тижня ми знайомилися із роботою депутата міськради від ВО «Батьківщина» Володимира Валентиновича Скомаровського та виборчим округом №1, який він представляє.

Чи виконуються передвиборні обіцянки?
Володимир Скомаровський:
– Як депутат, я намагаюся представляти інтереси своїх виборців, працюючи на постійних депутатських комісіях, засіданнях сесій та важливих для міста нарадах. Ще на початку своєї роботи депутатом міської ради, я спільно з громадою свого округу сформували перелік найбільш проблемних питань, які необхідно вирішити. У цьому напрямку домовилися і працювати. Звісно, без підтримки виконавчих органів ради, комунальних служб нам не вдалося б досягти нинішніх результатів. Приємно, що ще у 2011 році було вирішено питання із вуличним освітленням мікрорайону «Маршала Жукова». Підготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво мереж вуличного освітлення вулиці Ломоносова, розпочаті роботи з реконструкції мереж електропостачання на вулицях Привокзальна та Ганнопільське шосе. Що стосується доріг, то повністю закрити це питання на нашому окрузі вкрай складно, адже на це необхідно чималі гроші, які сьогодні бюджет міста просто не потягне. А тому приходиться обмежуватися хоча б незначним. Так, вже виконувалися роботи із підсипки вул. Ломоносова, грейдерування інших вулиць.
Цієї весни перед жителями нашого округу постало вкрай болюче питання, яке вимагає термінових дій. Це підтоплення будинків, із-за підняття рівня ґрунтових вод. Ми не були реально готові до вирішення цієї проблеми, адже такого підняття води як цієї весни мешканці будинків не пригадують. Якщо яму на дорозі можна засипати чимось і це хоча б тимчасово врятує ситуацію, то проблема підтоплення вимагає комплексного підходу як зі сторони комунальних служб міста, так і людей. На даний час саме на цей аспект спрямована уся наша увага.

Довідково
За кошти бюджету міста:
• У 2011 році виконано роботи з реконструкції мереж вуличного освітлення мікрорайону «Маршала Жукова» на суму 192,114 тис грн (113 світильників 0,65 км лінії).
• 2011р. – поточний ремонт вул. Ломоносова на суму 99,769 тис грн (профілювання вулиці з додаванням нового матеріалу).
• 2012р. – виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво мереж вуличного освітлення на вул. Ломоносова (на суму 2 тис 837 грн) та розпочаті роботи з реконструкції мереж електропостачання на вул. Привокзальна та вул. Ганнопільське шосе (виконано робіт на суму 224 тис грн).
• 2012 р. – підведено водопровід до багатоквартирного будинку на вул.Привокзальна,24, щоб люди мали змогу підвести воду до власних квартир.
• У 2013 році для продовження робіт з реконструкції мереж електропостачання на вул. Привокзальна та вул. Ганнопільське шосе виділено кошти у сумі 317 тис 270 грн.
• При виділені коштів субвенції, передбаченої громадам зони спостереження АЕС, планується у поточному році виконати роботи з вуличного освітлення на вул. Ломоносова (на суму 89 тис 823 грн) та провести завершальний етап робіт з реконструкції мереж електропостачання вул. Привокзальна і вул. Ганнопільське шосе (на суму 207 тис 979 грн).
• 2013 рік – виготовлено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт з будівництва водопровідних мереж на вул. Привокзальна. Загальна вартість цих робіт складатиме 541 тис грн. Якщо мешканці багатоквартирних будинків будуть готові підключити воду окремо до своїх помешкань, тоді розпочнеться будівництво даного водопроводу. Адже виконувати роботи на суму більш як півмільйона гривень можливо лише тоді, коли людям це буде дійсно потрібно. А тому мешканцям будинків вулиці Привокзальна необхідно звернутися із відповідними заявами до Славутського УВКГ, лише тоді розпочнуться роботи із будівництва водопроводу.
А також упродовж 2010-2013рр.:
• На прохання жителів мікрорайону встановлено три зупинки загальною вартістю біля 13 тис 500 грн.
• На вул. Ганнопільське шосе проведено ямковий ремонт на суму 34 тис грн.
• Здійснювалося грейдерування вулиць Зелена, Ломоносова, М. Жукова, Молодіжна, Східна, Нова, Привокзальна, провул. Будівельний на суму 12 тис 400 грн.
• Замінено лампи вуличного освітлення на загальну суму 6 тис 200 грн.
• Проводилось зрізання аварійних дерев на суму 3 тис 700 грн.
Окрім того:
• Упродовж 2012 року вивезено 120 тонн безгосподарських хімічно-небезпечних відходів, залишених колишнім хімзаводом «Лотос» (на суму біля 2,3 млн грн). При державній підтримці дані роботи мають бути продовжені.

Думка людей
Надія Зайцева, жителька провул. Маршала Жукова:
– Нашого депутата добре знаємо, адже Володимир Валентинович завжди цікавиться життям свого округу. І це приємно, що є до кого звернутися з того чи іншого проблемного питання. Зрозуміло, що не все йому під силу зробити та тим не менше він переймається кожним зверненням своїх виборців. Знаю, що свого часу він співпрацював із відповідними службами міськради стосовно відновлення на нашому мікрорайоні «Маршала Жукова» вуличного освітлення. Ми дуже вдячні, що це питання було позитивно вирішено.
Микола Хойна, житель вул. Будівельна:
– Так, відновлення вуличного освітлення – це дійсно позитивний аспект життя нашого мікрорайону. Проте наш округ доволі віддалений і повністю не забудований, тому й маємо ще безліч інших питань, на які варто звернути увагу, а деякі з них вимагають термінового вирішення. Зокрема, цього року, із-за примх зими, наші вулиці потерпали від підтоплення і це створило серйозну проблему для їх жителів. До цього питання необхідно віднестися вкрай серйозно, адже не факт, що і наступного сезону таке не повториться. Знаю, що комунальні служби міста ще весною розпочали процес відновлення дренажної системи нашого мікрорайону та чомусь ці роботи були призупинені. Хочеться почути думку фахівців з цього приводу.
Євгена Писарук, жителька вул. Ломоносова:
– Дякую нашому депутату Володимиру Скомаровському за те, що вирішив мені питання з телефоном. Можливо для когось це дрібничка, а для мене це важливо і приємно, що депутат прислухався до мого звернення. А ось проблема підтоплення дійсно потребує вирішення. Як старожил своєї вулиці скажу, що такого підняття води як цього року, я за свій вік не пригадую.

Думка фахівця
Жителі вулиць Зелена та Князів Сангушків, спілкуючись з нами, теж висловили хвилювання різким підняттям, цьогоріч, рівня ґрунтових вод. Ми звернулися до заступника міського голови Василя Остапчука, який координує житлово-комунальну галузь міста, з проханням надати роз’яснення з приводу цього актуального для даного регіону питання. На що отримали наступну відповідь:
– Вирішення проблеми підтоплення цього округу дійсно є сьогодні одним із першочергових завдань. На меті – відновлення стічних каналів. Проте у цьому і найбільша складність, адже в результаті проведення останніми роками приватної індивідуальної житлової забудови між вулицями Привокзальна та Приміська, вулиці і провулку Ломоносова, громадянами було порушено та засипано на окремих ділянках дренажні канали, які відводили ґрунтові та атмосферні опади з території приватних садиб вказаного мікрорайону.
Виконавчим комітетом проведено заходи із встановлення місця проходження ливневих каналів та відводу води. Розпочали вже роботи з відновлення каналів, зокрема: від лісового масиву (район колишньої Нафтобази) вверх до вул. Ломоносова між будинками №57 і 59 та будинками №157 і 159 на вул. Князів Сангушків, через трубу під дорогою на вул. Кн.Сангушків до водоймища, що біля садиби Славутське лісництво. Далі шляхом розкопування на земельних ділянках плеса вверх до помешкань буд. № 108,110,112,114 на вул. Князів Сангушків. Однак при проведенні працівниками комунального підприємства розкопування каналу мешканці будинків №57 і 59 з вул. Ломоносова, та буд. 157 і 159 вул.Кн. Сангушків заблокували роботи. Тому нами відповідно зібрано матеріали самовільного захвату земельних ділянок, де раніше проходила канава біля вищевказаних садиб, та направлено листи по цих та інших ділянках до Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області для притягнення винних осіб до відповідальності і усунень перешкод при будівництві канави. Як бачимо, важливо, щоб і самі громадяни допомагали вирішувати проблему, що виникла. Адже самотужки вирішити її вкрай складно.
Окрім того, на продовження розпочатої роботи, рішенням сесії міської ради було внесено зміни до схеми стічних каналів міста Славути. Таким чином ми зможемо офіційно приступити до відновлення ще п’яти ливневих каналів міста, зокрема: канал на вул. Кн. Сангушків, вул. Михайла Ломоносова, довжиною 284 м; на вул. Кн. Сангушків, вул. Олександра Суворова, пров. Кн. Сангушків, вул. М. Коцюбинського, вул. Івана Мічуріна довжиною 711 м; на вул. Церковна – 94 м; на вул. Спаська – 132 м; на вул. Кн. Сангушків – 85 м.
Як бачимо, даний округ хоча і є одним із найбільш віддалених у місті, проте йому також приділяється особлива увага. Виконаний тут впродовж останніх років об’єм робіт є лише початковим етапом реалізації майбутніх планів міської влади щодо цього мікрорайону.

Прес-служба Славутського МВК

Шеф на риболовлі

Багато хто з нас, особливо чоловіки, люблять посидіти де-небудь з вудкою в спокійній обстановці, сподіваючись при цьому на хороший улов. Для деяких рибалку неможливо замінити ні походом в театр, кіно чи прогулянкою в парку. Любителі риболовлі завжди знають свою справу, або, принаймні, знаходять в ньому величезний відпочинок для душі і пристойний заряд бадьорості для тіла.
Свято під назвою «День рибалки» було закріплено Указом Президента України від 22 червня 1995 року за № 464/95 та відзначається кожної другої неділі липня. Цьогоріч воно припадає на 14 липня.
Поспілкувалися ми із завзятим рибалкою, цікавим співбесідником, Миколою Федоровичем Паламарчуком, директором Славутського міського територіального центру соціального обслуговування.
– Знаємо, що вільний час Ви присвячуєте риболовлі, розкажіть про своє хобі, стиль відпочинку читачам нашої газети.
– Це хобі з дитинства. Адже перший раз пішов на рибалку із старшими сусідськими хлопцями десь у 6 років, і з того часу захопився на все життя.
У той час не те, що професійних вудок не було, а навіть і гачків. Тому виходили з положення наступним чином – з ліщини робили вудилище, брали звичайні нитки та робили із шпильок гачки, загинаючи їх. Згодом, коли в магазинах з’явилися гачки, ми майстрували собі справжні вудки.
Коли я вже працював інженером технічного відділу на заводі ЗБВ, профком підприємства часто організовував виїзд працівників на відпочинок, в район піщаних озер заводу, де ми також ловили рибу.
– Чи є така риба, що може вас обхитрити?
– Всяка риба є дуже хитрою. Тому зачасту, під час риболовлі, коли риба обдурює рибалок, завжди стається якась кумедна пригода.
Дуже хитрим є карп. Він намагається завести рибалку в очерет і все робить, аби порвати рибальське принаддя. Якщо з 10 карпів вдасться витягнути 5 – ви прекрасний рибалка.
– Чи підтримувалось у сім’ї Ваше захоплення риболовлею? Чи маєте послідовників?
– Коли діти були малими, дружина не завжди поділяла моє уподобання. Але з часом звиклася. Якогось разу вона та дружина товариша, з яким я ловив рибу, вирішили перевірити де ми ловимо рибу на ставку, чи на ринку. І як виявилось, їм сподобалося бути на рибалці, але єдина проблема, яка завадила наступним походам – комарі.
Сьогодні моїм послідовником є менший онук, який опановує мої хитрощі та прислухається до порад і задумок під час риболовлі.
– Чи були у вас кумедні ситуації під час риболовлі? Чого можна повчитись з таких ситуацій?
– Безперечно такі ситуації є у кожного рибалки, хоча краще вчитись на чужих помилках. Але своє закарбовується назавжди.
Одного разу, у переддень Дня рибалки, профком підприємства запропонував працівникам поїздку на ставок до села Антоніни, Красилівського району.
На місце дісталися під вечір. Розмістилися на березі водойми села Антоніни, зловивши трохи риби вирішили розпочати святкування Дня рибалки звечора, у суботу. Настпного дня, згідно розпорядження старшого нашої групи, незалежно від кількості улову, потрібно було усім зібратись близько 11 ранку. Але ми з моїм товаришем даної команди не почули і відійшли від нашої групи на певну відстань, я ближче до групи, а він – далі, глибше в очерет. Коли я побачив, що навколо нашого транспорту збираються рибалки, а сам уже встиг зловити 5-6 кг риби, тому ловити більше необхідності вже не було, також підійшов.
Коли усі зібрались, виявилось, що саме мого компаньйона і не було разом з нами. Ми обішли ставок по кругу, але його так і не знайшли. Усі рибалки стали вимагати їхати додому, а ті, хто не встиг, нехай самостійно дістаються. Вирішили – зробили.
Коли приїхали, я поцікавився у дружини товариша, чи не приїхав він раніше нас. Але мої сподівання були марними. Я ще й отримав на горіхи від неї, що залишили її чоловіка самого та й без грошей.
Виявляється, що мій товариш змінив одяг з костюму на солом’яний капелюх та шорти і знаходячись в очереті подалі від берега, не чув криків під час наших 2-х годинних пошуків, та й ми його не змогли побачити під час рибалки.
Коли зловив більше 10 кг риби вирішив повернутись на берег до місця зборів. Від місцевих рибалок дізнався про те, що уся його команда перед від’їздом проводила пошуки рибалки, але не знайшовши – зібрались та й поїхали, адже пропадає риба.
Зібравшись, вирушив до станції Антоніни та на товарному потязі дістався Шепетівки. А далі усю ніч – до Славути. Зрозуміло, що йому довелося розплачуватися рибою за свій проїзд.
На ранок, коли ми прийшли на роботу, дізналися, що він уже вдома.
Така була історія, бувальщина з життя. Вона повчальна тим, що залишати товариша неможна. Адже нам довелось добре похвилюватися.
– Чи маєте свій фірмовий рецепт, яким можете поділитись із нашими читачами?
– Так, маю. Для цього потрібно взяти карпа 1-1,5 кг. Адже це риба з якої можна робити різноманітні страви, навіть маринувати як оселедця.
Почистити щойно зловленого карпа, потримати 10 хв у просоленій воді, щоб він став білим і очистився від крові. Натерти рибною приправою. В середину додати 5-10 штук чорносливу, нарізаний на декілька частин лимон, свіжий чи консервований кріп. На спинці риби зробити прорізи через 2-3 см. Так риба краще просмажиться. Риба настоюється у приправі 1 годину.
Страву можна готувати за різноманітними технологіями, головне – замотати рибу у фольгу у два шари, а далі – в духовці в квартирі, у лісі чи на березі водойми – на вуглях, на дачі – на решітці. Але якщо готуєте на вуглях – не перетримуйте більше 10 хв на одній стороні та поміняйте місцем.
Рецепт простий, але ця страва дуже смачна у приємній компанії співрозмовників.
Моя родина також любить за таким же рецептом приготовленого судака. Але потрібно додати до начинки кисле яблуко. Страва має надзвичайно привабливий смак.
Отож, справжній рибалка – рибалка завжди, а не тільки в свято. І щастя зловити рибу своєї мрії коли-небудь посміхнеться кожному.

Спілкувався Ігор Яніцький

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Хто крайній?

До редакції «Вісті громади» надійшло декілька скарг від жителів нашого міста стосовно профілактичного медогляду дошкільнят та школярів. Оскільки, дедалі частіше відвідини дитячої поліклініки стали перетворюватися на поле битви між батьками та медперсоналом. У дитячій поліклініці вже довгий час численні черги, знервованість дітей, стомленість батьків та лікарів, які не на користь ані пацієнтам, ані медичним працівникам. Батьки масово ведуть школярів та дошкільнят на медогляди. Адже саме влітку у більшості з них довгоочікувана відпустка. Тому вони у ці декілька, вільних від роботи годин, намагаються чим швидше поставити для своїх дітей печатки «здоровий». Відповідно, будь-які форс-мажорні обставини у цих планах викликають бурю негативних емоцій, які й виливаються під кабінетами лікарів. У підсумку, аби отримати талончики, потрібно приходити ще в 7.30 ранку, бо до 8.00 їх вже може не бути.
Що ж, батьків, у першу чергу, цікавить чому на день видається лише 15 талончиків для профілактичного медогляду? Також, з якої причини у дорослій поліклініці можливо взяти талон наперед, а в дитячій ні? Чому у четвер неможна проходити профілактичні медогляди? А ще, коли вирішиться питання з величезними чергами та як це зробити?
За відповідями ми звернулись до головного лікаря Славутського центру первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) Олега Віталійовича Гаврилюка та завідуючої амбулаторії загальної практики №2 (АЗП-СМ №2) Тамари Іванівни Скред.
«Проблема не лише в кількості талончиків на день. Питання скоріше полягає в тому, що приходить триста осіб, і в один день хочуть пройти медогляд, – пояснює Олег Віталійович, – На сьогодні, причина постійних черг та нестачі талончиків – неорганізованість батьків, які не проходять профогляди в чітко розроблений графік. Лікар за одну годину повинен приймати або 5 хворих, або 8 осіб на профілактичний огляд. Що стосується цих 15 талонів, то вони видаються лише на медогляди, а одночасно лікар приймає і хворих дітей. Це означає, що в день у кожного спеціаліста може бути 30-40, а то і значно більше пацієнтів. На мою думку, єдиним методом, щоб вирішити проблему з браком талонів та чергами, є впровадження попереднього запису пацієнтів, яку ми плануємо ввести з понеділка. Тобто, кожна людина, яка хоче пройти з дитиною профілактичний огляд, зможе отримати талончик на певний день та годину. Оскільки реєстратура дитячої консультації працюватиме з 8.00 до 20.00, а дільничні лікарі чергуватимуть. Спеціалісти працюватимуть у першу половину дня по попередньому запису. Термінові огляди відбуватимуться у звичному режимі.
Цьогоріч відбулось реформування медичної галузі у місті Славута. Тому ми помаленьку вносимо певні зміни, як то кажуть, не будемо йти революцією, будемо йти еволюцією. Введемо попередній запис, змінимо процес виклику лікаря додому, оскільки часто мами викликають педіатра лише через власну неохоту йти до лікарні. Плануємо відкрити відділення невідкладної допомоги, де біля телефону буде чергувати медичний працівник, який зможе кваліфіковано підійти до сортування викликів. В майбутньому планується, на базі колишньої поліклініки створення двох окремих амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, в яких буде проводитися спільний прийом як дорослих, так і дітей». Олег Віталійович наголосив, що реформа у медичній сфері має багато позитивних рис. Попри наявність великої кількості проблемних питань, особливо, фінансового характеру, є надія на те, що реформи в охороні здоров’я насправді приблизять медичну допомогу до людей та покращать рівень медичного обслуговування населення.
«Кінець весни, початок літа – період найбільшого напливу людей, – розповідає Тамара Іванівна Скред, – Адже у вересні розпочинається набір дітей у дитсадки та новий навчальний рік і батьки вважають за потрібне привести дитину на обстеження саме перед початком цього навчального року. На сьогодні у нас велика проблема з кадровим забезпечення, оскільки випускники медичних закладів не хочуть працювати за малу зарплату в невеличкому місці. У лікарні катастрофічно не вистачає дитячого отоларинголога. Зараз його на декілька годин в день замінює районний лікар-отоларинголог Славутської ЦРЛ Віктор Савіцький. Крім того, проходить інтернатуру молода лікарка, яка повинна закрити цю проблему. Проблема з окулістом, не вистачає також і педіатрів. Все частіше під час медогляду у дітей виявляють різноманітні захворювання. Здебільшого, це порушення зору та постави. Ці хвороби є наслідком способу життя дітей.
Стосовно четверга, то цей день вважається днем здорової дитини. Тобто, у цей час можуть прийти батьки з грудними дітьми та спокійно пройти огляд у лікаря. Таким чином ми трішки розвантажили щоденний наплив пацієнтів, коли до педіатра стоїть черга, а він мусить йти в кабінет здорової дитини для огляду немовлят. У свою чергу в цьому кабінеті збирається 20 матерів чи бабусь з маленькими дітьми, і ви самі розумієте яким чином відбувається огляд. Тепер вагу та ріст немовляти визначають в кабінеті здорової дитини, а огляд проходить в кабінеті педіатра».
Під час дослідження проблеми профілактичного медогляду все частіше траплялась інформація про можливість його проведення безпосередньо у школах, на що Олег Віталійович Гаврилюк відповів: «Відповідно до наказу №518 Міністерства охорони здоров’я «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» потрібно забезпечити «щорічну організацію проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів медичними працівниками у присутності батьків або інших законних представників у лікувально-профілактичному закладі за місцем спостереження дитини протягом календарного року». Чи будуть приходити на шкільні медогляди батьки? Навряд чи. Не може школа забезпечити належні умови для проведення якісного профілактичного огляду дитини, а також окремого кабінету для кожного спеціаліста. Тим паче, для того, щоб дитина пройшла медогляд, вона повинна обстежитися лабораторно, має пройти й додаткові методи обстеження. І знову ж таки, якщо лікарі підуть на медогляди у школи, хто буде приймати хворих у поліклініці?».
Що ж проблем вистачає, та їх обіцяють найближчим часом вирішити. Будемо надіятись, що усі нововведення сприятимуть кращій співпраці лікарів з пацієнтами.
Дякую Вам за коментарі!

Розміщено:
Редакція «Вісті громади».
+380384272241 visti_sl@ukr.net

Допоможіть виявити одиноких громадян

Важливим сегментом соціального захисту населення міста є територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
На сьогодні в місті проживає біля 8500 тис. пенсіонерів, 1750 із них (21%) користуються як платними, так і безоплатними соціальними послугами комунальної установи «Славутський територіальний центр соціального обслуговування».
Відділення соціальної допомоги вдома, в якому працюють 18 соціальних робітників обслуговує 245 одиноких (самотніх) та одинокопроживаючих громадян похилого та старечого віку, інвалідів І, ІІ групи, хворих.
Ця категорія підопічних територіального центру відповідно до діючого законодавства отримує соціально -побутові послуги (як безоплатні, так і платні по затверджених тарифах): прибирання житла, доставка медикаментів, продуктів харчування та готування їжі, прання одягу та постільної білизни, допомога в процедурах з особистої гігієни, допомога в обробітку присадибної ділянки в секторі індивідуальної забудови, читання преси, оплата комунальних платежів, допомога при оформленні інших документів в владних структурах, надання допомоги в забезпеченні ортопедичними виробами.
Відділення соціально-побутової адаптації, в якому працює 10 фахівців обслуговує біля 1500 малозабезпечених літніх громадян, які потребують послуги перукаря, психолога, медичної сестри, послуги в забезпеченні транспортом, паливом, допомоги при оформленні в будинок-інтернат і т.д.
Аналіз соціальної сторони життя стареньких одиноких і одинокопроживаючих, які сьогодні обслуговуються фахівцями територіального центру виглядає наступним чином:
31% – літніх людей не може обійтись без сторонньої допомоги при одяганні, самостійно помитись чи поїсти;
50% – з труднощами переміщаються і піднімаються по сходах;
30% – сильно обмеженні в пересуванні;
21% – не можуть без сторонньої допомоги відвідати поліклініку;
8% – взагалі не виходять зі своїх квартир;
5% – без сторонньої допомоги не підводяться з ліжка.
Наша діяльність спрямована на поліпшення якості життя цієї категорії громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах, потребують стороннього догляду і допомоги.
Потрібно відмітити, що на терцентри покладено обов’язки по виявленню самотніх, одиноких громадян похилого віку, одинокопроживаючих, які мають рідних, але ті з різних причин не можуть надати їм допомогу. Таку категорію ми беремо на облік та при отриманні згоди надаємо різні життєвонеобхідні соціальні послуги. Але, на жаль, в місті, де проживає більше 35 000 населення без допомоги громадських організацій, церковних громад, волонтерів, небайдужих до чужої біди громадян, нам не обійтись!
А тому звертаємось до всіх небайдужих славутчан! Якщо по сусідству з вами проживає людина похилого віку, пенсіонер, інвалід, людина з обмеженими фізичними можливостями – чинним законодавством держава забезпечила її соціальні гарантії і діяльність КУ «Славутський ТЦСО» спрямована на надання соціальних послуг членам громади, які потребують стороннього догляду і отримання соціальних послуг. Допоможіть нам у виявленні таких громадян, з метою надання їм соціальних послуг.
Дзвоніть за тел. 7-33-06, 7-23-75, 7-17-06.
М.Паламарчук,
директор терцентру

Святкували Івана Купала

Ярилін день, Іван Травник, Іванів день та Івана Купала — всі ці назви одного із улюбленого старовиного свята українців! Воно має язичницькі корені, адже пов’язане з літнім сонцестоянням, але з прийняттям християнства обрядова частина була приурочена до дня народження Іоанна Хрестителя. Але яке б походження не мало це свято, воно повне своєрідних народних обрядів.
З метою залучення населення до культурних традицій, 7 липня на міському пляжі відзначили свято Івана Купала. Зустрічав славутчан Славутський муніципальний духовий оркестр. Колективом міського Центру культури та дозвілля, гуртом «Щедрик» Дитячої школи мистецтв (керівник Тетяна Маліновська) була організована святкова програма з музикою, різноманітними конкурсами, виступами, і головне – народними купальськими традиціями (учасники та гості свята водили хороводи, робили Купальське дерево, стрибали через багаття, дівчата плели вінки з польових квітів та пускали їх на воду, аби дізнатися своєї долі). А от чи пішов хтось із славутчан купальського свята шукати цвіт папороті, лишиться таємницею…
Вікторія Федорчук,
прес-служба Славутського МВК