Дорогою долі

Весняну пору наш народ шанує не лише через початок польових та садово-городніх робіт, але й через те, що саме весною 1945 року закінчилась найдовша та найстрашніша в історії людства війна. Результатом якої були мільйонні жертви серед солдат та цивільного населення, сотні зруйнованих міст, тисячі знищених та спалених сіл. Але людина своїм героїзмом зуміла вистояти та витримати це лихоліття у якому проявились людська шляхетність, мужність, доблесть та гідність – коли жертвою заради майбутнього нашої землі ставало життя захисників.
У перші дні війни німецькі війська стрімко окупували Західну Україну, а заодно і наше місто. Чи легко було жити під окупаційним режимом і як виживали тодішні мешканці Славути ми вирішили дізнатись в очевидця тих подій, ветерана Великої Вітчизняної війни, корінного славутчанина – Володимира Олександровича Волощука.
Багато подій закарбувалось у пам’яті цієї людини, спогади бентежать та ятрять душу, адже війна не була «тихою» у цій місцині.
– Війна застала мене п’ятнадцятилітнім юнаком, коли я працював підпасичем аби чимось допомогти хворій матері, і бачив як німці йшли колонами, перейти шоссе з товаром було практично неможливо.
– Одного дня, дідусь, що випасав худобу разом зі мною, – розповідає Володимир Олександрович, – показав на пагорб «Лиса гора», де біля підніжжя лежала купа одягу та сказав, що там розстріляні місцеві євреї. Адже в перші дні перебування у Славуті німецьке командування зібрало молодих євреїв і під приводом відправки на роботи повели останньою дорогою у їх житті на Шепетівку. Увесь вік згадую це жахливе місце.
Тричі забирали на каторжні роботи до Німеччини, двічі вдавалось утекти і знову повернутись до Славути. Коли повернувся вдруге, біржовий представник німецької управи сказав, що коли не підеш добровільно, то заберемо матір і сестер до Німеччини на роботи. Після того, двома великими машинами, нас, молодих хлопців-славутчан, привезли до Шепетівки, де ми переночували. Наступного дня машинами доправили до Новоград-Волинського де за законами каторги, кожного працівника, обмундирували в одяг одного (синього) кольору, черевики на дерев’яній підошві, та видали кожному миску і ложку. І вже 6 квітня 1942 року нас відправили до Дніпропетровська. Праця була важкою, годували баландою, лише один раз на день. Далі направили працювати в шахту до Кривого Рогу. Непросто було. Коли радянські війська у 1943 році розпочали наступ на територію України німецьке командування вирішило переправити працівників до Німеччини у місто Кенігсберг. І знову дорога, дорога на рідні землі. Коли ми доїхали до Гречан, на станції я вирішив набрати води і побачивши чоловіка, що йшов назустріч, та ніс мішок із сіллю, я запитав як мені попасти на Шепетівку. Він переговоривши з чоловіками, що працювали на потягах, запропонував мені піти до них. Так я доїхав до Старокостянтинова, а потім і до Шепетівки. Рідні місця я знав добре. Тому пішов до Славути минаючи кордони охоронців лісовими дорогами. На Андрія я дістався Славути. На околицях міста стояли вартові-мадяри. Щоб нічого не запідозрили, виломив гілку, на випадок, якщо перестрінуть вартові, буду казати, що корову шукаю. Рідна домівка дала мені, 18-ти літньому, виснаженому важкою працею, юнаку, нові сили.
Взимку, коли місто було звільнено від німецьких військ, мене, як і багатьох славутських юнаків, 17 лютого 1944 року, було мобілізовано до лав радянської армії, в запасний полк, що розташовувався у Барановичах. Там ми пройшли курс молодого бійця. Так я став кулеметником. І далі знову Славута.
Під звуки духового оркестру, що заграв мелодію «Варшав’янки» нас відправили на Тернопіль в розташування 340-ї дивізії. Так я став солдатом 2 штурмового батальйону, 2 кульроти, отримавши кулемет «Максим».
23 червня 1944 року оборона ворога була прорвана і усі радянські сили пішли у наступ, фактично по лінії Брусиловського прориву (1914р.). Наша дивізія отримала наказ звільнити Львів. Цілий місяць ми долали опір ворога. Важко було, але ми знали, що звільняємо рідну землю від ненависних фашистів.
27 липня, у день звільнення міста Львова мене було важко поранено. Лікарі робили все можливе щоб вилікувати поранення розривної кулі, що фактично пронизала стегно лівої ноги. Але розпочалася гангрена і мені відрізали ліву кінцівку.
За бій із звільнення Львова, я отримав медаль «За відвагу», а згодом і орден другого ступеня за «За мужність».
А далі довгі 11 місяців реабілітації молодого солдата в евакуації у місті Сочі. Спроба звикнути до того, що ти маєш бути як всі, хоча і без ноги. Навчитись пересуватися так як всі. Не відрізнятися від здорових людей у своїй спритності та умілості. На той час Володимиру Олександровичу виповнилося трохи більше 19-ти…
Молодому солдату, після повернення у Славуту, військова медична комісія встановила ІІ групу інвалідності та видали хлібну карточку.
– Коли я повернувся в рідну домівку, – згадує Володимир Олександрович, – так хотілось багато зробити, допомогти по господарству матері, але непросто було це зробити з однією ногою. Вже через 3 місяці мого перебування вдома, ІІ групу інвалідності було знято та встановлено ІІІ робочу групу. А заразом зняли і хлібну картку…
Потрібно було жити. Пробував звикнутись до нового життя. Почав навчатися ремонтувати взуття. З 1953 року я працював у майстерні по ремонту взуття, у якій пропрацював більше 30-ти років.
В 1975 році під час чергової перекомісії знову встановили ІІ групу (сміється) інвалідності.
– Завжди був активним. Їздив не лише на авто, що видавалось інвалідам війни для пересування, але й на велосипеді. Ловив рибу, ходив на полювання. Одного разу вполював вовка. Ось недавно спробував їхати на скутері, але вже важко, не ті літа».
Життя солдата-інваліда не бавило. Але й він не опускав рук. Боровся за нього. Одружився, збудував самостійно дім. Народились діти. Не просто вижив, а жив. Можливо не так, як усі, але гідно. У ладі із своєю совістю та переконаннями. Ніколи нічого не просив, на колінах не стояв ні за німецького свавілля, ні за часів чиновників-бюрократів.
Сьогодні Володимира Олександровича Волощука оточує кріпка та любляча його родина – доньки зі своїми родинами. Має він онуків та правнуків. І хоча літа уже давно не молодецькі, ветеран радо спілкується з молоддю, розповідаючи про лихоліття воєнного часу.

Спілкувався Ігор Яніцький

Розміщенно в Без категорії